Connect with Us

Partite opozitare ne Kosove do e dergojne Specialen ne gjykaten Kushtetuese

Kosova & Rajoni

Partite opozitare ne Kosove do e dergojne Specialen ne gjykaten Kushtetuese

Publikuar

-

Partitë opozitare në Kosovë nuk kanë ndërmend të zmbrapsen nga kundërshtimi i formimit të Gjykatës Speciale për krimet e luftës.

Shefat e grupeve parlamentare opozitare kanë konfirmuar se, do të dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese për të vlerësuar faktin sesi qëndron amendamenti 24 i Kushtetutës së Kosovës në raport me aktin më të lartë juridik të shtetit, me sovranitetin e vendit, si dhe me juridiksionin e sistemit të drejtësisë në vend.

“Dje kemi pasur një takim të opozitës në nivel të udhëheqësve dhe shefave të grupeve parlamentare të të tri subjekteve opozitare. Kemi dalë në përfundimin, që kjo çështje të ndiqet nëpërmjet Gjykatës Kushtetuese dhe mendojmë se ditën e djeshme ka pasur shkelje proceduriale. Por edhe niveli përmbajtësor, që është trajtuar të hënën dhe më pas është votuar, paraqet problem në raport me Kushtetutën e Republikës së Kosovës. Siç edhe e dini, herën e parë kur Presidentja e pati dërguar amendamentin për shqyrtim nga Kushtetuesja, gjykata e ka shqyrtuar në raport me kapitullin e dytë të Kushtetutës, sesi ai amendament qëndron me të drejtat e njeriut. Tani kemi nevojë ta shqyrtojmë në përgjithësi këtë amendament, në raport me Kushtetutën e sovranitetin dhe sidomos me juridiksionin e sistemit tonë gjyqësor”, tha Glauk Konjufca, shef i grupit parlamentar të Vetëvendosjes.

“Ne do të ndjekim të gjitha format demokratike, sepse ju e dini që shumica e gazetarëve na kanë akuzuar duke aluduar se do ta pengonim seancën me mënyra të dhunshme, por rezultoi e pavërtetë. Ne do të ndjekim të gjitha procedurat demokratike që na takojnë, për të shkuar deri në përfundimin që edhe njëherë t’iua dëshmojmë të gjithë qytetarëve, por edhe ndërkombëtarëve, ashtu sikurse edhe vetë koalicionit, që kanë bërë një shkelje të të gjitha formave demokratike me sjelljen e amendamentit dhe sjelljen e projektligjeve për së dyti në Kuvend”, tha Valdete Bajrami, shefe e grupit parlamentar të “Nismës për Kosovën”.

LEXO EDHE:  Lulëzimi dhe tharja e Çim Pekës

Përfaqësuesit e opozitës kanë angazhuar ekspertët juridikë të tyre, për të studiuar dhe përgatitur lëndën, që mendojnë ta dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese gjatë ditëve të ardhshme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Shpërthen bombula e gazit/ 3 të vdekur e 6 të plagosur

Publikuar

-

Nga

Të paktën tre persona kanë humbur jetën dhe gjashtë të tjerë kanë mbetur të plagosur mëngjesin e sotëm në fshatin Romanocë të Kumanovës sipasojë e shpërthimit të një bombule gazi.

Sipas mediave vendase 3 persona vdiqën në vend dhe gjashtë përfunduan me lëndime të rënda. Ata janë transferuar në spitalin e Kumanovës, por për shkak të seriozitetit të plagëve do të dërgohen në Qendrën e Urgjencës në Shkup.

Aktualisht një prokuror publik dhe një ekip nga SPB Kumanovo po kryejnë inspektime në terren.

LEXO EDHE:  Lulëzimi dhe tharja e Çim Pekës

LEXO EDHE:  Dialogu Kosovë-Serbi/ Opozita sulmon ashpër presidentin Thaçi

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Haradinaj thirrje sërish Kurtit/ Mos e hiq taksën pa na njohur Serbia

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri i Kosovës dhe kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj i ka bërë sërish thirrje Haradinajt që të mos dorëzohet përballë presionit për heqjen e taksës dhe marrëdhënien me Serbinë.

Haradinaj i ka kërkuar Kurtit që taksën ta heq veç nëse Kosovën Serbia e njeh si shtet të pavarur dhe sovran.

“Kosova nuk ka asnjë garancë se heqja e taksës 100% për produktet e Serbisë e sjellë Marrëveshjen Finale për njohjen reciproke në kufijtë ekzistues”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Ndërkohë sipas tij, sot, Serbia vazhdon të armatoset nga Rusia me pajisjet me të reja ushtarake, ndërsa Qeveria Kurti premton heqjen e taksës duke siguru pushtimin ekonomik të Kosovës nga Serbia.

“I bëj thirrje publike Kurtit dhe partnerëve të tij qeverisës që mos të hiqet taksa pa njohje. Pushtetet nuk janë asgjë kur është në pyetje ruajtja dhe mbrojtja e sovranitetit të vendit”, ka deklaruar ish-kreu i Qeverisë.

LEXO EDHE:  Zëvendësimi i mandateve/ Ndoka: Jemi deputetë të pazëvendësueshëm

LEXO EDHE:  Ndryshimi i sistemit zgjedhor/ Gjiknuri i përgjigjet kërkesës së opozitës

“Tregu vetëm për njohje!”.

E këto reagime të Haradinajt rrodhën si pasojë e deklaratave që lider të LDK’

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Tronditëse/ Djali masakron me thikë nënën, tenton ti vendosë edhe flakën

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje tronditëse ka ndodhur ditën e sotme në Shkup ku një 47 vjeçar ka goditur me thikë nënën e tij dhe më pas ka tentuar ti vërë flakën.

Sipas medieve vendase, raportohet se 47-vjeçari është me probleme të shëndetit mendor.

Ai ndodhet i ndaluar nga policia, ndërsa nëna e tij është dërguar me ambulancë në spitalin e Shkupit ku i janë konstatuar lëndime të rënda trupore./CNA.al

LEXO TE PLOTE