Connect with Us

Autoritetet ne Prishtine ngushellojne familjaret e viktimave ne Tetove

Kosova & Rajoni

Autoritetet ne Prishtine ngushellojne familjaret e viktimave ne Tetove

Publikuar

-

Autoritetet kosovare ngushëllojnë familjarët e viktimave në Tetovë si dhe Qeverinë e Maqedonisë.

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, përmes një telegrami dërguar Qeverisë së Maqedonisë, ka shprehur keqardhjen e thellë për vërshimet me pasoja në njerëz, që kanë ndodhur në qytetin e Tetovës, në Maqedoni.

Kryeministri Mustafa ka shprehur gjithashtu gatishmërinë e plotë të Qeverisë së Republikës së Kosovës, që të ofrojë çdo lloj ndihme brenda mundësive të saj për Republikën e Maqedonisë, në tejkalimin e kësaj situate.

Në emër të qytetarëve të Kosovës dhe institucioneve të saj, ngushëllime ka shprehur edhe presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga.

LEXO EDHE:  Humbi jetën në aksident/ Saimir Tahiri dedikim prekës kryetares së FRESSH

“Në këto çaste të dhimbjes së thellë, populli dhe institucionet e Kosovës janë me familjet e atyre që humbën jetën, në vërshimet dhe përmbytjet e rënda që goditën qytetin e Tetovës”, thuhet ndër të tjera në letrën e ngushëllimit të Jahjagës.

I prekur nga kjo fatkeqësi natyrore ka mbetur edhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili i fton qytetarët shqiptarë të tregojnë edhe njëherë solidaritetin e tyre dhe t’u daliin në ndihmë qytetarëve të prekur nga kjo fatkeqësi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Vuçiç i prerë/ “S’ka asnjë plan për Kosovën, askush s’mund të më thotë “merre ose lëre”

Publikuar

-

Nga

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka njoftuar sot se do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel, me të cilën do të diskutojnë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Vuçiç deklaroi se ndryshe ngasa transmetohet në media, nuk ka një plan të ri për marrëveshjen me Kosovën.

“Unë nuk mendoj se ka ndonjë plan të ri që do të diskutohet. Askush nuk mund të dalë me një plan dhe të thotë merre ose lëre atë”, shprehet presidenti serb.

LEXO EDHE:  U nda sot nga jeta/ Kolegë dhe miq të pikëlluar për humbjen e parakohëshme të Xhevdet Ferrit

LEXO EDHE:  Ndarja nga jeta e Muhamet Liko/ Meta: Humbje e pazëvendësueshme

Ndërkohë, kancelarja gjermane i ka dërguar ftesë për t’u takuar edhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, të cilit me anë të një letre i ka theksuar se dialogu me Serbinë mbetet sfidë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Lajm i mirë nga Kosova/ Rezultatet e analizave të të dyshuarës për koronavirus dalin negative

Publikuar

-

Nga

Një grua në Kosovë u shtrua në spital pas dyshimeve se mund të ishe prekur nga koronavirusi.

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike Naser Ramadani, jep lajmin e mirë se gruaja me origjine britanike nuk është e prekur nga ky virus pasi rezultati i analizave doli negativ.

Bëhet fjalë për një shtetase të huaj e cila punon në Kosovë dhe e cila ka qenë në një qendër skijimi ku kanë qenë edhe pesë persona të tjerë.

Përveç se në Kinë, virusi është përhapur në më shumë se 20 vende, përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Singaporin, Francën, Rusinë, Spanjën dhe Indinë.

LEXO EDHE:  “Krenoheshim me të”/ Meta mesazh prekës për ndarjen nga jeta të Fehmi Telegrafit

LEXO EDHE:  U nda sot nga jeta/ Kolegë dhe miq të pikëlluar për humbjen e parakohëshme të Xhevdet Ferrit

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka shpallur epideminë emergjencë ndërkombëtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova dhe Serbia drejt një marëveshjeje?/ Paralajmërimi i Thaçit

Publikuar

-

Nga

Kosova dhe Serbia duket se janë duke shkuar drejt një marëveshjeje për njohjen reciproke dhe këtë e ka paralajmëruar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Në një postim në rjetet sociale, Thaçi falenderon presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, të cilit i thotë se falë mbështetjes së tij dhe të të dërguarit Richard Grenell, do arrihet marëveshje.

“Faleminderit President Donald Trump për vëmendjen që ia keni kushtuar Kosovës dhe luftës sonë të përbashkët për të çimentuar paqen në Ballkan. Nën udhëheqjen tuaj dhe punës së shkëlqyer të Richard Grenellit, ne do të arrijmë marrëveshje përfundimtare për njohjen e ndërsjellë ashtu siç përshkruhet qartë në letrën tuaj që më dërguat mua vitin e kaluar”, shkruan Kreu i Shtetit të Kosovës.

LEXO EDHE:  Maqedoni, shtate eksperte do analizojne shkaqet e permbytjeve ne Tetove

LEXO EDHE:  Ndarja nga jeta e Rexhep Çelikut/ Meta shpreh ngushëllime

Ndërkohë kujtojmë se Trumpi i shkruante Thaçit me anë të një letre se ky “është moment unik, për të përfituar në arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse me Serbinë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE