Connect with Us

Edmond Spaho kundër Fahri Balliut? Kërkon të shpëtojë “lëkurën”

Aktualitet

Edmond Spaho kundër Fahri Balliut? Kërkon të shpëtojë “lëkurën”

Publikuar

-

Nënkryetari i PD-së dhe i deleguari i selisë qendrore në Durrës për fushatën zgjedhore të 21 qershorit 2015 Edmond Spaho deklaron se nuk është momenti për koka turku, por për të parë pikat ku dështoi opozita.

Analiza “do të nxjerrë të metat dhe mangësitë që karakterizuan punën tonë nuk është e thënë që gjithçka t’ia vendosim sistemit manipulimit, por, sigurisht, për të qenë racionalë, ne do të bëjmë analizën dhe do të nxjerrim përgjegjësitë tona. S’ka pse të ketë koka turku. Qëllimi i analizës nuk është që të gjejë koka turku, por të përmirësojë ato, të cilat nuk ecën mirë gjatë këtij procesi”, thotë Spaho.

Reagimi i nr. 2 të PD-së në “A1 Report”, më 2 gusht 2015, vjen fill pas një deklarimi të botuesit të “55”-ës Fahri Balliu, po më 2 gusht, në të përditshmen MAPO, ku ngarkon me përgjegjësi strukturat e partisë për humbjen shokuese me mbi 13 mijë vota.fariu spaho

Sipas Balliut, në Durrës ka “një strukturë partiake me fraktura të rënda ku përfshihet kryetari i partisë, ku përfshihet një grup ish-drejtorësh, të cilët tre prej tyre janë në prokurori dhe këtu është një gabim i pafalshëm aktivizimi i tyre dhe shkuarja me mendimin komunist që të jemi të gjithë bashkë”.

Madje, Balliu tregohet tejet i ashpër dhe me kryetarin e degës së PD-së, Osman Stafa, i cili është, sipas tij, “një kryetar partie…, që nuk ka kapacitet intelektual dhe përdor folklorizma nëpër aulat e të folurit për zgjedhjet”.

Balliu thotë se në Durrës “PD-ja kishte një nga kandidatët, një nga gjeneratorët më të fuqishëm të mesazhit strategjik politik të së djathtës siç ishte znj. Grida Duma, e cila në totalin e vet ishte një kandidate e fuqishme, e zonja, që e pëlqenin, e miratonin edhe militantë të së majtës” dhe “në qoftë se struktura e partisë në Durrës do të ishte në përmasat e kandidates, nuk do të kishte shanse për të humbur”. Ndërkaq, botuesi i bën një “furçë” realiste kundërshtarit të Dumës, Vangjush Dako.

Por, me sa duket, botuesin e MAPO-s Henri Çili, që qëndronte prapa fushatës mediatike të Dumës, e shqetëson edhe e ardhmja e saj politike, pas rezultatit shpartallues. Balliu e qetëson kolegun: “Mendoj se nga Durrësi ne kemi mbjellë një pemë, e cila do të japë frytet e veta bashkë me një rikonstruksion të fortë të strukturave të partisë”. Por njeriu i Basha-Berishës u fut “drithërimat”, jo vetëm të deleguarit të PD, Edmond Spaho, por edhe strukturave aktuale të degës vendore. Fakti që Balliu sulmoi për rezultatin e Vlorës të deleguarin e selisë qendrore, sekretarin e përgjithshëm të PD-së Arben Ristani apo Ridvan Boden për Korçën etj. është një kambanë alarmi dhe për Spahon.

LEXO EDHE:  Deputetet e PD: Ndaloni landfillin në Rrogozhinë, kryeministri urdhërohet nga klanet mafioze

Info / Ja çfarë tha Fahri Balliu

… rasti i Durrësit, ku PD-ja kishte një nga kandidatët, një nga gjeneratorët më të fuqishëm të mesazhit strategjik politik të së djathtës siç ishte znj. Grida Duma, e cila në totalin e vet ishte një kandidate e fuqishme, e zonja, që e pëlqenin, e miratonin edhe militantë të së majtës. Ajo bëri një fushatë të fahri 2shkëlqyer nga gjithë parametrat që ka një fushatë. Me rastin e Durrësit ne kemi një investim të hipotekuar, që në një moment të caktuar do ta japë rezultatin me një shpërthim masiv të votës. Zgjedhjet janë një rebus. Zgjedhjet nuk janë aritmetikë, zgjedhjet duhen lexuar. Por që t’i lexosh zgjedhjet, duhet të bësh ekspertizë serioze. Znj. Duma në Durrës kishte një mospërputhje midis saj që ishte një fadromë e fuqishme politike dhe një strukture partiake me fraktura të rënda ku përfshihet kryetari i partisë, ku përfshihet një grup ish-drejtorësh, të cilët tre prej tyre janë në prokurori dhe këtu është një gabim i pafalshëm aktivizimi i tyre dhe shkuarja me mendimin komunist që të jemi të gjithë bashkë. Në qoftë se ke një drejtor të korruptuar që është në gjyq, që njihet si hajdut, në qoftë se ke një kryetar partie në Durrës, që nuk ka kapacitet intelektual dhe përdor folklorizma nëpër aulat e të folurit për zgjedhjet apo në qoftë se ke një intrigant, i cili përpiqet që të ndërtojë klane dhe grupe të caktuara, atëherë duhet në mënyrë absolute që të ndahesh sepse kështu fiton. Sepse ti i thua opinionit publik që unë e kam ndëshkuar këtë njeri që ka vjedhur, që ka menaxhuar miliona euro dhe që ka vajtur në dyert e gjyqit. Këta njerëz, ç’lidhje kanë me zgjedhjet? Në këtë kuptim, në qoftë se struktura e partisë në Durrës do të ishte në përmasat e kandidates, nuk do të kishte shanse për të humbur. Pastaj duhet të jemi realistë. Kur ne flasim për kandidaturat tona, duhet të flasim edhe për kandidaturat e kundërshtarit. Dhe kandidatura e kundërshtarit duhet vlerësuar. Ka njerëz me prerje të posaçme të aftësisë për zgjedhjet, që dinë të bëjnë atë lojën me porta hungareze të zgjedhjeve. Dhe këta faktorë duhen vlerësuar më qëllim që, kur hyn në betejë duhet të bësh ekspertizën se kë kam unë përpara, ku i ka ky kandidat cilësitë më të forta dhe më të dobëta. Pavarësisht kësaj, unë mendoj se nga Durrësi ne kemi mbjellë një pemë, e cila do të japë frytet e veta bashkë me një rikonstruksion të fortë të strukturave të partisë. DurresLajm

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  PD nis “betejën” para protestës/ Ja, përse kërkohet shkarkimi i Gramoz Ruçit

LEXO EDHE:  Fahri Balliu tregon ku fle lepuri/ Kë do sakrifikojë Rama tjetër për të shpëtuar Tahirin

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Deputetet e PD: Ndaloni landfillin në Rrogozhinë, kryeministri urdhërohet nga klanet mafioze

LEXO EDHE:  Fahri Balliut si del inati me Ramën/ E portretizon me fjalor shpezërie

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: