Connect with Us

Procesi ndaj Ivanovic, deshmitari i mbrojtur jep prova per fajesine e te akuzuarit

Kosova & Rajoni

Procesi ndaj Ivanovic, deshmitari i mbrojtur jep prova per fajesine e te akuzuarit

Publikuar

-

Në Gjykatën Themelore të Mitrovicës ka vazhduar edhe këtë të martë, seanca gjyqësore kundër Oliver Ivanoviçit dhe 4 të akuzuarve të tjerë për krime ndaj popullatës shqiptare gjatë viteve 1999-2000 në veri të Mitrovicës.

Dëshminë para trupit gjykues e ka ofruar edhe dëshmitari i mbrojtur me inicialin “Y”, ndërsa seanca ka qenë e mbyllur për publikun.

Avokati i viktimave të luftës, Burhan Maxhuni ka bërë të ditur për “KosovaPress” se, dëshmitari i sotëm i mbrojtur ka dhënë prova të mjaftueshme për fajësinë, sidomos ndaj dy të dyshuarve: Oliver Ivanoviç dhe Dragan Delibashiç.

LEXO EDHE:  Vëllezërit Aliko dëshmojnë: Nuk kemi lidhje me vrasjen e efektivit

“Sikurse dëshmitarët e tjerë, edhe dëshmitari i sotëm i mbrojtur ka dhënë prova të mjaftueshme dhe të qarta para trupit gjykues, sidomos për të akuzuarit Ivanoviç dhe Delibashiç. Provat kanë të bëjnë me përgjegjësitë dhe detyrat, të cilat kanë pasur të dy të akuzuarit gjatë viteve 1999 dhe 2000”, ka thënë mes të tjerash Maxhuni.

Sipas tij, koha e parashikuar që të merret në pyetje ky dëshmitar nga prokurori, avokatët dhe gjykata është 3 ditë, ndërsa duke pasur parasysh se është i mbrojtur, Maxhuni nuk ka dashur të zbulojë nacionalitetin e dëshmitarit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Kadri Veseli niset për në Hagë/ Jam krenar që i shërbeva UÇK-së

Publikuar

-

Nga

Kreu i PDK-së, Kadri Veseli është nisur drejt Hagës ku do të merret në pyetje nga hetuesit e Gjykatës Speciale.

Veseli u shpreh se Gjykata Speciale është sfidë përballë krimeve makabre serbe.

“Tani jam duke udhëtuar për në Hagë me ftesë të dhomave të Specializuara, jam i ftuar për intervistim, gjykata Speciale është sfidë përballë krimeve makabre serbe, por të njejtën kohë është sfidë përballë krimeve makabre serbe po edhe një moment ndërkombëtar për të rikonfirmuar pastërtinë e luftës së popullit tonë të UCK-së, çdo luftëtar i lirisë është krenar që ka pas fatin t’i shërbejë atdheut të vetë, edhe unë, jam shumë krenarë e falënderoj zotin për këtë dhe dua ta them se me asnjë gjë nuk e ndrroj asnjë pjesë të jetës time krenare, historia e UCK është histori për liri dhe pavarësi”, tha Veseli.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti tha se nuk bashkëpunon me Vuçiç/ Reagon ministri i Jashtëm serb

Publikuar

-

Nga

Pas deklaratës së kreut të Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurtit, se nuk ulet në tryezë për bisedime me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç, ka ardhur edhe reagimi i ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë Ivica Daçiç.
Daçiç heq përgjegjësinë nga Serbia, teksa pretendon se Kosova nuk është e interesuar për vazhdimin e dialogut dhe për arritjen e një kompromisi.
“Nëse ata (Kosova), vazhdojnë kështu, ne nuk jemi optimistë kur bëhet fjalë për vazhdimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës”, deklaroi Daçiq para fillimit të seancës së Bordit Kryesor të Partisë së tij.
“RTS.rs” raporton se ministri serb e cilësoi si “çmenduri politike” qëndrimin e Kosovës, teksa e fajësoi këtë të fundit si faktorin më të madh të paqëndrueshmërisë.
“Ky është një tregues se ata nuk kujdesen për dialogun dhe kompromisin. Problemi i vetëm është se ata nuk e kuptojnë se situata ka ndryshuar shumë”, theksoi Daçiç.
Sipas zyrtarit serb, qëllimi i qeverisë aktuale në vendin e tij është ruajtja e paqes dhe stabilitetit në Kosovë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti paralajmëron/ Nëse s’merremi vesh me LDK-në, vendi shkon në zgjedhje të reja

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, deklaroi sot se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme, nëse  nuk arrihet një koalicion me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

“Jam i udhëhequr nga interesi i përgjithshëm, nga interesi shtetëror që kërkon sa më parë një udhëheqje qeverisëse nga VV dhe LDK”, u shpreh Kurti në RTK.

Kreu i VV-së tha se partinë e tij nuk e trembin zgjedhjet e reja, pasi pretendon se pas zgjedhjeve të 6 tetorit është rritur përkrahja nga qytetarët.

LEXO EDHE:  Babai i djalit të vrarë në Siri: Jam krenar për djalin tim që ra shehid në Siri

LEXO EDHE:  Ruaja vajzën e gruas, se bënte seks në shkollë/ Ja si e pësova

Gjithashtu Kurti tregoi se në takimet me liderët e LDK-së nuk është përmendur ndonjë emër i përveçëm për president, por theksoi se duhet diskutuar për strategjinë e zgjedhjes së një presidenti të parakohshëm, vetëm pasi të plotësohen pozitat e kryeministrit, kryeparlamentarit dhe 12 ministrave./ CNA.al

LEXO TE PLOTE