Connect with Us

Cako takon homologun kosovar: Ura komunikimi kunder krimit dhe trafiqeve

Kronika

Cako takon homologun kosovar: Ura komunikimi kunder krimit dhe trafiqeve

Publikuar

-

“Mënyra më e mirë për të intensifikuar bashkëpunimin dypalësh dhe për të qenë akoma më efikas nё goditjen e krimit tё organizuar, trafikut tё drogës, tё armёve e tё gjitha formave tё krimit ndërkufitar, është ndërtimi i linjave të hapura të komunikimit të vazhdueshëm mes strukturave respektive, bazuar në besimin reciprok, duke mos mbetur peng i protokolleve”. Kështu u tha gjatë takimit që zhvilloi sot Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Haki Çako me homologun e tij kosovar, Shpend Maxhuni. Nё fokus të takimit të zhvilluar mes dy drejtuesve të lartë të policisë dhe delegacioneve që i shoqëronin ishte bashkëpunimi ndërmjet strukturave respektive për një luftë sa më efikase kundër të gjitha formave të krimit dhe në mënyrë të veçantë krimit të organizuar e terrorizmit, po ashtu dhe zbatimi i memorandumit të bashkëpunimit lidhur me patrullimet e përbashkëta përgjatë sezonit turistik. Duke vlerësuar nivelin e shkëlqyer të bashkëpunimit mes Policisë Shqiptare dhe Policisë së Kosovës, Çako tha se përveç miqësisë, ky bashkëpunim ka në themel të tij dhe faktin se policitë e të dy vendeve në fokus të veprimtarisë së tyre kanë luftën kundër krimit, në mënyrë të veçantë krimit të organizuar, trafiqeve të të gjitha llojeve, terrorizmit dhe korrupsionit, që përkon dhe me përmbushjen e detyrimeve për anëtarësimin e të dy vendeve në BE, si dhe luftën kundër çdo lloj veprimtarie tjetër të paligjshme. Nga ana e tij Maxhuni, vuri në dukje faktin se bashkëpunimi ndërmjet strukturave policore është një ndër mënyrat e vetme për tu përballur me sfidat, rreziqet dhe problemet aktuale, që shqetësojnë dy vendet tona, por dhe vendet e rajonit e më gjerë dhe nisur nga ky fakt Policia e Kosovës është e hapur për bashkëpunim dhe do të jetë gjithmonë në dispozicion për të çuar akoma më tej nivelin e lartë të bashkëpunimit dypalësh.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Makina përplas motorin në Elbasan/ Plagoset një person

Publikuar

-

Nga

Aksident në autostradën Vlorë- Fier, përplasen dy makina

Një makinë është përplasur mbrëmjen e sotme me një motor në aksin Tiranë-Elbasan, pranë rrethrrotullimit të Bradasheshit.

Mësohet se drejtuesi i motorit ka “fluturuar” në ajër dhe më pas është përplasur me bordurën.

Nga informacionet paraprake, raportohet se ai është dërguar me urgjencë për në spital, pasi ka marrë plagë të rënda në trup.

LEXO EDHE:  Sulmi ndaj turistëve/ Policia egjiptiane ekzekuton 40 xhihadistë

LEXO EDHE:  Sekuestrohen armë, drogë dhe municione/ 4 të arrestuar në Fier

Ndërkohë, policia ka shkuar në vendngjarje dhe ka hapur hetimet për zbardhjen e plotë të aksidentit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Krimi pushton vendin/ Pas vrasjes në Elbasan, kërcet arma dhe në Korçë, një i plagosur

Publikuar

-

Nga

Krimi pushton vendin/ Pas vrasjes në Elbasan, kërcet arma dhe në Korçë, një i plagosur

Pas vrasjes një Elbasan, plagosje me armë zjarri është regjistruar pak minuta më parë dhe në Korçë.

Ngjarja ka ndodhur tek zona e Pazarit, ndërsa rrethanat nuk janë ende të qarta.

I plagosuri ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën ndërsa mësohet se ka marrë një plumb.

Korçë/Informacion paraprak

Më datë 11.05.2021, rreth orës 22:40, në Spitalin e Korçës, ka shkuar për ndihmë mjekësore shtetasi M. R., rreth 33 vjeç, banues në Korçë, që në rrethana ende të paqarta, dyshohet të jetë dëmtuar në fundshpinë, si pasojë e përdorimit të armës së zjarrit, i cili aktualisht ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

LEXO EDHE:  Aksident i rëndë/ Plagoset efektivi i policisë

LEXO EDHE:  Sekuestrohen 300 kg marijuanë në Itali/ Në pranga disa shqiptarë

Nga të dhënat paraprake, dyshohet se shtetasi M. R., mund të jetë vetëplagosur.

Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë, po vijon punën për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ekzekutimi i Everest Çakës/ RENEA zbarkon në Elbasan, mbi trupin e viktimës u zbrazën 10 plumba

Publikuar

-

Nga

Ekzekutimi i Everest Çakës/ RENEA zbarkon në Elbasan, mbi trupin e viktimës u zbrazën 10 plumba

Pas eksekutimit të Everest Çakës, RENEA ka zbarkuar në Elbasan duke rrethuar zonënë ndërkohqë që janë zbardhur edhe detaje të reja.

Mësoher se kundër shënjestrës autorët kanë qëlluar mbi 10 herë duke u siguruar që e kanë vrarë.

Dyshohet se kanë qenë dy pëersona që kanë qëlluar në drejtim të çiftit Çaka, ku ndërroi jetë 41-vjeçari ndërsa gruaja e tij Silvana mori një plumb në dorë dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

LEXO EDHE:  Sekuestrohen armë, drogë dhe municione/ 4 të arrestuar në Fier

LEXO EDHE:  Çmendet i riu në Dibër/ Ushtron dhunë ndaj prindërve

Pas ngjarjes një makinë u gjet e djegur në Golem ndërsa dyshohet se i përket autorëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE