Connect with Us

7 mite për ISIS që në fakt janë të pavërteta

Bota

7 mite për ISIS që në fakt janë të pavërteta

Publikuar

-

Autori i librit “Empire of Fear: Inside the Islamic State”, Andrew Hosken nga libri i tij në formë të shkurtuar ka nxjerrë në “Thë Independent” 7 mitet me të cilat, sipas tij, pëfytyrohet grupi terrorist ISIS.

Sipas autorit të vërtetat për ISIS-in janë shumë më shumë se njerëzit e zakonshëm dijnë realisht për grupin terrorist.
1) ISIS-i është një organizatë relativisht e re terrorizmi që është shpejtë, duke kulmuar me marrjen e Mosulit në vitin 2014.
Aspak e vërtet thotë Hosken. Sipas tij, grupi i ka rrënjët në vitin 2001 kur njihej me emrin si Tawid al Jihad (shq. Monoteizmi dhe Xhihadi), e bile edhe më herët kur themeluesit e grupit luftonin në Afganistan përkrah talebanëve. Që prej atëherë grupi ka ndryshuar emrin të paktën pesë herë.
2) Shpallja e Kalifatit në pjesët më të mëdha të Lindjes së Mesme në korrikun e kaluar ishte e padëgjuar deri në atë kohë
Hosken thotë se as kjo nuk qëndron. Ai thotë se grupi ka shpallur Irakun Shtet Islamik në vitin 2006. Lideri i mëpastajshëm ka qenë Abu Omar al Baghdadi, i cili e shpalli veten Kalif, dhe pretendonte të jetë i afërm me Profetin Muhamed.
3) I ashtuquajturi “Kalif” Abu Bakr al Baghdadi u radikalizua kur mbahej në burg në SHBA nga viti 2003, dhe pasi u lirua filloi të kryej sulme ekstremiste
E pamundur thotë Hosken. Sipas tij, tanimë ka prova se Baghdadi ishte një terrorist i rangut të lartë në kohën kur ai kishte rënë në burg, pasi mund të ketë luftuar në Afganistan. Poashtu, është e mundur që ai ka ndarë një shtëpi liderin e parë të grupit, Abu Musab al Zarqaw. Dhe, në kundërshtim me raportet, ai nuk është mbajtur në burgun BUCCA për pesë vite. Ai është mbajtur atje midis periudhës kohore Shkurt-Dhjetor, 2004, dhe më pas është liruar në mungesë provash.
4) Liderët e grupit janë fanatikë islamistë ekstremistë
Përsëri, kjo është një përshtypje e gabuar. Në fakt, më i rëndësishëm ka qenë ndikimi batist i ish-zyrtarëve dhe ushtarakëve të Saddam Husseinit. Sipas Hosken, një pjesë e madhe të liderëve kanë qenë ish-batist. Shteti Islamik është një kombinim i një organizate terroriste me një aparat terrori që ka përvojë të gjatë.
5) Është një organizatë kaotike dhe e dhunshme
Është e dhunshme, por ka metoda për kryerjen e mizorive. Grupi praktikon dhe respekton librin klasik 280-faqësh “The Management of Savagery” (shq. Menagjimi i Egërsisë), një libër që parasheh në detaje se si të ngritet një Shteti Islamik përmes përdorimit të dhunës ekstreme. Ky libër, poashtu, është goxha burokratik, pasi në krye parasheh Këshillin Shura, një kabinet lufte dhe nën-komitetet. Ka qeveritarë të Shtetit Islamik, apo të njohur si “walis” për territoret që kanë nën kontrollë, e madje edhe për vendet që kanë për qëllim t’i pushtojnë, si Arabia Saudite. Ka edhe ministri, përfshi edhe Ministrinë për Sulme Kamikaze, dhe një bollëk komisionesh që merren me punët tjera administrative, që nga shëndetësia e deri tek burgjet dhe gjykatat. Madje, në vitin 2012 dhe 2013 Ministria për Sulme Kamikaze ka përpiluar raporte vjetore të detajizuara për të gjitha sulmet vetëvrasëse dhe të tjera. Përgjatë vitit 2013, për shembull, grupi pretendon të ketë kryer 1,083 vrasje.
6) Është krijuar nga Al-Kaida
Hoskes thotë se evidencat qartësojnë se dy grupet Al-kaida dhe ISIS kanë qenë gjithmonë të ndara, që prej ditëve të para të themelimit. Liderët e parë të grupeve, Osama Bin Laden dhe Abu Musab al Zarqawi nuk kanë kaluar mirë aspak. Edhe pse ISIS për dy vite mendohet të jetë identifikuar me emrin “Al- Kaida në Irak”, kjo mendohet të ketë qenë vetëm një “martesë interesi.” Al-Kaida shpesh nuk është pajtuar me veprimet e ISIS-it, madje shpesh e ka kritikuar për shënjestrimin e muslimanëve, veçanërisht muslimanëve shia, dhe për prerjen e kokave të pengjeve nga perëndimi. Al-Kaida vazhdimisht e ka akuzuar ISIS-in për dëmtim të Xhihadit. Në vitin 2006, lidhja midis dy grupeve u ndërpre përfundimisht me shpalljen e Shtetit Islamik në Irak. Ndërkaq, distancomi final i grupeve ndodhi në vitin 2013 me një deklaratë tjetër të shpalljes së Shtetit Islamik të Irakut dhe Sirisë (ISIS).
7) ISIS-i është një armik i ri për Perëndimin
Tërësisht ide e rreme, thotë Hoskes. Sipas tij, SHBA-ja ka qenë në luftë me grupin që nga viti 2003, gjithsej 12 vite deri tani. Pothuasje për tri herë më e gjatë se lufta kundër Japonisë gje Gjermanisë Naziste.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rrëzohet avioni turistik në Itali/ Humbin jetën dy persona

Publikuar

-

Nga

Një aeroplan i vogël turistik është rrëzuar në provincën e Sirakuzës, në Itali.

Pas rrëzimit, aeroplani u përfshi nga zjarri duke shkaktuar vdekjen e dy personave që ndodheshin në bord, një instruktor ekspert dhe një nxënës.
Aksidenti i ‘Tecnam P2002’ ndodhi gjatë një fluturimi stërvitor.

Viktimat janë Stefano Baldo, 53 vjeç, ish pilot i Alitalia dhe ish-pilot dhe instruktor i Marinës pas diplomimit në Akademinë Detare të Livornos, dhe Gioele Bravo, 20 vjeç.

LEXO EDHE:  Trump: Mund të publikojmë video nga operacioni në Siri

LEXO EDHE:  Trump: Mund të publikojmë video nga operacioni në Siri

Zyrtarë të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë së Fluturimit mbërritën në vendngjarje për të inspektuar mbetjet e avionit kurse prokuroria e Sirakuzës ka nisur hetimet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti merr “në dorë frerët”/ Ul pagat për qeveritarët, fillon shkarkimet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë, ditën e sotme ka ulur pagat për veten dhe ministrat e tij.

Gjithashtu Kurti ka filluar me shkarkimet në radhët e institucioneve.
Mësohet se janë shkarkuar me vendim qeverie të gjithë koordinatorët nacionalë në Kosovë. Mes tyre edhe djali i ish- Presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova i cili nga sot nuk është më koordinator nacional

Ai u emërua në detyrë si koordinator për ndryshime klimatike dhe çështje të ambientit nga Ramush Haradinaj në vitin 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Pas Brexit, BE: Gati t’i ofrojmë Britanisë diçka që nuk e kemi ofruar kurrë më parë

Publikuar

-

Nga

BE është i gatshëm t’i ofrojë Britanisë së Madhe “diçka që nuk e kemi ofruar kurrë më parë” si marrëveshje tregtare tha Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, por jo pa paraqitur kërkesa të vetat.

Ursula von der Leyen e deklaroi këtë në Strasburg, në lidhje me ato që priten të jenë negociata të vështira për të ardhmen e tregtisë midis bllokut të BE dhe Britanisë së Madhe, që u largua nga BE.Presidentja e përshëndeti thirrjen e fundit të kryeministrit të Britanisë së Madhe, Boris Johnson që Mbretëria e Bashkuar pas Brexitit të bëhet “kampione globale e tregtisë së lirë”. Eurodeputetëve ajo u tha se edhe BE e mirëpret një sistem tregtar “më të drejtë dhe më të fortë”.

“Një sistem tregtar që është i hapur nga njëra anë, dhe është i drejtë nga ana tjetër,” tha ajo. Presidentja e Komisionit i vlerësoi marrëveshjet e tanishme tregtare të lidhura me Japoninë dhe Kanadanë, duke thënë se BE është i gatshëm t’i ofrojë Britanisë së Madhe “diçka që nuk e kemi ofruar kurrë, kurrë më parë për këdo tjetër”. BE ka përfytyrimin për një marrëveshje pa dogana dhe kuota tregtare për të gjitha mallrat, tha Presidentja.

BE: ‘Jo iluzione’ për shërbimet financiare

“Një model i ri tregtie, qasje unike,” vazhdoi ajo. “Por sigurisht kjo kërkon garanci korresponduese për konkurrencë korrekte dhe standarde sociale, mjedisore dhe të konsumatorëve.” Të gjitha marrëveshjet tregtare vijnë “jo vetëm me të drejta, por edhe me detyrime nga të dyja palët”, tha ajo.
Në lidhje me shërbimet financiare – një sektor kyç për ekonominë e Britanisë së Madhe – Michel Barnier, kryenegociatori i BE për Brexit-it dhe pas-Brexitin, theksoi se Mbretëria e Bashkuar nuk duhet të ketë “asnjë iluzion për këtë çështje; nuk do të ketë asnjë ekuivalent të përgjithshëm, global ose të përhershëm në shërbimet financiare”.
Më herët, shefi i thesarit në Mbretërinë e Bashkuar Sajid Javid, tha në një artikull për të përditshmen e biznesit City A.M. se Britania është e prirur të zhvillojë një “marrëdhënie të qëndrueshme” me BE për shërbimet financiare. Ai theksoi nevojën “për të trajtuar nevojat afatgjata të industrisë për një proces të besueshëm ekuivalent”, duke iu referuar kornizës së BE për qasje në tregjet financiare të të gjithë BE. Javidi beson se arritja e ekuivalencës nuk duhet të jetë “e ndërlikuar” dhe shtoi se rregulloret duhet të jenë “të pajtueshme”, por jo domosdoshmërisht “identike”.

‘Modeli’ australian?

LEXO EDHE:  Natyra, kafshët, shpezët – propaganda e çuditshme e IS-it

LEXO EDHE:  Obama: SHBA dhe vendet e Gjirit Persik të bashkuar kundër ISIS

Von der Leyen u shpreh e habitur, megjithatë, që Johnson përmendi kohët e fundit “modelin australian”, pasi BE-ja aktualisht nuk ka një marrëveshje tregtare me Australinë, por po kërkon ta ndryshojë këtë gjendje. “Ne thjesht jemi në momentin kur po biem dakord me Australinë që duhet t’i japim fund kësaj situate dhe po punojmë për një marrëveshje tregtare me ta,” tha von der Leyen, duke shtuar se “natyrisht Mbretëria e Bashkuar mund të vendosë për më pak, unë personalisht besoj se duhet të jemi më ambiciozë”.

Ambicia reciproke e tregtisë dhe një marrëveshje e përshtatshme do të “shkaktonin një konkurrencë dinamike në rritje”, nga e cila do të përfitonin të dyja palët, tha von der Leyen para Parlamentit Evropian. BE ka thënë që sa më shumë t’u përmbahet Britania e Madhe rregullave të bllokut, aq më e afërt do të jetë marrëdhënia ekonomike midis dy palëve.

Britania e Madhe u largua nga BE më 31 janar, pas 47 vjetësh anëtarësimi./DW

LEXO TE PLOTE