Connect with Us

Kriza greke, jo vetëm problem i Greqisë

Kosova & Rajoni

Kriza greke, jo vetëm problem i Greqisë

Publikuar

-

Diskutimet mbi paketën financiare të shpëtimit për Greqinë – e treta në pesë vjet, pritej të fillonin sot në Athinë, pas miratimit nga parlamenti të kushteve të reja të ashpra të vendosura nga kreditorët evropianë. Vizita e troikës shënon herën e parë që në kryeqytetin grek mbahen bisedime të nivelit të lartë, që nga ardhja në fuqi e qeverisë së majtë të kryeministrit Aleksis Tsipras në fund të janarit. Ekspertët paralajmërojnë se Greqia ka një rrugë të vështirë për të bërë dhe rezultati i kësaj pakete të re shpëtimi nuk është i sigurt.

Kriza greke e ka tronditur Bashkimin Europian. Vendet e ndryshme dhe udhëheqësit e tyre nuk arritën ta zgjidhin përkohësisht çështjen nëse Greqia meriton ose jo që t’i jepet një tjetër shans me një paketë të re ndihmash, apo në se ligjvënësit europianë duhet të veprojnë sipas ligjeve të grupit, duke i ofruar Greqisë daljen e përkohshme nga eurozona, një ide e qarkulluar nga disa udhëheqës gjermanë.

Wolfgang Schaeuble, Ministër i Finacave i Gjermanisë:

“Ka disa rregulla europiane. Në deklaratën që doli njëzëri nga takimi i BE-thuhet se falja e borxhit përjashtohet, sipas ligjit europian.”

Shqetësimi i udhëheqësve europianë dhe fuqive të tjera botërore nuk kishte të bënte vetëm me çështjen nëse Greqia do të qëndronte, apo jo në Eurozonë. Fjala ishte më tepër për një shqetësim gjeopolitik.

Pasigurisë për të ardhmen e Greqisë i druhen të gjithë, sepse ajo mund të ndikojë tek ekuilibri i kontinentit të vjetër, si dhe tek e ardhmja e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ishin këto shqetësime që çuan në marrëveshjen e re mes qeverisë greke dhe vendeve të Eurozonës. Zoti  Tsipras tha se nuk kishte zgjedhje tjetër, veçse t’i pranonte kushtet e kreditorëve, siç janë taksa të reja dhe reforma e pensioneve:

“Dua të theksoj se gjatë këtyre pesë muajve, jemi përpjekur shumë. Gjatë kësaj lufte kemi bërë edhe gabime dhe ju kam thënë, se unë marr plotësisht përsipër përgjegjësitë e mija dhe se nuk do t’i shmangem atyre. Ndjehem mjaft krenar për gjithshka është bërë…”, – tha kryeministri grek.

LEXO EDHE:  Tronditet familja/ Nëna ndërron jetë në shkollën e fëmijëve të saj

Marrëveshja e re mund të mos jetë zgjidhje për problemet me të cilat përballet Greqia, por veçse një përpjekje e re për gjetjen e një zgjidhjeje.

Megjithatë, Patrizio Pagano, Drejtor Ekzekutiv në Bordin e Guvernatorëve të Bankës Botërore, thotë se marrëveshja është një hap i mirë përpara:

“Parlamentit dhe qeverisë ju desh të marrin vendime të vështira për zgjidhjen e problemeve me të cilat përballet Greqia. Zgjidhja do të vijë vetëm kur vendit t’i kthehet kompetitiviteti dhe rritja ekonomike. Mesazhi i marrëveshjes është që vendi është në rrugën e duhur; megjithëse nuk ka për të qenë një zgjidhje brenda një dite, rruga është e hapur për rikthimin e kompetitivitetit dhe rritjes ekonomike të vendit.”

Zyrtarët grekë kanë shprehur shqetësim se masat e reja shtrënguese që kërkon marrëveshja mund ta çojnë vendin në një tjetër krizë, më të ashpërekonomike. Por zoti Pagano mendon ndryshe. Ai thotë se reformat janë shumë të rëndësishme për të ndërtuar besimin, tepër të nevojshëm për Greqinë:

“Zbatimi i reformave strukturore kërkon kohë…Por e rëndësishme është që ato të zbatohen, sepse vetëm në këtë rast rikthehet besimi; me kthimin e besimit vijnë investimet dhe me investimet vjen rritja ekonomike.”

Por, a mund të kenë sukses reformat në Greqi?

Nick Parsons, shef për strategjinë e tregjeve në Bankën Kombëtare të Australisë ka dyshime:

“Unë mendoj se ka vetëm një numër të vogël ekonomistësh, apo analistësh, të cilët besojnë në qëndrueshmërinë e kësaj pakete, se ajo do të mund të zbatohet dhe që besojnë se ajo mund të jetë e suksesshme.”

Kriza greke nuk është vetëm një problem i Greqisë. Ekzistojnë shqetësime se ajo mund të ndikojë tek vendet fqinjë përmes remitancave, paratë që dërgojnë në vendet e tyre imigrantët, apo përmes degëve të bankave greke në vende si Shqipëria, Bullgaria, Maqedonia dhe Serbia.

Për Zërin e Amerikës, Laura Konda, Uashington.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Situata pandemike në Kosovë/ Bie numri i viktimave, ja sa raste pozitive janë shënuar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar 133 raste positive me Covid-19, ndërsa janë shënuar 2 humbje jete. Ministria e Shëndetësisë raporton se janë kryer 4.139 testime gjatë 24 orëve.

Sipas MSH janë shëruar 805 qytetarë, kurse numri i përgjithshëm i të shëruarve është 150.625. Në total numri i rasteve aktive është 6.077.LEXO EDHE:  Kina e mban sekret masën e shpërthimit të virusit CORONA

LEXO EDHE:  Kina e mban sekret masën e shpërthimit të virusit CORONA

Në 24 orët e fundit janë dhënë 15.925 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.226.063 doza të vaksinës.

Deri më sot 474.783 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata pandemike në Kosovë/ Ja persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës ka publikuar të dhënat e fundit të ecurisë së Covid-19.

Sipas njoftimit zyrtar thuhet se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 160 qytetarë të infektuar. Ndërkohë 5 qytetarë kanë humbur jetën nga Covid-19.Lajmi i mirë është se janë shëruar 1.039 qytetarë, ndërsa ky numër që prej fillimit të pandemisë ka arritur në 149.820.

LEXO EDHE:  Lëvizja drejt Greqisë/ Ministria e Jashtme: Çfarë duhet të dini para se të udhëtoni

LEXO EDHE:  Lëvizja drejt Greqisë/ Ministria e Jashtme: Çfarë duhet të dini para se të udhëtoni

Sa i përket numrit të rasteve aktive ai është 6.751./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Vazhdon bllokada në veriun e Kosovës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote,

Kryeministri Albin Kurti i bëri thirrje Serbisë që si Kosova edhe Serbia t’i heqin tabelat e përkohshme të automjeteve e qytetarët të lëvizin lirshëm. Serbia pret përgjigje nga BE lidhur me marrëveshjet me Prishtinën.

Është dita e tretë që serbët e veriut të Kosovës po mbajnë të bllokuara rrugët për në dy pikat kufitare me Serbinë, Jarinje dhe Bërnjak, në shenjë proteste pas vendosjes së masave të reciprocitetit nga Kosova për targat e veturave të Serbisë. Bllokada me vetura dhe kamion me zhavorr në rrugë tashmë është e gjatë mbi dy kilometra, por nuk njoftohet për incidente.

Forca të shtuara të njësive speciale të policisë së Kosovës gjenden përballë barrikaduesve dhe akoma nuk ka ndonjë aksion për të zhbllokuar rrugët. Të hënën Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit, duke mos lejuar qarkullimin e veturave me targa të Serbisë. Veturat me këto targa, në hyrje të Kosovës duhet të marrin targa të përkohshme, njësoj siç obligohen qytetarët e Kosovës me targa RKS t’i ndërrojnë ato kur futen në Serbi. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, kërkoi tërheqjen e trupave të policisë së Kosovës nga veriu, por më pas u shpreh “të ulemi të bisedojmë”. Ai po ashtu ka kërkuar një përgjigje urgjente nga Bashkimi Evropian, nëse marrëveshjet e Brukselit janë në fuqi apo jo. “Për këtë do të presë muajin e ardhshëm e nëse s’merr përgjigje është shenjë se marrëveshjet s’ekzistojnë”, tha Vuçiç.

Kurti: “Si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin targat e përkohshme të automjeteve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nga ana e tij, tha të mërkurën pas një mbledhje të qeverisë se “si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin targat e përkohshme të automjeteve si pjesë e zgjidhjes së situatës së krijuar ditëve të fundit në veriun e Kosovës”. “Oferta jonë publike besoj që është tejet praktike përveçse gjeneroze e kjo është le t’i heqin tabelat e përkohshme edhe Serbia edhe Kosova dhe në këtë mënyrë qytetarët le të qarkullojnë sa më shumë e me sa më pak vonesa”, tha Kurti, duke shtuar se “Brukseli është vendi ku duhet të zhvillohen takimet dhe bisedimet dhe natyrisht që si gjithmonë jemi të gatshëm, të hapur e të interesuar sepse është interesi i qytetarëve për një gjë të tillë”.

Informohet QUINT-iKryeministri i Kosovës, të martën priti në një takim ambasadorët e vendeve më të industrializuara QUINT, dhe i njoftoi ata për vendimin për reciprocitet për targa të Serbisë dhe për zhvillimet në veri të Kosovës. Sipas tij, “vendimi për reciprocitet nuk është provokim e as diskriminim ndaj askujt dhe se Policia e Kosovës ka qenë dhe është profesionale, korrekte dhe efikase”. “Njësitë speciale janë aty vetëm për të mbrojtur policinë kufitare dhe vendkalimet kufitare. Prania e tyre aktuale është aty për shkak se dhjetëra protestues kanë bllokuar me makineri rrugët që shpijnë te pikat kufitare 1 dhe 31 e në afërsi të tyre. Policia ka biseduar me protestuesit dhe nuk i ka cënuar ata”, u tha Kurti ambasadorëve të QUINT-it duke shtuar se “liria e lëvizjes është e drejtë dhe vlerë që nuk bën të shkelet”.

“Te ky reciprocitet i targave të përkohshme për vetura ose Kosova dhe Serbia kanë të dyja të drejtë, ose e kanë të dyja gabim. Pra, ose do t’i mbajmë aso lloj targash të dyja shtetet, ose le t’i heqim ato edhe Kosova edhe Serbia”, theksoi Kurti. Kryeministri i Kosovës njoftoi se ka zhvilluar edhe një bisede telefonike me Zëvendës Presidentin e Komisionit Evropian dhe Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, por nuk dha detaje.

LEXO EDHE:  Deklarata e Ramës për Greqinë/ Ylli Manjani ngre dyshime të forta

LEXO EDHE:  Kërkesa për plotfuqishmëri në negociatat me Greqinë/ Nishani: Po përdhoset Presidenti

Reagime nga BE

Ka disa reagime nga BE pas tensionimit të situatës në veriun e Kosovës. Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi lidhur me gjendjen aktuale mes Kosovës dhe Serbisë, shkroi se është e rëndësishme të ushtrohet përmbajtje dhe të zvogëlohen tensionet, të kthehet dialogu dhe të sigurohet liria e lëvizjes pa vonesë. “Veprimet e njëanshme kurrë nuk janë zgjidhje. Ato çojnë vetëm në tensione të panevojshme dhe duhet të tërhiqen”, shkroi Varhelyi në Twitter. Reagime ka pasur edhe nga i ngarkuari i Borrell për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, i cili është i shqetësuar për zhvillimet në veri dhe bëri thirrje për një ulje të menjëhershme të tensioneve. “Është e rëndësishme të ulen tensionet, të rivendoset një mjedis paqësor dhe të lejohet liria e lëvizjes. Ne jemi të gatshëm për të lehtësuar bisedimet për të gjitha çështjet e hapura në dialog”, shkroi Lajçak në Twitter.

Autoritetet e Beogradit, thonë se Kosova, me vendosjen e reciprocitetit në targa të veturave të Serbisë, ka shkelur dispozita të Marrëveshjes së Brukselit, të cilën dy vendet e kanë arritur me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. E Prishtina zyrtare thotë se janë duke vepruar në përputhje me Marrëveshjen e Brukselit. Deri më tani, qytetarët e Kosovës me targa të Republikës së Kosovës, kur kanë hyrë në Serbi, janë detyruar të marrin tabela të përkohshme dhe kanë paguar pesë euro për targa që janë të vlefshme për 60 ditë. Tash edhe Prishtina zyrtare po e aplikon të njëjtën praktikë për veturat me targa të Serbisë që hyjnë në Kosovë. /DW

LEXO TE PLOTE