Connect with Us

Cannon apel politikanëve shqiptarë: Provoni akuzat ndaj Crown Agents ose tërhiquni

Aktualitet

Cannon apel politikanëve shqiptarë: Provoni akuzat ndaj Crown Agents ose tërhiquni

Publikuar

-

Ambasada britanike ka areaguar ashpër përmes një deklarate në lidhje me akuzat e artikuluara ndaj kompanisë britanike Crown Agents, e cila monitoron sistemin doganor shqiptar.

Akuzat kryesisht kanë ardhur nga opozita, sipas të cilës nga sistemi doganor dhe tatimor shqiptar, mungojnë 150 milionë dollarë si rezultat i kontrabandës dhe evazhionit fiskal.

Por Ambasada britanike kërkon provimin e këtyre akuzave ose tërheqjen e tyre.

Gjatë ditëve të fundit, disa politikanë dhe komentues shqiptarë kanë artikuluar në shtypin e shkruar dhe atë elektronik, akuza të rënda për praktika korruptive ndaj një kompanie britanike, Crown Agents.

Qeveria britanike i trajton çështjet e korrupsionit me shumë seriozitet. Korrupsioni në biznes, përfshirë edhe kompanitë britanike që punojnë jashtë Mbretërisë së Bashkuar klasifikohet si krim sipas UK Bribery Act (legjislacionit britanik mbi mitmarrjen).

Çdo provë për korrupsion të kryer nga një kompani britanike duhet të sillet në vëmendjen e Policisë Britanike, qoftë drejtpërdrejtë, qoftë përmes kësaj Ambasade. Crown Agents është një kompani e respektuar britanike, e cila ka qenë më parë një agjenci e qeverisë britanike dhe shumë nga stafi i saj janë ish-zyrtarë të qeverisë. Një prej ministrave në qeverinë e tanishme është pjesë e Bordit Menaxhues të Crown Agents.

LEXO EDHE:  Akuzat e PD-së për prokurimet e ilaçeve/ Reagon qeveria

Nga ana tjetër, politikanë të caktuar shqiptarë kanë hedhur vazhdimisht që prej shtatorit 2013, akuza për korrupsion ndaj Crown Agents. Gjatë gjithë kësaj kohe, ata asnjëherë nuk i kanë mbështetur akuzat e tyre me fakte konkrete.

Në këto rrethana, gjëja e duhur për t’u bërë është ose faktimi akuzave ose tërheqja e tyre. Në fakt, duket qartë që këto akuza nuk janë të besueshme dhe duhet të mos merren parasysh nga Parlamenti dhe opinioni publik

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Dorëzohet kryeministri i emëruar i Libanit/ Largohet nga posti

Publikuar

-

Nga

Dorëzohet kryeministri i emëruar i Libanit/ Largohet nga posti

Kryeministri i emëruar i Libanit është larguar nga posti.

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në portin e Bejrutit muajin e kaluar.

Të shtunën, zoti Adib tha në një fjalim televiziv, “Unë kërkoj falje që nuk isha në gjendje të vazhdoja detyrën për formimin e qeverisë”.

Ai ishte në negociata të gjata me fraksionet e ndryshme politike të vendit, por ata nuk ishin në gjendje të arrijnë një konsensus.

Dorëheqja e zotit Adib është një pengesë për Presidentin francez Emmanuel Macron, i cili është përpjekur të ndihmojë formimin e një qeverie të re në ish-koloninë franceze të përballur me krizën.Një zyrtar i presidentit Macron e quajti dorëheqjen e zotit Adib si “një tradhti kolektive” të partive politike të vendit.

“Eshtë e domosdoshme të kesh një qeveri të aftë për të marrë ndihmë ndërkombëtare,” tha zyrtari i paidentifikuar. “Franca nuk do ta braktisë Libanin.”

LEXO EDHE:  Akuza e ish-ministrit/ “Preshi” i korrupsionit Rama ka ngelur tek Unaza e Re

LEXO EDHE:  “Kukullat në skenë dhe oligarkët në prapaskenë”/ Për kë e ka fjalën Lubonja

Ndërsa kundërshtarët e zotit Adib e akuzuan atë për mos konsultim më të ngushtë me fraksionet politike për të formuar një kabinet të ri, ish-kryeministri Saad al-Hariri, një mbështetës i zotit Adib, tha se ata që duartrokisin pengesat e presidentit Macron “do të pendohen”.

Shpërthimi në portin e Bejrut më 4 gusht, i cili vrau të paktën 200 njerëz, plagosi mijëra të tjerë dhe la më shumë se 250,000 të pastrehë, erdhi si pasojë e 2,750 tonë nitrat amoni që ishte ruajtur në mënyrë të papërshtatshme për gjashtë vjet në port.

Shpërthimi, për të cilin shumë fajësuan elitën politike të Libanit, shkaktoi shkatërrim politik dhe ekonomik dhe përkeqësoi problemet ekzistuese të mëparshme në vend.

LEXO TE PLOTE

Bota

Avokati i Breonas: vendimi i jurisë, shembull i racizmit në sistem

Publikuar

-

Nga

Avokati i Breonas: vendimi i jurisë, shembull i racizmit në sistem

Demonstruesit dolën në rrugë në një tjetër natë të premten në Luivill të shtetit të Kentakit, për të protestuar kundër vrasjes së Breonna Taylor-it, një punonjëse afrikano-amerikane e shërbimeve të urgjencës mjekësore, e cila u vra nga policët marsin e kaluar ndërsa po kryenin një bastisje për drogë.

Rreth 15 protestues u arrestuan të premten, tha policia, për shkeljen e ndalim-qarkullimit në orën 21:00.

Më herët të premten, familja e zonjës Taylor dhe avokati i tyre, Benjamin Crump, i bënë thirrje Prokurorit të Përgjithshëm të Kentakit, David Cameron të publikojë pamjet e kamerave që mbanin oficerët në trup, dosjet e policisë dhe transkriptet e procedurave të jurisë që nuk ngriti akuza për vrasje ndaj oficerëve që vranë zonjën Taylor.

Avokati Crump tha se vendimi i jurisë është një shembull i racizmit sistematik që vazhdon në Amerikë. “Kjo nënvizon atë që kemi thënë gjatë gjithë kohës,” tha ai.

E ëma e zonjës Taylor, Tamika Palmer, tha, se “policia dhe ligji nuk u krijuan për të na mbrojtur ne, gratë me ngjyrë”. Zonja Palmer tha se vendimi i jurisë konfirmon faktin se ajo “nuk ka besim në sistemin ligjor”.

Zonja Palmer tha se ajo “e dinte” që Prokurori Cameron “nuk do ta bënte kurrë punën e tij” dhe shtoi se, “Sistemi i tërë ka dështuar të mbrojë Breonna-n.”

Zoti Cameron është prokurori i parë i përgjithshëm afrikano-amerikan i shtetit KentakiKreu i maxhorancës në Senat, Mitch McConnell, që përfaqëson shtetin Kentaki, mbrojti hetimin gjatë një fjalimi të enjten në sallën e Senatit, duke thënë se zoti Cameron “zhvilloi pikërisht llojin e hetimit të paanshëm dhe të plotë që kërkon drejtësia”. Ai i quajti protestat në Luivill, gjatë të cilave dy oficerë policie u qëlluan me armë, “evidencë e mëtejshme të paligjshmërisë, trazirave, dhe dhunës që kanë goditur qytetet amerikane kaq shpesh gjatë këtij viti”.

LEXO EDHE:  Video-Vettingu në politikë/ Deputeti akuza të rënda ndaj Ramës

LEXO EDHE:  “Orë paniku” në koalicion!/PS "ultimatum": Të ndahemi menjëherë nga LSI!

Zoti Crump shkruajti në Twitter se ai shpreson që një hetim federal për vrasjen e zonjës Taylor do të ngrinte akuza ndaj oficerëve. “Shpresoj që hetimi i FBI-së të sjellë më në fund drejtësi për Breonna-n dhe familjen e saj”.

Zonja Taylor u vra kur gjatë një operacioni anti-drogë, policia hyri në apartamentin e saj me një autorizim hyrjeje “pa trokitur” – një mekanizëm ligjor që u lejon policëve të hyjnë në një mjedis pa paralajmëruar, me qëllim ruajtjen e provave që mund të shkatërrohen. Në apartamentin e saj nuk u gjet drogë.

Megjithatë, zoti Cameron tha të mërkurën se një fqinj i zonjës Taylor kishte dëgjuar policinë të njoftonte prezencën e saj ndërsa hynin në apartamentin e zonjës Taylor dhe se hyrja e tyre nuk konsiderohej e llojit “pa trokitur”.

Zoti Cameron tha se oficerët “ishin të justifikuar në përdorimin e forcës”, pasi i dashuri i zonjës Taylor, Kenneth Walker, i cili nuk dëgjoi ndonjë njoftim nga policët, qëlloi me armë ndaj tyre i pari, kur ata hynë në apartament, duke menduar se ishin keqbërës.

Vëmendja është fokusuar tek të shtënat e zonjës Taylor dhe raste të tjera, pas vdekjes më herët këtë vit të George Flyod-it, një afrikano-amerikan, pasi një polic i bardhë i qytetit Minneapolis i vendosi gjurin në qafë. Vdekja e zotit Floyd ngjalli protesta në mbarë botën për padrejtësinë sociale./voa

LEXO TE PLOTE

Sociale

Infektohen me koronavirus dy mësues në Elbasan

Publikuar

-

Nga

Infektohen me koronavirus dy mësues në Elbasan

Mes 108 rasteve pozitivë me Covid-19 që u raportuan sot nga Ministria e Shëndetësisë, disa prej tyre janë në Elbasan.

Sipas asaj që raporton ABC news, mes të infektuarve janë edhe dy mësues të shkollës shkollës 9-vjeçare “Ali Agjah” .

Një tjetër mësuese e kësaj shkollë është vetëizoluar, ndërsa ndodhet në pritje të përgjigjes së tamponit.

LEXO EDHE:  Akuza e ish-ministrit/ “Preshi” i korrupsionit Rama ka ngelur tek Unaza e ReSakaq mësohet se edhe një edukatore në qytetin e Elbasanit, ka rezultuar e infektuar me COVID-19.

LEXO EDHE:  “Kukullat në skenë dhe oligarkët në prapaskenë”/ Për kë e ka fjalën Lubonja

Ndërkohë deri më tani ka arritur në 13 numri i mësuesve të infektuar në Elbasan./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE