Franca privatizon një plazh publik për pushimet e mbretit saudit Salman – CNA
Connect with us

Bota

Franca privatizon një plazh publik për pushimet e mbretit saudit Salman

Publikuar

-

Në një plazh publik në jug të Francës, që ndodhet poshtë një vile, pronë e familjes mbretërore saudite, do të ndalohet hyrja gjatë pushimeve të mbretit Salman, që pritet të vijë javën e ardhshme, njoftuan autoritetet lokale.

“Sapo Roja Mbretërore Saudite të na njoftojë ditën e mbërritjes së avionit të mbretit, hyrja në plazh do të ndalohet nga policët, gjatë gjithë pushimeve të mbretit”, shpjegon nënprefekti i rajonit Grasse, Philippe Castanet, duke e justifikuar këtë me arsyet e sigurisë.

Prefektura detare nga ana e saj ka ndërmarrë masa të ngjashme ku do të ndalojë lundrimin në një rreze prej 300 metrash përballë kësaj prone.

Aktualitet

Panik në Gjermani/ Dhjetra qytetarë evakuohen pas kërcënimeve për bombë

Publikuar

-

By

Disa njoftime për bombë kanë shkaktuar kaos dhe panik në Augsburg të Gjermanisë.

Oficerët e policisë së qytetit deklaruan për mediat vendase se kanë marrë disa mesazhe kërcënuese në postën elektronike gjatë mbrëmjes së djeshme.

Alarmi u dha në faqen e policisë së Augsburg në Twitter, duke u shpërndarë me shpejtësi në rrjetet sociale.

Forcat e policisë kanë evakuar dhjetra banorë të zones përreth, ku ishte njoftuar për bombën dhe më pas kanë nisur kontrollet.

Qentë e policisë, të cilët janë të specializuar për të tilla raste, janë duke kërkuar për eksploziv, ndërsa trafiku rrugor është ndërprerë.

Sipas “DailyMail”, deri më tani ende nuk është gjetur ndonjë gjurmë lëndësh plasëse,  dhe nuk dihet nëse kemi të bëjmë me një kërcënim real apo alarm fals.

Gjatë muajit janar të këtij viti ka pasur edhe 3 kërcënime të tjera, por fatmirësisht asnjë shpërthim nuk ndodhi.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Histori të panjohura/ Sekretet dhe ana e errët e jetës së princeshave arabe

Publikuar

-

By

Kur Sheikha Latifa, Princesha e Dubait, u largua nga vendi i saj në shkurtin e vitit të shkuar, duke hipur në një jaht në pronësi të një francezi të pasur, babai i saj Sheikh Muhamed bin Rashid Al Maktum, ngriti shpejt një ekip për ta gjetur atë. Brenda pak ditësh, ajo u kthye forcërisht në shtëpi.

Kjo ngjarje do të kishte mbetur e fshehtë, po të mos ishte për një video 39-minutëshe, e regjistruar nga princesha 33 vjeçare para se të arratisej, e cila u publikua pasi ajo u kap. “Nëse jeni duke e parë këtë video, kjo nuk është diçka e mirë”- i këshillon ajo shikuesit, me një lutje për të shpëtuar jetën e saj.

“Ose do të kem vdekur, ose do të jem në një situatë shumë, shumë të keqe”. Parashikimet e tmerrshme të Princeshës Latifa, duket se janë vërtetuar, tashmë që familja e saj ia ka kufizuar shumë lëvizjet, duke e vënë nën një lloj arresti shtëpiak.

Por akti i saj të fundit i lirisë, meriton vëmendje. Bashkë me detajet e arratisjes së saj të pasukseshme, videoja ofron një panoramë të rrallë të jetës sekrete të princeshës në botën arabe, dhe grave të tjera të privilegjuara, si dhe hedh dritë në hendekun e hapur midis imazhit të tyre në pubklik, dhe realitetit të tmerrshëm që përjetojnë çdo ditë.

Shumica e grave në botën arabe, janë të disavantazhuara në aspektin social. Familjet tradicionale, vendosin në përgjithësi kufizime të ashpra ndaj grave; në varësi të statusit që kanë, nëse janë apo jo të martuara, se sa liri kanë për të dalë jashtë shtëpisë, nëse mund të përdorin apo jo mediat sociale, nëse mund të udhëtojnë dhe ku, nëse mund të punojnë dhe çfarë mund të studiojnë, kur martohen, dhe kush mund të shohë fytyrat e tyre.

Sipas sistemit të kujdestarisë në Arabinë Saudite, një bashkëshort, burri, vëllai ose babai në disa raste, ka autoritetin e plotë për të marrë vendimet më të rënsësishme për një grua, që nga lindja e saj deri në vdekje. Ky trajtim, shtrihet në institucionet publike jashtë shtëpisë së familjes.

Për shembull, deri pak kohë më parë, universiteti i Emirateve të Bashkuara Arabe, i sponsorizuar nga qeveria, ua ndalonte nxënseve mbajtjen e një celulari të pajisur me kamera. Kampusi për grate, është i izoluar nga një mur i lartë, mbi të cilin janë vendosur tela me gjemba, ndërsa portat ruhen rreptësisht.

Universiteti është ende i ndarë, dhe studentet mund të lënë kampusin të shoqëruara me dikë tjetër, për këtë bien dakord kujdestaret e tyre, të cilat pastaj njoftohen përmes një mesazhi sapo të largohen. “Ata përdorin formulime të ndryshme, por sistemi i kujdestarisë, është atje. Nuk është aq ekstrem sa Arabia Saudite”- thotë Hiba Zajadin, një studiuese pranë organizatës Human Rights Ëatch.

Në veçanti në Emiratet e Bashkuara Arabe, nuk ka ligj kundër dhunës në familje kundër gruas. Përdhunimi martesor nuk është një krim, dhe gratë që punojnë pa miratimin e bashkëshortëve të tyre, etiketohen si të “pabindura”. Për t’i shpëtuar këtyre kufizimeve, shumë gra arabe praktikojnë mashtrimin; përdorin emra të rremë online, veshin mbulesa në fytyre për të fshehur identitetin e tyre në publik, i fshehin telefonat e tyre celularë nga familjet e tyre, dhe bëjnë plane për të dalë fshehurazi nga shtëpitë e tyre.

Dënimi për ato që kapen mat është i ashpër. Nëse një grua zbulohen në një lidhje të fshehtë me një burrë, kjo do të nxiste dënimin më të rëndë, duke përfshirë rrahjen, burgosjen apo edhe vrasjen për nderin e nëpërkëmbur të familjes. Në Arabinë Saudite, një institucion paraburgimi i quajtur ‘Dar Al Reaya’, njihet për torturimin, izolimin dhe dënimet e zgjatura të rasteve të “sjelljeve imorale”.

Në moshën 9 vjeçare, aktivistja saudite e të drejtave të grave Amani Al-Ahmadi, u paralajmërua nga shkolla e saj në Janbu, se vajzat që sillen keq, do të përfundojnë pikërisht në atë pataburgim. Gratë e privilegjuara të botës arabe, qofshin anëtare të familjes mbretërore, apo pjesë e familjeve me lidhje të forta politike, ia kalojnë në shumë mënyra më keq nga të gjitha. “Për ta, kjo situatë është e padurueshme”- thotë Hala Al-Dosari, një aktiviste dhe studiue e shquar saudite.

“Ato i kanë mjetet për të jetuar ndryshe, dhe me një ekspozim të nivelit të lartë ndaj grave nga kultura të tjera. Gratë e privilegjuara, nuk privohen nga mediat që flasin për jetën e grave në Perëndim, dhe kanë shpesh kontakt të drejtpërdrejtë me ta. Në një shoqëri me shumicë emigrante, shumë prej atyre që punojnë në pallat janë të huaja.

Jashtë pallatit, ndërveprimet me të huajt janë të shpeshta në shkollat ​​private, dhe gjatë udhëtimit për në resortet e tyre familjare jashtë vendit. Por këto janë vetëm përkujtues të një jete, që nuk u lejohet ta kenë. Për shumë nga këto gra, pasuria nuk është ngushëllim i paaftësisë për të bërë zgjedhjet që dëshirojnë.

Ajo që e ngatërron më shumë këtë problem, është hipokrizia e shfrenuar. Shumë familje të privilegjuara arabe, preferojnë të paraqiten në botën e jashtme si liberale dhe me nivel. Për shembull, princesha Latifa, është vajza e njërit prej sundimtarëve më të hapur arabë të Gjirit Persik, që shihet shpesh me gruan e tij Princeshën Haja bint Al-Hussein dhe vajzat pa mbulesa koke.

Madje Sheiku Muhamed, ka folur kundër dhunës në familje dhe ka kërkuar një mbrojtje më të madhe për të miturit në vend. Por trajtimi që u bën vajzave të tij, e kundërshton këtë imazh ndërkombëtar. Kjo për shkak se sundimi i Sheikut Muhamed në shtëpi, varet edhe nga të qenit i parë nga nënshtetasit e tij si respektues i vlerave tradicionale, dhe barra në këtë rast bie kryesisht mbi të drejtat e grave.

Çdo grua që kërcënon imazhin patriarkal të familjes, ose rendin e saj patriarkal publik, izolohet qoftë në shtëpi apo nga shteti. Nuk është e pazakontë që gratë të përballen me arrestin shtëpiak, si ai që është imponuar tani ndaj Princesësh Latifa. Prandaj, nuk duhet të jenë aspak të çuditshme përpjekjet e arratisjes së princeshave arabe, dhe madje nuk është një dukuri e re. Kjo nuk ishte as edhe përpjekja e parë e princeshës Latifa.

Në vitin 2002, kur ishte 16 vjeçe, ajo u përpoq të shkonte në Oman, por më vonë u burgos, u torturua dhe iu mohua ndihma mjekësore. Dhe siç shpjegoi princesha Latifa në video, ajo fillimisht u ndje e motivuar të arratisej pasi motra e saj më e madhe, Princesha Shamsa, kishte dështuar vetë të arrastisej, dhe më pas ishte burgosur në pallatin e familjes për vite me rradhë.

Por ky problemi shtrihet përtej Dubait. Jahja Asiri, drejtor i grupit të të drejtave të grave ALQST me seli në Londër, që ka punuar në emër të grave arabe që kërkojnë t’i ikin shtypjes, tha se u kontaktua në vitin 2013 nga 3 vajzat e mbretit Abdullah të Arabisë Saudite të cilat ishin të interesuara të arratiseshin nga vendi.

Të treja vajzat ndodheshin nën arrest shtëpiak. Pasi gjysmësvëllai i Abdullahut, mbreti Salman u ngjit në fron, Asiri humbi të gjitha kontaktet me te treja vajzat dhe nënën e tyre, e cila po përpiqej t’i ndihmonte të largoheshin. Ndërkohë, Asiri vazhdon të marrë telefonata nga princeshat e tjera në familjen mbretërore saudite, që kërkojnë ndihmën e tij për t’u larguar nga vendi. Problemi më i madh, është se kujdestarët meshkuj të grave, zakonisht ua kanë marrë pasaportat. “Nuk mund të bëhet ndonjë gjë e madhe, nëse ato nuk i kanë pasaportat e tyre”- thekson ai.

Ndonëse arratisja e princeshës Latifa dështoi, kjo nuk i ka penguar gratë e tjera në rajon të largohen, duke lënë pas pasurinë dhe privilegjet e tyre mbretërore, për të pasur shansin për të qenë të lira në Perëndim. Muajin e kaluar, Rajaf Muhamed, vajza e guvernatorit të Sulaimit në veriun e Arabinë Saudite, fitoi azil në Kanada, pasi u ballafaqua me kthimin e detyruar në shtëpi nga Tajlanda ku dhe ishte arratisur.

Ajo u fut në paraburgim për pothuajse një javë, duke tërhequr vëmendjen e botës, përpara se të ndërhynte Kanadaja. Muhamed ishte me fat, tha Zajadin. Për çdo histori të suksesshme shpëtimi, ka shumë të tjera që dështojnë dhe mbeten të panjohura./Foreign Policy – Bota.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Trump: Prokurori Mueller veproi me ndershmëri në hetimin ndaj Rusisë

Publikuar

-

By

Pasi e ironizoi për muaj me radhë Prokurorin Special Robert Mueller lidhur me hetimin për mundësinë e lidhjeve me Rusinë gjatë fushatës elektorale të vitit 2016, Presidenti Trump tha të hënën se zoti Mueller kishte vepruar në mënyrë të ndershme, duke e nxjerrë atë të pafajshëm ndaj akuzave për bashkëpunim me Moskën.

Udhëheqësi amerikan e pati cilësuar shumë herë hetimin “gjueti shtrigash”, por pas publikimit të një përmbledhjeje të raportit të zotit Mueller, u shpreh se konkluzioni i tij ishte “100 për qind ashtu siç duhej”.

Zoti Trump reagoi si fitimtar ditën pasi Prokurori i Përgjithshëm William Barr publikoi përmbledhjen e raportit të zotit Mueller lidhur me hetimin që zgjati për 22 muaj, duke thënë: “Ne nuk mund ta lejojmë t’i ndodhë kjo një tjetër presidenti amerikan.”

Presidenti tha se zyrtarët e zbatimit të ligjit që hapën hetimin para fillimit të hetimit nga zoti Mueller në maj të vitit 2017 bënë “shumë gjëra të këqija”, prandaj ata duhet të mbahen përgjegjës në një hetim të ri. Ai i cilësoi veprimet e këtyre zyrtarëve “tradhëti.”

I ulur në krah të Kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, gjatë një ceremonie në Shtëpinë e Bardhë, zoti Trump nuk komentoi lidhur me mungesën e një vendimi nga zoti Mueller lidhur me çështjen nëse ai ishte përpjekur të pengonte drejtësinë, ndërsa përpiqej të parandalonte zhvillimin e një hetimi. Donald Trump u shpreh se publikimi i raportit të plotë të zotit Mueller “nuk do të më shqetësonte aspak.”

Shtëpia e Bardhë u shpreh të hënën se raporti i Prokurorit të Posaçëm Robert Muller, provon se presidenti Trump është i pafajshëm.Prokurori i Përgjithshëm William Barr publikoi të djelën një letër ku thotë se hetimi i Prokurorit të Posaçëm, Robert Mueller mbi ndërhyrjet e Rusisë në zgjedhjet e 2016-ës nuk ka zbuluar prova se Presidenti Donald Trump, apo persona të tjerë që punonin për fushatën e zotit Trump kishin bashkëpunuar në mënyrë të fshehtë me Rusinë. Lidhur me dyshimet e tjera në se Presidenti Trump ka penguar drejtësinë apo jo, raporti i zotit Muler nuk jep një përgjigje të qartë PO ose JO.

Shtëpia e Bardhë tha të hënën se hetimi i gjatë lidhur me kontaktet mes agjentëve rusë e fushatës së zotit Trump shërbeu për të shpaguar presidentin, duke thënë se konkluzionet e raportit e nxjerrin presidentit “tërësisht dhe plotësisht të pafajshëm”.

“Raporti arrin në përfundimin që është e pamundur të dilet me konkluzion. Ky raport iu dorëzua Departamentit të Drejtësisë ku u dha vendimi. Prokurori i Përgjithshëm ndoqi procesin ligjor, duke bashkëpunuar me zëvendës prokurorin e përgjithshëm, i cili ka qenë i përfshirë që në fillimet e këtij procesi dy-vjeçar absurd. Ata dolën me përfundimin se nuk kishte pengim drejtësie. Ky përfundim e nxjerr presidentin krejtësisht të pastër. Nuk di si mund ta shohësh ndryshe,” tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders.

Prokurori i Përgjithshëm William Barr nxori të dielën një përmbledhje me katër faqe mbi hetimet që filluan 22 muaj më parë lidhur me akuzat se fushata e Presidentit Trump kishte bashkëpunuar në mënyrë të fshehtë me Rusinë, për të ndikuar tek zgjedhjet në favor të zotit Trump.

Zoti Barr ia dërgoi përmbledhjen Kongresit dhe e publikoi të dielën. Prokurori i Posaçëm Mueller i dorëzoi të premten raportin e tij Departamentit të Drejtësisë.

Sipas zotit Barr, raporti i Prokurorit të Posaçëm Mueller nuk përfshin ndonjë konkluzion se Presidenti Trump pengoi drejtësinë, duke ia lënë Prokurorit të Përgjithshëm dhe zëvendësit të tij të dalin me përfundimin e tyre.

Megjithëse Prokurori i Përgjithshëm Barr thotë se raporti i zotit Mueller nuk eliminon plotësisht dyshimet mbi presidentin, para se të nisej nga Florida dje, zoti Trump tha se raporti “e nxjerr plotësisht dhe tërësisht të pastër”.

“Nuk kishte bashkëpunim të fshehtë me Rusinë. Nuk kishte pengim të drejtësisë. Nga raporti dal plotëtisht dhe tërësisht i pastër. Është për të ardhur keq që vendi kaloi nëpër këtë proces. Është për të ardhur keq që presidenti kaloi nëpër këtë proces që filloi ende pa u zgjedhur unë dhe që u hap në mënyrë të paligjshme. Shpresoj që dikush të analizojë palën tjetër,” tha presidenti.

Senatori Lindsey Graham, Kryetar i Komisionit të Senatit për Gjyqësorin komentoi në Twitter: “Bravo, zotit Mueller dhe ekipit për analizën e hollësishme të të gjitha gjërave që lidheshin me Rusinë. Tani duhet ta lëmë pas këtë proces, të merremi me qeverisjen e vendit dhe të përgatitemi ta luftojmë Rusinë dhe aktorë të tjerë të huaj në 2020-ën”.

Në një deklaratë të përbashkët me shkrim, Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi dhe kreu i pakicës demokrate në Senat, Chuck Schumer thonë: “Duke pasur parasysh qëndrimet e njëanshme të zotit Barr gjatë karrierës së tij dhe komentet tendencioze ndaj hetimeve të Prokurorit të Posaçëm, ai nuk përfaqëson një vëzhgues neutral dhe nuk është në pozitë të nxjerrë përfundime objektive për raportin”.

Kryetari i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Gjyqësorin, Jerry Nadler tha se komisioni i tij do të thërrasë zotin Barr për të dëshmuar:

“Është shumë e rëndësishme që Prokurori i Përgjithshëm të bëjë publik raportin e plotë dhe provat që u analizuan për këtë raport. Kongresi dhe populli amerikan duhet të kenë qasje në raportin e plotë dhe dokumentacionin mbështetës. Sa më shumë nga ky informacion të bëhet publik, aq më mirë do të jetë. Unë kam në plan të luftoj për transparencë. Do t’i kërkojmë Prokurorit të Përgjithshëm të dëshmojë para Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Gjyqësorin. Do të kërkojmë publikimin e raportit”- tha zoti Ndaler.

Shumë nga kandidatët demokratë në zgjedhjet presidenciale, ndër to Kirsten Gillibrand, Cory Booker, Kamala Harris dhe Elizabeth Warren, thanë dje se janë të pakënaqur nga publikimi i një përmbledhjeje të shkurtër, të përgatitur nga personi i zgjedhur nga vetë presidenti si Prokuror i Përgjithshëm.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet13:03 - 26 Mars, 2019

Panik në Gjermani/ Dhjetra qytetarë evakuohen pas kërcënimeve për bombë

Disa njoftime për bombë kanë shkaktuar kaos dhe panik në Augsburg të Gjermanisë. Oficerët e policisë së qytetit deklaruan për...

Aktualitet08:38 - 26 Mars, 2019

Histori të panjohura/ Sekretet dhe ana e errët e jetës së princeshave arabe

Kur Sheikha Latifa, Princesha e Dubait, u largua nga vendi i saj në shkurtin e vitit të shkuar, duke hipur...

Aktualitet23:08 - 25 Mars, 2019

Trump: Prokurori Mueller veproi me ndershmëri në hetimin ndaj Rusisë

Pasi e ironizoi për muaj me radhë Prokurorin Special Robert Mueller lidhur me hetimin për mundësinë e lidhjeve me Rusinë...

Aktualitet18:49 - 25 Mars, 2019

Moti i keq shkakton dhjetra viktima dhe të plagosur në Iran

Moti i keq dhe reshjet e shumta të shiut kanë shkaktuar përmbytje dhe viktima në shtetin  e Iranit. Mësohet se...

Aktualitet19:32 - 24 Mars, 2019

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Presidenti grek kujton kushtet

Ditën e sotme shteti grek ka festuar pavarsinë e tij. Gjatë fjalës në ceremoninë e zhvilluar presidenti i Greqisë Prokopis...

Aktualitet09:03 - 24 Mars, 2019

Pas 20 vitesh/ Zyrtari i NATO-s:Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi

Sa herë që kujtohet fushata e sulmeve ajrore të NATO-s, e nisur më 24 mars të vitit 1999, personi i...

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Trending

Read previous post:
I moshuari ngacmon vajzën në vendet intime në autobus

Pasagjerët në transportin publik në kryeqytet nuk duhet të kenë kujdes vetëm nga hajdutët, që vjedhin cantat apo bizhuterit me...

Close