Connect with Us

BE publikon vlerësimin për Greqinë, sheh mundësine e lehtësimit të borxhit

Kosova & Rajoni

BE publikon vlerësimin për Greqinë, sheh mundësine e lehtësimit të borxhit

Publikuar

-

Komisioni Evropian publikoi të mërkurën vlerësimin e kërkesës së shpëtimit të Greqisë, duke marrë një pamje të ndryshme të qëndrueshmërisë së borxhit të Athinës nga FMN-ja, por duke sinjalizuar mundësinë e lehtësimit të borxhit.

Një ditë pasi FMN publikoi vlerësimin e saj  të fundit, duke thënë se Greqia do të kërkojë lehtësim të gjerë të borxhit nga kreditorët e saj,  shefi ekzekutiv i  BE-së tha se borxhi ndaj PBB-së greke do të jetë 150 për qind në 2022, nëse Athina  do të zbatojë  reformat, por mund  të arrijë edhe  176 % nëse nuk zbaton marrëveshjen.

‘Nuk ka para të humbura,  vetëm nëse Greqia do zbatoj masat reformuese të kërkuara.

 

Këto shqetësime mund të zgjidhen me anë të një programi të reformave me ndikim të gjerë dhe të besueshëm, pronësia shumë e fortë e autoriteteve greke për një program kërkimi dhe, pas restaurimit të plotë të marrëveshjeve të kredive, masa për zbutjen e borxhit. Kjo do të jepet vetëm një herë falë angazhimeve të reformave nga autoritetet greke’ citon Reuters.

“Një shumë e konsiderueshme ri-profilizimi, kërkohet si një zgjatje e gjatë e maturiteteve të kredive ekzistuese dhe të reja, shtyrjes së interesit, dhe financimit në normat AAA, që do të lejojë  që të kujdesen për shqetësimet e tezës nga një perspektivë e madhe mbi kërkesat e financimit, edhe pse ata në heshtje do të largohen nga Greqia me borxhin ndaj PBB-së në nivele shumë të larta për periudhë të zgjatur.

LEXO EDHE:  Arben Ahmetaj: Ligji Organik i Buxhetit, mundësi për ulje të borxhit

Studimi i FMN-së tha se vendet evropiane do të duhet t’i japin kohë Greqisë për një periudhë 30-vjeçare  për mospagimin e të gjithë borxhit të saj, përfshirë kreditë e reja, si dhe një zgjerimin dramatik të  maturimit.

Sipas Reuetrs, nevojat financiare bruto do të rriten në mbi 15 për qind e GDP-së pragut  për të vazhduar në rritje  afatgjatë.

Komisioni Evropian, megjithatë, vlerëson se i njëjti raport do të jetë 10.4 për qind mesatarisht në 2015-30 dhe, në një skenar të kundërt, 13.1 për qind.

Nënpresidenti i Komisionit Evropian, Valdis Dombrovskis tha se qëndrueshmëria e borxhit grek, duhet të shihet më shumë në drejtim të asaj që barra  paraqet  për ekonominë sesa në aspektin e borxhit ndaj PBB-së.

“Duhet theksuar se  kredia nuk është një çështje për qëndrueshmërinë e borxhit grek, Greqia është aktualisht duke e paguar  atë,” tha Dombrovskis  ne një konferencë për shtyp.

“Si rezultat,  kostot e financimit të borxhit grek janë më të ulëta se ato të Italisë dhe Portugalisë, e cila fillimisht kanë një borxh ndaj PBB-së më të ulët,” tha ai.

“Ju duhet të shikoni jo vetëm në raport të borxhit ndaj PBB-së, ju gjithashtu duhet të shikoni në kushtëzimit e borxhit për të kuptuar koston reale të servisimit të borxhit” u shpreh  Dombrovskis .

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Thaçi mesazh të fortë/ “Nëse nuk ruhet partneriteti me SHBA dhe BE, rrezikohet liberalizimi i vizave”

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka dhënë një mesazh shumë të fortë përsa i përket liberalizimit të vizave.

Teksa ka folur rreth diskutimeve në konferencën e Sigurisë në Munih, Thaçi deklaroi se e vetmja mënyrë që vendi të ketë një të ardhme të ndritur euro-atlantike është koordinimi i plotë me partnerët, SHBA dhe BE.

“Të gjitha mesazhet që i dëgjuam prej të gjithë liderëve botërorë që ishin prezent në Munih në raport me Kosovën është që të ruhet ky partneritet i Kosovës me BE-në, me NATO-n, e në veçanti me SHBA-të. Ky partneritet ruhet dhe kultivohet vetëm duke u sjell në mënyrë të përgjegjshme si institucione të vendit, të ndërtojmë demokracinë qytetare, të thellojmë reformat dhe të sillemi në mënyrë korrekte dhe të përgjegjshme edhe me të gjithë fqinjët, prandaj jam jashtëzakonisht i inkurajuar nga ajo që dëgjuam për Kosovën këtu në takimet që kam zhvilluar”, tha Kreu i Shtetit në televizionin publik të Kosovës.

Sipas tij, nëse nuk ruhen marrëdhëniet me partnerët ndërkombëtarë, rrezikohet liberalizmi i vizave.

LEXO EDHE:  Ekonomia globale 2020/ Një perspektivë pozitive nën hijen e Kinës, borxhit dhe tensioneve tregtare

LEXO EDHE:  Si të lehtësoni dhimbjet menstruale në mënyrë natyrale

“Rrugëtimi i Kosovës duhet të jetë koordinimi me partnerët tanë me SHBA dhe BE që të ndodh liberalizmi i vizave dhe në asnjë rrethanë të mos humbet mundësia për anëtarësim në Interpol apo në UNESCO. Pa koordinim me Washingtonin dhe Brukselin Kosova rrezikon seriozisht procesin e liberalizimit të vizave, anëtarësimin në UNESCO dhe në Interpol”, nënvizoi Thaçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Përplasje me armë në kazino/ Vritet 22 vjeçari shqiptar

Publikuar

-

Nga

Dy persona janë vrarë mëngjesin e sotëm gjatë një përplasje në një kazino në rrugën “Magjistralja e Adriatikut” në Shkup.

Ngjarja ka ndodhur në orën 04:47 të mëngjesi, ku katër persona të armatosur kanë hynë në kazino dhe kanë filluar të qëllonin ndaj të pranishmëve.

Siç bën me dije Ministria e Brendshme e Maqedonisë së Veriut, njëri nga të vrarët është një 22 vjeçar nga Kosova.

“Më 15 shkurt të vitit 2020, në ora 04:47 të SPB Shkup, u denoncua se katër persona të armatosur kanë hynë në kazino në rr. ‘Magjistralja e Adriatikut’ në Shkup dhe kanë filluar të qëllonin ndaj të pranishmëve, duke goditur V.H. (22) nga Kosova, i cili ka vdekur në vendngjarje. Ndërsa, sipas denoncimit, B.N. (20) nga fshati Krushopek, Shkup, i angazhuar si sigurim privat në kazino, është goditur në kokë me kondak, pas së cilës ka ndërruar jetë. Sipas raportit, e kanë marrë qarkullimin ditor dhe janë larguar”, njofton Ministria e Brendshme në Shkup.

LEXO EDHE:  Arben Ahmetaj: Ligji Organik i Buxhetit, mundësi për ulje të borxhit

LEXO EDHE:  Në mosmarrëveshjen për borxhin afron skadimi i afatit

Policia ka nisur hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes së rëndë.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Nuk ishte vetëm”/ Vuçiç zbulon bashkëpunimin e Haradinajt me ndërkombëtarët për taksën 100%

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë një konference për shtyp nga kisha ortodokse serbe, foli për taksën 100 % që i ka vendosur Kosova për mallrat.

Vuçiç deklaroi se gjatë vizitës së tij në Gjermani, ka kuptuar se ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinajt është mbështetur nga disa shtete të tjera për vendosjen e kësaj takse.

“Dje, për  herë të parë kuptova përfundimisht që Ramush Haradinaj nuk ishte i vetëm kur e vendosi taksën ndaj Serbisë”, tha ai, por nuk preferoi të tregojë emra shtetesh apo personash konkretë.

Mediat kosovare shkruajnë se sipas tij, pas vendimit të taksës qëndron edhe një pjesë e komunitetit ndërkombëtar.

LEXO EDHE:  Shqipëria, me borxhin më të lartë në rajon/ Ja ku renditet në Europë

LEXO EDHE:  Borxhi publik 69.9% e PBB-së/ FMN kritika e rekomandime për qeverinë

“Do të flas për këtë gjë më vonë”, paralajmëroi Vuçiç./ CNA.al

LEXO TE PLOTE