Connect with Us

Apple zotëron 92 % të fitimeve që vinë nga industria globale e smartfonëve

Teknologji

Apple zotëron 92 % të fitimeve që vinë nga industria globale e smartfonëve

Publikuar

-

Sipas The Wall Street Journal, Apple zotëroi 92 % të fitimeve të gjithë industrisë së smartfonëve në tre mujorin e parë të 2015-tës. Vitin e shkuar, gjigandi në fjalë kishte 65 % të fitimit total botëror nga smartfonët. Po të flasim në termat e njësive të shitura, Apple ka më pak se 1/5 e smartfonëve globalisht. Ekzistojnë afro 1000 kompani që ndërtojnë smartfonë globalisht. Çmimet e larta janë arsyeja kryesor e këtyre fitimeve kolosale. Çmimi mestar i një iPhone është 659 dollar ndërsa i një telefoni Android është 185 dollar. Më tutje ekzistojnë arsye të panumërta që justifikojnë dominimin e Apple në këtë industri.  Apple tani po drejtohet drejt një tjetër rekordi me iPhone 6S që pritet te debutojë këtë Shtator ku ka filluar prodhimi i mbi 90 milion njësive.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

WhatsApp është gati të prezantojë funksionin “vetë-shkatërrues” të fotove dhe videove

Publikuar

-

Nga

WhatsApp është gati të prezantojë funksionin “vetë-shkatërrues” të fotove dhe videove

WhatsApp është gati të provojë një veçori vetë-shkatërruese të fotove dhe videove, e ngjashme me rivalin e saj Snapchat. Karakteristika u vërejt në versionin e ri beta të WhatsApp për Android. Ekspertët e WhatsApp, WABetaInfo shkroi në Twitter: “WhatsApp po punon për të prezantuar media vetë-shkatërruese me një përshkrim zyrtar, të disponueshëm në një azhurnim të ardhshëm!”

Karakteristika do t’i kënaqë përdoruesit e WhatsApp të cilët dëshirojnë edhe më shumë privatësi por nuk mendohet se WhatsApp do të prezantojë një veçori të zbulimit të ekranit.

Nëse dikush tregon një nga fotot ose videot tuaja “vetë-shkatërruese” në Snapchat, atëherë do të merrni një njoftim për këtë. Ky është një tipar sigurues pasi ju lejon të dini se kush po e ruan përmbajtjen tuaj private.

WABetaInfo gjithashtu  tha : “WhatsApp po punon për një alarm për të prezantuar funksionin, kur do të aktivizohet”.

LEXO EDHE:  Apple ‘boom’ të ardhurash

LEXO EDHE:  Amerikanët janë më të fiksuar me Apple nga se mendonit

Mendohet se marrësit e fotove dhe videove “vetë-shkatërruese” do të mund t’i hapin ato vetëm një herë. WABetaInfo pretendon se WhatsApp do të paralajmërojë përdoruesit se nuk do të ketë ndonjë veçori të zbulimit të ekranit. Nuk është e qartë kur ose nëse tipari do të shtrihet zyrtarisht për të gjithë përdoruesit. Nëse dëshironi ta provoni së shpejti, do të jeni më mirë të shkarkoni versionin 2.21.9.3 të WhatsApp beta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Instagram do të bllokojë automatikisht “DM-të abuzive”/ Si funksionon dhe ku shkojnë ato?

Publikuar

-

Nga

Instagram do të bllokojë automatikisht “DM-të abuzive”/ Si funksionon dhe ku shkojnë ato?

Instagram po sjell një mjet të ri që do të filtrojë mesazhet abuzive në platformë. Karakteristika është krijuar kryesisht për njerëz të famshëm dhe figura të profilit të lartë, por mund të përdoret nga kushdo. Ai automatikisht do të bllokojë DM-të që i konsideron abuzive, kështu që personi për të cilin janë menduar nuk ka pse të lexojë abuzimin.

Karakteristika e filtrit të mesazheve do të jetë nën një seksion të ri të quajtur “Fjalë të fshehura”. Fjalët e fshehura do të shfaqen si një seksion në Cilësimet tuaja të Privatësisë. Instagram tha në një postim në blog : “Për shkak se DM-të janë biseda private, ne nuk kërkojmë në mënyrë proaktive për gjuhë urrejtjeje apo ngacmime në të njëjtën mënyrë siç bëjmë diku tjetër në Instagram. Kjo është arsyeja pse ne po prezantojmë një mjet të ri i cili, kur ndizet, automatikisht do të filtrojë kërkesat e DM që përmbajnë fjalë, fraza dhe emoji fyese, kështu që nuk do të duhet t’i shihni kurrë ato.

Ky mjet përqendrohet në kërkesat e DM, sepse këtu zakonisht njerëzit marrin mesazhe abusive, ndryshe nga kutia juaj e zakonshme e DM, ku merrni mesazhe nga miqtë. Do të funksionojë në një mënyrë të ngjashme me filtrat e komenteve që ne tashmë ofrojmë, të cilat ju lejojnë të fshehni komentet fyese dhe të zgjidhni se cilat terma nuk dëshironi t’i përdorin njerëzit në komentet nën postimet tuaja.”

Mesazhet abuzive do të hiqen dhe do të vendosen në një dosje tjetër. Një përdorues mund të zgjedhë ende të klikojë në këtë dosje dhe të lexojë mesazhet në mënyrë që të mund t’i raportojë ose t’i fshijë ato. Instagram tha se punoi me “organizatat kryesore anti-diskriminuese dhe anti-ngacmimi” për të dalë me një listë të frazave fyese që duhet të bllokohen. Përdoruesit gjithashtu do të jenë në gjendje të personalizojnë listën e tyre. Instagram po paraqet funksionin në “disa vende” në javët e ardhshme por nuk ka specifikuar se cilat.

LEXO EDHE:  “Fast & Furious 7” kalon shifrën 1 miliard dollarë

LEXO EDHE:  “Të rinjtë në Korçë fitojnë sot 1-8 mijë euro në muaj”/ Rama zbërthen platformën ‘Shqipëria 2030’

Ai më pas do të zgjerojë shtrirjen në më shumë vende në muajt e ardhshëm. Kompania gjithashtu tha se do të sjellë një tipar që mund të bllokojë paraprakisht llogari të reja që mund t’ju ngacmojnë. Kjo mund të ndalojë ngacmuesit që përpiqen të përdorin llogari të reja të rreme pasi të jenë bllokuar tashmë nga personi të cilit po i dërgojnë abuzim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Huawei po përgatitet të sjellë rrjetin 6G në vitin 2030

Publikuar

-

Nga

Huawei po përgatitet të sjellë rrjetin 6G në vitin 2030

Bota sapo ka filluar të mësohet me rrjetet 5G dhe telefonat 5G, por Huaëei tashmë po mendon për të ardhmen me planet për një dalje 6G . Siç raporton CGTN , Kryetari i Huawei Xu Zhijun përdori konferencën globale të analistëve të kompanisë në Shenzhen për të njoftuar se synon të nisë pajisjet 6G dhe rrjetet pasuese në vitin 2030. Gjithashtu është planifikuar një letër e bardhë në të cilën Huawei do t’i tregojë industrisë se çfarë është 6G.

Siç shpjegon vetë Sascha Segan në videon e tij më poshtë, “idetë për 6G janë me të vërtetë të çmendura”. 5G në teori shkon deri në 100GHz për transmetimin e të dhënave, por për 6G, shkencëtarët po shikojnë diapazonin terahertz , që do të thotë valë jashtëzakonisht të vogla dhe të brishta, por norma spektakolare të të dhënave nëse arrijnë ta tërheqin atë. Huawei synon të jetë i pari që do ta bëjë këtë.

Nëse do të besohet Zhijun, marrja e Huawei në 6G do të jetë 50 herë më e shpejtë se 5G kur të arrijë në më pak se nëntë vjet. Sigurisht, nuk do të arrijë në SH.B.A. nëse ndalimi aktual i tregtisë vazhdon ose përshkallëzohet , por atëherë Huawei nuk do të jetë e vetmja kompani që punon në teknologjinë 6G gjatë dekadës së ardhshme. Tani për tani, 6G është diçka për të cilën shqetësohen shkencëtarët dhe inxhinierët, por nëse ata e marrin këtë të drejtë, ne mund të jetojmë në një botë të lidhur vërtet nga mesi i viteve 2030./ CNA.al

LEXO TE PLOTE