Connect with Us

Rama i uron mirëseradhjen brandit Deutsche Telekom

Aktualitet

Rama i uron mirëseradhjen brandit Deutsche Telekom

Publikuar

-

Drejtori Ekzekutivi i AMC: Kompania do të jetë në treg me një imazh të ri, me logo, emër dhe ngjyra ndryshe

Kompania AMC nuk do të mbajë më emrin me të cilin ka qenë në treg prej thuajse 20 vitesh. I pranishëm në panelin e “Konferencës së 8-të Ekonomike Gjermano – Shqiptare”, drejtori i përgjithshëm i AMC, Dimitrios Blatsios u ka bërë me dije të pranishëve që kompania do të jetë me emër, identitet, ngjyra dhe logo të re në treg. Dimitrios Blatsios tha se kompania do të operojë nën brandin e Grupit Deutsche Telekom, duke sjellë në Shqipëri vlerat që Grupi mbart, të cilat janë: Inovacioni, Kompetenca dhe Thjeshtësia. “Tani kompania do të jetë në treg me një imazh të ri, me logo, emër, dhe ngjyra ndryshe. Do të përfaqësojmë një emër të madh, do të jemi me brandin Deutsche Telekom”-, tha Blatsios.
Mirëseardhjen e brandit e ka uruar dhe kryeministri Edi Rama, i cili u shpreh mjaft entuziast për futjen në tregun shqiptar të këtij Grupi gjigand botëror. Rama mori si shembull këtë zhvillim në tregun e telekomunikacionit për të inkurajuar bizneset gjermane të këtij niveli që të jenë të pranishëm në tregjet shiptare. “Ne jemi gati të mirëpresin investimet gjermane në çdonjërën nga këto fusha, ashtu sikundër tifozët e shumë të futbollit, të kombëtares gjermane, presin me padurim veshjen e kompanisë celulare AMC me uniformën e purpurt të Deutsche Telekom.”, – tha Rama.
Ndërkohë, kancelarja Merkel ka përmendur telekomunikacionin si një ndër sektorët më potencialë për tu zhvilluar. “Kemi marrëdhënie ekonomike siç është Aeroporti i Tiranës, industria e automjeteve, industria e tekstileve dhe telekomunikacioni, për të cilën disktuam dhe sot, për bashkëpunimin në fushën e telekomunikacionit”, – ka thënë kancelarja Merkel. Prej disa ditësh kompania e parë celulare në vend ka nisur një fushatë masive komunikimi ku tregohet logo “T”. Drejtori i Divizionit të Marketingut ka deklaruar në media se shumë shpejt në Shqipëri do të jetë i pranishëm brandi i Grupit Deutsche Telekom. “Është brandi europian më i çmuar i telekomunikacionit në të gjithë botën. Duke qenë pjesë e kompanisë lider të telekomunikacionit në Europë për shërbimet e integruara, ne do të vendosim standarte në këtë treg me produkte dhe shërbime inovatore”, – është shprehur Henri Vandre. Pritet që brandi i ri t`i prezantohet publikut me datë 23 korrik.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Vettingu i politikanëve/ Fuga: Opozita ka probleme në kërkesat e saj

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote,

Akademiku Artan Fuga, ka folur për vettingun e politikanëve.

Në një intervistë me Syri tv,  Fuga thekson se deputetët duhet të marrin ata dënime, që marrin qytetarët dhe të mos kenë asnjë imunitet.

Ndërsa theksoi se opozita ka problem në kërkesat e saj, pasi nuk mundet që një e dy të ndryshojmë Kushtetutën.“Vettingu i politikanëve është kërkesë e qytetarëve shqiptarë. Politikanët të marrin ata dënime, që marrin qytetarët. Deputetët të mos kenë asnjë imunitet, të dënohen ata që shkelin ligjet. Ata që bëjnë gabime, të shkojnë e të dënohen. Këtë konsideroj pastrim të politikës, por kjo kërkon drejtësi të pakapur. Drejtësia është nën influencat politike. Opozita ka probleme në kërkesat e saj. Nuk mundet që një e dy të ndryshojmë Kushtetutën.

Nisma i largohet parimeve të Kushtetutës dhe konventeva të të drejtave të njeriut që ka firmosur Shqipëria, i largohet ligjeve të BE-së, që ne kërkojmë të afrohemi. Qëllimi mund të jetë i mirë, por se legjislacioni ka shumë rëndësi. Edhe kur thuhet se ky njeri nuk duhet që të zgjidhet përjetë, është paksa shkelje e të drejtave të njeriut, sepse duhet t’i përmbahemi konventave ndërkombëtare për të drejtat njerëzore”, u shpreh Fuga./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Helmimi në Krujë/ Grida Duma: Hetimet të zbardhin të vërtetën, po luajnë me jetën

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputetja e Partisë Demokratike Grida Duma ka reaguar për situatën e rëndë që është krijuar në qytetin e Krujës, ku qindra banorë dyshohet se janë helmuar nga uji i pijshëm.

Duma, përmes një videomesazhi në rrjetin social Facebook nxjerr, nga njëra anë,  kohën kur kryeministri Edi Rama inauguronte ujësjellësin e Krujës, dhe nga ana tjetër, dëshmitë e qytetarëve të helmuar nga spitali, të cilët thonë se ju dhemb barku nga uji.

Mbi 300 numri i të helmuarve nga uji, siç thonë vetë të shtruarit në spitale. Kjo katastrofë ka prekur fëmijë e të moshuar.LEXO EDHE:  Qytetarët kryqëzojnë Ramën/ “Mjerë populli me këta…”

LEXO EDHE:  “Me gjeni të papërgatitur”/ Rama mbetet pa fjalë para gazetarit

Vuajtjet e sotme të krutanëve janë përgjegjësi e shkaktarëve të qeverisjes. Kujtojmë kur pikërisht për ujësjellësin në Krujë, Kryeministri bëntë xhiron e cirkut të lëvizsshëm të propagandës se vet të neveritshme.

Hetimet duhet të zbardhin të vërtetën, kush luan me ujin, luan me jetën”, shkruan Duma./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Sekuestrohen 13 mijë euro të padeklaruara në Qafë Thanë/ Si u zbulua nga skaneri

Publikuar

-

Nga

13 mijë euro të padeklaruara janë sekuestruar në Doganën e Qafë Thanës.

Raportohet se paratë i janë gjetur shtetasit me inicialet I.C nga Rumania.

Ky person paratë i kishte në çantën e dore, konkretisht 13.350 EUR.

Njoftimi:

Sekuestrohen 13 mijë euro të padeklaruara në Doganën e Qafë ThanësNë kuadër të forcimit të masave për parandalimin e lëvizjes së vlerave monetare nëpërmjet Pikave te Kalimit Kufitar, strukturat e Drejtorisë Antitrafik, pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave, në bashkëpunim me strukturat e Policisë Kufitare, kanë kryer kontrolle ‎ndaj udhëtarëve në hyrje/dalje të Pikave të Kalimit Kufitar të RSH, me qëllim parandalimin e trafiqeve dhe lëvizjes së vlerave monetare.

Gjatë kontrolleve të kryera nga strukturat e Grupeve Operacionale të Drejtorisë Antitrafik, pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave, në bashkëpunim me strukturat Degës Doganore Qafë Thanë, dhe të Policisë Kufitare, u ‎ndalua shtetasi I.C. me shtetësi rumune, të cilit pas kontollit të detajuar fizik dhe me skaner, iu konstatua në çantën e dorës, vlera në valutë e padeklaruar prej 13.350 EUR.

LEXO EDHE:  Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar leksion Bashës/ Po i lë Ramës mandatin e tretë, Shqipëria drejt katastrofës

LEXO EDHE:  “Me gjeni të papërgatitur”/ Rama mbetet pa fjalë para gazetarit

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, në kuadër të forcimit të masave për parandalimin e trafiqeve, ka intesifikuar ‎kontrollet në pikat e kalimit kufitar, si dhe i bën me dije shtetasve të cilët kalojnë në P.K.K. të R.SH. për detyrimin ligjor (Ligji Nr. 9917, datë 19.05.2008 “Për Parandalimin e Pastrimit të Parave dhe Financimit të Terorrizmit”) për deklarimin e vlerave monetare, sendeve me vlere, apo metaleve dhe gurëve të çmuar, te cilat jane me vlere me te madhe se 10.000 EUR.

Informacion më të detajuar, në lidhje me detyrimin për deklarim të vlerave monetare mbi 10.000 EUR, i gjeni në faqen e internetit të doganës:  www.dogana.gov.al

 

LEXO TE PLOTE