Connect with Us

Instagram rrit cilësinë e fotove në aplikacion

Teknologji

Instagram rrit cilësinë e fotove në aplikacion

Publikuar

-

Duket se Instagram është duke u përgatitur që ta rrisë rezolucionin e fotografive të saj në1080 x 1080 piksel.

Aktualisht, Instagram nuk është duke shfaqur fotografi në 1080 x 1080 piksel, edhe pse tani ofron opsionin e ruajtjes së fotografive në cilësi më të lartë.

Në qoftë se ju kontrolloni kodin e Instagram, ju mund të shihni se imazhet janë ruajtur tani në 1080 piksel, siç e vuri re The Verge.

 

LEXO EDHE:  “Gjithë rruga çuçuriste, ja kjo e çmendura ”/ Aurela Gaçe flet për periudhën e vështirë psikologjike dhe paragjykimet

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

“Urrejtje, propagandë dhe keqinformim”/ Kim Kardashian i bashkohet bojkotit ndaj Instagram dhe Facebook

Publikuar

-

Nga

“Urrejtje, propagandë dhe keqinformim”/ Kim Kardashian i bashkohet bojkotit ndaj Instagram dhe Facebook

Kim Kardashian West dhe dhjetëra të famshëm të tjerë kanë njoftuar se do të ngrijnë llogaritë e tyre në rrjetet sociale për të protestuar kundër përhapjes së “urrejtjes, propagandës dhe keqinformimit”. “Keqinformimi i shpërndarë në mediat sociale ka një ndikim serioz,” shkroi Kardashian West në një deklaratë të martën. Lëvizja është pjesë e fushatës #StopHateforProfit e cila u organizua nga aktivistë të të drejtave civile. Të famshmit do të ngrijnë llogaritë e tyre për 24 orë të Mërkurën.

“Unë nuk mund të rri e heshtur ndërsa këto platforma vazhdojnë të lejojnë përhapjen e urrejtjes, propagandës dhe dezinformimit – krijuar nga grupe për të mbjellë ndarjen dhe për të ndarë Amerikën,” tha Kardashian West. “Keqinformimi i shpërndarë në mediat sociale ka një ndikim serioz në zgjedhjet tona dhe minon demokracinë tonë,” shtoi ajo. Të famshëm të tjerë që kanë rënë dakord të marrin pjesë në bojkot përfshijnë aktorët Leonardo DiCaprio, Sacha Baron Cohen dhe Jennifer Lawrence, si dhe këngëtaren Katy Perry.

“Unë nuk mund të rri duarkryq ndërsa këto platforma mbyllin një sy nga grupet dhe postimet që përhapin dezinformim urrejtës,” shkroi Perry në Instagram. Aktori Ashton Kutcher, i cili ka miliona ndjekës dhe gjithashtu po bashkohet me bojkotin, tha “këto mjete nuk u ndërtuan për të përhapur urrejtje [dhe] dhunë”.Organizatorët e fushatës #StopHateforProfit , e cila filloi në qershor, akuzojnë Facebook dhe Instagram se nuk kanë bërë sa duhet për të ndaluar gjuhën e urrejtjes dhe dezinformimin. Grupi është përqendruar në Facebook, i cili gjithashtu zotëron Instagram dhe WhatsApp dhe vitin e kaluar tërhoqi të ardhura nga reklamat prej gati 70 miliardë dollarësh (56.7 miliardë funte).

LEXO EDHE:  Qafa tre herë më e gjatë se trupi/ Misteri i zvarranikut 242 milionë vjeçarë

LEXO EDHE:  FOTO/ A e dini që udhëtimi me avion mund të jetë më  luksoz se ai i klasit të parë?

Mijëra biznese dhe grupe të mëdha të të drejtave civile – përfshirë Shoqatën Kombëtare për Avancimin e Njerëzve me Ngjyrë (NAACP) dhe Lidhjen Anti-Shpifje (AD) – janë regjistruar në fushatë. “Ne po i afrohemi shpejt një prej zgjedhjeve më të rëndësishme në historinë Amerikane,” tha grupi në një deklaratë. “Ndryshimet” e pakontrolluara dhe të paqarta të Facebook-ut po bien në mënyrë të rrezikshme nga ajo që është e nevojshme për të mbrojtur demokracinë tonë. “/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Agjencia hapësinore financon projekte për ndërgjegjësimin orbital

Publikuar

-

Nga

Qasjet e reja për të ndjekur satelitët dhe mbeturinat në orbitë do të marrin një nxitje nga Agjencia Hapësinore e MB.UKSA po u jep mbi 1 milion £ shtatë firmave për të ndihmuar në avancimin e teknologjive të reja të sensorëve dhe algoritmeve inteligjentë të nevojshëm për të interpretuar të dhënat e tyre.

Gjetja e mënyrave më të mira për të mbikëqyrur objektet që lëvizin sipër është bërë një çështje me përparësi të lartë.Me gjithnjë e më shumë satelitë që lëshohen, ka shqetësim në rritje rreth potencialit për përplasje.Një shqetësim i madh është popullata në rritje e pajisjeve të tepërta dhe hedhurinave në orbitë, rreth 900,000 objekte më të mëdha se 1 cm nga disa akuza, dhe të gjitha janë të afta të bëjnë dëm të madh, ose edhe shkatërruar një anije operacionale në një takim me shpejtësi të lartë.

LEXO EDHE:  Foto-Dështimi i radhës i Bashës/ Ja sa protestues kishte në shesh

LEXO EDHE:  I ngjyrosin me bojë dhe i detyrojnë të ecin lakuriq në rrugë/ Fotot po bëjnë namin në rrjetet sociale

Projektet që mbështeten nga UKSA vijnë nga një përzierje e ndërmarrjeve fillestare dhe më të themeluara.Qëllimi kryesor është të përmirësojmë mënyrat për të pikasur, karakterizuar dhe gjurmuar objekte.Në fund të fundit, ky është informacion që mund të futet në sistemin e automatizuar të menaxhimit të trafikut në të ardhmen që do t’i mbajë satelitët funksionalë jashtë rrezikut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Nga tharja deri tek drita e ulët në ekran/ 8 mitet e “shkatërruara” rreth telefonave

Publikuar

-

Nga

Nga tharja deri tek drita e ulët në ekran/ 8 mitet e “shkatërruara” rreth telefonave

Telefonat tanë inteligjentë janë bërë gati krijesa mitologjike, pasi ka kaq shumë “legjenda” rreth tyre. A është vërtet e mirë për shikimin tuaj nëse errësoni ekranin e telefonit tuaj, ose nëse telefonët inteligjentë shkaktojnë sëmundje të ndryshme – këto janë vetëm disa pyetje që nxisin diskutime epike në të gjithë vendin.

Bright Side bëri disa hulumtime mbi deklaratat në lidhje me celularët që dukeshin kaq të vërteta në fillim, por doli të ishin vetëm fryt i imagjinatës së gjallë të dikujt.

Miti 1: Vendosja e ndriçimit të ekranit në të ulët ndihmon shikimin tuaj.

Ju mund të besoni se mbajtja e modës së ndriçimit të natës në telefonin tuaj, edhe gjatë ditës ju ndihmon të mos mbingarkoni sytë. Sidoqoftë, optikët nuk pajtohen dhe pretendojnë se kur errësoni ekranin në vend që të rregulloni siç duhet cilësimet e ndriçimit, ju lodhni sytë. Kjo ndodh sepse do të duhet të përqendroheni më shumë dhe sytë tuaj do të duhet të bëjnë punën e dyfishtë, e cila gjithashtu mund të çojë në dhimbje koke. Ndriçimi ideal i ekranit është ai që është i njëjtë me dritën që ju rrethon, kështu që të dy dritat përzihen dhe është e natyrshme për sytë.

Miti 2: Karikimi i smartphone-it tuaj natën do të dëmtojë baterinë e tij.

Telefonat inteligjentë quhen “të mençur” për një arsye, dhe midis të gjitha funksioneve të tyre të dobishme ekziston një aftësi për të njohur që bateria e saj është plotësisht e karikuar. Telefoni juaj do të ndalojë rrymën në hyrje pa ndihmën tuaj, ashtu si fiket kur bateria është në pikën më të ulët. Nëse kujdeseni për jetëgjatësinë e baterisë suaj, thjesht mos e lini të thahet në zero shumë shpesh, “ushqejeni” atë kur është akoma gjallë .

Miti 3: Ju duhet të mbyllni aplikacionet që nuk po përdorni për të kursyer energjinë e telefonit.

Kjo deklaratë duket shumë logjike dhe mund të mendoni se sa më shumë aplikacione që funksionojnë në sfond, aq më shumë punë bën telefoni juaj. Në fakt, siç  thuhet nga Apple, mbyllja e aplikacioneve për të kursyer energjinë e baterisë nuk ndihmon dhe madje i bën gjërat edhe më keq. Të gjitha aplikacionet mbyllen automatikisht dhe nëse ndërhyni dhe i mbyllni ato manualisht, në fakt e bëni që telefoni juaj të humbasë më shumë energji.

Miti 4: Sa më shumë megapiksel të ketë kamera e telefonit tuaj, aq më e mirë është fotografia.Kur blini një telefon, sasia e megapikselëve duket si një tipar portreti që mund të përdorim për të na treguar se sa i mirë është kamera. Por kjo veçori është me të vërtetë e rëndësishme vetëm për fotografët profesionistë dhe kamerat e tyre. Për një përdorues të telefonit, nuk është numri i megapikselëve, por madhësia e tyre , që e bën cilësinë e fotografisë më afër idealit. Megapikselët më të mirë janë ato më të mëdhatë, që do të thotë se më pak mund të futet në një foto të vetme.

LEXO EDHE:  Belen Rodriguez ju uron natën e mirë

LEXO EDHE:  Belen Rodriguez ju uron natën e mirë

Miti 5: Përdorni një tharëse flokësh për të shpëtuar një telefon që laget ose vendoseni në oriz.

Vendosja e një telefoni në oriz pas tërheqjes nga tualeti duket i besueshëm, pasi orizi është i njohur për aftësinë e tij për të thithur lagështi. Por në realitet, grimcat e vogla do të bllokojnë pjesët e telefonit celular dhe do t’i dëmtojnë ato edhe më shumë. Përdorimi i një tharëse flokësh është një tjetër ide e keqe, ajo mund ta thajë pak telefonin tuaj, por do  ta nxejë atë, që do të thotë se pajisja i afrohet aq shumë vdekjes së saj të pashmangshme. Të dyja metodat përdoren sepse njerëzit thjesht duan të bëjnë diçka, pa marrë parasysh çfarë, për të ruajtur telefonin e tyre. Ideja më e mirë është thjesht ta vendosni në një raft dhe ta lini të thahet .

Miti 6: Rrezatimi elektromagnetik nga celularët shkakton kancer, lindje të parakohshme dhe rreziqe të tjera shëndetësore.

Organizata Botërore e Shëndetësisë është shqetësuar për këtë deklaratë që nga viti 1990 dhe, deri më tani, 25,000 artikuj janë botuar mbi këtë temë. OBSH thotë se deri në momentin e tanishëm, nuk ka asnjë provë që fushat elektromagnetike të nivelit të ulët mund të dëmtojnë shëndetin e një qenie njerëzore në ndonjë mënyrë të mundshme. Sidoqoftë, OBSH thotë gjithashtu se nëse një person qëndron afër antenës ose radarit që prodhon valët, rreziku i tyre mund të rritet.

Miti 7: Pecetat dezinfektuese mund të dëmtojnë ekranet e smartphone-ve.

Ekziston një deklaratë e famshme që smartphone-i juaj është  10  herë më i ndyrë se tualeti juaj dhe se shumë koloni bakteresh jetojnë në të në mënyrë të qetë. Dezinfektimi i ekranit zvogëlon rrezikun e kapjes së viruseve dhe sëmundjeve të lëkurës, si puçrrat. Por a janë të sigurta për telefonin tuaj dezinfektimi i pecetave? Apple thotë po , ato janë. Për më tepër, ekziston një  sapun universal për të gjithë telefonët që do të dezinfektojë ekranet dhe nuk do t’i dëmtojë ato.

Miti 8: Wi-Fi falas është i sigurt.

Zonat e nxehta falas Wi-Fi janë shumë joshëse për t’u përdorur dhe ato ofrohen si një bonus i këndshëm në shumë vende publike. Por nuk është e sigurt të bësh operacionet e tua bankare dhe të vendosësh fjalëkalime ndërsa përdor Wi-Fi publik. Trafiku në këto pika nuk është i mbrojtur, që do të thotë se çdokush mund të shohë lehtësisht se cilat faqe po vizitoni dhe cilat të dhëna futni. Është më mirë të përdorësh Wi-Fi publik vetëm për të vizituar faqet e internetit argëtuese ose për të kërkuar informacione./ CNA.al

LEXO TE PLOTE