Connect with Us

12 pasoja shkatërrimtare për Greqinë, nëse rikthehet tek dhrahmia

Aktualitet

12 pasoja shkatërrimtare për Greqinë, nëse rikthehet tek dhrahmia

Publikuar

-

Nga Dimitrios Giokas

Kohët e fundit, Greqia ka krijuar një klimë të favorshme për rikthimin tek monedha e vjetër, dhrahmia. Ky skenar mbrohet nga disa grupe. Ata që ushtrojnë presion mbi opinionin publik, janë veçanërisht grupet e formuara kryesisht nga njerëzit e biznesit, të cilët luajnë me pakënaqësinë e qytetarëve (pas 6 vitesh recesioni ekonomik), dhe mbi mungesën e një plani të qartë për t’i dhënë fund krizës.

Debati është ushqyer edhe nga fakti, se një pjesë e rëndësishme e liderëve të dy partive të koalicionit qeverisës, e mbështet haptazi rikthimin e dhrahmisë, duke hedhur poshtë çdo lloj tjetër reforme, që i kundërshvihet kësaj mundësie.

Edhe pse shumica e njerëzve, kanë një orientim të favorshëm evropian ndaj vendit, dhe do të donin të mbanin euron, është rritur ndërkaq numri i qytetarëve, të cilët thonë se janë “indiferentë” përballë një rrikthimi të mundshëm tek dhrahmia, dhe besojnë se ndryshimi i monedhës nuk do të ndryshojë standardin e tyre të jetesës. Por pas një analize të kujdesshme të të dhënave ekonomike, efektet e një ndryshimi të tillë parashikohen të jenë katastrofike.

Konkretisht pasojat e një rrikthimi tek monedha e vjetër kombëtare do të ishin:

 1. Një zhvlerësim i shpejtë i dhrahmisë, përkundrejt monedhave të tjera. Çdo përpjekje për të fiksuar kursin e dhrahmisë ndaj euros, dhe për të bllokuar shkallën e konvertimit, do të jetë e kotë (ngjashëm me atë që ndodhi në Argjentinë), për shkak të rrjedhjeve të mëdha të kapitalit jashtë vendit si dhe një rënie të rezervave valutore.
 2. Zhvlerësimi mund të çojë në një rritje të inflacionit, në një nivel më të madh se ose e barabartë me 40 përqind, duke shkaktuar një rënie të fuqinë blerëse tek popullsia greke.
 3. Ikja e kapitalit jashtë vendit dhe rritja e subprime, do të përfaqësonte një goditje të gjithë sistemit financiar grek, tashmë të dobësuar, që mund të shembet dhe “thajë” burimet ekonomike.
 4. Në një situatë të ngjashme, do të ishte e pashmangshme ngrirja e pagave dhe pensioneve për një periudhë të caktuar kohe, së paku deri në rimëkëmbjen e pjesshme të likuiditetit. Pasojat e trazirave sociale që mund të pasojnë, do të jenë të paparashikueshme.
 5. PBB do të rrudhej deri në në 2/3 të masës aktuale.
 6. Borxhi publik grek, aktualisht në 322 miliardë euro, do të rritet për shkak të zhvlerësimit të dhrahmisë, duke shumëfishuar sasinë e kredive të marra.
 7. Edhe pse pas falimentimit, do të shmangej një pjesë e borxhit, transaksioni nuk do të jetë pa dhimbje. Kjo do të kërkonte një program të ri shpëtimi (të diktuar vetëm nga FMN-ja) dhe miratimin e masave shumë të rrepta për konsolidimin fiskal.
 8. Edhe borxhi privat do të rritet, për shkak të shpërthimit të kreditimit dhe normave të huamarrjes. Rritja e normave të interest, do të përbënte një pengesë për bizneset, duke i parandaluar ato të mbledhin kapitale.
 9. Dobësimi i tregut, zhvlerësimi i dhrahmisë dhe mungesa e fondeve do të shkaktonte gjithashtu asfiksinë e importeve.
 10. Rënia e importeve do të sillte nga ana tjetër, një mungesë thelbësore mallrash në treg, sepse siç e dimë, Greqia nuk është e vetëmjaftueshme sa i përket furnizimit me lëndë të para, dhe për këtë arsye është e detyruar të mbështetet tek importet nga vendet e tjera.
 11. Ekziston rreziku i një “pushtimi agresiv” nga ana e investitorëve të huaj, që do të blinin kompani, pasuri të patundshme dhe të mira publike me çmime të ulëta. Kjo do të çonte në një likuidim të vendit, skenar sot i mbrojtur nga mbështetësit e dhrahmisë.
 12. Izolimi diplomatik dhe ekonomik i Greqisë, nuk do të ishte në gjendje të krijonte kushtet e duhura për t’i bërë ballë zhvillimeve gjeopolitike në rajon si dhe nga presionet e vendeve përreth.
LEXO EDHE:  Arrestohet çifti i shqiptar në Greqi/ Dyshohet se ndihmonin grabitësit që hapën dje zjarr ndaj policisë

Natyrisht, ne nuk duhet t’i bazojmë parashikimet tona tek një zgjidhje sa e padobishme, aq dhe e rrezikshme siç është rikthimi tek dhrahmia. Duhet hartuar një plan afatgjatë, që të mund ta bëjë Greqinë një vend modern evropian dhe të mirë-administruar, me një ekonomi të fortë dhe të lirë nga “sëmundjet” që e kanë kapur këto kohë.

Shënim: Dimitrios Giokas është një analist financiar grek

“Huffingtonpost.it” – Bota.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Nuk kanë të ndaluar tërmetet/ Lëkundet Kreta

LEXO EDHE:  Nuk kanë të ndaluar tërmetet/ Lëkundet Kreta

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Greqi/ Arrestohet 31 vjeçari shqiptar, grabiste banesat e vriste pronarët

LEXO EDHE:  Arrestohet çifti i shqiptar në Greqi/ Dyshohet se ndihmonin grabitësit që hapën dje zjarr ndaj policisë

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: