Connect with Us

A e rrezikon inteligjenca artificiale njerëzimin?

Teknologji

A e rrezikon inteligjenca artificiale njerëzimin?

Publikuar

-

Në filmin “Her”, të regjisorit Spajk Xhonz, protagonisti dashurohet me të. Tek “Unë, Roboti” i regjisorit Aleks Projas, dhe në filmin “Ndëryjor” të Kristofer Nolan, është aleati ynë më besnik. Por më shpesh, ka luajtur rolin e armikut më të madh të njerëzimit: mendoni “2001: Odise në Hapësirë” të Stenli Kubrikut, apo “Terminatorin” e Kemëronit.

Bëhet fjalë për Inteligjencën artificiale, një prej temave klasike të fantashkencës, që sot është bërë më aktuale se kurrë, për arsye se jeta jonë e përditshme është e mbushur me makina apo programe kompjuterikë, në gjendje që të njohin mjedisin ku punojnë, të mësojnë prej tij dhe të marrin vendime të pavarur, me qëllim arritjen e rezultateve maksimalë. Edhe pse, nuk janë ende në gjendje të konkurojnë me inteligjencën njerëzore në tërësinë e saj.

Në këtë kategori, të shfaqur fillimisht në vitet Pesëdhjetë të shekullit që kaloi, bëjnë pjesë automjetet pa shofer, si prototipi i Google, i cili pritet të futet në përdorim në vitin 2020, programet kompjuterikë të njohjes së zërit, si ai që përdorni në celularin tuaj, që janë në gjendje t’u përgjigjen pyetjeve, apo edhe si përkthimi i çastit, si ai që Skype ka nisur të testojë për telefonatat.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Keni nevojë për një smartphone të ri?/ Zbuloni se kur është momenti i duhur për ta patur

Publikuar

-

Nëse keni ndërmend të blini një telefon të ri iu këshillojmë të mos e bëni tani. Vetëm në dy muaj, kompanitë më të mëdha në botë, duke përfshirë Apple, Google dhe Samsung do të nxjerrin modelet më të reja të telefonave për vitin 2019.

Nxjerrja në shitje e këtyre produkteve më të shitura do të bëjë që çmimet e smartphonëve të tjerë të jenë në ulje.

Në këtë mënyrë ju do të keni mundësinë të përfitoni një telefon më të mirë nëse tregoni dhe pak më shumë durim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Video/ Lindja e një fëmije në hapësirë, ja çfarë pamje do të kishte

Publikuar

-

Nëse njerëzit do të sillnin në jetë një fëmijë në hapsirë do të kishte shumë ndryshime me fëmijët që lindin në Tokë. Së pari do të ndikohej nga graviteti zero i mjedisit.

Në një term tjetër, bebet e lindura në hapësirë do të kishin një pamje krejt ndryshe nga bebet që lindin në Tokë.

Në fund të fundit kjo është ende e pamundur pasi ekzistojnë rreziqe  të cilat duhet të rregullohen para lindjes së fëmijës së parë në hapësirë./ CNA.al, Marrw nga Insider.com

LEXO TE PLOTE

Life Style

Apple me surpriza/ Së shpejti do të sjellë rrjetin 5G

Publikuar

-

Sipas një shënimi të përditësuar nga analisti Ming-Chi Kuo i cituar nga MacRumors, Apple do të sjellë tre modele iPhone me shpejtësi të internetit 5G në vitin  2020.

Kuo, një vëzhgues i respektuar i Apple, fillimisht kishte thënë se dy nga tre iPhone të ardhshëm do të kenë sshpejtësi naviguese 5G, dhe gjtihashtu Apple do të shtonte aftësinë për të gjitha pajisjet e reja.

Sipas Kuo, Apple ka burime më të mëdha për zhvillimin e 5G në iPhone pasi bleu biznesin modem të Intel në një marrëveshje prej 1 miliard dollarësh.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: