Connect with Us

Këshilla për dobësim të shpejtë

Shëndeti

Këshilla për dobësim të shpejtë

Publikuar

-

 

Gjithnjë e më aktual është trendi i pirjes së kafes e cila është e stërmbushur me kalori, sheqer, yndyra, kështu që duhet ta shmangni atë. Thoni “jo” edhe lëngjeve, pijeve të gazuara dhe pijeve tjera të pasura me sheqer

Nëse dëshironi që të keni linjë të mirë, atëherë ju këshillojmë se si ta ndryshoni mënyrën e ushqimit. Nutricionisti i njohur amerikan, Joy Bauer, rekomandon pesë mënyra se si të filloni dobësimin.

Kaloritë e lëngshme

Gjithnjë e më aktual është trendi i pirjes së kafes e cila është e stërmbushur me kalori, sheqer, yndyra, kështu që duhet ta shmangni atë. Thoni “jo” edhe lëngjeve, pijeve të gazuara dhe pijeve tjera të pasura me sheqer.

Këshilla: Në vend të kafes e cila është më shumë desert, se sa pije, zgjidhni kafen e thjeshtë. Apo espreson e gjatë. Pini ujë të thjeshtë. Shtoni pak limon apo portokall, shkruan gazeta Zeri.

Ndaleni televizorin

Harroni telepilotin dhe dilni jashtë. Ulja para TV-së është shumëfish e dëmshme, dhe në ato momente më së shpeshti zgjidhni që të hani ushqim jo të shëndetshëm.

Këshilla: Le të jetë koha e mirë frymëzim për ju. Edhe ecja më e shkurtër është rekreacion. Nuk do të fusni kalori, mendimet do t’i drejtoni në aktivitete tjera, kështu që do të jeni në minus me kilogramë.

LEXO EDHE:  Uji i gazuar kontrrollon nivelin e kolesterolit/ Disa arsye pse duhet ta konsumoni

Shujtën fillojeni me supë

Edhe pse jeni të uritur, mos u nguteni dhe të hani menjëherë ushqimin kryesor. Uji dhe supat janë zgjidhje e mirë për paragjellë, pasi që barku do të mbushet, kështu që do të hani më pak.

Këshilla: Shujtën fillojeni me supë. Zgjidhja më e mirë është ajo e pulës.

Shmangni karbohidrate

Disa ditë në javë mos hani ushqime të pasura me karbohidrate. Bukën, pastat në tërësi hiqeni nga menyja, së paku njëherë në javë.

Këshilla: Në vend të karbohidrateve hani perime të freskëta  apo ushqimin e pasur me proteina. Kjo do të ketë ndikim të mirë në sistemin tuaj të tretjes.

Mbylleni kuzhinën

Edhe pse ditët janë shumë të gjata dhe koha deri në mbrëmje, deri në gjumë, është shumë e vështirë të kalohet pa ngrënien e gjërave të ndryshme, mbylleni kuzhinën pas shujtës së fundit. As mos gaboni të ktheheni në këtë hapësirë.

Këshilla:Nëse ju zë kriza, pini një gotë të ujit të thjeshtë apo një filxhan me çaj të bimëve. Lani dhëmbët. Frymëmarrja e freskët dhe shija e pastës në gojë do të duhet ta zvogëlojë dëshirën për ushqim.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Dritë në fund të tunelit/ Asnjë humbje jete nga Covid dhe dy raste të reja

Publikuar

-

Nga

Dritë në fund të tunelit/ Asnjë humbje jete nga Covid dhe dy raste të reja

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 1693 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 2 qytetarë, dhe asnjë viktimë.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:

Janë kryer 1693 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 2 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: nga 1 rast në Shkodër, Librazhd

LEXO EDHE:  Femra kujdes!/ 5 sekrete që nuk duhet t’i fshihni partnerit tuaj

LEXO EDHE:  Infektimi nga Covid-19/ OBSH në Shqipëri këshilla jetike për ata që vuajnë nga sëmundje të ndryshme

Aktualisht janë 118 pacientë aktivë me Covid19 në vend. Po marrin trajtim spitalor të specializuar 5 pacientë, nga të cilët 3 pacientë janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 8 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,918 që nga fillimi i epidemisë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Hipertensioni në shtatzëni/ Çfarë duhet të dinë nënat

Publikuar

-

Nga

Hipertensioni në shtatëzani/ Doktoreshë Donika Belba tregon shkaqet

Nga doktoreshë Donika Beba

Presioni i lartë arterial ose ndryshe hipertensioni mund të shfaqet edhe gjatë shtatzënisë madje në cilëndo fazë të saj dhe përbën rrezik për shëndetin e nënës dhe të bebit pasi mund të shkaktojë probleme mjaft serioze. Kemi të bëjmë me hipertension në rastet kur në gjendje të relaksuar presioni arterial arrin në vlerat 140/90mmHg apo më tepër.

Hipertensioni prek rreth 8 për qind të grave shtatzëna por tashmë është i mundur menaxhimi/trajtimi i këtij problemi me kujdesin dhe kontrollet e duhura te mjekët specialistë gjinekologë si dhe kardiologë gjatë shtatzënisë.

Cilat janë llojet e hipertensionit që prekin nënat e reja gjatë shtazënisë:
1- Hipertensioni Kronik

Hipertensioni kronik nënkupton praninë e presionit të lartë arterial para fillimit të shtatzënisë. Pacientet me hipertension kronik kanë rrezik të shtuar për shfaqjen e preeklampsisë në tremujorin e dytë ose të tretë të shtatzënisë.

2- Hipertensioni gestacional

Kjo gjendje ndodh kur nëna ka presion të lartë të gjakut vetëm gjatë shtatzënisë dhe njëkohësisht nuk ka as proteina në urinë dhe as probleme të tjera me zemrën apo veshkat. Ky problem diagnostikohet zakonisht pas javës së 20 të shtatzënisë ose afër lindjes. Hipertensioni gestacional zakonisht zhduket pas lindjes.

3- Preeklampsia / Eklampsia

Preeklampsia është forma më e rëndë e hipertensionit gjatë shtatzënisë dhe ndodh kur një grua shtatzënë e cila ka pasur gjithmonë presion arterial normal, papritmas shfaq presion të lartë arterial, gjendje kjo e cila shoqërohet edhe me praninë e proteinave në urinë dhe shfaqet pas javës së 20-të të shtatzënisë.

Simptomat që sinjalizojnë praninë e pre-eklampsisë përfshijnë:

– Dhimbje koke e vazhdueshme
– Shikim i paqartë & i turbullt
– Diskomfort/Dhimbje në stomak
– Nauzea ose të vjella
– Enjtje e fytyrës si dhe duarve
– Shtim i menjëhershëm i peshës
– Probleme me frymëmarrjen
Gratë shtatzëna janë më të rrezikuara për t’u prekur nga preeklampsia në rastet kur:
– Janë në shtatzëninë e tyre të parë
– Kanë vuajtur nga preeklampsia gjatë një shtatzënie të mëparshme
– Vuajnë nga presioni arterial kronik apo dhe nga sëmundjet kronike të veshkave
– Kanë histori familjare të preeklampsisë
– Vuajnë nga diabeti i tipit 1 apo 2
– Janë mbipeshë apo obeze
– Nëna është mbi moshën 40 vjec

LEXO EDHE:  Infektimi nga Covid-19/ OBSH në Shqipëri këshilla jetike për ata që vuajnë nga sëmundje të ndryshme

LEXO EDHE:  Covid merr me radhë socialistët/ Infektohet një tjetër ministre

Në raste mjaft të rralla preeklampsia mund të shfaqet edhe pasi nëna ka lindur. Për këtë arsye rekomandohet monitorimi & ndjekja e vijueshme me mjeken obstetër-gjinekologe edhe pas lindjes.
Në rastet kur nuk trajtohet, hipertensioni gjatë shtatzënisë mund të rrezikojë jo vetëm jetën e nënës por edhe të foshnjes.

Ndër komplikacionet që mund të shfaqen si pasojë e pranisë së kësaj patologjie për foshnjën mund të përmendim, lindjen e parakohshme(para javës së 37-të të shtatzënisë) dhe lindjen nënpeshë. Duke qenë se presioni i lartë i gjakut të nënës e bën më të vështirë për fëmijën të marrë nivelet e duhura të oksigjenit dhe lëndëve ushqyese për t’u zhvilluar, nëna rrezikon në disa raste të bëjë lindje të parakohshme.

Komplikacione të shumta dhe mjaft të rrezikshme mund të shfaqen edhe te nëna dhe si të tilla përmendim vetë praninë e hipertensionit e cila shoqërohen me shenjat të encefalopatisë hipertensive, rritjen e transaminazave apo enzimave hepatike, shkolitjen e parakohshme e placentës, stroke apo goditje cerebrale, sulmet eklamtike të cilat shfaqen formën e konvulsioneve dhe rrezikojnë jetën e nënës si dhe sindromën HELLP e cila konsiston në crregullimin e faktorëve të koagulimit të gjakut, në trombocitopeni si dhe rritjen e enzimave të heparit.

Trajtimi i hipertensionit gjatë shtatzënisë konsiston të trajtimin multidisiplinar të problemit. Pra, në varësi të llojit dhe zanafillës së hipertensionit në shtatzëni, diagnostikimi i së cilit realizohet nga konsulta me mjekun obstetër-gjinekolog, nevojitet patjetër edhe ndjekja e pacientes nga mjekët e specialiteteve të ndryshme të cilët kanë si synim zbulimin dhe menaxhimin e faktorëve shkaktarë të hipertensionit nëpërmjet kryerjes së të gjitha ekzaminimeve të nevojshme.

Në Spitalin Hygeia Tiranë, ofrohen të gjitha llojet e shërbimeve mjekësore, nga ato më baziket deri tek ato më të ndërlikuarat për çdo grupmoshë, gjithcka në shërbim të shëndetit të pacientëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Manastirliu apel pushuesve/ “Për çdo dyshim nga covid-19, drejtohuni qendrave shëndetësore”

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu i ka bërë thirrje të gjithë turistëve në rast shfaqje të shenjave të COVID, të drejtohen në qendrat shëndtësore verore në zonat turistike bregdetare dhe malore.

Në një postim në rrjetet sociale ministrja ka bërë me dije se në këto qendra ofrohet shërbimi 24 orë për çdo urgjencë mjekësore si testi i shpejtë falas për çdo rast të dyshuar si i prekur nga COVID-19.

LEXO EDHE:  10 këshilla që do ju ndihmojnë në mënyrën si flirtoni

LEXO EDHE:  Nga e hëna, lehtësim masash/ Manastirliu këshillon qytetarët

Në çdo qendër shëndetësore verore në zonat turistike bregdetare dhe malore, ofrohet shërbimi 24 orë për çdo urgjencë mjekësore si dhe testi i shpejtë #falas, për çdo rast të dyshuar si i prekur nga #Covid19.

Për çdo dyshim, drejtohuni pranë qendrës më të afërt shëndetësore. #Bashkë, të kufizojmë përhapjen e koronavirusit, për një sezon turistik të #sigurt”, ka shkruar Manastirliu./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE