Connect with Us

A ekziston një lidhje mes muajit të lindjes dhe shëndetit?

Life Style

A ekziston një lidhje mes muajit të lindjes dhe shëndetit?

Publikuar

-

 

Fëmijët e lindur në maj kanë më pak gjasa të preken nga sëmundjet. E kundërta ndodh me ata që lindin gjatë muajit tetor. Ky është studimi i zhvilluar në mënyrë kompjuterike nga shkencëtarët për të hetuar mbi marrëdhënien ndërmjet muajit të lindjes dhe rrezikut të sëmundjeve.

“Këto të dhëna mund të ndihmojnë shkencëtarët të zbulojnë faktorë të rinj të rrezikut të sëmundjeve,” tha bashkë-autori i studimit Nicholas Tatonetti, asistent profesor i informatikë biomjekësore në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Kolumbias.

Kërkime të hershme mbi sëmundjet si astma sugjerojnë se ekziston lidhje ndërmjet sezonit të lindjes dhe sëmundjes. Por për këtë nuk janë marrë studime në shkallë të gjerë.

Shkencëtarët krahasuan 1,688 sëmundje karshi datës së lindjes dhe historisë mjekësore të 1.7 milion pacientëve të trajtuar në Spitalin e Nju Jorkut, nga viti 1985 deri në 2013.

LEXO EDHE:  “Ne prisnim vetëm një, tani kemi 10”, 25-vjeçarja lind në mënyrë natyrale 6 vajza dhe 1 djalë

Studimi konfirmoi 39 lindhje të raportuara më parë në literaturën mjekësore.

“Është e rëndësishme të mos përhapet panik në lidhje me këto rezultate, sepse rreziku i sëmundjeve lidhur me muajin e lindjes është relativisht minimal,” tha Tatonetti.

“Kompjuterat më të shpejtë dhe të dhënat elektronike shëndetsore kanë përshpejtuar ritmin e zbulimit. Ne po punojmë që të ndihmojmë doktorët të zgjidhin problemet e rëndësishme klinike duke përdorur të dhënat e reja shëndetësore,” tha udhëheqësja e studimit, Mary Reagina Boland, një studente e sapodiplomuar e Universitetit të Kolumbias.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Tayna publikon foton me këmbën përpjetë/ Ndjekësit e “masakrojnë” në komente: Jeni bërë si p*rnostare

Publikuar

-

Nga

Tayna është një nga reperet më të pëlqyera të shoëbizit. Së fundi, ajo ka publikuar këngën e saj më të re “Taka”, e cila edhe pse ka marrë shumë shikime në Youtube, duke se nuk iu ka pëlkqyer dhe aq shumë fansavce të saj.

Këngën e saj më të re, ndjelkësit e quajnë një dështim. Të gjitha këto komente janë pasqyruar në foton e fundit të reperes, ku shihet mjfat provokuese teksa tregon linjat e saj teksa vendos këmbën në mur.

LEXO EDHE:  Këto ushqime ju dëmtojnë shëndetin mendor dhe emocional

Menjëherë ka patur shumë reagime nga ndjekëist të cilët e kanë cilësuar foton të ekzagjeruar madje nuk ngurojnë ta quajnë edhe “pornostare”.

LEXO EDHE:  Ja se çfarë tregon jashtëqitja për shëndetin tuaj

Për më tepër shihni komentet në foton e Taynës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Seksi si asnjëherë më parë/ Ana Kauri dhe Bora Zemani “nxehin” rrjetin

Publikuar

-

Nga

Moderatorja Bora Zemani sapo ka prezantuar koleskionin e saj të rrobave të banjos. Bora ka zgjedhur që ky koleskion të reklamohet nga dy vajza shumë seksi ku njëra prej tyre është dhe Ana Kauri, ish konkurrente e Përputhen.

Si asnjëherë më parë dy vajzat e ekranit janë shfaqur më seksi se kurrë më parë. Bora dhe Ana duken mjafyt sensuale teksa reklamojnë rrobat e banjos.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

WOW-“Tu rrëshkit nga binarët”/ Antonela çmend meshkujt me pozat seksi

Publikuar

-

Nga

Antonela Berishaj është kthyer në një nga vajzat më të ndjekura në rrjetet sociale. Bjondina e Përputhen tashmë po shijon pushimet nga ku nuk mungojnë edhe pozat seksi.

E veshur me bikini, Antonela shfaqet shumë provokuese duke çmendur ndjekësit në rrjetet sociale.

“Tu rrëshkit nga binarët, por rujm ment e kres”, shkruan Antonela krahas fotove seksi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE