Connect with Us

PD: Afron vota popullore, Rama-Meta shtojnë shkeljet e dhunimit nga ankthi i humbjes

Politikë

PD: Afron vota popullore, Rama-Meta shtojnë shkeljet e dhunimit nga ankthi i humbjes

Publikuar

-

Partia Demokratike ka akuzuar dyshen Rama-Meta se po intensifikon shkeljet e ligjit dhe aktet e rënda të cenimit të standardeve të zgjedhjeve të lira e të ndershme. Zëdhënësja e PD, Oriela Nebijaj, ka deklaruar se Vora mbetet kampione e shkeljes së ligjit, duke akuzuar për këtë kryeparlamentarin Ilir Meta.

Deklarata e plotë e zëdhënëses Oriela Nebijaj:

E mbërthyer nga ankthi i humbjes së zgjedhjeve, dyshja Rama-Meta po intensifikon këto ditë shkeljet e ligjit dhe aktet e rënda të cënimit të standardeve të zgjedhjeve të lira e të ndershme.

Këto akte të frymëzuara e të porositura nga dyshja Rama-Meta vijnë prej frikës e dëshpërimit në prag të ballafaqimit me votën e popullit me 21 qershor.

Në minibashkitë e Tiranës të drejtuara nga socialistët, konkretisht në qendrën e votimit 1683 dhe 1683/1, janë regjistruar 278 votues, të cilët banojnë e jetojnë në lulishte. Vendi i banimit të këtyre banorëve është zyrtarisht me letra, një lulishte. Këtë e tregon dhe kjo hartë që po paraqesim sot para jush.

Në Kolonjë strukturat e PS dhe LSI janë sulur me kamionë me ndihma, dhe në mes të qytetit shpërndajnë miell e vaj në këmbim të votave. Ja ku kemi fotot që e dëshmojnë këtë rast.

Vora mbetet kampione e shkeljes së ligjit, ku strukturat shtetërore dhe kriminale të Ilir Metës kanë rrethuar shtabin e kandidatit Ismailaj, ku shantazhohet e shoqërohet çdo qytetar që hyn e del nga aty, ndërkohë që ende nuk ka asnjë masë për shefin e komisariatit i cili është kallëzuar penalisht për përfshirje në fushatën e Ilir Metës e për abuzime e shkelje.

LEXO EDHE:  Qeveri dhe opozitë teknike/ Shqiptarët pa përfaqësim politik

Në Durrës, personat e shpallur në kërkim nga policia për ngjarjet e rënda në Sukth, janë çdo ditë në krah të kandidatit Dako në takimet e tij elektorale.

Kemi këtu, dy raste flagrante;

Nënkomisari Artan Alinani në Sarandë, dhe në këtë foton tjetër, oficeri i policisë, shef i linjave, Shkëlqim Bello, të dy në krah të kandidatit të qeverisë për Delvinën, Rigers Balili.

Ja një zyrtare e lartë e Interpol Tirana, Irma Bime, e përfshirë në mënyrë shumë aktive në fushatën e Erion Veliajt në Tiranë, e cila shfaqet në dhjetëra foto të takimeve të kandidatit të Ramës.

Këto raste janë shkelje flagrante e Kodit Zgjedhor dhe e standardeve të zgjedhjeve.

I bëjmë thirrje Prokurorisë të hetojë e të garantojë zbatimin e ligjit dhe vënien para përgjegjësisë të autorëve. I kërkojmë Ambasadës së Shteteve të Bashkuara, OSBE-ODIHR dhe përfaqësuesve të vendeve të BE, të rrisin monitorimin e të regjistrojnë këto ngjarje që dëmtojnë standardet e zgjedhjeve.

Por asgjë nuk do ta pengojë vullnetin e shqiptarëve, ndëshkimin me votë të dyshes Rama-Meta e kandidatëve të tyre.

Asgjë nuk e ndal fitoren e sigurt të Partisë Demokratike gjë që po dëshmohet çdo ditë në rrugët e sheshet e Shqipërisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Nuk ka kontribuar për partinë që nga 2013”/ Topi “shkund” Bashën: Ka menduar për interesa personale

Publikuar

-

Nga

Ish presidenti Bamir Topi ka qenë i ashpër sa i takon drejtimit të opozitës nga Lulzim Basha dhe vendimit të tij për të përjashtuar nga grupi parlamentar Sali Berishën.

Në një intervistë për Top Talk, Topi deklaron se që nga viti 2013, Lulzim Basha nuk ka punuar dhe shërbyer për të ardhmen e partisë, por thjesht për interesa personale.

Duke folur për situatën politike në vendin tonë, Topi tha se Kuvendi është vendi ku përzjehen ujërat mes partive politike.Ka kaluar shumë vite në opozitë dhe nuk ka pasur asnjë hapësirë për ta vendosur Berishën para drejtësisë.

Nuk është një grup I vjetër mëkatarësh, por janë shtuar jo vetëm në krahiun e djathtë por edhe në krahun e majtë. Atje ku është tempulli, përzjehen ujrat dhe e thënë në mënyrë metaforike, sepse nga pikëpamja e drejtpërdrejtë edhe dikriminalizimi vërteton këtë gjë.

Ai që është projektuar në 2013 ka qenë pararendëse që unë personalisht e kam menduar. Ai ishte një krijesë artificiale dhe pa asnjë kontribut në PD. Basha ka shërbyer jo të natyrës politike por për interesa private. Unë nuk e njoh sot Sali Berishën, në rast se do kishte një studim  do e kishim të vështirë të gjenim një koherencë të deklaratave politike në Shqipëri”, tha Topi. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Salianji mbetet pa fjalë përballë fakteve/ Nuk e mbron dot karrigen e Lulit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kreu në detyrë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mesa duket është në panik nga Foltorja e ish-kryeministri Sali Berisha dhe mbledhja e Kuvendit Kombëtar.

Për këtë ka nxjerrë nëpër media, deputetin e skandalit “Babale”, Ervin Salianji, i cili ka tentjuar ta marrë “në mbrojtje” publikisht, Lulzim Bashën, që ky i fundit të mund të vijojë të mbajë karrigen e kryetarit.

Mbrëmjen e djeshme, në emisionin “Çim Peka live”, Salianji deklaroi se statuti që mund të ndryshohet nga Kuvendi nuk mund të ketë fuqi prapavepruese për të shkarkuar Bashën. 

Ndryshimet statutore nuk kanë lidhje me shkarkimin.

Lulzim Basha është zgjedhur kryetar, me një anëtar një votë.Nëse statuti ndryshon, kalon në fliltra, por përsëri ndryshimet e bëra në atë moment nuk kanë fuqi prapavepruese.”-tha Salianji.

Por, ndërhyrja e Arben Ristanit, ka lënë pa argumente Salianjin, ku për disa sekonda në studio ka pasur heshtje.

Kuvendi mblidhet dhe merr vendimin e vet, mblidhet dhe kini parasysh se Kuvendi ka kompetencë deri në shkrirjen e partisë. Jo se do të ndodhë por e thash për gamën e gjerë të kompetencave që ka Kuvendi. Kuvendi mblidhet, merr vendime, ndryshon statutin, ndryshon çdolloj procedure, hyn në fuqi statuti i ri dhe fillon vazhdimi i mbledhjes së Kuvendit mbi bazën e rregullave të statutit të miratuar. Pra, mund të zhvlerësojë çdo rregull të mëparshëm dhe të vendosë rregulla të reja për mënyrën si do të funksionojë partia më tutje. ”-tha Ristani.

LEXO EDHE:  Qeveri dhe opozitë teknike/ Shqiptarët pa përfaqësim politik

LEXO EDHE:  Basha “show” në parlament/ “Qeveria ngelet në klasë si derri maç”

Pas kësaj deklarate të Ristanit, deputeti Salianji ka “kyçur” gojën, duke mos ditur më sesi të “mbrojë” karrigen e kryetarit të tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Hetoni blerjen e votave”/ Thirrja e fortë e ambasadorëve

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ambasadorja Yuri Kim, së bashku me Ambasadorin e Bashkimit Europian Luigi Soreca janë takuar me Kryetarin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi për të diskutuar mënyrat për të përmirësuar më tej zgjedhjet në Shqipëri.

Duke cituar raportin e fundit të ODIHR, Ambasadorët Kim dhe Soreca shprehën vlerësimin për administrimin kompetent të zgjedhjeve të 25 prillit nga KQZ.

Ambasadorët nënvizuan se tani është përgjegjësi e të gjitha institucioneve, autoriteteve dhe partive për të punuar me KQZ-në për të trajtuar rekomandimet e raportit përfundimtar të ODIHR-it.

LEXO EDHE:  Qeveri dhe opozitë teknike/ Shqiptarët pa përfaqësim politik

LEXO EDHE:  Kërcënon Aldo Bumçi/ Zgjidhja do të vijë nga rrugaSipas tyre, është thelbësore që autoritetet të hetojnë parregullsitë dhe të ndjekin penalisht krimet zgjedhore, përfshi blerjen e votave, kërcënimin e votuesve dhe përpjekjet e tjera për t’u mohuar votuesve të drejtën për të votuar të lirë, pa frikë, trysni apo joshje të paligjshme.

Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin me forcë të gjitha përpjekjet për të siguruar që zgjedhjet në Shqipëri të përmbushin standardet më të larta, në mënyrë që vullneti i zgjedhësve të respektohet plotësisht”, thuhet në deklaratën e Ambasadës Amerikane.

LEXO TE PLOTE