Connect with Us

Ish-anëtari i Këshillit Bashkiak të Lezhës i arrestuar për drogë në Itali, policia i sekuestron 10 mln euro pasuri të paluajtshme

Kronika

Ish-anëtari i Këshillit Bashkiak të Lezhës i arrestuar për drogë në Itali, policia i sekuestron 10 mln euro pasuri të paluajtshme

Publikuar

-

Policia e Lezhës ka sekuestruar sot 10 milionë euro pasuri të paluajtshme, produkte të veprimtarisë kriminale. Mësohet se pasuria në fjalë është në pronësi të Astrit Nimanit, banues në këtë qytet, ish-anëtar i Këshillit Bashkiak deri në vitin 2013-ën. Burime nga policia lokale bënë me dije se janë bllokuar dhe 4 godina banimi në Shëngjin.

Pas hetimeve 1 mujore nga Sektori për Krimin Ekonomik Financiar i Drejtorisë së Policisë Qarkut Lezhë në bashkëpunim me Prokurorinë e këtij rrethi, u bë ekzekutimi i vendimit penal të Gjykatës për sekuestrimin e pasurive të paluajtshme të shtetasit Astrit Nimani, me sipërfaqe totale 25000 (njëzetë e pesë mije) m2, të cilat kapin një vlerë sipas çmimeve të tregut, rreth 10 milionë euro ku përfshihen:

1-Një godinë 5-katëshe, Hotel-Bar-Restorant, me sipërfaqe totale 7940 m2 e ndodhur në qytetin e Shëngiinit’
2-Një godinë 13-katëshe, ndodhur në qytetin-e Shëngjinit, me sipërfaqe totale 5000 m2, ku përfshihen: 65 apartamente banimi, njësi tregëtimi dhe garazhe Parkimi.
3-Një godinë 13-katëshe, e ndodhur në qytetin e Shëngjinit, me sipërfaqe totale 6500 m2, ku përfshihen: 65 apartamente banimi, njësi tregëtimi dhe garazhe Parkimi.
4-Një godinë 10-katëshe, e ndodhur në qytetin e Shëngiinit me sipërfaqe totale 9500 m2, ku përfshihen: 90 apartamente banimi, njësi tregëtimi dhe garazhe Parkimi.

LEXO EDHE:  E rëndë në Shkodër/ Plagoset me thikë një person

Sipas policisë, këto pasuri dyshohet se janë produkte të veprimtarisë kriminale të kryera nga Nimani, i cili është arrestuar me 15 nëntor të vitit 2013 në Serbi dhe me datë 20 dhjetor të po këtij viti është ekstraduar drejt Italisë. Ky person ka qnë i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol-Roma, Itali, pasi Gjykatata e Apelit të Milanos, pasi ishte dënuar me 7 vite burg për veprën penale “Trafikim të lëndëve narkotike”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Tre furgona të dyshimtë në qytet/ Artan Hoxha zbulon telefonatën që paralajmëroi vrasjen e Elbasanit

Publikuar

-

Nga

Tre furgona të dyshimtë në qytet/ Artan Hoxha zbulon telefonatën që paralajmëroi vrasjen e Elbasanit

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur detaje të reja nga vrasja qe tronditi Elbasanin ditën e sotme.

Hoxha tha se një orë e pak para ngjarjes në Drejtorinë e Policisë së Elbasanit qytetarë kanë njoftur se tre furgona të dyshimë po lëviznin në qytet.

Sipas tij, kjo që ndodhi sot është fatura e prerë nga klasa politike që duhet ta paguajnë qytetarët shqiptarë.

“Kjo pamje për mua është fatura që po e paguajnë qytetarët shqiptarë dhe kjo faturë është prerë nga kjo klasë politike.

Kjo është masakra që i ka përgjakur zgjedhjet e 25 prillit.  Zoti ka dash që kemi vetëm 4 të plagosur.

Sot në orët e para të paraditës drejtoria e Elbasanit është njoftuar nga qytetarë, për tre furgona, që po lëviznin me njerëz që nuk flasin me dialektin e Elbasani dhe janë njerëz të armatosur. Nuk dihej nëse kishim të bënim me civilë, apo grup kriminal. Kjo ka ndodur një orë e disa më shumë para ngjarjes. Ky është njoftimi që i ka shkuar policisë. Është paralajmëruar”, tha Hoxha./CNA.al

LEXO EDHE:  Prerja e paligjshme e pyjeve/ Proçedohen penalisht tre persona

LEXO EDHE:  Prerja e paligjshme e pyjeve/ Proçedohen penalisht tre persona

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vendi nuk gjen qetësi/ Të shtëna me armë zjarri në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Pas atentatit të ndodhur në qytetin e Elbasanit ku mbeti i vrarë Pjerin Xhuvani duket se vendi nuk po gjen qetësi.

Të shtëna më armë janë dëgjuar sërisht ditën e sotme në qytetin e Vlorës. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Poro të Novoselës.

Mësohet se me armë është qëlluar në drejtim të një lokali ne pronësi të shtetasit me iniciale GJ.N. Ende nuk dihet nëse ka të lënduar, ndërsa policia ndodhet në vendin e ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Atentati në Elbasan/ Të plagosurit nisen drejt Tiranës për mjekim të specializuar

Publikuar

-

Nga

Tre personat që mbetën të plagosur në atentatin në Elbasan, janë nisur drejt Tiranës për mjekim të specializuar.

Të plagosurit Emiljan Prenga 39 vjeç,  Pavlo Vuksani  50 vjeç, Eltjon Bodinaku 32 vjeç në gjendje të rëndë,  dhëndr i Pjerin Xhuvanit, janë nisur drejt Tiranës për mjekim më të specializuar.

Plagosja e tyre u bë nga truproja i Gazmend Bardhit Arbër Papleka.

LEXO TE PLOTE