Connect with Us

BB do të asistojë KLSH-në për rritjen e cilësisë së auditimeve

Ekonomi

BB do të asistojë KLSH-në për rritjen e cilësisë së auditimeve

Publikuar

-

Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit, Bujar Leskaj zhvilloi një takim me një ekip të Bankës Botërore, të kryesuar nga Tahseen Sayed, përfaqësuese e Zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri.

Ky takim u organizua në vazhdën e një projekti të Bankës Botërore për përmirësimin e monitorimit të përputhshmërisë dhe rritjen e transparencës së prokurimit publik në Shqipëri, pjesë e të cilit është menduar që të jetë edhe Kontrolli i Lartë i Shtetit.

Ky projekt i Bankës Botërore, i cili parashikohet të zhvillohet në periudhën shtator 2015- nëntor 2016, pritet të ndikojë së tepërmi në cilësinë e auditimeve të KLSH-së duke rritur dhe zhvilluar akoma dhe më tej njohuritë e audituesve në referencë të eksperiencave dhe praktikave më të mira ndërkombëtare, që ekspertët që do kontraktohen nga Banka Botërore për këtë projekt do të ofrojnë në trajnimet e tyre.

Ky projekt i Bankës Botërore, do të konsistojë në tre pika kryesore: trajnimi i audituesve të KSH-së nga ekspertë të huaj ndërkombëtarë, të mirënjohur në fushën e prokurimeve, në lidhje me legjislacionin mbi prokurimet, përqasjen audituese, duke nënvizuar përqasjen më të mirë ndërkombëtare. Gjithashtu synohet kryerja e katër auditimeve të përbashkëta pilot ndaj sistemeve të prokurimit, të cilat do të bashkëdrejtohen nga konsulentët e Bankës Botërore, si dhe hartimi i një Manuali Auditimi mbi Prokurimet, që do t’i shërbejë më pas jo vetëm KLSH-së si institucion i auditimit të jashtëm e të pavarur shtetëror në Republikën e Shqipërisë, por edhe sistemit të auditimit të brendshëm, si hallkë e rëndësishme në procesin e monitorimit të procedurave të prokurimit.

Në fjalën e tij, Kryetari i KLSH-së, Leskaj falënderoi përzemërsisht përfaqësuesit e Bankës Botërore për këtë projekt dhe përfshirjen e KLSH-së si institucion suprem i auditimit të jashtëm në të, duke garantuar njëkohësisht angazhimin maksimal të KLSH-së si institucion në realizimin dhe finalizimin me sukses të këtij projekti.

LEXO EDHE:  Shokon ish banorja e Big Brother:"Me Olsin kryem marrëdhënie, por më pëlqen mishi i freskët"

Gjatë fjalës së tij, Leskaj theksoi rëndësinë e këtij projekti për KLSH-në, në kuadër të trajnimeve të shumta që stafi i KLSH-së sidomos ai auditues, i janë nënshtruar veçanërisht përgjatë këtyre tre viteve të fundit, me qëllim rritjen e vazhdueshme të kapaciteteve dhe performancës tonë audituese, kushteve në të cilat ndodhet aktualisht Shqipëria dhe institucionet shtetërore, të cilat angazhohen në kryerjen e procedurave të prokurimit apo monitorimin e tyre, si dhe rëndësinë që ka aktualisht lufta kundër korrupsionit për ne si vend dhe komunitetin ndërkombëtar në kuadër dhe të anëtarësimit të Shqipërisë në BE.

Ndërsa Sayed, përfaqësuese e Zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, theksoi rëndësinë dhe rolin e Kontrollit të Lartë të Shtetit si një institucion i pavarur kushtetues i auditimit të jashtëm në Republikën e Shqipërisë, përsa i përket auditimeve që ky institucion kryen në fushën e prokurimeve duke nënvizuar faktin që të dyja institucionet tona (Banka Botërore dhe KLSH) kanë interesa të përbashkëta në drejtim të transparencës dhe mirëadministrimit të vlerave monetare.

Në fund të këtij takimi, u ra dakord që puna dhe bisedimet e mëtejshme në lidhje me zhvillimin e këtij projekti të vazhdonin në nivel teknik, duke shprehur vullnetin e përbashkët institucional që tashmë ky takim dhe ky projekt i Bankës Botërore të hapë siparin e një bashkëpunimi akoma dhe më të ngushtë dhe më intensiv ndërmjet institucioneve tona

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

PD: Borxhi publik ka shkuar 97 %

Publikuar

-

Nga

PD: Borxhi publik ka shkuar 97 %

Eksperti i ekonomisë në PD, Dorian Teliti deklaron se borxhi real publik është 97% e Produktit të Brendshëm Bruto duke përfshirë kontratat koncesionare dhe detyrimet e prapambetura.

Sipas ekspertit të PD-së, asnjëherë në historikun tonë 30-vjeçar nuk kemi pasur këto nivele të borxhit publik. Ai tha se për qytetarët shqiptarë, në gjithë menaxhimin e pandemisë qeveria shqiptare nxori nga paratë e taksapaguesve, nga buxheti i shtetit vetëm 100 mln euro, ndërsa nga ana tjetër ka një rritje të stokut të borxhit publik prej mbi 1 mld eurosh.

Teliti i ka nxjerrë këto të dhëna në rubrikën “Opinion” në News24, ku ka folur më gjerësisht edhe për keqmenaxhimin, sipas tij, nga ana e qeverisë me financat publike.

Dorian Teliti

Qeveria deklaron shifrën 80% por nuk përfshin këtu kontratat koncesionare 13% dhe nuk përfshin këtu detyrimet e prapambetura, afërsisht në masën 3-4% të PBB-së. Pra, borxhi që qytetarët shqiptarë dhe bizneset shqiptare që operojnë në Shqipëri që kemi detyrim për ta paguar gjatë javëve, muajve dhe viteve të ardhshme është afërsisht në masën 97% e PBB-së. Ky është borxhi publik real. Nëse qeveria vendos të mos i kontabilizojë ato dhe të mos i deklarojë ato është zgjidhje e vetë qeverisë shqiptare. Është shkelje e rregullave dhe parimeve të menaxhimit të financave publike, megjithatë opozita këtë detyrë ka, të bëjë transparencë dhe transparenca bëhet në bazë të shifrave. Këto janë shifra që bazohen në vetë deklarimet e qeverisë shqiptare”, tha Teliti.LEXO EDHE:  “Ishte e paralajmëruar”/ Jorida Tabaku zbulon shkaqet e rënies së ekonomisë

I pyetur se si po ndikon ky borxh në menaxhimin situatës së pandemisë, eksperti ekonomik në PD tha:

LEXO EDHE:  Raporti i BB nxjerr zbuluar Ramën/ Reforma e energjisë goditi të varfrit

“Instrumentet e huamarrjes janë instrumente që përdoren nga qeveritë për të financuar nevojat që ka. Është normale, në momentin që pandemia arriti në vendin tonë, ashtu siç arriti dhe në vende të tjera të Europës dhe Ballkanit, në momentin që ti ke reduktim të të ardhurave buxhetore si pasojë e faktit që u bllokuan ekonomitë, do vijnë më pak të ardhura në arkën e shtetit. Është gjithashtu normale që qeveria ka nevojë për para për të kryer funksionet e saj, për arsimin, për shëndetësinë, për bujqësinë dhe gjithashtu lind dhe sfida shtesë, sfida ekonomiko-sociale për t’i dhënë një ndihmë shtresave në nevojë dhe bizneseve në nevojë”. /CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Rritja e deficitit buxhetor/ Buxhuku: Manovër elektorale

Publikuar

-

Nga

Rritja e deficitit buxhetor/ Buxhuku: Manovër elektorale

Deficiti buxhetor në vitin 2021 parashikohet të rritet me afro 580 milionë euro borxh të ri. Administratori i Konfindustrisë,  Gjergj Buxhuku, tha në TVT se motivi i kësaj lëvizjeje financiare nga ana e qeverisë është afrimi i vitit zgjedhor.

“Është e pranueshme rritja e deficitit. Kushtet e Shqipërisë një bazë e tillë arsyetimi nuk qëndron sepse të gjithë jemi të ndërgjegjësuar për situatën e vështirë ekonomike. Ekonomia shqiptare është në gjendje të vështirë. Këtë vit pritet të ketë një rënie prej 6-9% të PBB.LEXO EDHE:  Shokon ish banorja e Big Brother:"Me Olsin kryem marrëdhënie, por më pëlqen mishi i freskët"

Të ardhurat buxhetore janë edhe më të mëdha. E gjithë kjo e vë në pikëpyëtje faktin se kjo rritje e deficitit buxhetor do të jetë një rritje borxhi. Tashmë kemi hyrë në një vit zgjedhor. Siç duket, ky ka qenë motivi që qeveria shqiptare të bënte këtë manovër financiare, që do t’i japë mundësi të ketë më shumë mundësi për huamarrje dhe investime në projekte”, tha ai.

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Qeveria Rama dështoi në menaxhimin e pandemisë Covid 19

Publikuar

-

Nga

Rritja ekonomike sipas Përparim Spahiut/ Qeveria të ndërrojë kursin me investimet publike

Nga Përparim Spahiu

Pavarësisht rishikimit që i është bërë buxhetit të shtetit për herë të tretë nga qeveria, prarashikimi i rënies së të ardhurave me 4% krahasuar me një vit më parë ngelet më shumë një dëshirë e qeverisë sesa një realitet ekonomik.

Realizimi i të ardhurave për buxhetin e shtetit nuk mund të bazohet mbi dëshirat apo orekset e Ministres së Financave. Sado të përpiqen të manipulojnë treguesit kryesor të ekonomisë, faktet flasin qartë.

Deficiti në buxhetin e shtetit për vitin 2020 ka shkuar duke u thelluar në 1.1 miliard euro, pasi tkurrja e të ardhurave pritet të jenë me -17%, ndërkohë që shpenzimet priten të rriten me 18% më shumë se një vit më parë.Qeveria jo vetëm që nuk bën asnjë përpjekje për të frenuar rënien drastike të të ardhurave në buxhetin e shtetit, nuk merr as mundimin për të diskutuar, rishikuar apo negociuar ndryshime të mundëshme të kontratave të PPP-ve.

LEXO EDHE:  “Ishte e paralajmëruar”/ Jorida Tabaku zbulon shkaqet e rënies së ekonomisë

LEXO EDHE:  Big Brother merr vendimin ekstrem ndaj këtij banori/Ja çfarë ka bërë ai

Pra shpenzimet rriten me 18% për kontrata, në shumicën e rasteve të panevojme, për momentet që po kalojmë. Si do ta zgjidhi defiçitin e krijuar qeveria, kur të ardhurat ulen e shpenzimet rriten?

Sigurisht duke rritur borxhin, barrën financiare të çdo shpitari. Borxhi për frymë që shqiptarët duhet të paguajnë pas 7 viteve ka arritur në 4492 euro/frymë.

Paaftësia dhe klientelizmi i kësaj qeverie e kanë çuar ekonominë e vendit në përmasat e krizës ekonomike të vitit ’97. Zgjidhja në këto kushte do të ishte mbështetja serioze e bizneseve, investimeve të reja të munguara prej kohësh, kjo për të ndaluar rritjen e papunësisë, rënien e konsumit dhe falimentimin e tyre. Çlirimi ekonomisë nga tentakulat e qeverisë për të kontrolluar dhe orientuar tregun si dhe heqja dorë nga shantazhet, kërcënimet dhe gjobvënjet ndaj çdo biznesi.

LEXO TE PLOTE