Connect with Us

Rama premton në Dibër fillimin e rrugës së Arbrit

Politikë

Rama premton në Dibër fillimin e rrugës së Arbrit

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ishte sot në Dibër për të kërkuar votën për kandidatin e së majtës, Shukri Xhelili. Sipas Kryeministrit ardhja e Xhelilit në krye të Bashkisë Dibër do të bëjë që shumë gjëra të pamundura do të realizohen. Rama u premtoi banorëve të zonës ndërtimin e rrugës së Arbrit, e cila siç tha ai do të nisë shumë shpejt nga puna.  Rama nuk foli mbi investimin dhe punën e bërë deri tani për ndërtimin e rrugës së Arbrit, por e quajti atë si fantazmë elektorale të ish mazhorancës së djathtë. “Sot rruga e Arbrit do të ishte ende një fantazmë në fushata elektorale dhe jo një projekt tashmë i financuar, i votuar nga Parlamenti dhe gati për të filluar nga puna dhe për t’u finalizuar linjën e shumë-munguar, Dibrës me Tiranën e gjithë Shqipërinë përmes një rruge siç e meritoni”, tha kryeministri Rama. Shefi i qeverisë informoi se shumë shpejt do të jetë gati edhe projekti tjetër që lidh aksin Dibër- Peshkopi-Lurë.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Afrim Krasniqi jep alarmin/ Kriza e gjykatave do thellohet vitin e ardhshëm

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Institutit për Studime Politike, Afrim Krasniqi, tha në emisionin “Përballë” në RTSH se ngritja e institucioneve të reja të drejtësisë po has mungesë të burimeve njerëzore, për shkak më se shumë se gjysma e prokurorëve e gjyqtarëve nuk e kanë kaluar vettingun.

“Në atë kohë qeveria shqiptare ju përgjigj Komisionit të Venecias dhe thuhet tekstualisht në deklaratën e Komisionit të Venecias që qeveria na deklaroi që ne kemi potenciale të mjaftueshme njerëzore për zëvendësim. Në fakt koha sot po tregon që numëri i individëve që po largohen dhe numëri i individëve që ne sjellim në sistem përmes Shkollës së Magjistraturës shkon me diferencë deri në 5% minus. Nëse kjo vazhdon edhe në vitet e ardhshme shkon çdo vit me nga minus 5% dhe është një shifër jashtëzakonisht e larte dhe mund të na ndodh që vitin e ardhshëm të kemi probleme në të gjithë strukturën e Gjykatave të Apelit  dhe niveleve të tjera nëse ne nuk bëjmë një lloj rishikimi të strategjive për të sjellë prurje dhe prurje konkurues”, u shpreh Krasniqi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasjet për Kushtetusen/ Patozi: “Gjykata po përdoret si pretekst, duhet pakt kombëtar”

Publikuar

-

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, i ftuar në “Repolitiks”, ku po diskutohet kriza politike dhe përplasjet për Gjykatën Kushtetuese, u shpreh se në vetëvete Gjykata po përdoret si pretekst nga Presidenti, pasi Shqipëria ka patur kriza edhe më të thella se kjo.

“Në optikën time, unë nuk mendoj se është Gjykata Kushtetuese në thelbin e kësaj krizë, por po përdoret si pretekst. Kjo krizë ka prishur të gjitha balancat, megjithatë nuk është fundi i botës, Shqipëria ka patur gjera dhe më të rënda se kjo. Edhe sikur deklaratat e Presidenti Meta për rrëmbimin e Gjykatës dhe kompetencave të tij ti marrim si të mirëqena.

LEXO EDHE:  Edhe korçare edhe trime?/ Rama nuk kursen shakatë me banorët pas tërmetit

Ikja e opozitës nga Parlamenti  dhe djegia e madateve për mendimin tim është më e rëndë.

Shqipëria sot ka nevojë për një pakt të madh kombëtar mes kampeve ku forcat kryesore të ëmarrin përgjegjësitë. Qveria të marrë në përgjegjësi sundimin me arrogacë të këtyre 6 viteve, ndërsa opozita, ikjen nga Parlamenti dhe djegjen e mandateve qe ishte akt vetëvrasës. Nëse kjo nuk ndodh, ne do bien në një krizë tjetër, pa dalur nga spiralja”, theksoi Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Marsida Xhaferllari konfirmohet si anëtare e Gjykatës Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

E shumëdebatuara Marsida Xhaferllari është zyrtarizuar si anëtare e Gjykatës Kushtetuese. Në faqen zyrtare të kësaj Gjykate, që prej kohësh ka qenë jashtë funksionit, janë publikuar emrat e pesë anëtarëve të trupës së saj, ku krahas znj. Vitore Tusha, Elsa Toska, Fiona Papajorgji dhe z. Besnik Muçi, është dhe Marsida Xhaferllari. Së bashku me listën e anëtarëve janë publikuar dhe CV-të e tyre. Kujtojmë se trupa e plotë e Gjykatës Kushtetuese përbëhet nga nëntë anëtarë./CNA.al

LEXO TE PLOTE