Connect with Us

Skandali me rimbursimet, PD: I ndaluari nga Prokuroria mik i Metës

Politikë

Skandali me rimbursimet, PD: I ndaluari nga Prokuroria mik i Metës

Publikuar

-

Partia Demokratike ka reaguar pasi prokuroria u vu në lëvizje për skandalin e përfitimit të miliardave me receta false, dhe arrestoi Drejtorin e Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm Shëndetësor në Tiranë, Pjerin Xhuvani.

Deputetja e selisë blu Albana Vokshi tha se ky person rezulton të jetë mik I kryetarit të LSI Ilir Meta. Ajo publikoi edhe një foto ku Xhuvani ka dalë bashkë me Metën.

Deklarata e plotë e Albana Vokshit
Pas më shumë se dy javësh denoncime nga Partia Demokratike dhe një pjesë e medias në lidhje me skandalin e përfitimit të miliardave me receta false, më në fund prokuroria hodhi një hap dhe arrestoi Drejtorin e Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm Shëndetësor në Tiranë, Pjerin Xhuvani.

I arrestuari është ky personi këtu (foto bashkëngjitur), miku i Ilir Metës, kryetar i LSI-së për Elbasanin.

Një dëshmi e qartë kjo se LSI, është një forcë politike,  me mision të vetëm korrupsionin, vjedhjen dhe abuzimin.

Skandali i vjedhjes së miliarda lekëve me receta fiktive ka nxjerrë në pah një mekanizëm kriminal, të mirëstrukturuar kokat e të cilit janë në krye të qeverisë.

Falsifikimi i recetave llogaritet të ketë futur në xhepat e mafias së ilaçeve, më shumë se 7 miliardë lekë.

Zullumi ishte aq i madh, sa edhe pse raporti i kontrollit u mbajt i fshehur per me shume se nje muaj në kryeministri, nga personi kyç i Edi Ramës që mbulon korrupsionin dhe abuzimet, sërish gjurmët ngelën dhe prokuroria arriti të arrestojë një pjesë fare te vogël të zinxhirit.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Pylli i Sodës i mbuluar nga peshqit e ngordhur

Partia Demokratike vlerëson punën e prokurorisë deri tani në lidhje me këtë skandal, por kjo do të ishte një punë e palotë, nëse nuk vihen para përgjegjësisë kumbarët e vërtetë të këtij rrjeti mafioz.
Kjo është një tango kriminale që kërkon dy vetë që të luhet. I arrestuari i LSI-së nuk ka kërcyer i vetëm në këtë skenë korruptive.

7 miliardë lekë të vjedhura, të futur në xhepat e qeveritarëve me receta fiktive, ndërkohë që qytetarët, pacientët, të pamundurit e të afërmit  e tyre po torturohen nëpër spitale nga mungesa e ilaçeve, dhe nga çmimi i tyre stratosferik.

Gishti është drejtuar nga Ministri i Shëndetësisë, i cili bëri të pamundurën për ta mbrojtur këtë skemë të turpshme të vjedhjes me receta false. Ministri I shendetesise eshte sot i akuzuari kryesor per perpjekje per manipulim dhe fshehje te provave. Ministri i Shëndetësisë persëri gënjeu kur tha që çmimet e barnave janë ulur. Sot që flasim, mbi 30 % e listës së barnave të rimbursueshme kanë çmim shumë më të lartë. Por edhe ato barna çmimi i të cilave është ulur jo me negociim por me dhunë, sot nuk gjenden në treg. Në treg sot mungojnë më shumë se 20 barna një pjesë e të cilave përdoret edhe për kurimin e sëmundjeve të rënda si kanceri. Sot jeta dhe shëndeti i qytetarëve shqiptarë është në rrezik!

Ky është një krim i padëgjuar më parë, për të cilin duhet vënë sa më shpejt drejtësi. Drejtësi e plotë deri në fund.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zgjedhjet e ardhshme në Serbi/ Meta thirrje shqiptarëve në Luginën e Preshevës

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka reaguar zhvillimet në Luginën e Preshevës, e në mënyrë të veçantë zhvillimet politike lidhur me zgjedhjet e ardhshme në Serbi.

Meta bën thirrje në vijimësi për zgjidhjen në mënyrë demokratike të të gjitha çështjeve që shqetësojnë popullsinë shqiptare të Luginës dhe të gjithë shqiptarët në Serbi. Kreu i Shtetit e cilëson me rëndësi madhore pjesëmarrjen në zgjedhje, si në ato të përgjithshme, ashtu dhe në ato lokale.

Presidenti inkurajon të gjitha forcat politike të Luginës së Preshevës dhe të gjithë popullsinë shqiptare kudo ku jeton në Serbi, të marrin pjesë në zgjedhje, të unifikojnë qëndrimet, në mënyrë që të maksimalizojnë rolin dhe kontributin e tyre në institucionet e ardhshme, si në nivel qëndror, ashtu edhe në nivel lokal.

LEXO EDHE:  Skandali/ Si mund të pajisesh me armë pa pasur asnjë dokument

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Pylli i Sodës i mbuluar nga peshqit e ngordhur

“Shpreh bindjen se pjesëmarrja sa më masive e shqiptarëve në zgjedhjet e përgjithshme dhe ato vendore, bashkëpunimi i të gjithë subjekteve politike për rritjen e përfaqësimit të shqiptarëve, si dhe bashkëpunimi i tyre i ngushtë me faktorin ndërkombëtar do të garantojnë forcimin e zërit të popullsisë shqiptare, në funksion të plotësimit të kërkesave dhe të drejtave të tyre legjitime në Serbi”, thekson Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Korrupsioni problemi kryesor për Shqipërinë”/ Basha ia hedh të gjithë fajin qeverisë

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka reaguar pas deklaratës së presidentit të Dhomës Amerikane të Tregtisë, i cili konstatoi se korrupsioni është problemi kryesor që pengon investimet e huaja në Shqipëri.

Në një reagim në rrjetet sociale, Basha thotë se nuk është aspak surprizë ky konstatim.

“Dhoma Amerikane e Tregtisë ka konstatuar (pa asnjë surprizë) se korrupsioni është problemi kryesor që e lë pas Shqipërinë në fushën e investimeve të huaja. Është korrupsioni në nivelet më të larta që në mënyrë të pafalshme po i vjedh të ardhmen vendit tonë”, shkruan lideri i demokratëve, i cili bën përgjegjës qeverinë për pasojat e korrupsionit.

LEXO EDHE:  Skandali/ Doktoresha nuk paraqitet në punë, regjistri plot me vizita fiktive

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Ja si Veliaj prishi bar-restorantin që ishte në proces legalizimi (Dokumentet)

“I njëjti institucion i respektuar vlerësoi po sot potencialin e jashtëzakonshëm të Shqipërisë për të thithur investime. Por ky potencial për zhvillim po shkatërrohet nga një qeveri që në gjenezën e saj ka kapjen e shtetit dhe korrupsionin”, thekson Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

A ka opozitë përtej Bashës dhe Monës

Publikuar

-

Nga

Disa ditë më parë Dashamir Shehi, kreu i LZHK-së tha në një qendrim të tijin publik se opozita duhej zgjeruar më tej, pra duhej zgjeruar me të gjithë faktorët opozitarë.Në të njëjëtën linjë kanë qenë edhe disa zëra kritikë të Lulzim Bashës, por menjëherë aleatët e Lulit, dje të provokuar nga një media e sponsorizuar nga Ilir Meta bënin be dhe luteshin për fe dhe atdhe se nuk do të largoheshin në një koalicion tjetër opozitar dhe se i vetmi do të ishte ai i Monës dhe i Lulit.

Çfarë ka ndodhur që kanë ndryshuar qendrim?

Në fakt i pari është Fatmir Mediu, më shumë se 20 vite kryetar i partisë Republikane dhe asnjëherë i zgjedhur direkt, gjithmonë nga listat e PD-së, ministri i Gërdecit kërkon të qendrojë sërish në listë pasi partia e tij tashmë ka vdekur, çështja e pronave nuk u zgjidh kur edhe pse ai ishte 8 vite në qeveri.
Mediu është një nga njerëzit që është përplasur ashpër me Bashën për djegien e mandateve, kërkon rikthimin në sistem dhe në parlament. Ai nuk ka asnjë profesion tjetër, jetën dhe të ardhmen e ka të varuar nga Luli që mesa duket po e mban peng pasi me Partinë Republikane dhe votat e tij, Mediu kurrë nuk do të hynte më në parlament.

I dyti që kërkon të ketë sërish koalicion me Lulin dhe të jetë pjesë e listave duket se është Nard Ndoka, ai aleati i Ei Ramë, i 21 Janarit pasi kujtojmë se ka qenë në krah të kryeministrit aktual. Nard Ndoka i memeve dhe Partisë Demokristiane që pretendon se merr shumë vota, ndoshta në Shkodër pretendon një mandat dhe mund t’i djegë disa vota të djathtës por, në fakt ka ardhur koha për të bërë një ligj elektoral me një prag të qartë që pastaj zhduk nga sistemi të tilla fenomene poltike si Nard Ndoka që shkëlqejnë duke mos pasur asgjë por janë demokratë dhe i përkasin PD që të qendrojnë aty, të luftojnë me vlera në të kundërt cirqet e Partive Demokristiane, aleanca me Nikoll Lesin, dëmtimi i PD për të bërë marrëveshje me Fatos Nanon si dikur në krah të Genc Pollos, tashmë Nard Ndoka duket një i dalë boje.

Shkojmë më tej tek Agron Duka, sekretari i bujqësisë të Edi Ramës që Rama e largoi dhe më pas ky i fundit gjeti dhe bleu një parti, partinë agrare e paprovuar me pretendimin se Duka kontrollon rreth 10 mijë vota në Durrës për shkak të bizeneseve të tij, nuk mundi të ngrite rezultatin në këtë qark. Ai nuk hyri deputët dhe mori minimumin historik prej 4 mandatesh. Agron Duka ka bërë një parti të re të paprovuar elektoralisht e cila ende nuk është votuar kurrë por, kërkon të rrijë në krah të Lulit dhe Monës për të marrë mandatin e tij më shumë sesa aq, vështirë do ta ketë.

Sigurisht ky është një nga rastet kur sistemi zgjedhor duhet të ketë pragje të forta politike, pragje të forta elektorale për të mos lejuar që njerëz që dalin jashtë partive për shkak të përplasjeve me kryetarin, të mund të jenë pastaj pengamarrja e politkës në vend pasi ose duhet të jenë ata në lista ose rashë e vdiqa.
Kështu duhet të jetë njësoj për Dashamir Shehin i cili ka kandiduar me dhjetëra herë vetë dhe s’ ka fituar kurrë pas vitit 1997. Gjithmonë ka hyrë në listat e PD-së ose ka bërë spektakle si ai i LZHK-së në vitin 2009 ku doli me këpucë të kuqe.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Ja si Veliaj prishi bar-restorantin që ishte në proces legalizimi (Dokumentet)

LEXO EDHE:  Denoncimi i Fiks Fare/ Arrestohet avokati, kërkoi 3 mijë euro për tre gjyqtarët e Apelit

Këta janë aleatët e opozitës të Lulzim Bashës dhe a mund të vazhdohet me këta dhe a duhet të ketë një opozitë përtej Lulzim Bashës? Kjo për disa arsye, së pari për këta aleatë që ka Lulzim Basha pa folur për LSI dhe Monika Kryemadhin sepse ndoshta ata më lart i kemi nxjerrë më shumë sesa duhet.
Ata janë yje që shkëlqejnë në qiell kur shikon LSI e Monikës, pa folur pastaj dhe pa analizuar Lulzim Bashën, skandalet, abuzimet në 15 vite në politikë, 3 herë ministër i përfshirë në skandale. Kryetar bashkie, kryetar opozite, pazarxhi, vegël dhe instrument i fëlliqur i kryeministrit.

Njeriu që së bashku me Edi Ramën kanë prishur të gjitha rregullat e lojrave politke në Shqipëri pasi e kthyen në Pazar personal. Luli i shiti demokratët thjesht dhe vetëm për pallatin e vjehrrit dhe tani për një tender 15 milionë dollarë, ndërsa aleatët bënë sikur s’panë dhe s’ dëgjuan thjesht se u futën në lista në vitin 2017 dhe të siguronin gati 100 milionë lekët të ardhura në 4 vitet e mandatit si deputet.
Prandaj ka ardhur koha të ketë një opozitë tjetër, një opozitë përtej Lulzim Bashës dhe përtej karagjozave politikë që nuk i voton askush.

Ndoshta emrat e kryetarëve të këtyre partive të vogla vlejnë por po të shikosh se çfarë kanë nga pas dhe ç’ mbjellin të vjen neveri. Prandaj është koha për të parë një opozitë të re, një opozitë të vërtetë përtej Lulzim Bashës, një opozitë të vërtetë kundër Edi Ramës, një opozitë me vota, me vlera dhe me parime. Një opozitë qe u tregon shqiptarëve rrugën e të ardhmes, që u tregon shqiptarëve se nuk ka pazar me kryeministrin Rama qe nuk ka aleatë të cilat duan të jenë pjesë e listave të një partie më të madhe por garojnë me pragje elektorale dhe mbledhin vota me projkete, me ide dhe me programe konkrete ,jo nga këta që vegjetojnë 30 vjet si shushunja duke pirë gjakun e partive të mëdha thjesht se mendojnë që përfaqësojnë pronarë apo ideale të caktuara.

Në fakt ata nuk përfaqësojnë asgjë, janë thjesht dhe vetëm mbetje të sistemit që do të pastrohen me kalimin e kohës, por 20 apo 30 vjet në Shqipëri ende nuk kanë mjaftuar, ata shkëlqejnë të gjithë bashkë me Lulin në krye të cilin e duan po aq të dobët po aq të paaftë, mjafton që ata t’i ketë në listë./CNA.al

LEXO TE PLOTE