Connect with Us

BASHA: DO ULIM TAKSAT DHE ÇMIMIN E ENERGJISË/ GRIDA ËMBËLSIRË PËR DURRËSIN

Politikë

BASHA: DO ULIM TAKSAT DHE ÇMIMIN E ENERGJISË/ GRIDA ËMBËLSIRË PËR DURRËSIN

Publikuar

-

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ndërsa ka shprehur mbështetjen për kandidaten Grida Duma për bashkinë e Durrësi, tha se parashikohet ulje e taksave dhe e çmimit të energjisë. Basha theksoi se PD synon rritjen e shërbimeve për qytetarët dhe përmirësimin e kushteve të jetesës.

“E di se Grida në këto ditë e natë në kontaktet me banorët e Durrësit ka arritur të kapë thelbin e problemeve, shqetësimeve, ëndrrave dhe shpresave të tyre. Ajo ka arritur që bashkë me ekipin e saj të formulojë zgjidhje konkrete të problemeve të tyre. Secili prej jush, me Grida Dumën, kryebashkiaken e ardhshme të Durrësit këto nuk do të mbeten fjalë, por do të bëhen vepra. Nga jugu në veri qytetarët ankohen për mungesë të mëdha, ushqimore, ekonomike, shërbime. Duan t’u merren parasysh ankesat e shqetësimet. Shumë prej tyre vuajnë për bukën e gojës. Vuajnë papunësinë. Kjo situatë ka shkaktuar eksod të qytetarëve. Premtuan 300 mijë vende pune, por sot nuk e përmendin, pasi s’kanë bërë asgjë për ta zgjidhur këtë problem. Përbaltin kundërshtarin politik duke harxhuar kështu energjitë e tyre, e jo duke punuar. Do ulim çmimin e energjisë me 25 % dhe do të falim kamatëvonesat. Do të ulim taksat dhe çmimin e karburantit. Ky është laku në futin e ekonomisë, familjeve, qytetarëve”, tha Basha.

LEXO EDHE:  Pelegrinazhi në Malin e Tomorrit/ Basha u bën thirrje autoriteteve

Duke u ndalur tek kandidatura e majtë për këtë bashki, Basha tha se Vangjush Dako është “Shembulli më i spikatur i konfliktit të interesit. Vetëm betonizoi qytetin, dhe bëri projekte korrupsioni për palma që kushton sa në pyll. Në 8 vite nuk punoi një ditë të vetme për të hapur një vend pune”.

Grida embelsire

E duke u ndalur tek fushata e kreut të PS, Edi Rama, kryedemokrati tha se “drejtimi i tyre i duhur është groshë, groshë, groshë, pastaj ëmbëlsirë”. Duke vazhduar batutën Basha tha “S’dua të më mërziten fermerët, se të gjithë e pëlqejmë groshën, por pas 8 viteve groshë ka ardhur koha që edhe Durrësi të ketë ëmbëlsirën e tij”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Lëvizja e Berishës/ Zbulohet qyteti ku do të zhvillohet takimi i radhës me demokratët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri dhe lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha, duket se nuk do të tërhiqet nga beteja, për rikthimin e demokracisë në PD.

Pas dy takimeve madhështore në Tiranë dhe Fier, ku bërë bashkë qindra demokratë, Berisha do të shkojë ditën e shtunë në qytetin bregdetarë të Vlorës.Lëvizja e Berishës e quajtur “Foltorja”, ka për synim një Parti Demokratike më të bashkuar, më të fortë dhe më të hapur dhe do të vijojë në të gjitha qytetet e Shqipërisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha i nxjerr thinjat Lulit/ Basha harron të lyejë leshkat me bojë

Publikuar

-

Nga

Po përdorim një term krahinor, që vjen nga Korça ku flokëve iu thonë leshka.

Lulzim Basha, njeriu që nuk thinjet kurrë njësoj si gomari, sot ka tentuar të dalë nga selia gjoja për të pirë një kafe tek oborri PD, ku çuditërisht edhe çadrën e ka gjetur me slogane serbe, por gjithsesi ajo që ka rënë në sy tek gazetarët, është se Lulzim Bashës i kishin dalur thinjat.

Disa reporterë, kolegët tanë, të cilët ndodheshin atje afër, thanë se për herë të parë kanë parë se Luli kishte thinja, dhe më pak brilantinë në flokët e tij.

Thinjat duken qartazi. Pas gati 10 ditësh betejë me Sali Berishën, Lulzim Bashës i dalin thinjat të cilat mesa duket Aurela ka harruar t’ia lyejë me KNA-në si bojë këpucësh apo ti vendosë brilantinën si një student i viteve 30.

LEXO EDHE:  Rama nuk i ndahet Bashës/ Është çun shumë i mirë, por…

LEXO EDHE:  Policia e Durrësit bën “kërdinë”/ Në pranga 8 persona, ja për çfarë akuzohen

Gjithsesi është e rëndësishme që më në fund u siguruam që Luli nuk është gomar nga leshkat të paktën, sepse Luli thinjet, sepse deri dje shumë persona e kanë marrë Lulin për gomar, duke thënë se ky dhe gomari nuk thinjen.Sot ne Lulin e kemi gjetur me thinja. Fotot më poshtë tregojnë  se vërtet Lulzim Basha pas 10 ditësh betejë me Berishën, ose ka harruar ti lyejë flokët me bojën e tij të ‘këpucëve’ ose Aurela ka filluar ta lërë pasdore.

Të presim ditët në vijim çfarë do të ndodhë me leshkat e Lulit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Patozi: “Kthesa” e Berishës, si ajo e Enver Hoxhës me Mehmet Shehun

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Astrit Patozi ka komentuar situatën në Partinë Demokratike, pas vendimit të Lulzim Bashës për të përjashtuar Sali Berishën nga grupi parlamentar.

I ftuar në studion e MCN  TV, ai tha se kjo betejë do ta dëmtojë PD-në. Sipas tij  të dy palët nuk kanë të drejtë dhe as nuk kanë asnjë lidhje me parimet.

“Beteja do të përfundojë kur të vritet i pari. Sa më shumë ashpërsohet retorika, aq më shumë shohim dy kampe të ndara. Të dy palët sa më shumë e thellojnë krizën, aq më shumë zgjojnë neverinë e publikut racional. Të dy palët nuk kanë asnjë lidhje me parimet. Sa më shumë kacafyten, aq më shumë kuptojmë pse PD nuk i fiton zgjedhjet.”

Patozi e krahasoi kthesën e Berishës pas përjashtimin me ndryshimin e raporteve mes Enver Hoxhës dhe Mehmet Shehut.

LEXO EDHE:  Ja çfarë u bën Rama shqiptarëve që i ngrenë zërin dhe i dalin kundër

LEXO EDHE:  Çfarë tha Lulzim Basha dje në Opinion“Berisha ka të drejtë që kërkon të dëgjohet. Por është njëkohësisht edhe një qasje staliniste. Ai e ka cilësuar poliagjent Lulzim Bashën. Në vitin ’81, Hoxha e cilësoi poliagjent Mehmet Shehun. Ai e bëri në kushtet e diktaturës, Berisha po e bën në kushtet e lirisë. Është një dogmë arkaike. Të dy palët nuk dinë ku të kapen.

Sipas Patozit, beteja e re në gjirin e PD-së tregon pse partia i ka humbur disa herë zgjedhjet.

“Kjo betejë ka vetëm një vlerë, të kuptohet që ky nuk është modeli që duhet dhe e çon PD drejt një rimëkëmbjeje. Si mund të kenë sukses këta. Ishin të gjithë bashkë dhe u mundën të dy.”

 

LEXO TE PLOTE