Connect with Us

Si të krehni flokët në mënyrën e duhur – do të ju ndihmojnë këto 4 rregulla

Femra

Si të krehni flokët në mënyrën e duhur – do të ju ndihmojnë këto 4 rregulla

Publikuar

-

 

Zgjedhni me kujdes furçën tuaj

Nëse flokët i keni të dendura dhe të trasha, një furçë apo krehër me shumë dhëmbë nuk është edhe miku juaj, thotë Osterman. Një krehër i rrafshtë është opcioni më i mirë për shumicën e llojeve të flokëve sepse është i butë dhe nuk ka shumë dhëmbë të dendur, thekson ajo.

Keni kujdes nga flokët e lagura

Keni dëgjuar më përpara se nuk është mire të krehni flokët kur ato janë të lagur. Sipas Osterman, nëse i krehni kur janë të lagura, kjo mund të shkaktojë dëmtim shumë të madh të flokëve pasi lagështia dobëson rrënjën e flokëve. Nëse jeni duke nxituar, thjeshtë kapni apo lidhni flokët që ta evitoni krehjen. Sipas Osterman, krehëri i trashë plastik ka më pak gjasa të dëmtojë flokët e lagura.

Bëjeni krehjen në drejtimin e duhur

LEXO EDHE:  Dua Lipa thyen karantinën/ Fansat "mbysin" me kritika këngëtaren

Krehja e flokëve nga poshtë-lart në fillim duket shumë e panatyrshme. Por, kështu duke filluar të trajtoni butësisht majat e flokëve, pa rrezikun e tërheqjes sv folikulit në rrënjën e flokëve. Duke filluar nga poshtë apo fundi i flokëve, ndani flokët në seksione horizontale dhe krehni çdo shtresë derisa fijet e flokëve të jenë plotësisht të buta dhe të mëndafshta, thotë Osterman.

Përkushtoni kujdes kokës suaj

Osterman beson se flokët e shëndetshme fillojnë nga koka. Kjo është arsyeja pse ajo u shpjegon klientëve të saj ti kushtojnë vëmendje të veçantë rrënjëve të flokëve, përderisa janë duke i krehur. Qëllimi është të bartni vajrat e kokës në pjesën tjetër të flokut tuaj. Tingëllon si një recetë për flokë me yndyrë? Jo, nuk është kështu, shpjegon Osterman. Vajrat e kokës janë vajra të shëndetshme, që në të vërtetë forcojnë flokët tuaj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit

Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit.

Hiq makeup-in para se të flesh

Pjesa më e madhe e grave bën tualet çdo ditë, kjo bën pjesë në normalitetin e tyre. Ka rëndësi që çdo natë para se të bini në gjumë të hiqni tualetin. Kjo duhet bërë për të çliruar poret dhe për t’i dhënë mundësi atyre që të marrin oksigjen.  Gjithashtu nëse qendroni për shumë kohë me makeup në fytyrë nga bllokimi i poreve mund t’ju krijohen akne, apo puçra.LEXO EDHE:  “Do ta paguani shtrenjt”/ Rama nuk mban më: Tradhtarët do futen në listë të zezë

Të qendrosh e hidratuar

LEXO EDHE:  Hiqen 468 patenta për 15 ditë/ Gjobiten mijëra qytetarë “të pabindur”

Hidratimi gjatë ditës ndihmon në uljen e fryrjes si dhe në eleminimin e toksinave në trup.  Kjo bën që edhe lëkura të duket më e butë si dhe të jetë më e shëndetshme.  Të pish ujë rregullisht gjatë ditës është një këshillë që mjekët dhe estetistët e japin me shumë entuziazëm. Kjo jo vetëm për shëndetin e lëkurës, por edhe për shëndetin e përgjithshëm./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre.Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë e partnerëve.

Të të shohin teksa bën seks është eksituese për gratë dhe bën pjesë në fantazitë më të gjalla të grave. Në vendin e parë të sipas studimeve është fantazia e grave për të bërë seks në publik./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje

Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo diçka.

BuzëqeshjaNjë grua me klas është e qeshur dhe  e njeh mirë vlerën e një buzëqeshje. Vështirë ta shohësh atë të acaruar apo të vrenjtur. Ajo e di mirë që buzëqeshja është çelësi më i mirë për të dalë nga situatat e sikletshme.

LEXO EDHE:  Dua Lipa thyen karantinën/ Fansat “mbysin” me kritika këngëtaren

LEXO EDHE:  “Do ta paguani shtrenjt”/ Rama nuk mban më: Tradhtarët do futen në listë të zezë

Aroma

Cilido qoftë stili i saj, një grua me klas di që t’i përshtasë edhe aromën në mënyrë perfekte. Ato më romantiket zgjedhin aroma lulesh, ndërsa gratë më të forta zgjedhin aroma më karakteristike.  Çdo grua me klas ka një aromë të vetën e cila e dallon nga gratë e tjera./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: