Connect with Us

Kur partneri ka luhatje humori

Femra

Kur partneri ka luhatje humori

Publikuar

-

 

Nëse partneri ndihet keq,si duhet të veprojë partnerja që ai të dalë nga gjendje dhe të ndihmojë në përmirësimin e humorit të tij?

Pas përgatitjes së darkës që mund të marrë 1-2 orë, e gjithë familja është e qetë, por bashkëshorti juaj kthehet në shtëpi pa humor; pas punës, shkoni të dy në një qendër tregtare, por sapo ju sheh ai ju pyet pak me ton: “përse u vonuat”…

Kur përballeni me këto situata të krijuara nga partneri juaj, si duhet të veproni? Si ta ndihmoni partnerin të dalë nga gjendja jo e mirë e humorit?

Bashkëshorti(ja): përkrahës emocional

Partneri apo partnerja bëhen mbështetës të njëri-tjetrit në shumë fusha, por sidomos në atë emocionale. Kur ai apo jo nuk ndihet mirë nga bota shpirtërore ju përpiqeni për ta ndryshuar këtë gjendje të tij apo saj. Kur partneri zhytet në një gjendje jo të mirë emocionale, ka mungesë vitaliteti, atëherë ne mund ta ndihmojnë për të stimuluar energjinë e tij duke folur me të apo qoftë dhe një përqafim dhe një fjalë e ngrohtë. Ky rol është shumë thelbësor në një marrëdhënie.

“Mjedisi favorizues” në të mirë të përmirësimit të humorit

Psikologu britanik Donald.W. Winnicott paraqiti një teori: formimi i “mjedisit favorizues” në marrëdhënie mund të ndihmojë në përmirësimin e humorit. E thënë më thjeshtë: kur një person përballet me probleme psikologjike dhe kërkon ndihmë, nëse mund të ketë një sup ku të mbështetet dhe persona të afërt që kujdesen për të me tolerancë për veprimet e përkohshme “fëmijërore”, ky person do të çlirohet nga shqetësimet, depresioni dhe zemërimi, pas një periudhe jo të largët.

Opinionet e Winnicott-it janë përdorur gjerësisht në konsultimet psikologjike, nëpër shkolla etj.

Si ta përballojmë humorin e keq të partnerit?

  1. Kuptojeni partnerin

Në fillim dhamë një shembull ku partnerja përgatit një darkë të shijshme dhe partneri kthehet në shtëpi pa humor. Në këtë situatë mos e rëndoni më shumë situatën duke e kritikuar, por përpiquni që ta kuptoni gjendjen e tij. Ndoshta mund ta pyesni: “E shoh që je pa humor, nëse do mund të flasim për problemi që ke..”

  1. Mos arrini në përfundime pa e pyetur mirë se cili është shkaku i gjendjes jo të mirë emocionale
LEXO EDHE:  11 fëmijë në moshën 23 vjeçare/ Historia e Christinës

Ndoshta partneri juaj ka pasur një ditë jo të mirë në punë, ndoshta ka pasur probleme me shefin dhe këtë zemërim e transmeton tek ju; më pas ju nisni dhe imagjino se çfarë mund t’i ketë ndodhur. Mënyra më e mirë për ta marrë vesh këtë është ta pyesni me kujdes.

Ndonëse është e vështirë të përballeni me humorin jo të mirë të partnerit tuaj, gjithsesi duhet të tregoheni gjakftohtë dhe të kujdeseni për të. Më pas, pasi ai të jetë qetësuar do t’ju falënderojë dhe çmojë për mirëkuptimin dhe kështu do të përmirësohet dhe forcohet më tej marrëdhënia juaj.

  1. Dëgjojeni me durim partnerin

Dëgjojeni me vëmendje shpjegimin e tij dhe lëreni të kuptojë që ju kujdeseni për të dhe jeni aty për të.

Ka shumë rëndësi që ai të hapet me ju. Shoqërimi që i jepni ofron përkrahje dhe është një ngushëllim i mëdha për të. Pas përfundimit të shpjegimeve të tij, mund t’i thoni se çdo gjë do të kalojë.

  1. Përmirësimi i humorit

Kur humori i partnerit përmirësohet gradualisht në qetësi atëherë nisni të flisni me të më gjerësisht dhe të punoni me të për rregullimin e humorit, shkruan Cri.cn. Nëse partneri shfaq përsëri humor jo të mirë dhe nuk mund të dalë nga ky emocion, atëherë këshillohet ndihma nga psikologët ose specialistët e fushës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit

Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit.

Hiq makeup-in para se të flesh

Pjesa më e madhe e grave bën tualet çdo ditë, kjo bën pjesë në normalitetin e tyre. Ka rëndësi që çdo natë para se të bini në gjumë të hiqni tualetin. Kjo duhet bërë për të çliruar poret dhe për t’i dhënë mundësi atyre që të marrin oksigjen.  Gjithashtu nëse qendroni për shumë kohë me makeup në fytyrë nga bllokimi i poreve mund t’ju krijohen akne, apo puçra.

Të qendrosh e hidratuar

LEXO EDHE:  Sindroma e heroinës/ Kur zgjedh   të shpëtosh atë që dashuron

LEXO EDHE:  “Do t’iu rrija gati në çdo orë”/ Ana tregon nëse do të jetonte me prindërit e partnerit

Hidratimi gjatë ditës ndihmon në uljen e fryrjes si dhe në eleminimin e toksinave në trup.  Kjo bën që edhe lëkura të duket më e butë si dhe të jetë më e shëndetshme.  Të pish ujë rregullisht gjatë ditës është një këshillë që mjekët dhe estetistët e japin me shumë entuziazëm. Kjo jo vetëm për shëndetin e lëkurës, por edhe për shëndetin e përgjithshëm./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre.

Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë e partnerëve.

Të të shohin teksa bën seks është eksituese për gratë dhe bën pjesë në fantazitë më të gjalla të grave. Në vendin e parë të sipas studimeve është fantazia e grave për të bërë seks në publik./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje

Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo diçka.

Buzëqeshja

Një grua me klas është e qeshur dhe  e njeh mirë vlerën e një buzëqeshje. Vështirë ta shohësh atë të acaruar apo të vrenjtur. Ajo e di mirë që buzëqeshja është çelësi më i mirë për të dalë nga situatat e sikletshme.

LEXO EDHE:  Shok me ishin/Ide e mirë apo lëre fare?!

LEXO EDHE:  Nëse partneri sillet kështu lë kokën pas jush

Aroma

Cilido qoftë stili i saj, një grua me klas di që t’i përshtasë edhe aromën në mënyrë perfekte. Ato më romantiket zgjedhin aroma lulesh, ndërsa gratë më të forta zgjedhin aroma më karakteristike.  Çdo grua me klas ka një aromë të vetën e cila e dallon nga gratë e tjera./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: