Connect with Us

Alarm në Gjermani: Niveli më i ulët i lindjeve në botë

Fëmija

Alarm në Gjermani: Niveli më i ulët i lindjeve në botë

Publikuar

-

Një studim i fundit ka ngritur alarm në Gjermani, pasi tregon se niveli i lindshmërisë në këtë vend ka kapur pikën më të ulët në nivel botëror. Shifra ka ngritur shqetesimin se kjo situate mund te nrikoje ne tregun e punes dhe te demtoje ekonomine.

Gjermania eshtë renditur pas Japonisë, jo vetëm me nivelin më të ulët të lindjeve në Europë, por në të gjithë botën. Autorët e studimit thanë se efektet shtrihen tek rrudhja e popullsisë së aftë për punë.
Sipas studimit, gratë do të jenë forca më e madhe punëtorë në vend, duke u shndërruar në faktor kyç.

LEXO EDHE:  Basha i frymëzuar nga Gjermania/ Premton stazhin për 10 mijë studentë në vit

Në Gjermani, një mesatare prej 8.2 fëmijësh u lind për 1000 banorë përgjatë pesë viteve, duke qenë më poshte se Japonia me 8.4 fëmijë për 1000 banorë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Dhuna ndaj gazetarëve/ Berisha:Liria e tyre ne gijotinën e narkoshtetit

Publikuar

-

Nga

Hapja e spitalit Covid-3/ Berisha denoncon skandalin e qeverisë: Janë vetëm 5 shtretër, jo 150

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar rrethanat në të cilat punojnë gazetarët.

Sipas tij terrori dhe dhuna ndaj gazetarëve nga narko-qeveritarët është rrezik madhor për liritë e shqiptarëve.

“Mediat, liria e tyre ne gijotinen e narkoshtetit. Një valë terrori e narkoshtetit ndaj gazetarëve, e paparë kurrë më parë që nga ditët më të zeza të diktaturës, ka shpërthyer kohët e fundit ndaj gazetarëve kryesisht të kronikave të mediave, por në ndonjë rast edhe drejtuesve të tyre.  Në një hark kohor tre javor në Tiranë janë goditur, rrahur nga fallanga të krimit shteteror gjashtë gazetarë, fotoreporterë dhe drejtues të mediave, më shumë se në çdo zonë lufte të globit”, ka  shkruar Berisha në rrjetet sociale.

Postimi plotë:

Mediat, liria e tyre ne gijotinen e narkoshtetit!

Terror dhe dhune e papare kurre me pare ndaj gazetareve.

Terrori dhe dhuna ndaj gazetareve nga narko qeveritaret, rrezik madhor per lirite e shqiptareve!

Te dashur miq, nje vale terrori e narkoshtetit ndaj gazetareve, e papare kurre me pare qe nga ditet me te zeza te diktatures, ka shperthyer kohet e fundit ndaj gazetareve kryesisht te kronikave te mediave por ne ndonje rast edhe drejtuesve te tyre.Ne nje hark kohor tre javor ne Tirane jane goditur, rrahur nga fallanga te krimit shteteror gjashte gazetare, fotoreportere dhe drejtues te mediave, me shume se ne çdo zone lufte te globit.

Keshtu mund te permendim dhunen ndaj botuesit te gazetes Koha Jone, Nikolle Lesi, apo ndaj gazetarit te A2 Renaldo Salianji ne komisionin e ligjeve brenda ne parlament, gazetarja Doriana Bezat e Neës 24 e cila u ndalua te raportoje protesten e banoreve te Bregut te Lumit, gazetari i Neës 24 Erion Skendaj, i cili u pengua me force nga narkopolicia te transmetonte protesten e opozites para parlamentit, gazetarja Eliza Gjediku e Tema TV te ciles i ra te fiket nga perdorimi i gazit lotsjelles me urdher te kriminelit Llesh Kimikut, fotoreporteri Arben Dajci u dhunua dhe u godit ne koke gjate protestes se te shtunes apo dhe gazetaret e Fix Fare qe u kercenuan me jete nga Kryebashkiaku i Pukes.

LEXO EDHE:  21 vite në pushtet/ Çfarë nuk dini mbi Carin e ri të Rusisë, Vladimir Putin

LEXO EDHE:  21 vite në pushtet/ Çfarë nuk dini mbi Carin e ri të Rusisë, Vladimir Putin

Kjo fushate terrori e papare kryesohet nga dhuna dhe terrori i perditshem verbal i kreut te meduzes, skizoidit Edvin Kristaq Urrejtesi ndaj gazetareve, analisteve qe transmetojne me korrektese kronika e realitetit te narkoshtetit kriminal dhe analisteve qe guxojne te kritikojne aktet banditeske te qeverise se tij.

Ky qendrim kriminal i sfazuar dhe rrugaçeror i skizoidit Edvin Kristaq Urrejtesi frymezon banditet, kriminelet, trafikantet me uniforme qe te versulen si kafshe ndaj gazetareve te rrahin, ti keqtrajtojne, ti gjuajne me bomba gazi helmues per shkak te detyres fisnike, misionit te tyre per te paraqitur te verteten.

Ndaj kesaj vale dhune shteterore te papare reaguan dje me nje proteste nje grup gazetaresh ne teresi te rinj.

Me kete rast shpreh solidaritetin tim me te madh ndaj tyre por gjithashtu iu bej thirrje mbare gazetareve, analisteve, redaktoreve, kryeredaktoreve te te gjitha mediave te shkruara dhe elektronike te bashkohen ne nje proteste te fuqishme kunder narkoshtetit dhe te mos presin momentin kur do t’iu vije radha edhe atyre te rrihen, torturohen apo dhe me keq te blihen si plaçke tregu.

Iu bej thirrje qytetareve te mbrojne dhe mbeshtesin gazetaret dhe lirine e fjales dhe mediave te kercenuara sot me shume se kurre.

I bej thirrje OSBE ne Vjene, Keshillit te Europes, Komisionit te Helsinkit te Kongresit te SHBA, Komisionit te te Drejtave te Njeriut te Parlamentit Europian, Human Right Ëatch, Amnisty International, Reportereve pa Kufij te nderhyne fuqishem per nderprerjen e kesaj stuhie terrori ndaj gazetareve ne narkoshtetin shqiptar! sb

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Prindër mbani vesh/ Këto janë arsyet pse fëmijët nuk ju dëgjojnë

Publikuar

-

arsyet pse femijet nuk degjojne prinderit

Flisni shumë gjatë

Gjatë një bisede me fëmijët duhet të konsideroni edhe moshën e tyre. Fjalët e komplikuara nuk mund të kuptohen prej tyre, ndaj dhe nuk do të arrijnë as të përqendrohen. Nëse ke kohë mendoje para atë që do të thuash dhe do ta kuptosh se sa e lehtë do të jetë që të komunikosh me fëmijët.

Britma dhe  ofendime

Një studim i bërë publik nga Child Development, thotë se fëmijët që kanë pësuar situata ku prindërit i kanë ngritur zërin, apo i kanë ofenduar janë më të predispozuar për të mos i dëgjuar këta të fundit.  Kjo ndodh pasi fëmijët kanë pësuar një traumë emocionale dhe do të jetë pak e vështirë për prindërit që të vendosin sërish urat e komunikimit me ta.

LEXO EDHE:  21 vite në pushtet/ Çfarë nuk dini mbi Carin e ri të Rusisë, Vladimir Putin

LEXO EDHE:  21 vite në pushtet/ Çfarë nuk dini mbi Carin e ri të Rusisë, Vladimir PutinShpërqendrimi

Prindërit shpesh janë shumë të shpërqendruar, ata mendojnë për punën, shtëpinë, faturat dhe ndër gjithë këto probleme fëmijët mbeten pak mënjanë.  Injorimi i fëmijës e dëmton shumë marrëdhënien  me të në nivel afatgjatë. Mund të mësosh të ndash kohën mes të gjitha impenjimeve, por mos harro impenjimi më i rëndësishëm që ke është fëmija. /CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Studimi/ Nënat “mbytëse” i bëjnë fëmijët më të suksesshëm

Publikuar

-

nenat kerkuese femije te suksesshem

Sipas një studimi të kryer në vendet e Amerikës Latine duke u marrë me studimin e sjelljes së adoleshentëve është arritur në përfundimin se nënat kërkuese bëjnë që fëmijët e tyre të bëhen më të suksesshëm.

Kjo pasi nënat e tilla e mësojnë fëmijën me detyra dhe me afate. Një fëmijë i mësuar kështu që në fëmijërinë e hershme do të bëhet i përgjegjshëm dhe i matur kur të rritet.

LEXO EDHE:  Mpiksje gjaku në tru/ Gjermania ndërpret vaksinimin me AstraZeneca

LEXO EDHE:  Besniku i Merkelit fiton: Armin Laschet në krye të CDU-së

Këto nëna janë shumë të kujdesshme në lidhje me procesin e edukimit tek fëmijët e tyre dhe vendosin objektiva të larta për këta të fundit. Fëmijët në këtë mënyrë kanë më shumë besim tek vetja dhe kanë më shumë motivim për të arritur objektivat e tyre./CNA.al 

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: