Connect with Us

Blushi:Shkolla ka mbaruar kur mesuesit perdoren per vota

Sociale

Blushi:Shkolla ka mbaruar kur mesuesit perdoren per vota

Publikuar

-

Deputeti socialist Ben Blushi është shprehur me tone të ashpra sot në parlament, ndërsa ka folur për sistemin arsimor në vend. Sipas tij, shkolla mbaron kur mësuesit përdoren si kope për të mbledhur votat me detyrim.

Blushi foli për mësuesit, për të cilët tha se nuk duhet të jenë të politizuar. “Kur i përdorim mësuesit si kope të mbledhim votat si detyrim, këtu shkolla ka mbaruar. Nga 40 mijë mësues janë minimumi 20 mijë komisionarë. Nëse i fusni këta në zgjedhje, shkolla ka vdekur. Mësuesi nuk mund të jetë i politizuar. Ai nuk mund të përdoret për zgjedhjet. Ky projekt ligj i jep të drejtën të largohej një mësues. Po kush i emëron mësuesit? Po bëjmë zgjedhjet mbi një sistem me 61 njësi. Për arsimim ka një 36. Një polic, një doganier mund të jetë komisioner në zgjedhje. Mësuesi nuk mund të jetë komisioner në zgjedhje, nuk mund të jetë i politizuar”,- u shpreh Blushi.

Ai ka deklaruar nga foltorja e kuvendit se arsimi profesional në Shqipëri po dështon, ndërsa shprehet se duhet kthyer pasioni në shkollë.

LEXO EDHE:  Kuvendi votim në shkelje flagrante të kushtetutës/ Ruçi shpall anëtaret e reja të Gjykatës pa bërë betimin tek Presidenti

Deputeti socialist deklaroi se fëmijët e Shqipërisë arsimohen më keq se të gjithë në rajon. Sipas tij, në 10 fëmijë që futen në klasën e parë, 6 mbarojnë arsimin e mesëm, ndërsa 4 të tjerë ‘mbeten rrugëve’.

“Arsimi profesional po dështon. Sot ka ardhur koha që ta trajtojmë si diçka të mesme mes gjimnazit dhe universitetit, gjë që nuk ndodh. Ka ardhur koha ti kthejmë pasionin shkollës. Nuk ka më pasion shkolla. Shoh fëmijë që shkojnë pa dëshirë në shkollë. Nuk është më pasioni që ka qenë, ka humbur. Është shkolla, mësuesit komuniteti, teknologjia, libri që mund ti shtojnë shkollës pasion”,- tha Blushi.

Sipas tij, nuk do të kemi nivel ekonomik po nuk patëm arsim. Ai deklaroi se duhet kthyer pasioni duke e menaxhuar ndryshe shkollën, pasi ajo është e vetmja rrugë për të dalë nga kjo gjendje ekonomike.

Në fjalën e saj, ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, sapo ka përfunduar z. Blushi, deklaroi: “Kush mendon se pasioni në shkollë kthehet me ligj, jeton jashtë realitetit”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Kthjellime dhe vranësira/ Njihuni me parashikimin e motit të për ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

Mesdita pritet që të sjellë vranësira në zonat jugore dhe gradualisht përfshijnë edhe zonat qendrore duke gjeneruar reshje të pakta dhe të izoluara shiu.

Sipas MeteoAlb kthjellime dhe vranësira kalimtare do të dominojnë kushtet atmosferike në vendin tonë gjatë paradites.

Mesdita sjellë shtim të vranësirave në zonat Jugore dhe gradualisht përfshijnë edhe zonat qendrore duke gjeneruar reshje të pakta dhe të izoluara shiu.

Gjatë natës reshjet përfshijnë gjithë vendin tonë ku në zonat e thella malore shfaqen sërish reshjet e dëborës.

LEXO EDHE:  Cipras mbron planin B per dalje nga eurozona: Perballje me skenarin Grexit

LEXO EDHE:  “Tavarish Luli”/ Balla i drejtohet në rusisht Bashës, i kujton dhe Gërdecin

Temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 0°C deri në 16-17°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 45-50 km/h nga drejtimi Verilindor duke krijuar në det dallgëzim mbi 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mbrojtja nga vaksinat kineze?/ Tomini shpjegon efektivitetin e saj

Publikuar

-

Nga

Rekord rastesh me Covid-19/ Regjistrohen 119 të infektuar në 16 qytete

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini ka folur lidhur me situatën e Covid në vendin tonë.
Në një lidhje direkte me studion e “Dita jonë” në A2, u shpreh se jemi në situatë të qëndrueshme pandemike, me tendencë në rënie të rasteve të konfirmuara.

“Ka incidencë në rënie të rasteve të shtrimeve në spitale. Është situatë e qëndrueshme, por nuk duhet ulur vigjilenca. Edhe pse vaksinimi vijon intensivisht, duhet të vazhdojë zbatimi i masave”, theksoi Tomini.

Kur u pyet mbi vaksinat që po përdoren në vendin tonë, Tomini deklaroi: “Vlerësimi i proceseve pas vaksinimit nuk bëhet në një ditë. EMA, edhe pse e certifikoi vaksinën AstraZeneca për shembull, e pezulloi më pas. Çdo vaksinë ka efektet e veta të padëshiruara, të vogla apo të mëdha. Vaksinat aktuale nëpër botë, dhe në Shqipëri, kanë objektiv që të ulin efektet e formave të rënda, të ulin vdekjet dhe t’i japin imunitet popullatës. Ne sigurisht që do të kemi imunitet dhe ulje të rasteve të rënda”.

Ndërsa, sa i përket efektivitetit të vaksinave kineze, Tomini u shpreh: “Efektiviteti i vaksinës është i ndryshëm, sipas studimeve klinike të deritanishme. Në Turqi, efektiviteti është matur në 86,5%, ndërsa në Brazil është 50,6%. Por, është shumë e rëndësishme të bëhet dallimi se në cilin moment të ecurisë së pandemisë është kryer vlerësimi i efektivitetit”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Udhëtimet jashtë vendit/ Publikohen masat anti-COVID për çdo shtet

Publikuar

-

Nga

Cilat janë vendet ku mund të udhëtohet pavarësisht koronës

Ministria e Jashtme ka informuar qytetarëve lidhur me rregullat që duhet të dinë para se të dalin jashtë vendit.

Pas lirimit të masave nga disa shtete Ministria e jashtme jep informacion të detajuar për rregullat që kanë shtetet e tjera në kuadër të masave anti Covid.

“Dëshironi të informoheni rreth regjimit të lëvizjes së qytetarëve shqiptarë jashtë vendit gjatë situatës me COVID 19 Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, nisur nga situata e krijuar prej kufizimeve të lëvizjes së lirë të udhëtarëve jashtë vendit, me qëllim parandalimin e situatave problematike, informon në kohë reale për çdo ndryshim të këtij regjimi që lidhet me lëvizjen e qytetarëve”, thuhet në njoftim.

Për të shkuar të informacioni i detajuar për çdo shtet kliko masat!

 

LEXO TE PLOTE