Connect with Us

Google do të krijojë lodra për fëmijë që flasin dhe lëvizin

Teknologji

Google do të krijojë lodra për fëmijë që flasin dhe lëvizin

Publikuar

-

Google do t’i bashkohet tregut të lodrave për fëmijë. Kompania ka marrë një patentë për të krijuar arushë prej pelushi, që mund të flasë dhe t’u përgjigjet komandave të fëmijëve. Këto lodra do të pajisen me kamera, mikrofon dhe motorë për të lëvizur. Lodrat do të flasin, do t’u përgjigjen komandave të fëmijëve, do të kthejnë kokën apo të ndezin televizorin. Kompania do të kombinojë regjistruesin e zërit me algoritmet e serverit që interpreton të dhënat. Arushi do të ndezë apo fik dritat dhe pajisje të ndryshme elektronike me vetëm një komandë zanore. Ai do të jetë në gjendje të dëgjojë bisedat familjare dhe t’u përgjigjet duke kthyer kokën, të flasë dhe të ndryshojë shprehjet e fytyrës, ashtu si arushi Teddy i fotografuar më poshtë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lehtësim për përdoruesit/ Whatsapp vjen me një risi

Publikuar

-

Nga

WhatsApp po punon për një tipar të ri që do të sugjerojë ngjitëse të bazuara në fjalët që ju shkruani. Karakteristika e re thuhet se është aktualisht nën zhvillim dhe mund të vihet në dispozicion për përdoruesit e Android dhe iOS.

Karakteristika e re do të analizojë fjalën e parë që shkruani në shiritin e bisedës për të sugjeruar afishe përkatëse, raporton gjurmuesi beta i Whatsapp WABetaInfo. Ikona e parazgjedhur e ngjitëses në kutinë e tekstit do të ndizej për të njoftuar përdoruesit kur një sugjerim ngjitësesh është i disponueshëm.

Përdoruesit thjesht do të duhet të prekin ikonën e ngjitëses së ndezur për të parë sugjerimet, siç tregohet në video. Ai gjithashtu mund të zgjerohet në emoji me kalimin e kohës./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Paralajmërimi i WhatsApp/ Aplikacionet që po e sfidojnë pas termave të rinj

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i WhatsApp/ Aplikacionet që po e sfidojnë pas termave të rinj

WhatsApp është në prag të zbatimit të kushteve të reja të diskutueshme që do të bllokojnë përdoruesit nga llogaritë e tyre nëse nuk bien dakord të ndajnë të dhëna me Facebook, i cili zotëron aplikacionin e bisedave.

Nëse jeni duke kërkuar shërbime alternative, ka shumë për të zgjedhur që ofrojnë mesazhe dhe thirrje të sigurta.

Sinjal

Signal është një aplikacion i koduar i mesazheve që mund ta shkarkoni falas në smartphone-in tuaj.Lejon mesazhe një në një ose në grup që mund të përfshijnë skedarë, shënime zanore, video, imazhe, thirrje zanore dhe thirrje video.Aplikacioni është kampion si metoda më e sigurt e komunikimit dixhital në tregun e hapur.

Telegram

Telegram është një aplikacion i popullarizuar dhe plotësisht falas për mesazhe të çastit.Wshtë një alternativë ndaj aplikacioneve si WhatsApp, Signal, Facebook Messenger dhe iMessage.Shërbimi ofron mesazhe të koduara dhe thirrje, si dhe karakteristika të tjera si mesazhe me zë dhe afishe të animuara.Telegram ka parë një rritje të përdoruesve kohët e fundit, falë një  eksodi nga WhatsApp  mbi termat dhe kushtet e reja.Sipas Telegram, ajo fitoi 25 milion përdorues të rinj për 72 orë. Kjo i sjell numrat e përgjithshëm të përdoruesve në një 500 milion marramendëse.

LEXO EDHE:  Secili prej nesh rimishërohet tre herë dhe ky nuk është mit

LEXO EDHE:  Covid tek fëmijët/ Shefja e Pediatrisë Infektive: Kemi 10 fëmijë të shtruar, terapia e njejtë si te të rriturit

iMesazhi

Aplikacioni i paracaktuar i mesazheve Apple vjen i instaluar paraprakisht në iPhone dhe ofron mesazhe të koduara si standard.Adhuruesit e Apple gjithashtu kanë mundësinë të fshijnë automatikisht tekstet e tyre çdo 30 ditë përmes një opsioni në cilësimet e pajisjes suaj.Ashtu si në WhatsApp, ju mund të çaktivizoni faturat e leximit në iMessage në mënyrë që njerëzit të mos mund të shohin kur ju keni lexuar mesazhin e tyre.Ju gjithashtu mund të çaktivizoni njoftimet e ekranit të kyçjes në mënyrë që mesazhet tuaja të mund të shihen vetëm kur hapni telefonin tuaj.

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tashmë në gjuhën shqipe/ Apple Maps ndryshon emrat e qyteteve të Kosovës

Publikuar

-

Nga

Apple ka rregulluar të gjitha lokacionet në territorin e Kosovës, ato tashmë shënohen në gjuhen shqipe. Apple Maps tashmë ka rregulluar emërtimet e qyteteve dhe fshatrave të Kosovës, dhe kjo ndoshta pas “presionit” të vazhdueshëm, sepse kujtojmë se më herët Apple Maps nuk e kishte as emrin e shtetit të Kosovës në aplikacionin e saj, por ai u vendos pas një peticioni të bërë nga qytetarët e Kosovës.

Pasi emri i shtetit të Kosovës u vendos në Apple Maps, emrat e qyteteve dhe fshatrave kishin mbetur ende në gjuhën serbe, por ato kanë ndryshuar para disa ditësh dhe janë bërë të gjitha në gjuhën shqipe. Kjo është njoftuar fillimisht nga Valdrin Shala te grupi Maniakë t’teknologjisë, i cili ishte një nga iniciatorët që kjo të ndodh, së bashku me shumë anëtarë të tjerë të grupit.

LEXO EDHE:  Secili prej nesh rimishërohet tre herë dhe ky nuk është mit

LEXO EDHE:  Secili prej nesh rimishërohet tre herë dhe ky nuk është mit

Po ashtu, janë përmirësuar edhe disa prej lokacioneve te cilat veçse ishin te rregulluara tashme në shqip, si: Prishtina-Prishtinë, Mitrovica-Mitrovicë, Peja-Pejë dhe disa qytete tjera.

Por duket se jo të gjitha emrat kanë ndryshuar dhe janë bërë në gjuhën shqipe.

Emrat e disa lumenjve dhe liqeneve në Kosovë janë ende në gjuhën serbe dhe duket se po punohet që edhe ato të ndryshojnë dhe të shënohen në gjuhën shqipe. Kështu dukej harta e Kosovës më herët kur emrat e qyteteve dhe fshatrave shkruheshin në gjuhën serbe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE