Connect with Us

Apple lançon iOS 9 për iPhonët e vjetër

Teknologji

Apple lançon iOS 9 për iPhonët e vjetër

Publikuar

-

Të gjithë ata që janë duke përdorur modelet më të vjetra të iPhone-it mund të ndihmohen nga Apple kur të lansohet sistemi i ri operativ iOS 9. Sipas 9to5Mac, përditësimi i sistemit do të jetë edhe për pajisjet e vjetra siç janë iPhone 4S dhe iPadi i parë mini. Apple këtë vendim e ka marrë për të përmirësuar stabilitetin me sistemin e ri operativ sesa të prezantojë opsione të reja te pajisjet të cilat nuk mund t’i përballojnë ato. Kompania thuhet se është duke punuar në një version më të lehtë të iOS 9 që mund të punojë te iPhonët e vjetër.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja?/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Publikuar

-

Nga

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me një selfie që ngarkoni në një faqe të mediave sociale? Aktivistët dhe studiuesit kanë paralajmëruar prej kohësh në lidhje me privatësinë e të dhënave dhe thonë se fotografitë e ngarkuara në internet mund të përdoren për të trajnuar mjete të njohura të fytyrës me inteligjencë artificiale (AI).

Këto mjete të mundësuara nga AI (të tilla si Clearvieë, AWS Rekognition, Microsoft Azure dhe Face ++) mund të përdoren nga qeveritë ose institucionet e tjera për të ndjekur njerëzit dhe madje për të nxjerrë konkluzione të tilla si preferencat fetare ose politike të subjektit.

Studiuesit kanë gjetur mënyra për të hequr ose mashtruar këto mjete AI nga të qenit në gjendje të njohin apo edhe zbulojnë një selfie, duke përdorur sulme kundërshtare  ose një mënyrë për të ndryshuar të dhënat e dhëna që shkaktojnë një model të të mësuarit thellë për të bërë gabime.

Dy nga këto metoda u prezantuan javën e kaluar në Konferencën Ndërkombëtare të Përfaqësimeve të Mësimit (ICLR) , një konferencë udhëheqëse e UA që u mbajt praktikisht. Sipas një raporti nga MIT Technology Review, shumica e këtyre mjeteve të reja për të hequr softuerin e njohjes së fytyrës bëjnë ndryshime të vogla në një imazh që nuk janë të dukshëm për syrin e njeriut, por mund të ngatërrojnë një UA, duke e detyruar softuerin të bëjë një gabim në identifikimin e qartë të personi ose objekti në imazh, ose, madje, edhe ndalimi i tij për të realizuar imazhin është një selfie.

Emily Wenger nga Universiteti i Çikagos, së bashku me kolegët e saj, ka zhvilluar një nga këto pajisje ‘fshehje të imazhit’ të quajtur FOX. Të tjerët, të quajtur ‘ Locke’, janë zhvilluar nga Valeria Cherepanova dhe kolegët e saj në Universitetin e Maryland./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Frika e ndarjes të të dhënave me Facebook/ Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë termat e rinj

Publikuar

-

Nga

Frika e ndarjes të të dhënave me Facebook/ Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë termat e rinj

Përdoruesit e WhatsApp kanë kohë vetëm deri këtë të Premte të pranojnë një azhurnim të diskutueshëm të privatësisë ose të rrezikojnë të humbasin aksesin në funksionalitetin e aplikacionit. Përditësimi, i njoftuar afër fillimit të këtij viti, ka të bëjë me ndryshimet e politikave të nevojshme për të lejuar përdoruesit të dërgojnë mesazhe bizneseve në aplikacion.

Sidoqoftë, kur u njoftua për herë të parë në fillim të këtij viti, alarmi ngjalli frikë se WhatsApp do të fillonte të ndante informacionin personal të përdoruesve me kompaninë e tij mëmë, falë një deklarate me fjalë të ngathëta. WhatsApp që atëherë ka konfirmuar se nuk është kështu.

Përdoruesit që nuk pranojnë azhurnimin deri të Premten nuk do të kenë mundësi të hyjnë në listën e tyre të bisedave që do të thotë se nuk do të kenë aftësinë për të dërguar dhe marrë mesazhe.

Por ata përsëri do të jenë në gjendje të përgjigjen në thirrjet telefonike dhe video hyrëse dhe të marrin njoftime për një kohë të shkurtër, konfirmoi WhatsApp.

“Askush nuk do t’i fshijë llogaritë e tij ose të humbasë funksionalitetin e WhatsApp më 15 maj për shkak të këtij azhurnimi”, thotë ËhatsApp në qendrën e tij të ndihmës .  Ju nuk do të jeni në gjendje të hyni në listën tuaj të bisedave, por përsëri mund të përgjigjeni në thirrjet telefonike dhe video hyrëse. Nëse keni njoftime të aktivizuara, mund t’i prekni ata për të lexuar ose përgjigjur një mesazhi ose për të thirrur një telefonatë ose video thirrje të humbur”, thuhet më tej në deklaratë.

LEXO EDHE:  Apple ndërton në Danimarkë qendrën 1 miliardë euro

LEXO EDHE:  FOTO/ Apple së shpejti në tregun e makinave

Sidoqoftë, përdoruesit që nuk e kanë pranuar azhurnimin pas 15 majit do të fillojnë të shohin një kujtesë ‘këmbëngulëse’ për ta bërë këtë, shton firma.

Dhe nëse ata akoma nuk bien dakord për azhurnimin pas kësaj, përdoruesit përfundimisht do të marrin gjithashtu thirrje telefonike dhe video. WhatsApp thotë: “Pas disa javësh funksionalitet të kufizuar, nuk do të jeni në gjendje të merrni thirrje hyrëse ose njoftime dhe WhatsApp do të ndalojë dërgimin e mesazheve dhe thirrjeve në telefonin tuaj.”

Përgjimi i ‘rishikimit’ sjell një përmbledhje më të thellë që përdoruesit të lexojnë përpara se të vazhdojnë në faqen tjetër, ku ata mund të klikojnë në butonin e madh jeshil ‘Prano’.

Në mënyrë të dobishme , WhatsApp ka sqaruar se cilat janë ndryshimet në të vërtetë dhe për çfarë po bien dakord përdoruesit.  Në thelb, përdoruesit duhet të bien dakord për të lejuar bizneset të ruajnë dhe menaxhojnë bisedat e tyre në WhatsApp në Facebook.

Bizneseve u është dhënë mundësia të përdorin shërbime të sigurta të pritjes nga Facebook për të menaxhuar biseda WhatsApp me klientët e tyre, për t’iu përgjigjur pyetjeve dhe për të dërguar informacione si faturat e blerjes.

Por nuk do të ketë asnjë ndryshim në ndarjen e të dhënave me Facebook për biseda jo biznesi dhe informacione të llogarisë. WhatsApp thotë: ‘Ju do të jeni në gjendje të flisni me më shumë biznese në WhatsApp për t’i bërë gjërat më shpejt në krahasim me telefonin ose postën elektronike. Kjo është plotësisht opsionale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Snapchat surprizon përdoruesit/ Sjell risinë e radhës

Publikuar

-

Nga

Snapchat surprizon përdoruesit/ Sjell risinë e radhës

Snapchat vjen me një risi ‘dark Snapchat’. Shtesa e re lejon përdoruesit e Snapchat të shohin me lehtësi fotot dhe të ndërveprojnë me kontaktet e tyre në aplikacion me një temë të errët.

Snapchat kishte filluar testimin e modalitetit të errët në aplikacionin e tij iOS me një grup të vogël përdoruesish në fund të vitit të kaluar.

Dhe kompania me seli në Santa Monica, California tani ka hedhur në treg funksionin e ri më gjerësisht.

LEXO EDHE:  FOTO/ Apple së shpejti në tregun e makinave

LEXO EDHE:  Vodhi të dhënat sekrete të Apple/ Arrestohet punonjësi

Përdoruesit e Snapchat në iOS tani mund të përdorin modalitetin e errët në pajisjet e tyre iPhone.

Për të aplikuar modalitetin e errët, duhet të shkoni te profili juaj në aplikacionin Snapchat dhe më pas Cilësimet > Paraqitja e aplikacionit > Gjithmonë i errët ./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE