Connect with Us

Meshkujt mashtrojnë me orët e punës

Kuriozitete

Meshkujt mashtrojnë me orët e punës

Publikuar

-

Rreth një e treta e meshkujve, të cilët thonë se punojnë 80 orë në javë, në të vërtetë punojnë 50 deri në 60 orë në javë, por përsëri ata marrin ngritje në detyrë ose shpërblime tjera. Bazuar në një studim amerikan, meshkujt kanë disa truqe që bëjnë që orët e punës t’i kalojnë me miqtë ose familjarët, për ndryshim nga femrat, të cilat punojnë më tepër, pavarësisht se janë më të zëshme kur vjen puna për kohën që duhet të kalojnë me familjet e tyre. Në këtë studim janë përfshirë 82 këshilltarë nga zyrat e kompanive të ndryshme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku prej tyre 64 ishin meshkuj, ndërsa 18 femra. Më poshtë, po ju rendisim edhe katër truqet e meshkujve, me të cilat mashtrojnë me orët e punës.

Takimet
Nga studimi rezultoi se meshkujt priren të takohen me klientë lokalë, duke shmangur nevojën për udhëtime të gjata, të cilat u marrin shumë kohë. Nëse ju takoni një klient në qytetin ku banoni, atëherë pjesën tjetër të kohës e shfrytëzoni për diçka tjetër.

Marrëveshjet me kolegun

LEXO EDHE:  Keni ndërmend të bëheni tapë sot?/ Duhet të dini si të shkoni në punë gjysmë të dehur dhe t’ja hidhni paq

Meshkujt zakonisht bëjnë marrëveshje me kolegët e tyre, për t’i zëvendësuar ose për t’i “mbuluar” në orët e punës, kur në të vërtetë nuk janë në punë, ndërkohë që janë duke shpenzuar kohën me një mik të vjetër.

I njohin klientët
Meshkujt e përfshirë në studim treguan se i njohin shumë mirë klientët e tyre, duke u ofruar atë çfarë ata dëshirojnë, në mënyrën që ata e duan. Kjo bën që të shkurtojnë kohën për të bindur një klient, në lidhje me një gjë.

Janë në dispozicion gjithë kohës

Meshkujt marrin thirrje në çdo orë, ndërsa janë të kyçur në e-mail-et e tyre të punës, pothuajse gjithmonë. Kjo lë të nënkuptohet sikur ata janë duke punuar.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Studiuesit: Lotët e zogjve dhe zvarranikëve kanë një përbërje kimike të ngjashme me ato të njerëzve

Publikuar

-

Nga

Trajtimet më të mira për sytë mund të zhvillohen si rezultat i një studimi të ri që zbuloi se zogjtë dhe zvarranikët kanë lot me një përbërje kimike të ngjashme me njerëzit.Studiuesit nga Universiteti Federal i Bahia, Brazil , krahasuan përbërjen e lotëve të zogjve dhe zvarranikëve, si dhe modelet e tyre strukturore kur thahen.

Para kësaj, shkencëtarët kishin ekzaminuar vetëm lotët nga një listë e shkurtër e gjitarëve përfshirë qen, kuaj, deve dhe majmunë ,por jo në zvarranikë ose zogj.Lotët luajnë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shikimit të shëndetshëm midis specieve dhe ekipi zbuloi se ndërsa lotët ishin kimikisht të ngjashëm, ato ndryshonin në strukturën e tyre thelbësore.

Ekipi thotë se ky ndryshim në strukturën themelore mund të përdoret për të zbuluar llojet e sëmundjes së syrit dhe ndryshimet midis llojeve të lotëve për të zhvilluar trajtime. Profesoreshë Arianne P Oria, autori i parë në studim, tha se të zbulosh sesi lotët janë në gjendje të mbajnë një mjedis të brendshëm të qëndrueshëm, relativisht të vazhdueshëm në kushte të ndryshme ‘është thelbësore’ për të kuptuar se si ato evoluuan në radhë të parë.

Ky kuptim është gjithashtu ‘thelbësor për zbulimin e molekulave të reja për ilaçet okulistike’, sipas profesor Oria. Lotët janë lëng i qartë i sekretuar nga gjëndrat lacrimal që gjenden në sytë e gjitarëve tokës.Ndërsa ato luajnë një rol vendimtar në ruajtjen e shikimit të shëndetshëm jo vetëm te njerëzit, por në të gjitha speciet e tjera, janë studiuar vetëm një pjesë të vogël të lotëve të gjitarëve.

Për të kuptuar më shumë rreth rolit që luajnë lotët në speciet e tjera, studiuesit studiuan sekretet e lëngshme të shtatë specieve të zogjve dhe zvarranikëve.Këtu përfshiheshin makarona, skifteri, oëllat, amazonja me ballë bruz (një lloj papagalli), si dhe breshka, caimans (një lloj krokodili) dhe breshka deti.Autorët mblodhën gjithashtu mostra lotësh nga 10 vullnetarë të shëndetshëm njerëzorë. Ata zbuluan se të gjitha llojet e lotëve përmbajnë sasi të ngjashme të elektroliteve, si natriumi dhe kloruri, megjithëse lotët e shpendëve dhe zvarranikëve kishin përqendrime pak më të larta.LEXO EDHE:  Zbardhen detaje të reja/ Fluks denoncimesh për ish bashkëshorten e Bojken Lakos

Studiuesit gjithashtu shikuan kristalet që formuan kur lëngu lotës thahej dhe ata panë struktura të ndryshme nga lotët e specieve të ndryshme. Ndërsa të gjitha speciet e vëzhguara kishin një përbërje të ngjashme lotësh, studiuesit gjetën dallime në rregullimin e kristaleve të lotëve midis specieve të egra dhe njerëzve.

LEXO EDHE:  Bionde apo brune? 9 gjërat që meshkujt mendojnë për flokët e tu

Kristalet e lotëve të detit dhe caiman ishin veçanërisht unike, ndoshta si një përshtatje në mjediset e tyre ujore, thanë studiuesit.Në lotët e njeriut, kristalet më të trasha rezultojnë kryesisht nga ndryshimet e shkaktuara nga rritja e pranisë së mukusit ose makromolekulave, shkroi ekipi.

Prof Oria tha: ‘Megjithëse zogjtë dhe zvarranikët kanë struktura të ndryshme që janë përgjegjëse për prodhimin e lotëve, disa përbërës të këtij lëngu (elektrolitet) janë të pranishëm në përqendrime të ngjashme me ato që gjenden te njerëzit.”Por strukturat kristalore janë të organizuara në mënyra të ndryshme në mënyrë që ato të garantojnë shëndetin e syve dhe një ekuilibër me mjediset e ndryshme”.

Studiuesit thanë që studime të mëtutjeshme me një gamë më të gjerë speciesh janë të nevojshme për të kuptuar më shumë rreth rolit të lotëve. Prof Oria tha: ‘Kjo njohuri ndihmon në të kuptuarit e evolucionit dhe përshtatjes së këtyre specieve, si dhe në ruajtjen e tyre.’

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Colombo nuk e solli sifilizin në Evropë/ Sëmundja seksualisht e transmetueshme u përhap një shekull para se eksploruesi të lundronte në Amerikë

Publikuar

-

Nga

Sipas një studimi të ri, Christopher Columbus nuk ishte përgjegjësi për sjellje e sifilizit në Evropë. Eksploruesi dhe ekuipazhi i tij janë fajësuar prej kohësh për sjelljen e sëmundjes seksualisht të transmetueshme në kontinent pas udhëtimit në Amerikë.

Analiza e gjashtë skeleteve në Finlandë, dy në Estoni dhe një në Hollandë, dhanë 4 mostra pozitiv për bakteret e sifilizit. Treponema pallidum. Kjo tregon se sëmundja seksualisht e transmetueshme ishte përhapur në të gjithë Evropën në fillim të viteve 1400.Duke pasur parasysh Columbus nuk vendosi të lundronte deri më 3 gusht 1492, shkencëtarët nga Universiteti i Cyrihut thonë se eksploratori dhe arratisjet e tij nuk janë shkaku rrënjësor i shpërthimit të sifilizit që zgjati për tre shekuj.

Studimi gjurmoi historinë e baktereve Treponema pallidum dhe speciet e lidhura me të, për të zbuluar se kur qarkullonte për herë të parë dhe të provonte të gjurmonte origjinën e saj. Ndërsa ata nuk janë në gjendje të shpjegojnë se çfarë shkaktoi shpërthimin që bëri kërdinë në Evropë nga fundi i 15-të deri në 18-të, studiuesit mësuan më shumë detaje rreth sifilizit. Të rënë brenda një skeleti të gjetur në Hollandë ishte një i afërm i panjohur më parë i virusit të sifilizit.

Kjo prejardhje evoluoi paralelisht me sifilizin dhe nofullat e sëmundjes që lidhen me të, por nuk është më i pranishëm si një sëmundje e ditëve moderne.Autori i parë Dr Kerttu Majander tha: ‘Ky zbulim i paparashikuar është veçanërisht interesant për ne.’Kjo linje është gjenetikisht e ngjashme me të gjitha llojet e tanishme treponemale, por gjithashtu ka cilësi unike që ndryshojnë prej tyre.’

Studimi gjithashtu sugjeron sifilizin dhe patogjenët e lidhur evoluar së pari rreth 2.500 vjet më parë.Por për sifilizin venerian në veçanti, paraardhësi i fundit i zakonshëm ishte rreth viteve të 12-të dhe 16-të.Bashkëautor Profesor Verena Schunemann, një paleeogjenetist në Universitetin e Cyrihut, tha: ‘Duket se ndarja e parë e njohur e sifilizit nuk mund t’i atribuohet vetëm udhëtimeve të Columbus në Amerikë.“Rezultatet tregojnë gjenomet që datojnë nga fillimi i shekullit XV dhe 18”.Studiuesit përdorën teknika shtetërore molekulare dhe tradicionale të datimit të radiokarbonit për të gjurmuar gjenomet bakteriale që nga fillimi i shekullit të 15-të.

LEXO EDHE:  Bionde apo brune? 9 gjërat që meshkujt mendojnë për flokët e tu

LEXO EDHE:  Zbardhen detaje të reja/ Fluks denoncimesh për ish bashkëshorten e Bojken Lakos

Kjo shpalos teorinë e mbajtur të gjatë se shpërthimi i yfilis u nxit nga marinarët që ktheheshin duke përdorur gra indiane amerikane vendase për seks.Para këtij studimi, rasti i parë i regjistruar ishte midis trupave mercenare franceze në 1495, vetëm disa vite pasi Kolombi u kthye në Evropë pasi zbuloi ‘Bota e Re’.  Pastaj ndodhi edhe në Napoli, pas një pushtimi francez gjatë Luftës Italiane të 1494-98, kjo është arsyeja pse nganjëherë quhet ‘sëmundja franceze’.Ekzistojnë lloje të tjera të T. pallidum, të tilla si nofullat, e cila transmetohet përmes lëkurës në lëkurë ose kontakt oral, por jo ndërveprim.

Yaws u identifikua në mbetjet e një prej individëve. Sot, sëmundja gjendet vetëm në rajone tropikale dhe subtropikale.Infeksioni kronik rrallë kalohet përmes seksit. Ndikon në lëkurë, kockë dhe kërc dhe akoma gjendet në komunitetet e varfra në Afrikë, Azi dhe Amerikën Latine.Profesori Schunemann tha:’Të dhënat tona tregojnë se nofullat ishin përhapur në të gjithë Evropën. Nuk ishte i kufizuar në tropikët, siç është sot.

‘Gjetjet janë botuar sot në revistën aktuale Biology.    Sifilisi mund të jetë fatale nëse lihet të zhvillohet i ashpër por ashpërsia e tij shpesh hidhet poshtë për shkak të disponueshmërisë së antibiotikëve. tani po përhapet gjithashtu me një normë alarmante.Rastet në Angli u rritën me 20 përqind midis 2016 dhe 2017 dhe arritën numrin më të lartë të raportuar që nga viti 1949, tregojnë të dhënat zyrtare.

ST dhe IST janë rritut me shpejtësi në Mbretërinë e Bashkuar dhe ekspertët fajësojnë popullaritetin në rritje të aplikacioneve për takime.Gjatë dekadave të fundit, më shumë se 10 milion njerëz në mbarë botën janë infektuar.Në 2018, u diagnostikuan më shumë se 7,137 raste – nga 2,874 në vitin 2008. Sifilisi është përhapur nga seksi i pambrojtur. Nëse nuk trajtohet mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Duket si “Rruga e Qumështit”/ Astronomët zbulojnë galaktikën e largët

Publikuar

-

Nga

Astronomët kanë vërejtur një galaktikë tejet të largët që duket “për çudi” si Rruga e Qumështit . Galaktika, e quajtur “SPT0418-47”, duket sikur Universi ishte vetëm 1.4 miliardë vjeç, vetëm 10% e moshës së tij aktuale.

Kjo për shkak se u deshën më shumë se 12 miliardë vjet që drita nga kjo galaktikë e largët të arrinte Tokën.Sipas studiuesve, gjetjet, të botuara në revistën Nature, sugjerojnë që kjo galaktikë është “çuditërisht joototike, ka teori kundërshtuese se të gjitha galaktikat në Universin e hershëm ishin të trazuara dhe të paqëndrueshme”.

Bashkautorja e studimit Simona Vegetti, nga Instituti Max Planck për Astrofizikë në Gjermani, tha: “Ajo që gjetëm ishte mjaft bezdisëse; megjithë formimin e yjeve me një ritëm të lartë, dhe për këtë arsye duke qenë vendi i proceseve shumë energjike, SPT0418-47 është disku i rregulluar më mirë i galaktikës i vërejtur ndonjëherë në Universin e hershëm.

“Ky rezultat është mjaft i papritur dhe ka implikime të rëndësishme për mënyrën se si ne mendojmë se evoluojnë galaktikat”.Bashkëautori Filippo Fraternali, nga Instituti Astronomik Kapteyn, Universiteti i Groningen në Hollandë, shtoi: “udia e madhe ishte të zbuloja se kjo galaktikë është në të vërtetë mjaft e ngjashme me galaktikat aty pranë, në kundërshtim me të gjitha pritjet nga modelet dhe mëparshme, më pak vëzhgime të hollësishme “.

LEXO EDHE:  “Kantierët kanë rifilluar me pikatore”/ Rama: Ekonomia do të vihet me hapa shumë të matur në lëvizje

LEXO EDHE:  Keni ndërmend të bëheni tapë sot?/ Duhet të dini si të shkoni në punë gjysmë të dehur dhe t’ja hidhni paq

Francesca Rizzo, studente e doktoraturës nga Instituti Max Planck për Astrofizikë, i cili drejtoi studimin, tha: “Kur pashë për herë të parë imazhin e rikonstruktuar të SPT0418-47, nuk mund ta besoja: po hapte një gjoks thesar.

Ajo shtoi: “Ky rezultat paraqet një përparim në fushën e formimit të galaktikës, duke treguar se strukturat që ne i vëzhgojmë në galaktikat spirale aty pranë dhe në Rrugën tonë të Qumështit ishin tashmë në fuqi 12 miliardë vjet më parë.”

Edhe pse SPT0418-47 ka karakteristika të ngjashme me Rrugën e Qumështit, astronomët thonë se ata presin që ajo të evoluojë në një galaktikë shumë të ndryshme nga ajo që përmban Sistemin Diellor.Ata besojnë se SPT0418-47 do të bashkohet me klasën e galaktikave eliptike, një lloj tjetër i galaktikave që janë pikturuar në të gjithë Universin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE