Connect with Us

INSTAT: Rreth 80 % e borxhit të jashtëm përbëhet nga borxhi afatgjatë

Ekonomi

INSTAT: Rreth 80 % e borxhit të jashtëm përbëhet nga borxhi afatgjatë

Publikuar

-

Borxhi i jashtëm bruto i Shqipërisë në fund të vitit 2014 arriti në 6,6 miliardë euro.

Sipas raportit të publikuar së fundmi nga Instituti i Statistikave, “Shqipëria në shifra, 2014″, pjesa më e madhe e borxhit të jashtëm zotërohet nga sektori i qeverisë, i ndjekur nga sektori bankar.

Sipas INSTAT, rreth 80 % e borxhit të jashtëm përbëhet nga borxhi afatgjatë.

LEXO EDHE:  “Sektorët e ekonomisë po vuajnë masivisht”/ Teliti: Prej muajsh jemi në recesion të thellë

Në raport evientohet se mjetet e rezervës në fund të vitit 2014 ishin 2,2 miliardë euro, ose të mjaftueshme për mbulimin e 5,5 muajve importe mallrash dhe shërbimesh.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Ekonomi

Leku zhvlerësohet, euro bie pikiatë/ Kursi i këmbimit, 29 Nëntor 2021

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Dollari amerikan blihet me 105.3 Lekë dhe shitet me 111.3 Lekë.

Euro blihet me 119.1 Lekë dhe shitet me 124.1 Lekë.

Paundi britanik blihet me 141.5 Lekë dhe shitet me 146.5 Lekë.Franga zviceriane blihet me 114 Lekë dhe shitet me 119 Lekë.

Dollari kanadez blihet me 82.5 Lekë dhe shitet me 87.5 Lekë.

LEXO EDHE:  Ulet numri i lindjeve në vend/ Gjirokastra, qarku ku nataliteti njeh më shumë rënie

LEXO EDHE:  “Lajm i keq”/ Jorida Tabaku rendit tre pasojat negative të Eurobondit

Më poshtë po sjellim të dhënat e këmbimi valutor, sipas Credins Bank./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Nuk ka luhatje të monedhave të huaja përballë Lekut/ Këmbimi valutor, 28 Nëntor 2021

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Dollari amerikan sot blihet me 105.3 Lekë dhe shitet me 111.3 Lekë.

Euro blihet me 119.1 Lekë dhe shitet me 124.1 Lekë.

Paundi britanik blihet me 141.5 Lekë dhe shitet me 146.5 Lekë.Franga zviceriane blihet me 114 Lekë dhe shitet me 119 Lekë.

Dollari kanadez blihet me 82.5 Lekë dhe shitet me 87.5 Lekë.

LEXO EDHE:  ‘Rama i bën gjëmën vendit’/ Leonard Olli del me reagimin e fortë: Është koha të kërkojmë dënimin

LEXO EDHE:  Lindjet tkurren me 12%, vdekshmëria foshnjore rritet ndjeshëm/ Ja arsyet

Më poshtë po sjellim të dhënat e këmbimit valutor, sipas Credins Bank./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Nuk ndalet vrulli i ndërtimeve/ Dyfishohet sipërfaqja e dhënë për leje ndërtimi

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Në tremujorin e tretë 2021 janë miratuar gjithsej 442 leje ndërtimi për ndërtesa të reja, nga 262 leje të miratuara në tremujorin e tretë 2020, duke shënuar një rritje prej 68,7 % .

Sipërfaqja e lejeve të ndërtimit miratuar për ndërtesa të reja, në tremujorin e tretë 2021, është 564.266 m 2 , nga 397.947 m 2 miratuar në tremujorin e tretë 2020, duke shënuar një rritje prej 41,8 %

Në tremujorin e tretë 2021, vlera e përafërt e lejeve të ndërtimit miratuar për ndërtesa dhe punime inxhinierike është 22,5 miliardë lekë, nga 19,5 miliardë lekë miratuar në tremujorin e tretë 2020, duke shënuar një rritje prej 15,2 % .LEXO EDHE:  Propaganda e Top Channel për incineratorët/ Si u shtrembëruan faktet për mega aferën korruptive

LEXO EDHE:  “Lajm i keq”/ Jorida Tabaku rendit tre pasojat negative të Eurobondit

Nëse u referohemi qarqeve në Berat  këtë tre mujor, janë dhënë 13 leje ndërtimi, në Dibër 7 leje ndërtimi, në Durrës 64 leje ndërtimi, në Elbasan  29 lejë ndërtimi, në Fier 18 leje ndërtimi, në Gjirokastër 4 leje ndërtimi, në Korçë 34 lejë ndërtimi, në Kukës 20 lejë ndërtimi, në Lezhë 131 lejë ndërtimi, në Shkodër 8 leje ndërtimi, në Tiranë 109 leje ndërtimi dhe në Vlorë,  5 lejë ndërtimi.

Në qarqet, Lezhë, Tiranë dhe Durrës, janë dhënë më shumë leje ndërtimi, ndërsa në qarkun që janë dhënë më pak futen, Gjirokastra, Vlora dhe Dibra./CNA.al

LEXO TE PLOTE