Connect with Us

Prezantohet “Komisariati Dixhital”, ndërpriten dritat gjatë fjalës së kryeministrit Rama

Politikë

Prezantohet “Komisariati Dixhital”, ndërpriten dritat gjatë fjalës së kryeministrit Rama

Publikuar

-

Në aktivitetin “Komisariati Dixhital”, cili po zhvillohet në ambientet e Muzeut Kombëtar, ku është i pranishëm kryeministri Rama dhe ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, janë ndërprerë dritat.

Dritat janë ndërprerë gjatë fjalës së kryeministrit Rama dhe për pasojë është ndërprerë edhe aktiviteti.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kryesuese e OSBE me probleme të pazgjidhura/ Këshilltari Hand: Në pikëpyetje autoriteti moral i Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Disa nga ato sfida me të cilat përballet OSBE-ja dhe do t’i duhet të merret Shqipërisë si kryetare e radhës, ajo i ka ende të pazgjidhura plotësisht vetë. Ka qenë ky vlerësimi që Bob Hand, këshilltar i Komisionit të Helsinkit, gjatë takimit të këtij Komiteti ditën e mërkurë. Ndër këto sfida z. Hand ka përmendur si më të fundit kokëfortësinë e qerverisë për të miratyuar me çdo kusht ligjin e etiketuar “antishpifje” por dhe atë për sistemin zgjedhor, luftën kundër korrupsionit dhe shteti ligjor, si edhe demokratizimin e vendit.

I cituar nga radioja amerikane VOA, Z. Hand  ka artikuluar në ligjëratë të drejtë:

“Shqetësimi im kryesor është se është problematike për Shqipërinë t’i ketë këto ligje, por edhe do të jetë e vështirë që Shqipëria që të ngejë zërin për lirinë e shprehjes në ato vende të OSBE-së që kanë më shumë kufizime se Shqipëria në këtë drejtim”.

LEXO EDHE:  Opozita dhe qeveria duhet të bien dakort/ Berisha thirrje Bashës

LEXO EDHE:  Historia Grida Duma-Saimir Tahiri/ Zbardhen detajet pas ngjarjes kriminale

Duke shtuar se: “Shqipëria duhet të bëjë hapa përpara në këto fusha, nëse si kryetare e OSBE-së do që të nxisë dhe t’u kërkojë vendeve të tjera që të ndërmarrin hapa në një drejtim pozitiv”.

Zoti Hand solli edhe një perspektivë historike, duke rrëfyer se si në vitin 1991, në një seancë të Komisionit të Helsinkit, shkrimtari Ismail Kadare bëri thirrje që Shtetet e Bashkuara ta mbështesnin aplikimin e Shqipërisë për anëtarësim në Këshillin e Sigurisë dhe Bashkëpunimit në Evropë, jo si mbështetje për regjimin por për t’u dhënë shpresë njerëzve.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Projektligji anti-shpifje/ Zekthi: AMA dhe AKEP në shërbim të Ramës

Publikuar

-

Nga

Analisti Fitim Zekthi  ka qenë i ftuar  mbrëmjen e sotme në rubrimën “Opinion” ku ka komentuar projektiligjin anti-shpifje. Ai  tha se ky projektligj i jep AMA-s dhe AKEP të drejtën për të gjobitur mediat, ndërsa i cilësoi këta dy institucionet si ‘policë’ që mbrojnë kryeministrin Rama.

“Ajo që kërkohet është që mes dy institucioneve AMA dhe AKEP, t’u jepet atyre e drejta që të gjobisin dhe të mbyllin një TV apo portal online nëse konstatohet që kanë bërë shpifje. Ky është problem shumë i madh. Pasi në radhë të parë në mënyrë arbitrare dy institucione që janë qeveritare, pavarësisht se zgjidhen nga parlamenti, që do të vendosin nëse është shpifje apo jo një gjë.

Gjëja e dytë është që konteksti që jetojmë në Shqipëri është që ne vuajmë nga kontrolli që ka qeveria mbi mediat. Sot në Shqipëri media nuk është e pavarur. Regjimet ushtarake, despotike, për të kontrolluar mediat kanë dhunën. Sot në Shqipëri që të marrësh edhe ajër duhet të jesh me kryeministrin.

LEXO EDHE:  Kujtim Gjuzi paralajmëron Ramën/ Do të na kesh përballë

LEXO EDHE:  Prokuroria e Përgjithshme si “shpatë” në dorën e Ramës/ Hesht për skandalet politike

Për fat të mirë apo të keq të kryeministrit disa të vërteta do të dalin në media. AKEP dhe AMA s’do jenë asgjë më shumë, por do mbrojnë kryeministrin, ‘policë’ të tij. Liria e mediave ka për detyrë që të mbrojë të vërtetën, popullin. Ai po shndërrohet në një mekanizëm që t’i shërbejë qeverisë. Qytetarët i bie që të ushqehen nga lajmet që prodhon qeveria.”, theksoi Zekthi./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shtëpinë në Surrel e ke bërë si bunker”/ Rama-qytetarit: Ta merrte mendja që do më shihje mua lakuriq?

Publikuar

-

Nga

Më i moshuari i familjes Poçi ia ka thënë troç kryeministrit Edi Rama gjatë një vizite në shtëpinë e tij në Farkë, se ka dëgjuar se banesa e kreut të qeverisë në Surrel është si bunker.

Rama u përgjigj menjëherë duke thënë se opozitarët i dinë se shtëpitë ndërtohen me lule me allçi si në Greqinë e Lashtë, duke mohuar kështu fjalët e përhapura.

Qytetari: Me të dëgjuar e kam, më kanë thënë që shtëpinë në Surrel e ka bërë si bunker

Rama: Hë ça thonë? E di pse thonë bunker këta se kta shpitë i dinë me kolona si në Greqinë e lashtë, tavane me lule me allçi. Unë kam bërë një mur atje, oborr brenda shtëpisë. Nuk kanë faj njerëzit se më kanë parë tek kutia e sherrit edhe thonë jam gogol. Nuk jam aq i keq sa dukem në televizor, s’jam aq i mirë sa dukem këtu. Unë jam për atë që s’ta pret mendja. Ta merrte mendja që do më shihje mua lakuriq? Asnjëherë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE