Connect with Us

Rëndësia e qëndrimit të drejtë të trupit

Life Style

Rëndësia e qëndrimit të drejtë të trupit

Publikuar

-

 

Mënyra se si ne qëndrojmë në këmbë, ulur, apo se si ecim, tregon shumë për ne dhe shëndetin tonë. Por jo vetëm. Qëndrimi i drejtë i trupit është gjithashtu një indikatorë i vetëbesimit tonë, prandaj, si i tillë, duhet kushtuar rëndësi të veçantë nëse kemi vendosur që t’ia mësyjejm drejtë epitetit të të qenurit Zotni.

Si fëmijë, juve mund të ju kenë inkurajuar prindërit tuaj që të rrini drejtë, dhe të jeni të bindur që ata kanë pasur të drejtë. Sic e cekëm më parë, qëndrimi i drejtë i trupit jo vetëm se ju ndihmon në funksionet e duhura fiziologjike të trupit, por gjithashtu nga jashtë projekton vetëbesim të plotë dhe gadishmëri fizike.

LEXO EDHE:  Çfarë mund të ndodhë nëse vendosni të thoni gjithnjë vetëm të vërtetën?

Faktorë të ndryshëm mund të shpiejn deri te qëndrimi jo i drejtë i trupit, dhe këta faktorë përfshijnë: stresi, këpucë jo të rehatshme, trashësia, mosha, muskujt e dobët, niveli i ulët i vetëbesimit etj.

Cfarë janë pasojat negative të qëndrimit jo të drejtë apo të kërrusjes së trupit?

  1. Rritje e vazhdueshme e plogështisë
  2. Qarkullim jo i mirë i gjakut
  3. Dhembje kronike e shpinës, qafës dhe boshtit kurrizorë

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

Përplasja mes dy konkurrentëve të Përputhen/ Kthjellohet Edi, i kërkon falje Bashkimit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Edi dhe Bashkimi, janë dy djemtë sa për pak nuk u përplasën fizikisht në Përputhen.

Në episodin e kaluar të Përputhen, dy djemtë debatuan dhe provokuan njëri-tjetrin dhe u desh ndërhyrja e konkurrentëve që përplasje mes tyre të mos kalonte kufinjtë.

Sot Edi ka vendosur të kërkojë falje, jo vetëm Bashkimit por të gjithëve.Sipas tij, sjellja ka qenë e tillë për shkak të disa problemeve të jetës së tij personale.

LEXO EDHE:  Dhunimi i Xhisiela Malokut/ “Qëndrimi i Policisë është mashtrim”

LEXO EDHE:  Çështja Cakaj/ LSI zbut qëndrimin?

Ai gjithashtu u shpreh se ishte i lënduar nga Bashkimi pasi ai kishte komentuar në lidhje me inteligjencën.

Edi është shprehur ndër të tjera se ai nuk është në të vërtetë një njeri i tillë dhe se nuk ka qenë vetvetja në ato situata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

E ofendoi në mes të emisionit/ Edi i kërkon takim 4 minutësh Adës, ajo e refuzon

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Prej ditësh, debatet kanë qenë shumë të ashpra mes dy konkurrentëve të Përputhen, Adës dhe Edit.

Ky i fundit shpërtheu në ofendime ndaj Adës, duke i vënë në dukje operacionet plastike dhe duke thënë në mes të emisionit se nuk i dukej si femër, por si burrë.Pas gjithë këtyre situatave dhe ofendikeve të vazhdueshme, Edi ka kërkuar një takim 4 minutësh me Adën, për të sqaruar mosmarrëveshjet mes tyre, por Ada e ka refuzuar, duke thënë se kapitulli mes saj dhe Edit është mbyllur. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Një takim shkuesie”/ Bruno “thumbon” Ritvanën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sot në puntatën e radhës të “Përputhen” është transmetuar takimi mes Aleksit dhe Ritvanës.

Gjatë takimit pati shumë thumbime që iu adresoheshin konkurrentëve të tjerë të Përputhen, si Mikelës dhe Argjendit.

Pas pjesës së dytë të takimit, Bjëri prej konkurrentëve e ka komentuar takimin e dyshes, duke e quajtur takim “shkuesie”.Sipas Brunos, Ritvana gjatë gjithë takimit po dërgonte sinjale tek Argjendi, për të sheshuar situatën me të.

Këtë e ka kundërshtuar vetë Ritvana duke thënë se, nuk ka patur asnjë nevojë për të sheshuar mosmarrëveshjet me Argjendin pasi, ata kanë vendosur t’i japin pak kohë njëri-tjetrit për të njohur edhe persona të tjerë.

LEXO EDHE:  Qëndrimi i PD-së për Reformën në Drejtësi/ Reagon Rama

LEXO EDHE:  Merkel: SHBA gjithnjë partneri më i rëndësishëm i Evropës

Kujtojmë se pak ditë më parë, Ritvana tha se kishte mbetur e zhgënjyer nga Argjendi pasi një ditë para takimit të tij me Mikelën kishte kërkuar të takohej me të në dy të natës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE