Connect with Us

Ja cilët janë deputetët socialist më të pasur

Politikë

Ja cilët janë deputetët socialist më të pasur

Publikuar

-

Zbulohet pasuria e disa prej deputetëve më të pasur të Partisë Socialiste. Disa nga deputetët më të pasur sipas deklaratave të tyre për vitin 2014 janë Fidel Ylli, Tom Doshi, Mark Frroku, Paulin Sterkaj, etj. Në deklaratën e pasurisë, të dorëzuar pranë ILDKP, deputeti Paulin Sterkaj, ndër të tjera deklaron se ka llogari bankare në Bankën Credins, në shumën 1.284.244 lekë.

Ndërkaq, Paulin Sterkaj disponon të ardhura nga paga si deputet i Kuvendit të Shqipërisë dhe përfitimet e tjera, në shumën 2.593.430 lekë, si dhe të ardhura nga bashkëshortja, e cila ushtron një aktivitet privat, në shumën 1.440.000 lekë. Në këtë aktivitet është i punësuar edhe djali i tij, i cili siguron të ardhura në muaj 35.000 lekë. Deputeti i Shkodrës siguron të ardhura edhe nga qeratë, si të ardhura nga qeraja e një apartamenti, në shumën 9.000 euro, të ardhura nga qeraja e një kati të shtëpisë, në shumën 2.000 euro dhe të ardhurat nga dhënie me qera e shtëpive, 39.200 euro.

Deputeti Paulin Sterkaj ka në pronësi një autoveturë tip Tuareg, me vlerë 50.000 euro. Ndërkaq, një tjetër deputet i PS, i cili rezulton i pasur, është dhe Fidel Ylli. Deputeti i Qarkut të Beratit, Fidel Ylli, disponon llogari shtesë në Bankën Credins, në shumën +162.106 lekë, llogari shtesë në Bankën Raiffeisen, +10.62 dollarë, si dhe llogari shtesë në Intesa SanPaolo Bank, +19.907.45 euro.   Ndërsa nga të ardhurat si deputet ka 2.234.305 lekë, nga të ardhurat nga puna e bashkëshortes në SHBA, 19.989 lekë. Deputeti Ylli rezulton edhe me pakësim të ardhurash. Depozita fleksi në Bankën Societe Generale rezulton me -4.334 euro.

Llogaria rrjedhëse në Bankën Societe Generale Albania rezulton me -3.601 lekë, depozita në Bankën Societe Generale Albania rezulton me -31.201 euro, llogaria në Bankën Societe Generale Albania rezulton me -842.86 euro, pakësim llogarie në Bankën Raiffeisen, -1.462.23 euro dhe pakësim llogarie në Intesa SanPaolo Bank, -3.450 lekë. Gjithashtu, depozita në Societe Generale Albania rezulton me -1.78 dollarë. Fidel Ylli, përpos të ardhurave dhe pakësimit të llogarive, ka edhe detyrime ndaj shoqërisë TID shpk, 39.389 euro dhe ka marrë hua, 100.000 euro.   Tom Doshi dhe Mark Frroku   Tom Doshi dhe Mark Frroku, janë dy deputetë të tjerë të Kuvendit të Shqipërisë, të cilët njihen për pasurinë e tyre të madhe. Deputeti i Shkodrës, Tom Doshi, ka në pronësi disa apartamente në Tiranë dhe Durrës, të ardhura nga shoqëria Profarma, shitja e hotelit dhe disa objekte me qera në Tiranë dhe në Australi.

LEXO EDHE:  U shpall “non grata” nga SHBA-të/ Reagon Tom Doshi

Doshi ka blerë ndërtesë në Tiranë në shumën 3.500.000 lekë, një truall në Tiranë në shumën 300.000 euro dhe një apartament në Tiranë, në vlerën 11.652.480 lekë. Nga shitja e apartamentit në Durrës ka siguruar 4.200.000 lekë, nga shitja e një apartamenti tjetër në Durrës ka siguruar 2.240.000 lekë dhe nga shitja e po një apartamenti tjetër në Durrës ka siguruar 39.000 euro. Sa i takon të ardhurave si deputet, ai siguron 1.873.849 lekë, ndërsa të ardhurat nga paga e bashkëshortes, vlerësohen në 4.521.089 lekë. Doshi përfiton 15.600 euro nga qeraja e një apartamenti në Australi, të ardhura nga shoqëria Aldosch, 25.458.267 lekë dhe të ardhura nga shoqëria EGS, 160.293 euro.

Sa i takon deputetit kristiandemokrat, Mark Frroku, mësohet ai ka blerë ish-hotelin “Pencioni” Durrës, 6.000.000.0 euro. Frroku ka blerë një autoveturë tip Benz, 18.000 euro, autoveturë audi viti 2007, 900.000 lekë dhe autoveturë Audi viti 2001, 5.000 euro. Ndërsa të ardhurat si deputet janë në shumën 2.400.000 lekë, të ardhura nga pensionet e prindërve, 360.000 lekë dhe të ardhurat nga paga e bashkëshortes, 600.000 lekë. Përpos të ardhurave të siguruara, Mark Frroku ka shpenzuar 40.000.000 lekë për rikonstruksionin për godinën Leonard&Junior.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Basha, një listë me humbësa për Korçën

Publikuar

-

Nga

Basha një listë me humbësa për Korçën

Pas shumë emrash të nxjerrë nga mediat, por edhe të publikuar nga strukturat e PD-së, më në fund Basha ka bërë publike kandidatët e qarkut të Korçës.

Një listë me humbësa të skualifikuar edhe nga komisioni që do të bënte vettingun e kandidatëve të PD-së, kryesuar nga Genc Ruli dhe Bujar Nishani, njerëz të votuar kundër, të shumëakuzuar, por edhe humbësa serial do të kandidojnë “për të fituar” PD zgjedhjet e vitit 2021 në 25 prill.

Edmond Spaho

I pari në listë është Edmond Spaho, i cili në vitin 2017 drejtoi qarkun e Elbasanit dhe humbi, në vitin 2015 drejtoi fushatën e Grida Dumës në Durrës dhe humbi, në vitin 2013 ishte pjesë e listës në Korçë dhe humbi. E vetmja fitore e tij është në vitin 2005 dhe diferenca ka ardhur për shkak të votave të LSI-së, të kandidates Filloreta Kodra.

Sorina Koti

E dyta në listë është Sorina Koti, kandidate e PD-së në vitin 2013, humbëse. Më pas, drejtuese lokale dhe humbëse në 2015-ën dhe 2017-ën, e pashfaqur dhe e mbajtur në karrierë për shkak të lidhjeve të forta politike me Fatbardh Kadillin.

Ervin Salianji

Më tej,  i kandiduar në Korçë në 2017-ën por pjesë e fushatës së Andrea Manos, humbës në vitin 2011 në Korçë, i cili edhe pse kryetar i degës dhe pretendues i lartë ka përfunduar I shtati.

Bledjon Nallbati

I katërti në listë është Bledjon Nallbati. Vjen në garë pas një përplasje të ashpër me Hekuran Hoxhallin, ish-deputetin e Devollit, ku beteja mes tyre është kthyer në luftë.

LEXO EDHE:  OFL ndalet në Tiranë dhe Elbasan/ Në “sitë” vrasës, hajdutë dhe trafikantë

LEXO EDHE:  U shpall “non grata” nga SHBA-të/ Reagon Tom Doshi

Më pas vjen Selaudin Jakupllari në Pogradec dhe Marjeta Halili, e cila është e gjashta në listë. Një zonjë e panjohur deri diku dhe shumë emra drejtuesisht lokalë që në fakt përfaqësojnë atë që Lulzim Basha e ka quajtur pushteti i vjetër dhe i korruptuar i komunave për të shkuar në një mbyllje me emra që nuk kanë ndodnjë përfaqësi të madhe.

Zona e Kolonjës duket e pambuluar. Përfaqësimi i qytetit në fushën e Korçës sërish duket i dobët, e kështu me radhë, por ajo që bie në sy është se humbësat serialë kryesojnë dhe do jenë ata që do të rikandidojnë në zgjedhjet e vitit 2021.

Dje ishin në Elbasan apo në Korçë, sërish janë mbledhur bashkë, kandidojnë të gjithë në qarkun e Korçës në një listë humbësash serialë me dëshirën për të fituar në emër të Lulzim Bashës.

Mesa duket, i pashpresë Lulzim Basha nuk ka mundur dot të sigurojë një listë të qartë me emra bindës dhe njerëz më kontribut elektoral. Ka përfunduar te riciklimi, duke e kthyer në një lloj landfilli listën e kandidatëve të PD-së në Korçë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Emrat surprizë që Basha përjashtoi nga lista

Publikuar

-

Nga

Emrat surprizë që Basha përjashtoi nga lista

Sot kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar listën, e votuar nga kryesia dhe Këshilli Kombëtar.

Ajo që bie në sy është largimi i Florjan Mimës ekonomistit, ish-ministrit dhe ish-zv.ministrit.

Më tej është Fatbardh Kadilli, ish sekretar i burimebe njerezore në PD, i cili pretendonte të ishte pjesë e lista brenda qarkut të Korçës në PD.

Një emër tjetër është Enno Bozdo, të cilin e shpalli koordinator për energjinë, duke e gënjyer me një post që nuk vlen, pasi nuk e kandidonte dot në Korçë.

Bujar Nishani pritej të ishte në listat si një ish-president, ndonëse duket se Basha e ka lënë jashtë tyre.

Genc Pollo, një nga mbështetësit më të mëdhenj të Lulzim Bashës nuk është pjesë e listës. Po ashtu Gazment Oketa që u bashkua me Lulzim Bashën pritej të ishte pjesë e listës fituese të PD-së, por në fakt nuk është.

LEXO EDHE:  A do ta sekuestrojë Anti-KÇK-ja, pasurinë e Lali Erit?

LEXO EDHE:  A do ta sekuestrojë Anti-KÇK-ja, pasurinë e Lali Erit?

Aleksandër Biberaj është një tjetër emër që Basha duhet të kandidonte në Korçë.

Gjithashtu edhe Gert Bogdani nuk duket gjëkundi në listat fituese. Nuk po flasim më tepër për emrat e tjerë por pretendimet e PD-së janë për të marrë 70 mandate.

Disa prej personave të larguar janë emra me peshë në Partinë Demokratike, por mesa duket Lulzim Basha ka zgjedhur t’i hedhë në kosh të plehrave.

Emrat që Basha përjashtoi nga lista:

Florjan Mima

Fatbardh Kadilli

Enno Bozdo

Bujar Nishani

Genc Pollo

Aleksandër Biberaj

Gazment Oketa

Arben Kashahu

Endri Hasa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet parlamentare/ Partia Demokratike dorëzon listat në KQZ

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet parlamentare/ Partia Demokratike dorëzon listat në KQZ

Partia Demokratike ka depozituar në KQZ  listën me kandidatët për zgjedhjet e 25 prillit.

Lista e Tiranës kryesohet nga kreu i PD Lulzim Basha, ndërkohë që janë dhe disa nga figurat kryesore të PD, si Berisha, Tabaku, Vokshi, Shehaj, Duma, nuk mungojnë as emrat e aleatëve.

Fatmir Mediu është renditur i 7-ti, Shpëtim Idrizi i 9-ti, Vangjel Dule i 11-ti, Mesila Doda e 12-ta e cila rikthehet në PD, Dashamir Shehi i 13-ti.

Në Kukës, listat kryesohet nga Flamur Hoxha i ndjekur nga Isuf Çela. Në Gjirokastër lista e kandidatëve kryesohet nga Tritan Shehu, ndërsa i katërti renditeti aleati i PD, Kosta Barka nga radhët e PDBNJ

Xhelal Mziu do të kryesojë listën e Dibrës, i ndjekur nga Kreshnik Çollaku e Dhurata Çupi. Në Berat, PD ka listuar të parin Tomorr Alizotin, ndërsa në Shkodër lista do të kryesohet nga Helidon Bushati, aleati i Bashës, Nard Ndoka është renditur i teti.

Sekretari i përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi do të kryesojë listën në Elbasan, e ndjekur nga shkrimtarja e njohur Flutura Açka.

Ish deputeti Enkelejd Alibeaj do të kryesojë qarkun e Fierit, qark në të cilin PD ka vendosur të pozicionojë të pestin në listë nga radhët e PDIU-së Nusret Avdulla, të tetin Eduart Sharkën nga PAA ndjekur nga Shpëtim Axhani i PLL.

LEXO EDHE:  OFL ndalet në Tiranë dhe Elbasan/ Në “sitë” vrasës, hajdutë dhe trafikantë

LEXO EDHE:  Me dy paga, 15 000 euro kursime/ Gjyqtarja e Tiranës, e pastrehë dhe me kredi

Në Korçë PD ka konfirmuar ish deputetin Ervin Salianji duke e renditur të tretin, në listën që kryesohet nga numri dy i demokratëve Edmond Spaho.

Bujar Leskaj, është caktuar sakaq i pari i listës në Vlorë, ndjekur nga zëdhënësja e PD-së, Ina Zhupa, ndërsa i pesti është renditur Gezim Ademaj nga radhët e PDIU, vendi i 10-të i është lënë Lasko Milto Nastit nga PBDNJ.

Qarku i Lezhës, do të kryesohet në këto lista nga ish deputeti Mark Marku, pasuar nga analisti Agron Gjekmarkaj.

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka është caktuar të kryesojë listën në Durrës, ndjekur nga kreu i PA Agron Duka.

LEXO TE PLOTE