Connect with Us

Një këshill i mjerë/Ku po shkon opozita në Korcë?

Aktualitet

Një këshill i mjerë/Ku po shkon opozita në Korcë?

Publikuar

-

/

Asnjë kauz, asnjë aksion, asnjë lëvizje, për më tepër PD në Korc në më shumë se 6 muaj ka bërë vetëm disa pseudo konferenca shtypi dhe asgjë më shumë. Sot vjen me një listë skandaloze për Këshillin Bashkiak të qytetit. Mjerim dhe turp.

Pak histori

Këtu kam parasysh faktin që opozita protestonte në 21 nentor në shesh, në Korcë asnjë fjalë nuk kërkohej publikisht mbështetje për protestën por flitej për mollët.

Kohë më parë kur flitej dhe debatohëj për kullën në qendër të qytetit vetëm një reagim sporadik nga një njeri aksidental dhe klloun i pashoq, heshtje varri.

Mediat denonconin akullin dhe 61 persona të demtuar në rrugët e qytetit, Bashkia flinte gjumë e ndante lekët me firmën pastruese, PD-ja në Korcë harronte pse ekzistonte, por kujtohej diten kur fillonte pastrimi i qytetit.

Denonconin mediat investimet në parkun Rinia për shumat e mëdha dhe abuzimet, por opozita nuk fliste.

Denonconin mediat problematikat në Spitalin e qytetit, por PD në Korcë bënte sehir.

Denonconin mediat problematikat me akset nacionale, PD në Korcë flinte gjumë.

Denonconin mediat pushimet nga puna por PD në Korcë heshti, vetem nje prononcim me gjysem zeri.

Denonconim mediat skandalet në Ujësjellësin e Korcës por PD në Korcë heshti.

Denoncime cdo dite, dhjetra problematika dhe skandale qe sot mund te ishin aksion I fushates elektorale.

Denoncojnë mediat dhe PD ne Korce hesht, pse? Sepse shumica e këtyre lajmeve kanë dalë nga cityfm.al. Ne jemi kritikë jo vetëm të qeverisë por edhe të kryetarit të PD në Korcë. Të cilit i duket se është në lokalin e tij kur shkon në selinë e PD.

LEXO EDHE:  Basha i “dhuroi” mandatin/ Deputeti e braktis, mbështet Foltoren e Berishës

Lista e Këshillit Bashkiak

Problemet politike dhe cështjet e qytetit kushdo që i ngre apo denoncon, opozita duhet t’i rëmbeje si aksione të saj dhe të flasë për qytetarët dhe jo të heshtë dhe të bëjë indiferentin.

Kjo është arsyeja pse unë nuk besoj tek lista e re në Këshillin Bashkiak nga PD. Sepse ata janë klientë të Zv/Kryeministrit Niko Peleshi, ortakë në biznese dhe pasuri. Cfarë do flasin e cfarë do thonë?

Ja pse është e turpshme lista e këshillit bashkiak në Korcë, sepse opozita përfaqësohet më antivlerat e heshtjes. Pa lenë mënjanë skandalin që kreu i degës të PD, tregon sa i vogël është vendos veten të parin në listë. Kjo ska ndodhur kurrë në Korcë, asnje kryetar se ka bere këtë veprim në 24 vite. Qytetarëve në Këshilla nuk duhet t’ju ofrohet kryetari, por elita ajka e përfaqësuesve të qytetit. Ajo listë nuk përfaqëson Korcën por një klan të mjerësh.

Një diferencë mjaft e madhe midis kandidatit që ofron PD në Korcë dhe një listë më shumë se qesharake dhe të neveritshme. Kjo flet jo pak se kush është ajo që kërkon vërtet opozita dhe qytetaria, dhe cfarë ofrojnë disa të marrë po ju dhe pushtet.

Elvi FUNDO

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

544 banesa të rindërtuara në Laç/ Kryebashkiakja, mirënjohje Turqisë

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan po zhvillon një vizitë në Shqipëri, ku është pritur me një ceremoni zyrtare nga kryeministri Edi Rama.

Vizita ka nisur nga qyteti i Laçit, aty ku është finalizuar projekti i rindërtimit të lagjes se re me 524 apartamente, financim i qeverisë turke.Në ceremoninë e dorëzimit të çelësave të shtëpive të 544 banesave qytetarëve në Laç, kryetarja e Bashkisë së Kurbinit, Majlinda Cara, falënderoi Presidentin Erdogan dhe popullin turk për ndihmën e jashtëzakonshme.

“Është nder të mirëpres Presidentin Erdogan në këtë kompleks të rindërtuar nga gërmadhat që la pas tërmeti i 26 nëntorit 2019. Nuk di nëse do të gjej dot fjalët për t’i thënë falënderimet e duhura popullit turk, Presidentit Erdogan dhe të gjithëve. Në emër të qytetarëve dhe banorëve të kësaj lagje të re ju falënderoj nga zemra për bujarinë dhe solidaritetin e treguar në ditët tona më të vështira. Ka pasur një bashkëpunim të shkëlqyer të kompanive shqiptare të angazhuara në ndërtimin e kësaj lagjeje kaq cilësore me kompaninë turke që dua t’i falënderoj për profesionalizmin e saj. Jam shumë i lumtur për të gjitha ato familje që iu riktheu shpresa dhe buzëqeshja dhe do të kenë mundësi të banojnë në këto shtëpi të pakrahasueshme me më parë”, tha Cara./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident i rëndë/ Humb jetën një person

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një aksident i rëndë me pasojë humbjen e jetës së një personi, ka ndodhur paraditen e sotme në Divjakë.

Mësohet se aksidenti ka ndodhur rreth orës 11:00, në fshatin Këmishtaj, ku shtetasi A. D., 29 vjeç, banues në Divjakë, duke drejtuar automjetin tip “Audi” është përplasur me motomjetin tip “Yamaha” me drejtues shtetasin K. Xh., 29 vjeç, dhe për pasojë ka ndërruar jetë drejtuesi i motomjetit.

LEXO EDHE:  PD çon në SPAK koncesionin 120 milionë euro të checkup-it/ Të hetohet pa vonesë

LEXO EDHE:  Denoncimi i ‘Stop’/ Punonjësja e policisë Bashkiake hiqet nga puna si simpatizante e PDGrupi hetimor po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave të aksidentit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

GJKKO shtyn sërish seancën ndaj Saimir Tahirit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka shtyrë sërish seancën ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Shtyrja e seances është bërë, pasi dy prokurorë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.Vetë ish-ministri Tahiri ka qenë i pranishëm në GJKKO për të ndjekur nga afër seancën, por kjo e fundit është shtyrë për në datën 31 janar, në orën 11:00.

LEXO EDHE:  Peleshi voton në shkollën “Stavri Themeli”/ Korça përherë në anën e së mirës

LEXO EDHE:  Basha i “dhuroi” mandatin/ Deputeti e braktis, mbështet Foltoren e Berishës

Kujtojme ketu se SPAK e akuzoi për trafik droge, por gjykata ish-ministrin e Brendshëm e dënoi vetëm për shpërdorim detyre, ndërsa me prishjen e vendimit nga Gjykata e Lartë, dosja u rikthye edhe njëherë në Apel./CNA.al

LEXO TE PLOTE