Connect with Us

Unioni i Gazetarëve: Mediat në situatë kritike, gazetarët 6 muaj pa rroga

Aktualitet

Unioni i Gazetarëve: Mediat në situatë kritike, gazetarët 6 muaj pa rroga

Publikuar

-

/

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë ka denoncuar sot në 3 maj në “Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit” gjendjen kritike të situatës sociale e financiare të qindra gazetarëve në të gjithë vendin. Unioni shprehet të dhënat që janë publikuar sot nga kjo organizatë jane tronditese lidhur me situaten ne mediat shqiptare.

Deklarata e plote:

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë sot në 3 maj, Ditën Botërore të lirisë së Shtypit proteston dhe denoncon gjendjen e patolerueshme dhe të përkeqësuar të situatës sociale e financiare të qindra gazetarëve të vendit. Janë më tepër se kurrë tronditëse të dhënat që publikon sot organizata jonë për situatën në mediat shqiptare.
Në 23 gazetat e përditshme socio-politike të vendit vetëm në 4 prej tyre respektohen dhënia e pagave korrekte në kohë dhe ato janë Panorama, Gazeta Shqiptare, Shqiptarja.com, Shqip. Në 19 gazetat e tjera vonesat janë të përhershme dhe gjithashtu edhe ikjet e gazetarëve nga puna pa përfituar shpërblimet e punës së kryer.
Në 72 televizionet e vendit, të listuar sipas Autoritetit të Medias Audiovizive, vetëm në 10 prej tyre nuk ka vonesa të pagave dhe detyrimeve financiare ndaj punonjësve, të cilat janë RTVSH, Top Channel, News 24, A1 Report, Klan, dhe disa televizione lokale. Ndërsa në 62 prej tyre, vonesat vijojnë nga një gjer në pesë e gjashtë muaj, përfshirë në këtë gjendje edhe televizione kombëtare.
Në 71 radiot, 63 prej tyre janë në riciklim vonesash të pagave në mënyrën më arbitrare të cilat nisin nga një muaj e shkojnë deri në pesë muaj.
Të njëjtën gjendje po ndjek edhe media më e re, ajo on line. Nga 250 webe dhe gazeta online të celura përgjatë periudhës 2014 e gjer më sot, në të cilat na rezulton të jenë punësuar mbi 320 gazetarë, vetëm në 50 prej tyre ka një sistem modest pagesash, ndërsa në 200 prej tyre ka një realitet informal të tmerrshëm.
Nisur nga kjo tablo dhe gjendja në përkeqësim që kemi para, ne sot në Ditën Botërore të lirisë së Shtypit kërkojmë:
Se nisur nga vendimi i Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara , i kujtojmë parlamentit dhe Qeverisë së vendit detyrën e pakryer dhe detyrimin kushtetues që kanë në drejtim të lirisë dhe respektimit të saj.
Aktualisht asnjë prej mediave të vendit nuk respekton nënshkrimin dhe implementimin e asnjë kontrate kolektive për gazetarët. Kjo situatë është jashtë kontrollit dhe auditimit ligjor nga institucionet e linjës.
Ne kërkojmë sot publikisht një seancë dëgjimore në Komisionin Parlamentar të Medias, madje duke ftuar edhe përfaqësuesit e shoqatës së pronarëve të mediave, për ta nxjerrë gjendjen nga ky standart dhe për t’i dhënë më shumë dinjitet medias dhe sidomos gazetarëve shqiptarë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Firmat/ Dega numër 14 pro Kuvendit të 11 Dhjetorit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Vijon transparenca e firmave të demokratëve për Kuvendin e 11 Dhjetorit.

Dega numër 14 e Tiranës që përfshin zonën e Dajtit ka lexuar emrat e delegatëve që kanë firmosur për mbledhjen e Kuvendit të 11 Dhjetorit të Partisë Demokratike.Nga 100 delegatë, 61 prej tyre kanë firmosur për mbajtjen e Kuvendit të PD me 11 Dhjetor./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Publikohen emrat e delegatëve të degës së PD në Kamëz

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pas Beratit janë lexuar emrat e delegatëve të Degës së PD-se Kamëz, që kanë firmosur formularin për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar me datë 11 Dhjetor.

Deri më tani nga dega e Kamzës, janë firmosur 108 formularë nga 145 delegatë.Ndërsa në total, deri më sot janë shpallur haptazi emrat e më shumë se 2100 firmëtarëve nga e gjithë Shqipëria për në Kuvendin e 11 Dhjetorit dhe procesi po vijon pa u ndalur. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kuvendi i 11 Dhjetorit/ Delegatët e Beratit publikojnë emrat

Publikuar

-

Nga

Vijon transparenca e firmave të demokratëve për Kuvendin e 11 Dhjetorit.

Sot janë bërë publike, firmat e delegatëve të Beratit.

74.5 përqind e delegatëve të këtyre rretheve kanë firmosur pro Kuvendit të 11 Dhjetorit.

Ndër emrat që po lexohet janë edhe  drejtues të seksioneve dhe grup-seksioneve./CNA.al 

 

 

 

LEXO TE PLOTE