Connect with Us

Londër/ Princesha e Kembrixhit sjell në jetë një vajzë

Bota

Londër/ Princesha e Kembrixhit sjell në jetë një vajzë

Publikuar

-

Bashkëshortja e princit, William, Kate lindi një vajzë, 3,7 kilogramë, e katërta në rendin e vazhdimësisë së fronit, njoftoi sot pallati Kensington, një lajm që bëri menjëherë xhiron e botës dhe shkaktoi një gëzim të madh para spitalit St Mary të Londrës.

“Lartmadhëria e saj, dukesha e Kembrixhit lindi pa komplikacione një vajzë në orën 07:34 GMT. Foshnja peshonte 3,7 kilogramë”, njoftoi pallati mbretëror duke shtuar se princi William ishte i pranishëm.

“Është vajzë!” kanë thirrur menjëherë dashamirësit e Monarkisë të mbledhur para spitalit, ndërkohë që rrjetet sociale janë mbushur me urime.

Informacioni u dha nga disa qindra gazetarë të mbledhur para maternitetit, ndërsa një lajmëtar jo zyrtar, me një veshje karakteristike mbretërore të stilit viktorian, dha lajmin e mirë para dashamirësve të shumtë.

LEXO EDHE:  Me këtë deklaratë, Kate Middleton hodhi poshtë zërat se ajo dhe Meghan nuk i kanë mirë punët

“Princesha dhe fëmija e saj janë në gjendje të mirë”, shtoi zëdhënësi i pallati mbretëror.

Fëmija e parë e çiftit mbretëror, princi George, lindi në po të njëjtën ndërtesë më 22 korrik 2013.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Lajm i mirë nga Kosova/ Rezultatet e analizave të të dyshuarës për koronavirus dalin negative

Publikuar

-

Nga

Një grua në Kosovë u shtrua në spital pas dyshimeve se mund të ishe prekur nga koronavirusi.

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike Naser Ramadani, jep lajmin e mirë se gruaja me origjine britanike nuk është e prekur nga ky virus pasi rezultati i analizave doli negativ.

Bëhet fjalë për një shtetase të huaj e cila punon në Kosovë dhe e cila ka qenë në një qendër skijimi ku kanë qenë edhe pesë persona të tjerë.

Përveç se në Kinë, virusi është përhapur në më shumë se 20 vende, përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Singaporin, Francën, Rusinë, Spanjën dhe Indinë.

LEXO EDHE:  Tipike “ku-nata”! Marrëdhënia mes Meghan dhe Kate nuk është ajo që mendonim

LEXO EDHE:  Me këtë deklaratë, Kate Middleton hodhi poshtë zërat se ajo dhe Meghan nuk i kanë mirë punët

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka shpallur epideminë emergjencë ndërkombëtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Një amerikan humb jetën nga koronavirusi/ Rritet frikshëm numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi po vijon të përhapet me shpejtësi të madhe duke rritur ndjeshëm numrin e viktimave.

Nga të dhënat më të fundit, “CNN” raporton se numri i viktimave ka shkuar në 813, duke kaluar tashmë edhe virusin SARS, i cili shpërtheu po në Kinë dhe u përhap në gjithë botën, në vitin 2003, duke vrarë tragjikisht 774 njerëz.

Koronavirusi është kthyer tashmë në një alarm botëror, teksa janë regjistruar viktima edhe në SHBA, Itali, e shumë vende të tjera të botës, ndërsa numri i të infektuarve shkon në dhjetëra mijëra.

Ditën e djeshme është konfirmuar viktima e parë, shtetas amerikan nga koronavirusi. Sipas raportimeve, viktima ishte një 60 vjeçar, i cili kishte ndërruar jetë që më 6 shkurt. Lajmi është konfirmuar nga Ambasada Amerikane në Pekin.

LEXO EDHE:  Dukesha e Cambridge përdor një rrjetë flokësh që kushton 1.09 paund

LEXO EDHE:  Me këtë deklaratë, Kate Middleton hodhi poshtë zërat se ajo dhe Meghan nuk i kanë mirë punët

Kujtojmë që Organizata Botërore e Shëndetit e ka shpallur koronavirusin si një emergjencë globale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Tajlandë, të paktën 20 të vrarë pas një sulmi me armë zjarri

Publikuar

-

Nga

Në Tajlandë një ushtar vrau me armë zjarri të paktën 20 persona në një qytet në verilindje të vendit, duke postuar mesazhe në facebook gjatë sulmit ndërsa vazhdon të qëndrojë brenda një qendre tregtare prej rreth nëntë orësh.

Policia dhe forca të ushtrisë kanë hyrë brenda qendrës tregtare të qytetit Nakhon Ratchasima duke ndihmuar me qindra njerëz që të largohen.

Përpara se të shkonte tek qendrën tregtare, ushtari hapi zjarr në disa vende, përfshirë një shtëpi e një bazë ushtarake.

Mediat lokale transmetuan pamjet e ushtarit tek dilte nga makinë para qendrës tregtare dhe duke shkrepur disa herë armën e duke shkaktuar panik tek njerëzit që përpiqenshin të largoheshin.

Nuk i dimë arsyet pse ai e bëri këtë. Duket si tejet i inatosur“, tha zëdhënësi i ministri i Mbrojtjes Kongcheep Tantrawanit, për agjencinë Reuters.

LEXO EDHE:  “Që të ndihesh afër shtëpisë”- London mendon dhuratën e veçantë për teze Lorin

LEXO EDHE:  Meghan organizon festën e beqarisë/ Vihej re mungesa e kunatës

Pamje filmike nga brenda qendrës tregtare të postuara në mediat sociale tregonin një burrë të armatosur të veshur me të zezë dhe me maskë, me një armë mbi supe dhe askënd tjetër përreth tij.

Zoti Kongcheep tha se të paktën 20 persona janë vrarë dhe ishte e paqartë nëse autori i sulmit kishte marrë dikë peng brenda qendrës tregtare.

“Nuk dihet se sa janë ende brenda”, tha ai. Policia identifikoi të dyshuarin si Jakrapanth Thomma. Gjatë sulmit në një postin në Facebook ai shkruante “vdekja është e pashmangshme për të gjithë” dhe pastaj ngrite pyetjen: “A duhet të tërhiqem?”/VOA

LEXO TE PLOTE