Connect with Us

Rama dhe Veliaj prezantojnë projektligjin për zejtarinë

Politikë

Rama dhe Veliaj prezantojnë projektligjin për zejtarinë

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Mirëqenies Sociale Erion Veliaj kanë prezantuar ditën e sotme projektligjin për zejtarinë.

Rama në fjalën e tij tha se zanati është një mundësi shumë e mirë për t’u punësuar.

Kreu i qeverisë tha se i kanë shpallur luftë varfërisë, e cila është thelluar në 20 vjet.

‘Arsimi profesional sjell mundësi dhe korsi të re për të rinjtë. Kthesë të qartë në zhvillimin e ekonomisë.

Bazohemi te shembulli i Gjemanisë për arsimin profesiona’ u shpreh Rama.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Degjenerimi i Tiranës/ Foto që nxjerr “zbuluar” Veliajn

Publikuar

-

Nga

Kreu i Departamentit për Mjedisin në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi ka publikuar sot një foto, e cila sipas tij tregon degjenerimin e Tiranës.

Në një postim në rrjetet sociale, Malltezi ndërsa numëron disa nga problemet me të cilat përballen sot qytetarët e kryeqytetit, shkruan “Degjenerimi i Tiranes me 1 foto te vetme: Ndertime pa planifikim, pa drita por me gjenerator, pa uje por me autobot e rradhe njerezish, pa koridore ajrore (ajrin e sheh vec lart por jo ne koridore qe te lejojne freskun e darkes), pa 2 ngjyra njelloj edhe tek i njejti pallat, me stile e ngjyra te ndryshme ne 3 kate te te njejtit pallat, me karburant ngjitur me pallatet e banimit.”.

Më tej, ai ironizon kreun e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliajn i cili cdo ditë trumbeton në media për “punët e mëdha” që pretendon se po bën apo edhe për çmimet që merr si kryebashkiak.

‘Sa cmime mori?”-shkruan Maltezi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shkarkimi i Metës/ Komisioni Hetimor bën lëvizjen e papritur

Publikuar

-

Nga

Komisioni Hetimor Parlamentar, për presidentin Ilir Meta do t’i kërkojë Kuvendit shtyrjen e afatit të punimeve.

Sipas Report tv, Komisioni i cili pritet të mblidhet nesër në orën 11:00, do të kërkojë që afati i hetimit të shtyhet deri në datë 12 tetor për shkak se kjo është data kur Komisioni i Venecias do të sjellë në Kuvend një raport paraprak mbi kreun e shtetit Ilir Meta i cili do të përmbajë përgjigje teknike për 8 pyetjet e ngritura nga Komisioni Hetimor për Metën.

Kjo është mbledhja e parë e komisionit pas seancës së fundit kur presidenti Meta u paraqit në Kuvend, duke dhënë dëshminë e tij, mbi anulimin e dekretit për zgjedhjet e 30 qershorit.

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Nikoll Lesi dhe Ilir Meta në krah të Erion Veliajt, kundër PD

Publikuar

-

Nga

Nikoll Lesi, gazetari me një eksperiencë të madhe, i hedhur në shumë “qypa politike” dhe shpesh vasal i pagatorit më të parë, sot është parë sërish në lojën e tij pro presidentit Ilir Meta dhe në një intrigë të thurur për t’ju hedhur një helm shqiptarëve, se ky i fundit po mbështetet nga Veliaj, Basha e gjithë të tjerët.

Pra, ai dhe mediat e tij të vëna në dispozicion prej shumë kohësh, duan të na thonë se Ilir Meta është shpëtimi për shqiptarët dhe se ai admirohet nga shumë politikanë dhe qytetarë.

Në fakt, i vetmi që i ka ngelur Ilir Metës është Nikolla dhe disa media periferike, sepse askush më nuk do jo vetëm ta shohë me sy, por duan ta shohin pas prangave. Mjafton të shikojmë të gjitha sondazhet që zhvillohen në mediat sociale dhe qëndrimet që mbajnë njerëzit me komentet e tyre.

Por, Nikolla ka një tjetër hall. Ashtu siç të gjithë e njohin, halli i tij nuk është Ilir Meta, por xhepi i tij, që mesa duket Ilir Meta këto kohë e zgjidh më mirë se kushdo tjetër.

Nëpërmjet një opinion, ai rreket të na thotë se Veliaj e ka mbështetur Ilir Metën dje në Pezë e shpesh flitet për intriga, se ka një bashkëpunim mes Metës e Lali Erit.

Por, në fakt e vërteta është krejt e kundërta. Jo për të bërë avokatinë e Veliajt, por fakti është se është Ilir Meta ai që ëndërron për një aleancë me Erion Veliajn për të rrëzuar Edi Ramën dhe duke parë ambiciet e kryebashkiakut të Tiranës, i cili nuk është ndalur asnjë ditë në betejën e tij për t’u bërë trashëgimtar i “fronit” të kreut të PS-së.

Këtë e ushqen së tepërmi Meta dhe mediat rreth tij, duke dashur që në një moment të caktuar ta kenë aleat për të rrëzuar Ramën dhe për të marrë pushtetin, apo për të hequr Ramën dhe për t’i dhënë pushtetin Veliajt.

Por, çfarë do të ishte kjo në fakt?

Kjo do të ishte një katastrofë për demokratët, për Partinë Demokratike. Mjafton të lexosh komentin e Nikoll Lesit për të kuptuar sesi qëndron e vërteta, i cili në shumë rreshta, pas sulmon kryeministrin në të drejtën e tij, bën avokatinë dhe shtron lëvdata pa fund ndaj Erion Veliajt.

“Megjithatë Erion Veliaj zhvilloi një super aktivitet në Pezë, bile e kishte filluar që një ditë më parë. Për të qenë realist Erion Veliaj është kryebashkiaku i duhur për Tiranën, ndonëse fitoi me një palë votime partiake me 30 qershor, por prapë mendimin e kam të palëkundur se edhe përballë një kandidati të PD-së, përsëri Veliaj do të mund të fitonte.”-shkruan ndër të tjera Nikoll Lesi. Por, pse?

Pse i duhet Nikollës kjo? Pse i duhet Ilir Metës? Ndoshta edhe Lulzim Bashës?!

Erion Veliaj ka në dorë lejet e zhvillimit të kryeqytetit. Ka në dorë lejet pallateve, ku shumë shpejt mund të përfitosh. Ilir Meta ka interesa. Biznesmenët e tij kanë ndërtesa. Bulevardi i ri do të ndërtohet. Jo më kot u shfaq në emisionin e parë “Real Story” të Sokol Ballës, Erion Veliaj, në Neës 24. Jo më kot, Nikoll Lesi përpiqet t’i thurë lavde. Jo më kot Ilir Meta nuk e sulmon kurrë kryetarin e Bashkisë së Tiranës, por përkundrazi e quan atë si të ardhmen e partisë Socialiste, ashtu si edhe Monika Kryemadhi, përtej ndonjë akuze politike, gjoja për të treguar se ndodhen në skanione të ndryshme.

Në fakt Erion Veliaj, përtej intrigës që kërkon të na tregojë Nikolla apo Meta, nuk është asgjë tjetër. Është ish-kreu i Mjaft, një nga ata “këlyshët” e vegjël të Rilindjes, dhe asgjë më shumë sesa kaq.

Është po aq i korruptuar, po aq PPP dhe po aq përgjegjës për keqqeverisjen e Shqipërisë, qoftë dy vjet, por edhe në katër vite kryebashkiak i Tiranës. Është i akuzuar që nga vrasja e Ardit Gjoklajt, të paktën për “vrasjen” e dytë të tij e deri në dhjetëra tendera e afera të tjera që zhvillohen në Bashkinë e Tiranës, ku përfshihet Sheshi Skëndërbej, teatri Kombëtar, e ndërtimet e kullave pa fund në kryeqytet.

Prandaj, loja e Veliajt është më vrastare se çdo gjë tjetër. Është më vrastare për demokratët.

Por, Ilir Metës nuk i intereson shumë. As Nikollës dhe as atyre që janë në krah të Bashës. Kanë interesa të tjera, leje pallatesh. Me Lali Erin e kanë mirë. Nuk iu prish asnjë punë, le të qëndrojë atje. Ajo që bëjnë mediat, është një intrigë, e cila në fakt pasojat i ka tek demokratët.

Një lojë e pisët me Veliajn që nesër mund të sillte mjaft pasoja në rast se Rama do të largohej apo do të bënte ciklin e tij, Veliaj do të merrte menjëherë drejtimin e socialistëve dhe pushtetin e tyre.

Ç’ka tregon se nuk do të iknin socialistët nga pushteti dhe PD bashkë me aleatët e saj do të ktheheshin në qeveri dhe mentaliteti i qeverisjes së vendit do të ndryshonte. Jo, në asnjë mënyrë. Do të ikte Edi Rama dhe në krye të qeverisë do të vinte Erion Veliaj, i cili nga pas do të kishte Ilir Metën dhe shpurën e tij të hajdutëve. Dhe ky është halli që ka në të vërtetë Nikolla.

Ai do që shpura e hajdutëve të Ilir Metës, bashkë me këtë të fundit, dhe Nikolla brenda në thes, të shkojnë drejt socialistëve, të shkojnë drejt karrigeve, të shkojnë drejt pushtetit. Nuk ka rëndësi me kë.

Edi Rama nuk i do dhe po i mban larg. Prandaj kanë gjetur si zgjidhje Erion Veliajn.

Pra, Nikolla, Meta, LSI-ja dhe gjithçka ndodh në oborrin e PD-së ende nuk është vonë, për ti larguar një herë e mirë, për të dalë me një vision dhe me një qasje të re politike. Për sa kohë do të vazhdojë PD-ja të presë nga tepsia e Monikës, ka për të marrë Ilirin, Nikollën dhe kusuret e Lali Erit./ CNA.al

Nga Nikoll Lesi/ Pse Erion Veliaj paradite në Pezë e lavdëroi, kurse në darkë e sulmoi Ilir Metën?

LEXO TE PLOTE