Connect with Us

Shefi ul pagën e tij dhe rrit atë te punonjësve

Kuriozitete

Shefi ul pagën e tij dhe rrit atë te punonjësve

Publikuar

-

Dan Price, pronari i një kompanie të vogël të përpunimit të kartave të krediti, është bërë këtë javë personi më i dëshiruar për punëmarrësit. Drejtori ekzekutiv krijoi një pagë minimale prej 70.000 dollarë, ndërkohë që pagën e tij e çoi në 1 milion dollarë.

“A është edhe dikush i emocionuar si unë? Unë jam i lumtur”, tha Dan Price, pasi prezantoi politikën e tij të re të pagave.

“New York Times” shkruan se për tre vitet e ardhshme drejtori Ekzekutiv i “Gravity Payments” do t’u ofrojë pagën prej 70.000 dollarë për 120 punonjësit e tij.

Price lexoi një hulumtim që tregonte se njerëzit që fitojnë më pak se 70,000 dollarë në vit mund të bëhen me të vërtetë të lumtur nëse marrin një rritje të pagës.

Pas kësaj, Price thjesht vendosi që të rrisë rrogën e secilit me minimumin 70,000 dollarë, kjo edhe për punëtorët në shkallën më të ulët të korporatës.

70 nga punonjësit do të kenë rritje të pagës, kurse 30 do të marrin dyfishin e pagës në bazë të politikave të reja!

LEXO EDHE:  Vendimi/ Sa do të rriten pagat dhe pensionet

Në mënyrë që të ndihmojë në pagesën e pagave të reja, Price do të ulë pagën e vet vjetore nga 1 milion dollarë në 70,000 dhe do e japë një pjesë të mirë të profitit të parashikuar të kompanisë për të realizuar këtë vendim.

“Norma e tregut për mua si drejtor ekzekutivi krahasuar me një person normal është qesharake, absurde”, deklaroi Price për “Times”.

Sipas një hulumtimi bërë në vitin 2013 një punëtor i  McDonald’s i duhej të punonte 7 muaj që të fitonte atë që drejtori ekzekutiv i kompanisë e fitonte për një orë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Skanera dhe lazer të nivelit të lartë të teknologjisë/ Shkencëtarët zbulojnë fakte të reja në lidhje me krijesat parahistorike

Publikuar

-

Nga

Studiuesit tani po përdorin teknika nga mjekësia, kimia, inxhinieria dhe fizika për të zbuluar sekretet e këtyre krijesave parahistorike në laboratorët në të gjithë botën. National Geographic lëshoi ​​numrin e tij në tetor me një histori të mbuluar në ‘Reimaging Dinosaurs’, ku diskuton teknologjitë e reja në terren për të zbuluar pamjen dhe jetën e kafshëve, së bashku me zbulimet novatore të bëra me këto teknika gjatë viteve të fundit.

Studiuesit po përdorin skanues CT në rindërtimin e fosileve, përshpejtuesit e grimcave për provat e mostrave dhe lazerët për të parë se çfarë lloji të kimikateve përmbajnë mostrat. Paleontologët kanë identifikuar gati 50 specie të reja dinosaurësh çdo vit, përcaktuan se deinonychus bëri vezë blu, mësoi se spinosaurusi ishte më ujor dhe zbuloi se një tiranosaurs rex përdori vrimat e hundës së tij të mëdha për të lëshuar nxehtësi,  zbulime që mund të ishin humbur.

Michael Greshko, autor i historisë së mbuluar të revistës National Geographic në tetor, i tha DailyMail.com: ‘Ne po jetojmë një epokë të artë të paleontologjisë si një e tërë, por sa i përket dinosaurëve në veçanti.’

‘Për një grup kafshësh që u zhdukën 66 milion vjet më parë, ka më shumë se 10,000 specie që jetojnë sot.’ Facility Evropiane e Rrezatimit Synchrotron, e vendosur në Francë, strehon një përshpejtues grimcash i aftë të shikojë thellë në fosile për të krijuar imazhe që skanimet CT nuk janë në gjendje të marrin. Sistemi lëviz elektronet përreth me shpejtësi të afërt me atë të dritës dhe kur ata bëjnë një cikël të plotë përreth, magnet përkulen rrjedhën e grimcave.Kjo prodhon ‘disa nga rrezet x më intensive të botës, të cilat studiuesit shpesh i përdorin për të studiuar materiale dhe ilaçe të reja,’ shkroi Greshko në artikullin e botuar në numrin e Tetorit të National Geographic. Skanimet CT janë bërë një teknikë e zakonshme në mjetet e mjeteve të një paleontologu, duke i lejuar ata të rindërtojnë pjesët e humbura të një fosili pa dëmtuar atë që ka mbetur Duke përdorur CT Skaner, ai gjeti që tiranosaurus rex përdorte sinuset e mëdha të hundës për të lëshuar nxehtësinë e tepërt. Ai e bëri këtë zbulim duke përdorur kufomën e ngrirë të një krokodili siamez, i cili ngordhi për shkaqe natyrore, që u dërgua përmes një skaneri për të rindërtuar anatominë e brendshme të T rex.  Kjo teknologji gjithashtu ofron pasqyrë se si dinosaurët lëvizën rreth Tokës rreth 66 milion vjet më parë dhe se si ata u rritën.

LEXO EDHE:  Qeveria konfuzion me pagën minimale, lajmëron sërish rritje

LEXO EDHE:  MPJ zbulon pagën e diplomatëve dhe fëmijëve të tyre

Universiteti Yale përdori një teknikë që ndriçon një dritë lazer në një vezë të fosilizuar, duke i lejuar ata të shohin se si drita shpërndahet për të zbuluar kiminë e brendshme. Yale Ph.D. Kandidatja Jasmina Wiemann e përdori këtë proces në lëvozhgat e vezëve deinonychus, të cilat theksuan dy kimikate protoporfirinën dhe biliverdin, që u gjetën në vezët e sotme të zogjve.

Kjo i lejoi Wiemann të spekulonte se çfarë ngjyre mund të ketë qenë veza, e cila ajo beson se ishte një ngjyrë blu. Ky zbulim zbulon se deinonychus mund të ketë përdorur fole në ajër të hapur dhe ngjyrosja blu ka vepruar si kamuflazh në sfondin e qiellit.  Greshko i tha DailyMail për një zbulim interesant që do të ishte zbuluar vetëm me teknologjitë e sapo miratuara.

“Spinosaurus ishte një dinozaur i çuditshëm grabitqar me të gjitha fosilet e tij origjinale të shkatërruara në Luftën e Dytë Botërore,” tha ai. “Kishte shumë pikëpyetje rreth asaj që ishte anatomia dhe disa vjet më parë u gjet, një skelet i ri u gjet në atë që tani është Marok”. Mostrat origjinale u zbuluan në Egjipt në vitet 1910, por u shkatërruan gjatë një sulmi me bombë disa dekada më vonë, duke lënë vetëm shënime në terren, skica dhe fotografi prapa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Ishulli i pavdekshëm”/ Zbulohet vendi ku shumica e njerëzve jetojnë mbi moshën 100-vjeçare

Publikuar

-

Nga

“Ishulli i pavdekshëm”/ Zbulohet vendi ku shumica e njerëzve jetojnë mbi moshën 100-vjeçare

Përtej skajit më jugor të Japonisë shtrihet një ishull i njohur si “Ishulli i pavdekshëm”.  Për herë të parë, numri i njerëzve të moshës mbi 100-vjeç në Japoni ka shkuar në mbi 80 mijë persona.  Ata nuk e kanë gjetur burimin e rinisë, por pleqtë e Okinawa duket se e dinë sekretin për të jetuar një jetë të gjatë dhe të lumtur. Mosha mesatare e burrave në këtë zonë të Japonisë është mbi 80 vjeç, ndërsa i grave mbi 86 vjeç.

Dhe kjo nuk është e gjitha, ka katër herë më shumë njerëz mbi 100 vjeç se në çdo vend tjetër.

Në mënyrë të pabesueshme, këta ishuj japonezë kanë 80% më pak të ngjarë se perëndimorët të kenë sëmundje koronare të zemrës, ose kancer të gjirit ose prostatës dhe kanë nivelet më të ulëta në botë për tre shkaqet kryesore të vdekjes, sëmundjet e zemrës, goditja në tru dhe kanceri.  Sëmundjet “e moshës së vjetër” të tilla si Alzheimers janë pothuajse të padëgjuara, edhe pse ka një përqindje të lartë të banorëve të moshuar.

Dr. Craig Willcox,  Profesor i Gerontologjisë dhe Hulumtues Bashkë-Kryesor i Studimit Njëqindvjeçar të Okinaëa-s , thotë se Okinaëans kanë faktorë gjenetikë që i ndihmojnë ata të arrijnë mosha më të larta. Ai jeton në Okinawa dhe studion njëqindvjeçarë që nga viti 1994.

Por gjenetika nuk është i vetmi faktor që rrit jetëgjatësinë. “Ajo që po shton rritjen e qindvjeçarëve është kryesisht një fenomen jetese,” thotë ai. “Ne kemi kujdes shëndetësor shumë më të mirë; dieta japoneze, veçanërisht dieta Okinawa, ka qenë gjithmonë një dietë e shëndetshme ”. Studimet kanë treguar se shumica e Okinavanwve që kanë migruar në vendet e tjera janë bërë ashtu si ne të tjerët, pavarësisht gjenetikës së tyre.Dieta “Okinawa”

LEXO EDHE:  Zbulohen shifrat/ Sa paguhet në Izrael detektivi privat i ndaluar në Rinas!

LEXO EDHE:  Frangaj: Është marrëzi të mos japësh pagat e punonjësve të tu kur lekët i ke në bankë

E ashtuquajtura “dieta Okinawa” ka fituar famë ndërkombëtare ndërsa njerëzit në të gjithë botën adoptojnë kuzhinën e pasur me super-ushqim të Japonisë në një përpjekje për të ngrënë rrugën e tyre në një shekull. Njerëzit në ishullin e vogël hanë atë që është në dispozicion të tyre dhe shumicën e kohës ushqimi i tyre është i freskët dhe i gjallë. Ushqimet e plota të sojës, të tilla si tofu, kanë zënë një pjesë të madhe të vakteve të tyre për shekuj me radhë. Një kastravec me pamje të lezetshëm i quajtur pjepër i hidhur, i pasur me lëndë ushqyese, është një nga perimet më të njohura të ishullit.

Patatet e ëmbla, prodhimet e detit dhe algat e detit janë gjithashtu pjesë e kësaj diete 96% me bazë bimore .Pavarësisht restoranteve të ushqimeve të shpejta që shfaqen në ishullin e tyre në vitet e fundit, njëqindvjeçarë të tillë si Ushi Okushima kanë zgjedhur t’i përmbahen kësaj diete të pasur me bimë dhe barëra medicinale, e cila është provuar se ul rrezikun e kancerit, çmendurisë dhe sëmundjeve të zemrës.

Ata i mbajnë madhësitë e pjesëve të vogla, duke mbështetur mantrën Okinaëan “hara hachi bu”, që do të thotë “ha derisa të jesh plot 8/10-të”. Okushima, i cili jetoi deri në 109 vjeç, ishte banori më i famshëm i Ogimi, një fshat i vogël në veri të Okinawa-s. Ajo u shfaq në disa dokumentarë dhe një film të quajtur ‘Si të jetojmë përgjithmonë’ në 2011. Ndërsa ndau një filxhan çaji jeshil çdo ditë me miqtë, ajo deklaroi, “Të gjithë janë të shëndetshëm sepse ne kemi shumë peshq në këtë fshat dhe ajrin është bukur.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Alienët mund të jetojnë në këtë planet

Publikuar

-

Nga

Shkencëtarët mund të kenë bërë vetëm një hap të madh përpara në kërkimin e alienëve , pasi zbuluan shenja jete në Venus.Një ekip ndërkombëtar astronomësh, i udhëhequr nga Universiteti Cardiff , kanë zbuluar një molekulë të rrallë të quajtur fosfinë në retë e Venusit.Sipas studiuesve, zbulimi tregon për jetën jashtëtokësore në Venus.

Për të zbuluar fosfinën, studiuesit përdorën Teleskopin James Clerk Maxëell (JCMT) në Hawaii, përpara se të konfirmonin gjetjet e tyre me 45 teleskopë të Vargut me Milimetër të Madh / Nënmilimetër Atacama (ALMA) në Kili.Profesori Jane Greaves, i cili drejtoi studimin, tha: “Ky ishte një eksperiment i bërë për kuriozitet të pastër, me të vërtetë, duke përfituar nga teknologjia e fuqishme e JCMT dhe duke menduar për instrumentet e ardhshme.

“Mendova se do të ishim në gjendje të përjashtonim skenarë ekstremë, si retë që mbushen plot me organizma. Kur morëm aludimet e para të fosfinës në spektrin e Venusit, ishte një tronditje! ”Një analizë e mëtejshme zbuloi se fosfina është e pranishme, por e pakët në atmosferën e Venusit, me rreth 20 molekula në çdo miliard.

Një ekip nga Instituti i Teknologjisë i Masaçusetsit (MIT) u ngarkua më pas për të vlerësuar mënyrat në të cilat fosfina mund të ishte bërë në Venus.Disa ide përfshijnë rrezet e diellit, mineralet e ngritura lart nga sipërfaqja, vullkanet ose rrufetë.Sidoqoftë, sipas studiuesve, asnjë nga këto procese nuk mund ta bëjë diku afër molekulës.

Në vend të kësaj, studiuesit pretendojnë se mikrobet do të duhet të punojnë vetëm në rreth 10% të produktivitetit të tyre maksimal për të prodhuar sasinë e fosfinës së zbuluar.Venusi është jashtëzakonisht i nxehtë dhe hiper-acid, që do të thotë se çdo i huaj që jeton atje do të ishte shumë i ndryshëm nga jeta në Tokë.Dr Clara Sousa Silva, një anëtar i ekipit të MIT, shpjegoi: “Zbulimi ngre shumë pyetje, të tilla si mënyra se si mund të mbijetojnë organizmat. Në Tokë, disa mikrobe mund të përballen me rreth 5% të acidit në mjedisin e tyre – por retë e Venusit janë pothuajse tërësisht të përbëra nga acidi “.

LEXO EDHE:  “Vetëm në diktaturë bamirësia bëhej me urdhër partie”/ Murrizit nuk i del inati pas përgjysmimit të pagës

LEXO EDHE:  Martohet me shoqen e ngushtë/ Në altar e dorëzon shefi

Ndërsa zbulimet janë pa dyshim shumë emocionuese, studiuesit theksojnë se duhet bërë më shumë punë për të konfirmuar praninë e jetës në Venus.Profesor Emma Bunce, President i Shoqatës Mbretërore Astronomike, tha: “Një pyetje kryesore në shkencë është nëse jeta ekziston përtej Tokës dhe zbulimi nga Profesor Jane Greaves dhe ekipi i saj është një hap kryesor përpara në atë kërkim.

“Unë jam veçanërisht i kënaqur për të parë shkencëtarët e Mbretërisë së Bashkuar duke udhëhequr një përparim kaq të rëndësishëm – diçka që e bën një çështje të fortë për një mision hapësinor të kthimit në Venus.”

Ministrja e shkencës Amanda Solloway shtoi: “Ky zbulim është jashtëzakonisht emocionues, duke na ndihmuar të rrisim kuptimin tonë të universit dhe madje edhe nëse mund të ketë jetë në Venus.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE