Connect with Us

Përballja e një krimineli me legjendën e shqiptarëve, Ibrahim Rugova

Opinione

Përballja e një krimineli me legjendën e shqiptarëve, Ibrahim Rugova

Publikuar

-

Dr. Enver Bytyçi

Një nga figurat më të errëta të politikës dhe nëntokës shqiptare, pra ish-kreu i SHISH-it shqiptar Fatos Klosi, shkoi para pak ditësh në Prishtinë dhe përmes një ekrani televiziv provokoi shqiptarët e Kosovës dhe të të gjitha territoreve ballkanike e në diasporë, ku ata jetojnë, duke hedh vrer mbi personalitetin e Ibrahim Rugovës. Ai tha në Prishtinë se “Kosova kurrë nuk do të çlirohej – po të varej nga Ibrahim Rugova” dhe se “politika e Ibrahim Rugovës ishte pa krye”. Më pas u zhduk prej andej, duke vrapuar drejt strofkës së vet prej spiuni në Tiranë. Ky farë spiuni dhe krimineli është shpall nga komisioni si veteran i luftës në Kosovë, vendim prej të cilit zotit Klosi do t’i vijnë në konto 300 euro në muaj. Mesa duket nuk i kanë mjaftuar qindramijë markat gjermane, të cilat në vitin 1998-1999 Xhavit Haliti, Ibrahim Kelmendi e të tjerë ia sillnin në zarfe e thasë nga Zvicra e Gjermaniai. Asokohe më ka rastisur të kontaktoj e të ndihmoj pa asnjë qindarkë shpërblim shumë patriotë shqiptarë që vinin nga Zvicra e Gjermania për t’u bashkuar më luftën. Kam takuar dhe prej atyre që në koinfidencë m’i tregonin zarfet e shamitë në brez të përgatitura e të porositura për ministra, si dhe shefin e shërbimit sekret, Klosin. I shihja me habi dhe i mëshiroja këta njerëz idealistë, të cilët besonin fort te liria e pavarësia e Kosovës e nga ana tjetër ndjenin nevojën e ndihmës nga ana e“shtetit amë”.
Klosi, nga ana e tij, këtë ndjenjë të natyrshme të njerëzve në dëshprim e në nevojë të Kosovës e shfrytëzoi mrekullisht përmes parimit marksist e stalinist:“Përça e sundo”. Ai kaloi përtej qëndrimeve të shefit të tij, Fatos Nano, i cili mesa duket kishte vënë re rrezikshmërinë e shefit të shërbimit sekret, të lidhur ngushtë me kreun e parlamentit, kreun e shtetit dhe ministrin e Jashtëm të Shqipërisë. Të katër këta ishin dhe ruajnë të njëjtat pozicione midis tyre sa i përket luftës në Kosovë dhe figurës e rolit të Ibrahim Rugovës për çlirimin e saj. Rexhep Qosja dhe Jakup Krasniqi ishin aso kohe koordinatorët e veprimit përçarës antirugovë në Tiranë. Vila 31 e ish-diktatorit shqiptar ishte bërë qendra e projekteve për përçarjen e shqiptarëve. Aty u hartuan e deklaratat pro Milosheviçit dhe kundër Ibrahim Rugovës, të cilat iu servirën publikut si deklarata në emër të presidentit. Të gjithë ata që e kanë jetuar atë periudhë nuk kanë harruar se atë ditë të fillimit të prillit 1999 presidenti i Shqipërisë, bazuar në informacionet e shtrembëruara të Fatos Klosit dhe presionin e kreut të parlamentit e të ministrit të Jashtëm dënoi në media “tradhëtinë e Rugovës” në Beograd. Kjo deklaratë u dha, sapo presidenti Rugova u shfaq në ektanin e TV Beogradit së bashku me kasapin e Ballkanit, Sllobodan Milosheviç.
A kishim të bënim në këtë rast me një inskenim të aranzhuar nga ana e Klosit me Milosheviçin, sepse nuk besoj se presidenti i vendit tim kishte dijeni për këtë aranzhim? Po i referohemi disa fakteve. Renata Flottau ishte e vetmja gazetare perendimore, e cila e maskuar qëndroi asokohe në shtëpinë e Ibrahim Rugovës. Në ditaret e saj, të botuara në revistën e famshme gjermane “Spiegel”, ajo sqaron të gjitha momentet dhe ngjarjet që kanë ndodhur brenda atyre mureve. Ai ditar shpërndau mjergullën që kishte krijuar takimi i Rugovës me Milosheviçin, sepse Flotau ditarin e saj ende të pabootuar ia dha ministrit të Jashtëm të Gjermanisë, Joschka Fischer. Dy herë Joschka Fischer ishte bërë garant te kolegët e tij amerikanë e europianë për realitetin dramatic të zhvillimit të ngjarjeve në Kosovë. Herën e parë Fischer mori në dorë nga ministrja e Jashtme e Bullgarisë projektin e shpërnguljes dhe asgjësimit të shqiptarëve të hartuar nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Serbe,të nënshkruar prej Milosheviçit dhe e përdori këtë dokument sekret si dëshmi për të bindur partnerët europianë në luftën e shenjtë për drejtësi e humanizëm në Kosovë. Herën e dytë ai pati në dorë ditarin e gazetares së famshme, Renate Flottau, në të cilin qartësohej fakti se Ibrahim Rugova ishte peng në duart e Milosheviçit. Dhe pengun Fatos Klosi e bashkëpunëtorët e tij e trajtuan si si “tradhëti” të kombit. Madje pak minuta pasi vetë kasapi i Ballkanit dhe i shqiptarëve në Beograd ua dha këtë mundësi, duke pozuar me Rugovën në selinë e tij.
Në ditarin e saj të datës 2 prill 1999 Renate Flottau shkruan se, Rugova i ka deklaruar asaj shprehimisht: “Milosevic spielt mit mir jetzt Katz und Maus. Er ëill mich, ëenn er die Ëelt mit unseren angeblichen Vereinbarungen genügend verëirrt hat, vor meinem Volk als Verräter diskriminieren:. Kushdo që kupton gjermanisht mund të dallojë se në këto dy rrjeshta Rugova ka thënë se “Milosheviçi po luan me mua si macja me miun. Ai do që me mua të çoroditë opinionin ndërkombëtar dhe të më diskriminojë si tradhëtar para popullit tim”. Se Milosheviçi kishte një projekt për diskriminimin e Rugovës në planin e brendshëm dhe atë të jashtëm, kjo tashmë është faktuar nga shumë analistë dhe kronikanë të ngjarjeve që janë zhvilluar në Kosovë. Dhe se Rugova doli i pastër dhe vital nga kjo përpjekje, këtë e dëshmoi gjithashtu në ballafaqimin e tij me Milosheviçin në Hagë si dhe në rezultatet e zgjedhjeve të pasluftës në Kosovë.
Dhe megjithatë Fatos Klosi vazhdon ta sulmojë Rugovën. Po kështu dhe disa miq të tij të kauzës antirugovë. Ndërkohë vetë protagonistët dhe drejtuesit kryesorë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndër ta Ramush Haradinaj, tashmë betohen për Rugovën. Mos harrojmë se Haradinaj në kohën e luftës, i ndikuar nga Fatos Klosi e bashkëpunëtorët e tij, e kishte shpallur Rugovën “tradhëtar. Por ai pati guximin ta ndryshojë qëndrimin ndaj liderit historik të Kosovës, sepse duket që nuk është i kapur nga kurtha e Milosheviçit dhe e Serbisë..
Ndërsa Fatos Klosi dëshmoi në intervistën e tij në Kosovë se nuk ka ndërmend të korrigjohet e të ndryshojë mendim për rolin dhe kontributin e Dr. Rugovës për çlirimin e Kosovës nga Serbia. Kanë kaluar 16 vite nga mbarimi i luftës në Kosovë dhe po bëhen dhjetë vjet që kur Rugova ndërroi jetë. Kanë ndodhur ngjarje të shumta dhe janë publikuar dëshmi të panumërta për këtë kontribut. Bill Clinton, Tony Blair, Chrisofer Hill dhe aktorë të tjerë prominentë të luftës në Kosovë e kanë krahasuar Rugoën me Papën dhe. Megjithatë Fatos Klosi mbetet stoik në akuzat e tij të linjës së Milosheviçit sa i përket rolit dhe kontributit të Rugovës për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.
Deklaratat e Klosit janë përçarëse, provokative dhe për pasojë në të njëjtën linjë me politikën e Milosheviçit të ndjekur në raport me Rugovën. Klosi nuk shfaqet vetëm si metafizik në gjykimet e tij. Kur shtrembërohet kësisoj e vërteta, duhet gjurmuar në shkaqet e qëndrimit metafizik të stoicuar. Pse ndodh kjo te Klosi dhe miqtë e tij, të cilët për hir të së vërtetës duhet thënë se janë personalitete me mend?! Eshtë e çuditshme! Të katër protagonistët antirugovë në Tiranë të kohës së luftës e që vazhdojnë të mbrojnë pikëpamjet e tyre të gabuara, janë profesorë-doktorë, tre prej tyre në (meta) fizikë dhe njëri prej tyre në histori. Pra nuk janë njerëz që nuk dinë të ballafaqojnë provat e faktet që dalin në dritë, pas atij momentit të parë, kur ata gabuan. Atëherë pse veprojnë me vetëdije kësisoj dhe bëjnë interpretime subjektive permanente kundër njeriut më të merituar në historinë modern të kombit shqiptar?! A thua Klosi të jetë ndikuar nga ato 300 eurot e veteranit të veprimtarisë antishqiptare, për të vijuar të bëjë shërbimin e radhës kundër Kosovës dhe shqiptarëve?!
Klosi, në kohën e luftës më 1998-1999 i udhëzonte drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare që të mos pranonin asnjë bashkëpunim dhe asnjë marrëveshje me forcat e armatosura të krahut të Rugovës. Ai u thoshte atyre që t’i shpallnin luftë me të gjitha mënyrat Rugovës, LDK-së dhe të gjithë shqiptarëve në Kosovë që besonin tek ato. Madje deri në këshillën e modelin enveristo-stalinist: “Këdo që merrni në radhët e UÇK-së do të duhet t’i provoni se ai “e urren Ibrahim Rugovën”. Dhe për këtë qëllim, Klosi udhëzonte që kur bëheshin rekrutime të vinin diku në dysheme fotografinë e Rugovës e t’i kërkonin kandidatit për rekrutim ta shkelte atë, si shenjë besnikërie antirugovë. Këto ndodhnin shumë kohë para se Rugova të merrej peng në Beograd.
Po kush e dëshironte përçarjen e shqiptarëve në këtë kohë lufte, krize e konflikti, përveçse Milosheviçit? A ishte e mundur që shefi i shërbimit sekret të Tiranës të mos e njihte këtë strategji të Milosheviçit?! Sigurisht, që askush nuk beson të kundërtën, pasiqë këtë strategji e njihnin shumica dërmuese e shqiptarëve në Kosovë, të cilët i besuan presidentit të tyre në kohët më të vështira, edhe atëherë kur ata nuk dinin sa viktima kishin lënë në oborret e familjeve të tyre. I besuan e madje, sipas Christofer Hill, i lëshoheshin në gjunjë duke u përkulur me respekt para tij, sikur të ishte Papa. Fatos Klosi ishte në dijeni nga informacionet dhe nga leximi i veprimeve të Beogradit, se Milosheviçi dëshironte ta linçonte presidentin e liderin shpirtëror të shqiptarëve në Kosovë. Megjithatë aso kohe e mbështeti këtë strategji të Beogradit kundër Rugovës. Edhe sot vazhdon t’i bëjë shërbimin e radhës ish-Hitlerit të Ballkanit, tashmë në ferr. Kjo ndodh, sepse Klosi ka mision përçarjen e shqiptarëve, jo bashkimin e tyre, ka mision të krijojë konflikte të brendshme dhe jo homogjenitet te ata.Këtë konstatim e ka artikuluar në reagimin e tij ndaj deklaratave të Klosit shumë saktë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa: “Kosova u çlirua, sepse pati në krye një burrështetas të urtë e të mençur, të respektuar brenda e jashtë vendit, Presidentin Ibrahim Rugova. Kosova nuk do të çlirohej kurrën e kurrës po të varej nga shërbimet informative, siç ishte edhe SHIK-u shqiptar, sepse shërbime të tilla me sjelljen e tyre më shumë u kanë shërbyer regjimeve dhe Serbisë, vëllavrasjes e hasmërive të brendshme, sesa pavarësisë së Kosovës dhe interesave kombëtare. Pa infiltrim dhe përzierje të SHIK-ut, UÇK do të ishte më unike dhe lufta do të ishte më e organizuar. Sot na vjen keq kur shohim se nga një gojë e keqe e një kryespiuni, spërkatet figura e Ibrahim Rugovës. Një fjalë popullore thotë: arni për thesin. Spiunët arnohen me të tyret, por nuk arnohen me figurën e Ibrahim Rugovës”, shkruan zoti Mustafa.
Në këtë kontekst unë vetëm mund të sjell ndonjë argument shtesë rreth kësaj të vvërtete. Një nga gazetarët më me emër të Kosovës menjëherë pas deklaratave të Klosit e ka etiketuar atë si “kriminel nga Tirana”. A është Fatos Klosi kriminel?! Përveç faktit se veprimet kriminale të tij i kam përjetuar vetë në nëntorin e vitit 2000 dhe në pranverën e vitit 2002, do të doja të jepja dhe disa fakte të tjera. Sa për sqarim Klosi bëri përpjekje asokohe të më likuidonte fizikisht, histori, të cilën e kam denoncuar në kohën e duhur. Por ky nuk është problemi i vetëm. Të gjithëve na kujtohet vizita e ish-liderit të opozitës shqiptare në maj të vitit 2000 në Vlorë dhe dekonspirimi i planit të Klosit për vrasjen e tij. Të gjithë e njohin faktin se si Klosi u denoncua nga personat e ngarkuar për këtë vrasje, madje me detaje të organizimit të vrasjes, duke dëshmuar për llojin e armës që do përdorej si dhe për shumën e dollarëve të vënë në dispozicion nga ana e Klosit. Të gjithë e njohin faktin se çfarë roli pati Klosi në mbrojtjen që u dha vrasësve të Azem Hajdarit për më shumë se dy vite, duke i garantuar ata se nuk do të ndëshkoheshin. Dhe kur ndëshkimi u pa si i paevitueshëm, ai i likuidoi me bomba me telekomandë vrasësit kryesorë, me të cilët kishte pasur kontakte, me qëllim humbjen e gjurmëve të krimit. Janë me dhjetra qytetarë shqiptarë, madje gazetarë, politikanë, njerëz publikë dhe atdhetarë, të cilët mund të sjellin dëshmi të pafund për krimet e Fatos Klosit.
Në Kosovë SHIK-u i shumëpërfolur për aktet makabre krimininale ishte vepër e Fatos Klosit. Njerëzit e Klosit qëndruan me muaj e me vite në Hotel Grand të Prishtinës, me qëllim instalimin e krimit atje, për likuidimin e figurave politike e publike të saj, përfshirë dhe presidentin, Ibrahim Rugova. Ata u paguan nga Klosi, morën gjithnjë udhëzime prej tij, madje u ngarkuan me detyra konkrete në veprat e tyre kriminale. Ky kriminel i klasit të parë, të cilin në prill të vitit 2002 e krahasoja me Bin Ladenin, sot është “bërë veteran” i luftës së Kosovës! Nëse do të duhej gjetur një mënyrë tjetër më diskrutuese për luftën e Kosovës dhe për UÇK-në, është e sigurt se do të ishte e pamundur. Vetëm nëse do të shpallej edhe Milosheviçi veteran i kësaj lufte. Karta e veteranit për Fatos Klosin i thotë të gjitha, kompromenton gjithçka. Por është e pabesueshme si ka mundësi që luftëtarët e UÇK-së, sot pas 16 vitesh kur lufta ka mbaruar të jenë kaq të dhënë pas një krimineli, si Fatos Klosi?!
Jo Ibrahim Rugova, pa të cilin nuk do të kishte kompaktësim të shqiptarëve në Kosovë, strategji dhe vision për çlirimin e Kosovës dhe nuk do të kishte përkrahje ndërkombëtare për luftën, por Fatos Klosi dhe shërbëtorët e tij janë turpi i luftës në Kosovë. Ibrahim Rugovës nuk mund t’i njihet asnjë gabim sa i përket krijimit të harmonisë dhe homogjenitetit të shqiptarëve në Kosovë. Fatos Klosi është sinonimi i përçarjes. Kriteri i bashkimit dhe përçarjes së anëtarëve të një kombi është kriteri themelor i përcaktimit të tyre si heronj apo si tradhëtarë. Kështu ka ndodhur edhe në Shqipëri, Kosovë e kudo. Mjafton kjo diferencë për të kuptuar se kush ishte atdhetari e kush është tradhëtari, kur ishte i urti e kush është përçarësi. Ishte Rugova që me pak bashkëpunëtorë, si Fehmi Agani e ndonjë tjetër shpërndau mjergullën që Serbia kishte krijuar në gati dy shekuj për Kosovën e kundër shqiptarëve. Me qindra tituj librash antishqiptarë ka shpërndarë e shpërndan Serbia në mijëra biblioteka e librari, arkiva dhe institute në Europë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kudo në botë, duke luajtur rolin e viktimës, me qëllim krijimin e epersisë së saj në rajon e në luftën kundër shqiptarëve dhe me qëllim ruajtjen e mbështetjes së perendimit për Serbinë.
Ibrahim Rugova në dhjetë vite e çmontoi nga themelet këtë investim serb, duke e bindur botën se viktima nuk ishin serbët, por ishin shqiptarët. Ky është kontributi më i madh i tij në shërbim të kombit e të atdheut, shërbim i cili e mobilizoi NATO-n të bombardonte Serbinë e të çlironte Kosovën. Kjo vepër e Rugovës është unikale jo vetëm në historinë e shqiptarëve, porn ë historinë e Europës e të të gjithë botës.Por unë nuk dua të jem metafizik si Klosi. Eshtë e vërtetë gjithashtu se Ushtria Çlirimtare e Kosovës dhe rezistenca e saj e thelloi konfliktin, duke nxit Milosheviçin të ushtrojë dhunë e terror në vend. Pa këtë akt ndoshta NATO nuk do të ishte kompakte në veprimet e saj luftarake të vitit 1999.
Klosi e kishte mundësinë t’i trajtonte në lidhje dhe harmoni këto shërbime të Kosovës në dobi të lirisë e pavarësisë së saj. Por nuk do që ta bëjë këtë. Së pari se është kriminel dhe së dyti se vazhdon të shërbejë për llogari të Milosheviçit, edhe pse ky i fundit ka vite që ka shkuar tek të shumtët.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

“Liroheshin të dënuarit nga burgu për të drekuar me deputetët”/ Gjonaj thumbon Gazment Bardhin

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, e ftuar në emisionin “Përballë”, teksa ka folur për paketën anti KÇK, u shpreh se ka patur një periudhë kur të dënuarit liroheshin për pak orë nga burgu për të drekuar apo darkuar me deputetët.

Sipas Gjonjajt kjo i përket një periudhë tjetër, atëherë kur Ministira e Drejtësisë nuk drejtohej ende nga ajo, duke thumbuar kështu në mënyrë të drejtë për drejtë ish paraardhësin e saj, Gazmend Bardhi.

“Ka patur raste ku të dënuar liroheshin për pak ore për të drekuar apo darkuar me deputëtë. I referohem një periudhe më të hershme ku Minstria e Drejtësisë në atë kohë nuk drejtohej nga unë. Kjo sjell pasiguri në shoqëri. Sot ne kemi forcuar të gjitha mekanizmat që kanë të bëjnë me lejimin e subjekteve të tilla qoftë edhe për fatkeqësi të familjarëve edhe për lejet e veçanta, me qellim që të mos gabojë administrata e burgjeve.”

Gjonaj komentoi edhe rastin e Endrit Dokles, që fitoi lirinë nga gjykata e Krujës.

LEXO EDHE:  Rama: Klosi për reformat e lëna në mes nga Erion Veliaj

LEXO EDHE:  Berisha publikon foton e rrallë me Rugovën/ Sulmon Hashim Thaçin

“Nuk ka respektuar kriteret e Kodit Penal, që janë e shkruar e zeza mbi të bardhë. U verifkua edhe shërbimi i provës ka pasur cedim ligjor, kishte dhënë një vleresim, kishte rekomanduar që ky subjekt mund të rehabilitohej. Për këtë është shkarkuar Drejtori i Shërbimit të Provës në Kruje dhe është bërë një kallëzim penal për të po në Prokurorinë e rrethit Krujë”, tha Gjonaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Opinione

Acari i Tiranës/ “Në Kosovë më shumë kanë të drejta kinezët se shqiptarët e Shqipërisë”: Ç’ka ndodh kur Rama e takon Kurtin?

Publikuar

-

Nga

Nga Enver Robelli-

Pritja që kryeministri i Shqipërisë i bëri kryeministrit të Kosovës ishte e acartë. Një atmosferë siberiane në qendër të Tiranës. Kjo vërehej në çdo gjest, në pothuaj çdo fjalë, në çdo veprim të Edi Ramës. “Ti je i ri në këto punë”, “ti nuk e di se pa Mini-Schengen nuk ka Makro-Schengen shqiptar”, “më shumë kanë kinezët të drejta në Kosovë se shqiptarët e Shqipërisë”. Këto ishin, pak a shumë, fjalët e kryeministrit shqiptar drejtuar kolegut të tij nga Kosova. Ajo fjalia e Ramës me kinezët ishte së paku argëtuese, por larg të së vërtetës. Së fundi një shtetas kinez ka kërkuar azil në Kosovë, ndërsa nga Shqipëria, aq sa dihet, askush nuk ka kërkuar azil në Kosovë. Pra, muhabeti mund të mbahet edhe në nivel humori ngacmues.

Pritja e akullt e Albin Kurtit në Tiranë tregon hendekun që ekziston mes tij dhe Edi Ramës. Kryeministri shqiptar viteve të fundit me mendjelehtësi ia ka mbajtur anën një krahu politik në Kosovë. E ka përkrahur këtë krah edhe në aventurat e viteve të fundit për “zgjidhjen e çështjes së Kosovës”. Nuk është Edi Rama nismëtari i prishjes së kufijve të Kosovës, por ka pasur momente kur ai ka lënë përshtypjen se ka hipur në atë tren dhe kur e ka parë se në ç’drejtim po shkon, ka kërcyer nga treni. Ka të tillë që thonë se ende nuk ka kërcyer nga ky tren. Në Kosovë turmat e botës digjitale Ramës ia kanë vënë etiketën e “tradhtarit”. Kjo është mënyra më e lehtë për të mos u ballafaquar me pyetje të vështira lokale. Njëra ndër to është kjo: kush e zgjodhi në Kosovë këtë klasë politike që sundoi deri në fillim të shkurtit?

Nga ana tjetër, Albin Kurti duke e mbiçmuar rolin e tij, është sjellë sikur me ardhjen e tij në pushtet do ta nxjerrë në selamet jo vetëm Kosovën, por edhe Shqipërinë. Pas zgjedhjeve në Kosovë Kurti mrizin e tij të zanave e gjeti në studiot televizive të Tiranës. I rrethuar me analistë që janë kritikë të ashpër të Ramës, Kurti lejoi të përdoret si një “anti-Ramë” i ri, i cili vjen nga Prishtina dhe e nisë revolucionin për ndryshime të mëdha politike edhe në Tiranë. Kurtit i pëlqente ky rol i një Azem Bejte me kravatë dhe pa Shote Galicën, por realiteti i studiove televizive shpesh nuk përputhet me realitetin në terren. Kjo vlen edhe për Shqipërinë. Ndryshimet politike në Shqipëri mund të ndodhin kur njerëzit nga Kukësi në Sarandë të kenë vullnet për ndryshim.

Natyrisht që kushdo që ka besuar se Kurti do t’ia rrezikojë pushtetin edhe Edi Ramës, duhet të jetë injorant dhe iluzionist i madh. Shqipëria nuk mund ta huazojë opozitën apo ndonjë lider inspirues në Kosovë – dhe anasjelltas. Megjithatë, ka pasur momente kur Edi Rama (dëshironte të) besonte se rreziku i kanoset nga Kosova, më konkretisht nga Vetëvendosja. Për shembull kur në fund të vitit 2018 në Shqipëri nisën protestat e mëdha studentore. Rama gabimisht (e ndoshta edhe qëllimisht) besonte se pas protestave qëndronte Vetëvendosje. Mund të ketë pasur në mesin e studentëve ndonjë simpatizant nga Kosova, por arsyet e demonstratave studentore gjendeshin brenda kufijve të Shqipërisë. Nuk kishte dorë “armiku i jashtëm” në këto protesta.

Rama dhe Kurti janë politikanë tepër të dashuruar në opinionet e tyre. Në shumë shkrime që në fillim të viteve 90-të Rama ka treguar se është gjuhëbrisk. Kurti ka një retorikë që në veshët e masave popullore tingëllon joshëse. Mesazhi i tij në Tiranë ishte ky: “Unë erdha të bëjë Makro-Schengenin shqiptar, por Rama po më thotë se ky s’bëhet dot pa Mini-Schengenin me vendet e rajonit”. Rama reagoi me nervozizëm, duke e reduktuar Kurtin në një kalama që ende duhet të mësojë se si ecin punët e mëdha të shtetit. Edi Rama ndihet i keqkuptuar në Kosovë dhe sedërfyer. Por shkathtësi do të ishte ta tejkalonte sedrën dhe të ishte më i hapur ndaj kritikave. Në ambientin e dalldisur shqiptar, ku ose të shpallin tradhtar ose patriot, kjo shpesh është e vështirë, por një politikan e tregon zotësinë e tij kur nuk merret me grindjet e lagjes.

Sa i përket Mini-Schengenit: Kosova nuk ka pasur qasje serioze ndaj kësaj nisme. Para një dekade presidenti i atëhershëm fliste për një Schengen ballkanik dhe kishte organizuar edhe një samit nën hijen e pishave të Brezovicës për të diskutuar këtë temë me kryetarët e shteteve fqinje (me përjashtim të Serbisë). Mandej Kosova hyri në qorrsokakun e “marrëveshjeve historike” me Serbinë. Rezultati i këtyre marrëveshjeve është ky: çdo kosovar që niset me veturë për të shkuar në Serbi, me vete duhet të ketë një kaçavidë për të çmontuar targat në kufi (nën ndikimin e gjermanishtes në Kosovë kaçavidës i thonë: sh(t)rafciger, nga Schraubenzieher).

Kur nisma e fundit për Mini-Schengen mori formë më konkrete me takimin e Novi Sadit, Shqipëria nuk do të duhej të merrte pjesë pa Kosovën. Serbia nuk do të pranonte që kryeministri i atëhershëm i Kosovës apo presidenti të shkonin në Novi Sad – kundër të dyve Serbia ka shpallur fletarrest për shkak të rolit të tyre në luftën e viteve 1998/99. Përse nuk insistoi Tirana që takimi i parë të mbahet në Ohër? Ose, fundja, në një shtet të Bashkimit Europian si Bullgaria? Acarimi i raporteve mes Prishtinës dhe Tiranës do të mund të evitohej po të mos i frynin zjarrit të dy palët.

Nga Tirana ka zëra që thonë se nga Prishtina ka pasur sinjale se së paku ministri i atëhershëm i Jashtëm do të merrte pjesë në takimin e Ohrit. Kur kjo nuk ndodhi, Edi Rama kaloi në modusin e idhnakut, që me gjuhë të papërmbajtshme nisi të kacafytej verbalisht me pothuaj të gjithë në Kosovë, e më së shumti me Ramush Haradinajn pas akuzave të këtij të fundit se Edi Rama për disa miliardë euro a dollarë deshi t’ia shesë Serbisë gjysmën e Kosovës. Situata është pak më e ndërlikuar dhe nuk mund të reduktohet në shitblerje, siç pretendon Haradinaj. Hapja e debatit për prekjen e kufijve të Kosovës është pasojë e paaftësisë kolosale të klasës politike të Kosovës. Cila ka qenë strategjia e Prishtinës pasi Gjykata Ndërkombëtare i dha legjitimitet shtesë pavarësisë së Kosovës? Është biseduar me Serbinë për rregullimin e brendshëm të Kosovës! Këto negociata e pollën asociacionin e komunave serbe brenda Kosovës, një lloj “republike serbe”.

LEXO EDHE:  Donald Lu: Shqipëria ka zëra kurajozë që flasin kundër dhunës ndaj gruas

LEXO EDHE:  Fushata kundër dhunës/ Klosi: Besimi është rritur, ndaj është rritur denoncimi

Gati një dekadë Kosova i lëshon pe Serbisë në shumë çështje dhe shpreson se një ditë do të vijë shpërblimi i madh nga Brukseli. E Brukseli, përmes një diplomateje të paaftë italiane me simpati për Rusinë, një ditë thotë: “Hashim dhe Aleksandër, zgjidheni ju vetë problemin, mund të takoheni edhe nëpër përfaqësi të BE-së në Europë dhe të diskutoni të lirë edhe për punën e kufijve”.

Në debatin për Mini-Schengen, të cilin Edi Rama bëhet sikur e ka shumë për zemër, ka një përhapje të miteve. Kur Edi Rama tha se qytetarët e Kosovës tani në Shqipëri mund të kërkojnë punë pa procedura burokratike, ndërsa shqiptarët e Shqipërisë në Kosovë janë të barabartë me kinezët – kjo deklaratë e tij ka nevojë për një shpjegim. Nuk është se Shqipëria po bën ndonjë ligj të veçantë për shqiptarët e Kosovës që ata të gjejnë më lehtë punë në Durrës apo në Tiranë. Ligji po bëhet për të gjithë, përfshirë serbët, malazezët, maqedonasit. Pastaj vetë nocioni Mini-Schengen është mashtrim. Schengeni si koncept përfshinë lëvizjen e lirë, jo hapjen e tregut të punës.

Ideja e Mini-Schengenit ballkanik përmban brenda vetes “katër liri”, siç ekzistojnë në BE: lirinë e qarkullimit të kapitalit, mallrave, shërbimeve dhe personave. Më korrekte do të ishte të flitej për një përpjekje për krijimin e një “Mini-BE-je ballkanike”. Thuhet se kjo parashihet edhe nga Procesi i Berlinit. Por, çka është Procesi i Berlinit? Një sheqerkë që u hidhet ballkanasve për të mos folur për hyrjen në BE. Në ministrinë e Jashtme të Gjermanisë vokabulari është përshtatur: nuk flitet për “anëtarësim në BE” të vendeve të Ballkanit, por për një “proces afrimi”. Dallimi është i madh.

Në Schengen është edhe Zvicra, por Zvicra për hapjen e tregut të punës nuk negocionin me ndonjë instancë të Schengenit, por me Bashkimin Europian. Kush hyn në BE, e dorëzon një pjesë të sovranitetit në Bruksel. Ku do të dorëzohet ky sovranitet në rastin e një “Mini-BE-je ballkanike”? Debati për të ashtuquajturin Mini-Schengen është një shtirje e udhëheqësve politikë në Beograd, Tiranë e Shkup për të dukur bashkëpunues para BE-së. Nëse nxjerr si përfitim hapjen e negociatave për hyrje në BE, kjo shtirje mund t’i falet edhe Edi Ramës, por ai nuk ka nevojë ta mitizojë dhe fetishizojë “Mini-BE-në ballkanike”.

Në një gjë Edi Rama, megjithatë, ka të drejtë: gjithnjë varet se kush i thotë gjërat. Kur ambasadori amerikan në Berlin pa asnjë paralajmërim shfaqet në opinion dhe u thotë serbëve dhe shqiptarëve të Kosovës: “Urime linja ajrore mes Beogradit dhe Prishtinës”, në kryeqytetin e Kosovës edhe Ramush Haradinajt i skuqen duart duke duartrokitur, pëfshirë këtu edhe segmente të shoqërisë civile që nguten për t’u dukur sa më “proamerikanë”. Mund të merret me mend se Edi Rama do shpallej kryetradhtar e poliagjent po të thoshte para një viti apo gjashtë muajsh këtë që tha ambasadori amerikan në Berlin.

Për t’u kthyer te kinezët e Edi Ramës që gjoja në Kosovë paskëshin më shumë të drejta se dikush nga Saranda apo Durrësi që vjen në Drenas apo Gjilan: ekonomistë në Kosovë thonë se Shqipëria është ndër vendet me më së shumti pengesa për prodhimet nga Kosova. Hapja e tregut të punës nuk duhet të mitizohet – këtu shqiptarët janë një: si në Kosovë si në Shqipëri nuk ka shumë vende të lira të punës. Kjo është arsyeja që njerëzit po ikin në Gjermani e gjetiu. Por më lehtë është të flitet për hapje të tregut të punës se sa për ikjen e njerzëve që nuk gjejnë vende të punës.

Pas takimit të sotëm mes Edi Ramës dhe Albin Kurtit u tha se në fund të marsit do të mbahet një mbledhje e dy qeverive në Shkodër. U tha po ashtu se do të krijohet një komision ndërshtetëror për zbatimin e 77 marrëveshjeve mes dy vendeve. Këtu qëndron krejt problemi mes Kosovës dhe Shqipërisë: ju mund të miratoni edhe marrëveshjet më fantastike, por duhet të keni administratë që e zbaton dhe që heq pengesat. Për këtë duhet edhe vullnet politik. Nganjëherë gjërat mund të tejkalohen mbase veç me humor. Është dëgjuar shpesh Albin Kurti duke thënë se Shqipëria do të duhej të ishte e Kastriotit dhe jo e Kastratit (duke aluduar në një biznesmen të Tiranës). Rastësi apo jo: më 13 shkurt në hotelin e këtij biznesmeni në Tiranë Kosova do të organizojë pritjen me rastin e 12-vjetorit të shpalljes së pavarësisë. Një rast i mirë që bijtë e shqipes nga Mitrovica në Sarandë të diskutojnë mbi privilegjet e kinezëve në Kosovë.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Bledi Mane/ E përdhunova edhe unë Tiranën!

Publikuar

-

Nga

Unë hyra pa trokitur, madje shkelmova derën dhe u futa brenda teje gjithë arrogancë. Ti e lodhur po flije. Të zgjova, të ngrita nga krevati, të nxorra jashtë lakuriq. Ishte ftohtë, e mban mend?

Binte shi dhe të lashë të lageshe e të dridheshe nga acari i dimrit. Shtëpinë ta ktheva përmbys, të prisha traditat, arkitekturën, të shkula caracin, ta thava pusin, ta piva rakinë, ta hëngra tavën e sheut.

Tapinë e shtëpisë ta vodha, dola jashtë, ta kyça derën, nxitova në gjykatë te Gjin Gjoni dhe e tjetërsova pronën. Ti prisje aty jashtë në shi e lagur dhe e ngjethur nga i ftohti. Sa më pe mua, qeshe dhe më pyete:

-Të futem edhe unë brenda?

Derën ta përplasa në fytyrë dhe të lashë të qulleshe deri në palcë. Rëmbeva telefonin dhe njoftova të gjithë miqtë e mi. Ata erdhën me rradhë një e nga një: Sali Kelmendi, Sali Berisha, Brokaj, Aleksandër Meksi, Fatos Nano, Ylli Bufi, Edi Rama, Bashkim Fino, Pandeli Majko, Lulzim Basha, Ilir Meta, Erion Veliaj e pasi i kërcënova dhe i josha nuk nguruan të më japin leje. Te shtëpia jote e bukur me pjergulla, lule dhe oksigjen ndërtova kullat e larta. Parkingje, dyqane, zyra, apartamente pa fund por ty nuk të dhurova asgjë. Ua shita skraparllinjve, tropojanëve, vlonjatëve, matjanëve, korçarëve, kuksianëve…

2./

LEXO EDHE:  14 vite pa Ibrahim Rugovën/ Vjosa Osmani: Të mësojmë nga urtësia e tij

LEXO EDHE:  Hapet zyra rajonale për bashkëpunim rinor

Ne jetojmë të gjithë të lumtur në pronat tona të reja ndërsa ti ende qëndron aty jashtë lakuriq, e drobitur, e raskapitur, e lagur, e ngjethur.

Ne të shikojmë çdo ditë nga dritaret e apartamenteve dhe makinavr tona të shtrenjta tek qëndron aty e vetmuar por ti përsëri qesh dhe na pyet:

-Të futem edhe unë brenda se kam ftohtë, por ne arogantët dhe mosmirënjohësit e pandreqshëm xhirrojmë gomat e makinave dhe ta lëndojmë çdo ditë e më tepër mikpritjen tënde!

LEXO TE PLOTE