Connect with Us

Përvjetori i shpërthimit të Çernobilit

Bota

Përvjetori i shpërthimit të Çernobilit

Publikuar

-

Qindra njerëz  në Ukrainë shënuan 29 vjetorin e incidentit më të rëndë bërthamor në botë, atë në centralin e Çernobilit. Shpërthimi në Çernobil me 26 prill të vitit 1986 shkaktoi 30 të vrarë. Mijëra ukrainas mbetën me aftësi të kufizuara të përhershme nga fatkeqësia. Qindra e mijëra të tjerëve iu desh të braktisin shtepitë e tyre sepse shpërthimi çliroi gaze të rrezikshme radioaktive.

Qindra njerëz u mblodhën në një ceremoni përkujtimore për viktimat e katastrofës së Çernobilit, duke shënuar kështu 29 vjetorin e aksidentit bërthamor më të rëndë në botë. Valentina Gondareva, është banore e qytetit Slavutych e zhvendosur këtu nga rrethinat pranë Çernobilit.

“Nxehtësia ishte e madhe dhe të gjithë ne kishim djegie, njolla dhe lëkura na kruhej. Pastaj na larguan nga qyteti dhe pritëm rradhën për autobusin që do të na çonte në një fshat. Më vonë e kuptuam se largimi ishte përgjithmonë.”

Një ceremoni fetare u mbajt në Slavutych, ku njerëzit vunë lule dhe qirinj. Slavutych, që ndodhet 60 kilometra nga centrali bërthamor i Çernobilit, është qyteti më i afërt i banueshëm pranë zonës së ndotur nga radioaktiviteti.  Është një qytet i ndërtuar qëllimisht për të strehuar njerëzit që u detyruan të braktisin shtepitë e tyre nga katastrofa. Përsëri Valentina Gondareva:

“Ky qytet është i mirë dhe jemi përshtatur ndaj gjithçkaje. Jemi këtu që nga viti 1988, por po na thanë se do të jetë e mundëshme të kthehemi nga kemi ardhur, ne do ta bënim këtë menjëherë.”

Shumë banorë aty kanë të afërm apo miq që ose u vranë nga zjarri që përpiu centralin pas shpërthimit, ose që kanë vdekur më pas nga sëmundjet e rrezatimit me gaz radioaktiv.

Shpërthimi në Çernobil me 26 prill 1986 shkaktoi menjëherë më shumë se 30 të vdekur dhe si rezultat i niveleve të larta të gazeve radioaktive në perimetrin prej 32 kilometrash, 135 njerëz u desh të evakuohen.

Shpërthimi çliroi një re vdekjeprurëse radioaktive e cila ndoti një zonë prej 150 kilometrash kateror në Ukrainë dhe Bjellorusinë fqinje.

Sipas të dhënave nga qeveria e Ukrainës, më shumë se 4 mijë njerëz që morën pjesë në përpjekjet sovjetike të nxituara dhe organizuara keq për pastrimin e vendin kanë vdekur. Por të dhënat e vërteta besohet se tregojnë për fatalitete më të larta.

Më shumë se 70 mijë ukrainas u bënë me aftësi të kufizuara nga katastrofa./voa

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Krizë qeveritare në Itali/ Çfarë do të ndodhë pas dorëheqjes së Giuseppe Contit? 

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conti tha se ka ndër mend të largohet nga posti, pas krizës qeveritare të shkaktuar nga kryetari i të djathtës ekstremiste Matteo Salvini dhe bëri thirrje për zgjedhje të reja elektorale.  

Kryeministri Italian Giuseppe Conte, bëri të martën të ditur se i dorëzoi dorëheqjen presidentit të vendit, duke i dhënë fund qeverisjes 14 mujore të populistëve. “Kur të mbarojnë diskutimet unë do të shkoj tek presidenti i Republikës për ta njoftuar zyrtarisht për dhënien fund të kësaj qeverisjeje dhe për t’i dorëzuar dorëheqjen,” tha Conte, në fjalimin e mbajtur para Senatit.

Dy javë më parë, ministri i Brendshëm Italian Matteo Salvini bëri njoftimin e papritur se Lega e tij ekstremiste e djathtë nuk do të vazhdojë të qëndrojë më në aleancë me Lëvizjen Pesë Yjet, prezantoi dhënien e mosbesimit dhe kërkoi zgjidhje të reja.

Senati italian, 20 gusht 2019

Çfarë do të ndodhë tani? 

Conte i kërkoi të marten në mbrëmje zyrtarisht dorëheqjen presidentit, Sergio Mattarella. Si kryetar i shtetit Mattarella mund të mos e pranojë dorëheqjen, dhe t’i kërkojë Conte-s të qëndrojë në post, duke u përpjekur që të gjejë një alternativë për të marrë shumicën në parlament. Ai mund ta pranojë dorëheqjen dhe të kërkojë një udhëheqës tjetër, i cili mund të formojë një koalicion të ri. Nëse këto obsione nuk janë të mundshme, parlamenti mund të shpërbëhet duke kërkuar zgjedhje të reja në tetor.

Matteo Salvini kërkon zgjedhje të reja

Kryeministri e kritikon Salvinin si ‘të papërgjegjshëm’

Gjatë fjalimit të tij në Senat, Conte kritikoi Salvinin, duke thënë se ai ka vepruar në mënyrë shumë egoiste, kur vendosi t’ i japë fund koalicionit në pushtet. “Është e papërgjegjshme të shkaktosh krizë qeveritare,” tha Conte duke shtuar se lëvizja e tij “tregon interesa personale dhe partiake.”

Conte, i cili nuk është anëtar i ndonjë partie pjesë e koalicionit, tha, se vendimi i Salvinit e ka vënë në rrezik Italinë, vendin me ekonominë e tretë më të madhe të zones së euros, duke e futur në mes të “një spiraleje paqëndrueshmërie politike dhe mungese stabiliteti financiar.” “T’i çosh qytetarët që të votojnë është thelbi i demokracisë, t’ i pyesësh ata çdo vit që të votojnë është mungesë përgjegjësie,” tha kryeministri. Salvini, që është zëvendëskryeministër u pa gjatë fjalimit të Contes që të tundte kokën dhe rrotullonte sytë, kurse anëtarë të Ligës së tij i fishkëllyen kryeministrit Italian që nga karrigia ku ishin ulur në Senat.

Protesta në Itali

Sipas sondazheve aktuale mbështetja është rritur për Ligën e Salvinit, parti që është kundër emigrantëve, ndërkohë që për Lëvizjen Pesë Yjet ajo ka rënë në mënyrë të konsiderueshme. Analistët mendojnë, se duke u përpjekur të sjellë zgjedhje të parakohshme, Salvini shpreson të fitojë pikë nga rritja e popullaritetit të partisë së tij në mënyrë që të bëhet kryeministri i ardhshëm i Italisë. / DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rasti “Reket”/ Arrestohet kryeprokurorja speciale

Publikuar

-

Nga

Policia në Maqedoninë e Veriut ka arrestuar rreth mesditës së sotme, kryeprokuroren speciale, Katica Janeva.

Janeva gjatë ditës së djeshme dëshmoi për rastin “Reket”, por sot statusi i saj është ndryshuar nga dëshmitare në të dyshuar.

Rasti “Reket”, u publikua pak kohë më parë nga gazeta italiane “La Verita”, ku për zhvatje të biznesmenëve janë të akuzuar Bojan Jovanovski dhe Zoran Mileski.

Në materialet  e publikuara audio nga gazeta italiane “La Verita” dëgjohet zëri i saj kur i thotë biznesmenit Kamçev se “çdo gjë do të jetë në rregull”.

Deri më tani për rastin “Reket” nga PSP-ja kanë dëshmuar prokurorët, Lile Stefanova, Burim Rustemi dhe Elizabeta Josifoska./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Ja kush janë 10 vendet më të sigurta në botë, nëse shpërthen Lufta e Tretë Botërore

Publikuar

-

Nga

A ka vende të sigurta në këtë botë, në rastin e një lufte bërthamore? Po, janë disa vende të largëta dhe të izoluara në botë, që e ofrojnë këtë siguri. Lufta e Tretë Botërore, do të jetë bërthamore dhe shumë shkatërruese. Ai që kërkon të shpëtojë jetën e tij, duhet të shkojë në një nga vendet më të largëta në botë, shumë larg nga epiqendrës së bombave bërthamore. Dhe kjo epiqendër do të jetë në Evropë, Azi dhe Amerikën e Veriut.

10. Ishujt Sejshell

Ky koleksion ishujsh, ndodhet 1000 kilometra larg nga Afrika, India dhe Gjiri Persik, duke qenë kësisoj një nga vendet më të sigurta në botë. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, këto ishuj u përdorën si pika mbështetëse, por nuk u bombarduan. Zyrtarisht, Ishujt Sejshell nuk kanë pasur asnjë luftë që pas pavarësisë së tyre në vitin 1976.

9. Zelanda e Re

Ky vend, ndodhet larg kontinenteve kryesore të botës. Ai ka një ekonomi dhe pasuri të mjaftueshme për të siguruar burime jetike si uji, energjia dhe ushqimi. Kërcënimi më i afërt për Zelandën e Re, duhet të jetë nga Australia. Por pse duhet që dikush ta bombardojë këtë vend? Do të ishte humbje kohe, parash dhe energjish.

8. Ishulli Niue

Kombi ishullor, është një nga vendet më të izoluara të botës. Ai ndodhet në jug të Oqeanit Paqësor Jugor, 2.400 kilometra në verilindje të Zelandës së Re. Një luftë bërthamore, nuk do
ta dëmtojë dot kurrë këtë ishull të vogël. Niue, është një nga ishujt më të mëdhenj koralorë në botë. Plazhet dhe vija bregdetare janë përallore. Ai varet nga bujqësia, minierat, tregtia dhe turizmi.

7. Tuvalu

Ky ishull në Oqeanin Paqësor, është aq i vogël, sa që thuajse nuk duket fare në hartën botërore. Tuvalu është një arkipelag vullkanik, dhe përbëhet nga ishuj koralorë. Ai është vendi i katërt më i vogël në botë. Asnjë vend i madh nuk do të shpenzonte miliona dollarë, për të bombarduar këtë komb të vogël, për shkak se nuk ka asnjë përfitim.

6. Kili

Kili, është pjesë e një kontinenti të madh, Amerikës së Jugut. E megjithatë është i sigurt, pasi është i rrethuar nga malet e Andeve, shkretëtira e thatë e Atakamës, dhe një vijë bregdetare tepër e thyer. Ky vend, qëndroi neutral gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ndërkohë, ai ka edhe Ishujt e Pashkëve, ku mund të strehoheni të sigurtë gjatë Luftës së Tretë Botërore.

5. Islanda

Islanda është larg pjesës kontinentale të Evropës dhe Britanisë së Madhe, dhe më pranë Polit të Veriut. Ky vend nuk është shumë i populluar, çka e shndërron atë në një destinacion të sigurtë, në rastin e shpërthimit të Luftës së Tretë Botërore. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Islanda ishte neutrale. Vendi ka shumë fusha vullkanike, male dhe akullnaja. Ekonomia e tij është e qëndrueshme.

4. Ishujt Kuk

Janë një grumbull ishujsh të shpërndarë në jugun e Oqeanit Paqësor. Kombi ishullor, bashkëpunon kryesisht me Zelandën e Re. Vendi ka një ekonomi të vogël, dhe një popullsi të paktë. Burimi kryesor i ekonomisë është turizmi. Ai mbijeton falë peshkimit, eksporteve detare, dhe atyre të frutave.

3. Tonga

Tonga ndodhet në rajonin e Oqeanisë, dhe përbëhet nga 169 ishuj të vegjël. Mbretëria e Tongas, është një shtet Sovran, ku të banuar janë vetëm 36 ishuj. Shumica e popullsisë banon në Tongatapu, që mbrohet nga lagunat dhe shkëmbinjtë gelqerorë. Për shkak të shtrirjes së gjerë në oqean, bonbardimi i të gjithë ishujve do të ishte i vështirë. Prandaj nëse shpërthen lufta, është një destinacion i sigurtë.

2. Ishujt Fixhi

Është një vend i vogël në Paqësorin Jugperëndimor, i përbërë nga 332 ishuj të vegjël. Vetëm 106 prej tyre janë të banuar. Ato ndodhen 2.000 km larg nga Zelanda e Re. Fixhi është një nga ekonomitë më të zhvilluara në Paqësor. Ky vend ndodhet larg kontinenteve kryesore, ndaj është një nga vendet më të sigurta në botë. Kombi është paqësor, dhe gjatë historisë së tij nuk është përfshirë në asnjë luftë.

1. Ishujt Vanuatu

Është një vend i përbërë nga rreth 80 ishuj, që shtrihen në një sipërfaqe prej 1.300 km2. Ai ndodhet 1.750 km në lindje të Australisë. Edhe pse pati njëfarë roli gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai mbetet i sigurtë. Dy luftërat botërore, nuk e dëmtuan këtë vend. Ai ndodhet rreth 11.000 km larg SHBA-së, dhe është një destinacion i sigurtë për refugjatët e luftës./ Përshtatur nga CNA.al.

LEXO TE PLOTE