Connect with Us

Çfarë dinë kafshët për mjekësinë?

Kuriozitete

Çfarë dinë kafshët për mjekësinë?

Publikuar

-

Qentë, majmunët e madje edhe bletët – që të gjithë përdorin medikamente p.sh. ekstraktet e bimëve për t’u mbrojtur nga parazitët. Studiuesit shpresojnë, se dija mjekësore e kafshëve mund të jetë e vlefshme për njerëzit.

Receta kundër parazitëve

Çfarë bëjnë majmunët, si kjo shimpanze, kur vuajnë prej diaresë apo malarjes për shkak të parazitëve? Ato shfrytëzojnë vetitë kuruse të bimëve. Studiuesit kanë zbuluar, se shimpanzetë përshkojnë rrugë të gjata për të gjetur bimën “Aspilia”.

Pastrues ndaj parazitëve

Gjethet e ashpra të Aspilias stimulojnë lëvizjet e zorrëve dhe u ndihmojnë shimapnzeve që t’i ekstradojnë më shpejt parazitët dhe shirtin e zorrëve. Në këtë mënyrë ato e minimizojnë prekjen prej parazitëve. Edhe njerëzit në Tanzani e shfyrtëzojnë efektin kurues të kësaj bime.

Kumbulla çudibërëse

Edhe kumbulla e zezë, ose Vitex Doniana përdoret prej majmunëve. Ajo ndihmon në rastin e pickimit nga gjarpërinjtë. Gjithashtu ajo ka efekt qetësues pas sëmundjeve virale si ethet e verdhëzës apo për zbutjen e dhimbjeve nga mensturacionet – e kjo jo vetëm tek majmunët, por edhe tek njerëzit.

Duke mësuar nga prindërit

Qingjat vëzhgojnë mënyrën e të ngrënit të nënave të tyre dhe identifikojnë veçoritë e dobishme të ushqimeve. Dythundrakët kur preken nga parazitët ushqehen me bimë që kanë përqëndrim të lartë tanine, konstatojnë studiuesit e Universitetit të shtetit Utah. Kur ata e kanë luftuar infeksionin, hanë sërish bimë si zakonisht.

Alkooli bën mirë për të vegjëlit

Alkooli i mbron pasardhësit e mizave të frutave. Nëse gjejnë parazitë në afërsi të tyre, femrat i lëshojnë vezët tek frutat e thartuara. Kur larva ha ushqim me përmbajtje alkooli parazitët që i kanosen asaj ngordhin.

Bar natyror shërues për larvën me push

Edhe larva, ose „ariu me lesh“, ka një bar shtëpiak. Ajo preferon të hajë bimë me përmbajtje alkaloidi, kur vuan prej parazitëve.

LEXO EDHE:  Menduat se i keni parë të gjitha?/ Këto gjirafa në Kenia do ju ëmbëlsojnë ditën

Një gonxhe toksike si fole

Flutura mbretëreshë (Danaus plexippus) i mbron larvat e saj duke i lëshuar vezët në bimët e mëndafshit. Këto bimë kanë një përqindje të lartë cardenolidesh, të cilat janë helmuese për ata që i hanë.

 

Substanca vepruese antibakteriale e mjaltit

Bletët prodhojnë dyllin e bletës, që ka rëndësi ekzistenciale për koloninë. Ato prodhojnë të ashtuquajturin propolis me të cilin izolojnë hyrjet e foleve të tyre. Në këtë mënyrë ato mbrohen prej sëmundjeve. Edhe njeriu e përdor këtë rrëshirë natyrore, sepse ajo ka efekt antibakterial, zbut dhimbjen dhe mbron nga infeksionet.

A ke një cigare?

Në Meksikë trumcakët me vetëdije të plotë grumbullojnë në foletë e tyre bishta cigaresh. Nikotina ka efekt veprues kundër acarieve (një lloj merimange). Studiuesit megjithatë mendojnë, se bishtat e cigareve njëkohësisht e dëmtojnë shëndetin e zogjve.

Edhe mishngrënësit i preferojnë barishtet

Shumë njerëz që mbajnë mace e qen e njohin reagimin e shtëpiakëve të tyre kur ata hanë bar. Arsyeja përse ata hanë bar ka të bëjë me çrrregullimet në stomak. Barishtet bëjnë efekt duke provokuar vjelljen për pastrimin e stomakut.

Bimët toksike eukaliptike që përfundojnë sërish në dhe

Koala (Phascolarctos cinereus) ushqehet me qindra lloje bimësh eukaliptike. Por nëse këta arushë hanë ndonjëherë bimën e gabuar, ato pas kësaj hanë menjëherë dhe. Dheu i neutralizon lëndët toksike.

Kozmetikë në pyjet tropikale

Majmunët kapucinë nuk kanë në dispozicion rrjeta për t’u mbrojtur prej mushkonjave. Ndaj ato kanë gjetur një tjetër mjet mbrojtës për të shpëtuar prej këtij insekti pickues. Këta majmunë lyhen me një lëndë speciale që mbron prej instekteve…

Kozmetikë zvarranikësh

…ato përdorin helmin e shumëkëmbëshit, për të lyer trupin. Ky i mbron prej mushkonjave – këto dije mjekësore kafshët i kanë mësuar prej vëzhgimit mijëravjeçar dhe i kanë përçuar brez pas brezi.

DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

“Gjashtëkëndëshi dimëror”/ Si të shohim ngjarjen e rrallë hapësinore gjatë kësaj jave?

Publikuar

-

Nga

Hëna mund t’ju ​​udhëheqë drejt një modeli argëtues të yjeve këtë javë. Njihet si “Gjashtëkëndëshi i Dimrit” dhe përfshin lidhjen e gjashtë yjeve të ndryshme me njëri-tjetrin. Në aspektin e astrologjisë modeli referohet si një asterizëm. Kjo do të thotë se është një model që lidh yjet në një formë dhe Hëna do të jetë në mes.

Yjet janë Sirius, Procyon, Pollux, Castor, Capella, Aldebaran dhe Rigel. Ata i përkasin përkatësisht në konstelacionet Canis Major, Canis Minor, Binjakët, Auriga, Demi dhe Orion.

Si të shikoni “Gjashtëkëndëshin e Dimrit”?

Ju mund ta përdorni Hënën si udhëzuese për modelin e yjeve të “Gjashtëkëndëshit Dimëror të hënën dhe të martën këtë javë. Ju do të keni nevojë për qiell të pastër, por nuk do të keni nevojë për ndonjë pajisje të veçantë. Sidoqoftë, dylbi ose një teleskop i vogël mund t’ju japin një pamje shumë më të mirë.

Sirius është ylli më i ndritshëm dhe do të jetë ai më i largët nën Hënë. Ju mund të dëshironi ta dalloni këtë së pari dhe më pas të gjurmoni formën në drejtim të akrepave të orës drejt yllit Rigel në të djathtën e sipërme dhe pastaj përsëri lart në Aldebaran. Provoni të shikoni drejt qiellit jugor në mbrëmjen e vonë rreth orës 22:00. Edhe pse modeli quhet “Gjashtëkëndësh”, Pollux dhe Castor në konstelacionin Binjakët i japin formës pak avantazh shtesë. Ylli i ndritshëm Betelgeuse mund të gjendet gjithashtu në qendër të modelit. E njëjta pamje thuhet të jetë e dukshme në Australi por me kokë poshtë dhe në qiellin verior.

LEXO EDHE:  Foto-Gjahtarët shfrytëzojnë situatën nga Covid-19/ Nuk kursejnë çiftet për kafshët dhe shpendët e rralla

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Shkuan kafshët të votojnë

Nëse nuk jeni të sigurt se çfarë po shikoni, gjithmonë mund të shkarkoni një aplikacion të skanimit të qiellit të natës që lejon smartphone-in tuaj të përcaktojë yjet. Sigurohuni që më pas t’i jepni syve tuaj një pushim nga telefoni juaj, shikimi me yje është më i miri kur sytë tuaj janë rregulluar në errësirë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Mban titullin “kafsha më e madhe” / Gjendet fosili i dinosaurit gjigant

Publikuar

-

Nga

Kockat e fosilizuara të një dinosauri të zbuluar në Argjentinë që do të kishte shkelur tokën 98 milionë vjet më parë mund të kenë qenë kafsha më e madhe e tokës që keni parë ndonjëherë. Paleontologët lokalë gjetën mbetjet, të cilat përfshijnë 24 rruaza nga bishti i krijesave dhe disa kocka të legenit,  në Provincën Neuquén në 2012.

Besohet të jetë një titanosaur, një nga sauropodët më të mëdhenj, një grup dinosaurësh të karakterizuar nga madhësia e tyre, këmbët si kolonë dhe qafat dhe bishtat e zgjatur. Ndërsa ekipi nuk ka qenë në gjendje ta konfirmojë atë si një specie të re ende, fosilet nuk duket se përputhen me mbetjet e tjera të dinosaurëve sauropod. Gjetja mund të ndihmojë ekspertët të kuptojnë më mirë se si evoluan dhe jetuan dinosaurët gjigantë sauropod miliona vjet më parë.

Pavarësisht gjetjes së re, titulli i ‘kafshës më të madhe ndonjëherë’ mbahet ende nga balena blu, e cila ka qenë deri në 110 metra (33,6 metra) gjatësi. Mbetjet e fosilizuara u gjetën në shtresat e shkëmbinjve që gjeologët i referohen si ‘Formacioni Candeleros’ dhe më konkretisht në një nivel që do të përfaqësonte depozitat nga një fushë përmbytëse me baltë.

“Është e qartë se titanosauri i rikuperuar pjesërisht nga Formacioni Candeleros mund të konsiderohet një nga titanozurët më të mëdhenj”, shkruajnë studiuesit.”Ndoshta e një mase trupi të krahasueshme me Patagotitan ose Argjentinosaur ose edhe më e madhe,” shtuan ata.

Patagotitan, e cila u zbulua për herë të parë në Argjentinë përsëri në 2013 mendohet të ketë arritur një gjatësi prej më shumë se 121 metra (37 metra) dhe ka të ngjarë të peshonte rreth 55-57 ton.

LEXO EDHE:  EKSKLUZIVE/ Skandal me recetat në Urgjencë

LEXO EDHE:  FOTOT- Si duket jeta e një gruaje që jeton me 1300 qen, 100 mace dhe 4 kuaj

Ndryshe nga mbetjet e tjera të gërmuara nga formacioni, ky ekzemplar,  i cili është cilësuar ‘MOZ-Pv 1221’,  mbeti i artikuluar kryesisht, duke sugjeruar që më shumë skelet do të zbulohet në të njëjtin vend ndërsa përparon gërmimi. Në të vërtetë, ekipi raporton se kockat e gjymtyrëve të dinosaurëve janë gjetur, por nuk janë gërmuar ende.

Për shkak të natyrës së pjesshme të zbulimit deri më tani, studiuesit thanë se nuk ka qenë ende e mundur të vlerësohet se sa MOZ-Pv 1221 do të kishte peshuar në jetë. Sipas studiuesve, Provinca Neuquén do të kishte qenë shtëpia e specieve të shumta sauropod 98 vjet më parë – secila prej tyre do të kishte zënë një rol të ndryshëm, ose ‘ngrohtë’, në ekosistemin dhe rrjetin ushqimor.

Ekzemplari këtu i raportuar sugjeron fuqimisht bashkë-ekzistencën e titanosaurëve më të mëdhenj dhe të mesëm me rebbakisaurids me përmasa të vogla në fillim të Kretaceut të Vonë që tregon ndarjen e supozuar të kamareve, “thanë ata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zbulohet hardhuca e “tmerrshme” e detit që endej në brigjet e Afrikës 66 milionë vjet më parë

Publikuar

-

Nga

Zbulohet hardhuca e “tmerrshme” e detit që endej në brigjet e Afrikës 66 milionë vjet më parë

Studimi ka zbuluar një zvarranik prehistorik që endej në brigjet e Afrikës 66 milion137 vjet më parë kishte dhëmbë vdekjeprurës si një peshkaqen që mund të priste një peshk në gjysmë me një kafshim. Studiuesit kanë zbuluar mbetjet e fosilizuara të një specie të re mosasaur, një hardhucë ​​e lashtë deti që nga epoka e dinosaurëve.

Kjo specie e veçantë u gjet se kishte dhëmbë si peshkaqen që i dhanë asaj një pickim vdekjeprurës. Zbulimi shton larminë e zvarranikëve detarë në periudhën e vonë të Kretaceut dhe sugjeron që larmia e tyre arriti kulmin pak para se asteroidi vrasës i dinosaurëve të goditej 66 milion vjet më parë, sipas studiuesve.

Mbetjet e fosilizuara të specieve të reja, të quajtura Xenodens calminechari, u zbuluan në Fosfatet Maastrichtian të Marokut nga studiuesit nga Universiteti i Bath. Dr Nick Longrich, Pedagog i Lartë në Qendrën Milner për Evolucion në Universitetin e Bath dhe autori kryesor i studimit, tha: ’66 milion vjet më parë, brigjet e Afrikës ishin detet më të rrezikshme në botë.

‘Diversiteti i grabitqarëve atje nuk ishte ndryshe nga çdo gjë që shihej kudo tjetër në planet. ‘Mosasaur i ri shton një listë me rritje të shpejtë të zvarranikëve detarë të njohur nga Kretaceu i fundit i Marokut, i cili në atë kohë ishte zhytur nën një det tropikal. Një larmi e madhe e mozaurëve jetonte këtu. Disa ishin grabitqarë gjigantë, të zhytur në thellësi, si balenat moderne të spermës, të tjerë me dhëmbë të mëdhenj dhe të rritur deri në dhjetë metra të gjatë, ishin grabitqarët më të mirë si orkat, të tjerët hëngrën butak si vidra moderne të detit – dhe pastaj ishte Xenodens i vogël i çuditshëm.

Ata bashkëjetuan me plesiosaurs me qafë të gjatë, breshka gjigande detare dhe peshq me dhëmbë.  Mosasaur i ri shton një tjetër grabitqar të rrezikshëm në përzierje.Ndërsa hardhuca e detit kishte vetëm të njëjtën madhësi si një derr i vogël, dhëmbët e tij prerës do ta kishin lejuar atë të grushtonte mbi peshën e tij, duke prerë peshq në gjysmë dhe duke marrë kafshime të mëdha nga kafshët më të mëdha.

LEXO EDHE:  Studentët në grevë urie, kërkojnë uljen e tarifave

LEXO EDHE:  Studentët në grevë urie, kërkojnë uljen e tarifave

“Ata janë si thikat e shitura në atë reklamë të vjetër televizive të natës vonë – ata do të presin gjithçka,” tha Dr Longrich.

Mosasaurs jetuan së bashku me dinosaurët para se asteroidi të godiste dhe të zhdukte 90 përqind të të gjitha specieve në Tokë. Sidoqoftë, studimi i ri tregon se ekosistemi nuk ishte në rënie para goditjes së asteroidit, dhe përkundrazi ka të ngjarë që zvarranikët detarë të ishin në të vërtetë duke u zgjeruar në larmi.Dr Nour-Eddine Jalil i Muzeut Kombëtar të Historisë Natyrore në Paris dhe Universite Cadi Ayyad në Marrakech, tha: ‘Një mosasaur me dhëmbë peshkaqeni është një adaptim i ri i mozaurëve aq befasues sa dukej si një krijesë fantastike nga imagjinata e një artisti. ‘Xenodens calminechari është provë e mëtejshme e paleobiodiversitetit të jashtëzakonshëm të Detit Fosfat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE