Connect with Us

Grida Duma mohon zërat: Nuk jam divorcuar

Aktualitet

Grida Duma mohon zërat: Nuk jam divorcuar

Publikuar

-

Sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun në Partinë Demokratike, Grida Duma ka pranuar të flasë rreth çështjes së  divorcit të saj, për të cilin u përfol shumë në media e rrjete sociale.

“Falënderoj familjen time për sakrificat që duhet të bëjë edhe duke dëgjuar këto shëmti”, ka thënë Duma për Gazetën Shqiptare.

Në këtë mënyrë, një prej figurave më të konsoliduara të politikës, mohon divorcin. Historia e dashurisë 18- vjeçare me bashkeshortin e saj nis që në kohën kur Duma ishte studente dhe Ilir Shqina pedagogu i saj. Fryt i kësaj martese është djali i tyre 9-vjeçar. Në daljet publike, Grida nuk harron pa përmendur historinë e dashurisë me Ilirin, duke e përshkruar si një lidhje shumë të fortë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ku “humbi” vota e emigrantëve?/ Ende nuk dihet si do të funksionojë, procesi drejt dështimit

Publikuar

-

Nga

Ku “humbi” vota e emigrantëve?/ Ende nuk dihet si do të funksionojë, procesi drejt dështimit

Kur kanë mbetur rreth 100 ditë nga zgjedhje e 25 prillit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve akoma nuk ka finalizuar procesin e votimit të emigrantëve në vendet ku ata punojnë e jetojnë.

Por, ku ka ngecur ky proces? Kryetari i KQZ, Ilirjan Celibashi, në ditët e fundit të vitit 2020 besimplotë se këtë vit do të realizohej premtimi i vjetër politik për t’u mundësuar emigrantëve të ushtrojnë të drejtën e votës nga vendet ku jetojnë.

Sipas tij ky ishte një proces kompleks që ka rezultuar më i vështirë nga sa dukej.

“Ne sot që flasim jemi duke punuar për ta realizuar dhe kemi besim që kjo mund të bëhet. Po përpiqemi që ta finalizojnë të paktën teknikisht. Procesi është delikat dhe kërkon një konsensus sa më të gjerë”, tha kreu i KQZ-së, Ilirjan Celibashi.

Vullneti politik nuk ka munguar asnjëherë nga asnjë palë. Por për socialistët duhet të mendojmë për zgjedhjet e ardhësme, pasi në 25 prill, kush dëshiron të votojë, duhet të bëjë këtë vetëm në vendlindje.

“Ne 25 prill do të votohet siç është votuar në zgjedhjet e deritanishme. Kush dëshiron të votojë duhet të vijë të votojë në territorin e republikës së Shqipërisë. Ky diskutim është bërë për në zgjedhjet e vitit 2025”, tha Arben Pëllumbi, sekretar organizativ i PS-së.

LEXO EDHE:  Shënim/ Kur imoraliteti bën moral

LEXO EDHE:  Protestat për vrasjen e Klodian Rashës/ Duma: Nuk i dhamë shans Ramës ta përdorte politikisht

Në fakt një deklaratë prapaktheu kjo e mazhorancës pasi në programin e qeverisjes të mandatit të dytë, votën e emigrantëve e kishte mes pikave kryesore.

“Brenda gjysmës së parë të mandatit qeverisës do të përfundojmë procesin e regjistrimit të shtetasve tanë jashtë vendit për t’i dhënë mundësinë shqiptarëve me banim jashtë vendit të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në zgjedhjet parlamentare të vitit 2021”, thuhet në program.

Përtej premtimeve dhe vullnetit politik, çështjet tekniket që kërkojnë zgjidhje pasojnë njëra-tjetrën. Disa ditë më parë komisioni qendror i zgjedhjeve përjashtoi mundësinë që vota e emigranteve të aplikohet nëpërmjet portalit e-albania dhe për të bërë të mundur këtë proces, do ngrihej një sistem nga vetë KQZ që kërkonte dhënat e zgjedhjeve së bashku me FACE ID.

Por me sa duket koha nuk premton për të organizuar dhe vënë në funksion një proces kaq kompleks pasi akoma nuk është përcaktuar as mënyra dhe as zonat ku emigrantët do të votojnë./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kompania e kualifikuar për identifikimin elektronik e akuzuar për manipulim/ Kulluri zbulon skenarin Rama-Basha

Publikuar

-

Nga

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Kulluri: Ishte vonë të ndërhynte Venecia! Përgjegjësinë e vetme e ka opozita

Komisioni i Vlerësimit të Ofertave kualifikoi sot kompaninë Smartmatic International Holding B. V. që do merret me identifikimin elektronik të votuesve dhe verifikimin e tyre pas zgjedhor.

Por sipas Report Tv, Smartmatic është e njëjta komopani ndaj së cilës Sidney Poëell, avokati i presidentit të SHBA Donald Trump, lëshoi akuza për manipulim votash dhe ndryshimin e rezultatit përfundimtar në zgjedhjet presidenciale të 2020-ës.

Për këtë ka reaguar edhe ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri, i cili ngre akuza ndaj kryetarit të PD-së Lulzim Basha dhe kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  “Ka mbledhur vota kundër meje”/ Arben Ristani zbulon pabesinë e Grida Dumës

LEXO EDHE:  “Ka mbledhur vota kundër meje”/ Arben Ristani zbulon pabesinë e Grida Dumës

Kulluri thotë se të dy për përgatisin identifikimin biomanipulativ të zgjedhësve dhe e cilëson Bashën si kukull të Ramës.

Ja pra që PD propozon dhe Rama miraton identifikimin biomanipulativ të zgjedhësve!

Pasi Basha uroi i pari Biden megjithë qëndrimin e Republikanëve për zgjedhje të vjedhura, tani pranon kompaninë e akuzuar për vjedhje nga e djathta amerikane!

Kush është kukulla e Ramës dhe Establishmenti?!”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kreu i ARSH-së: Asnjë aks i bllokuar, kemi 5 mijë tonë kripë për sezonin dimëror

Publikuar

-

Nga

Kreu i ARSH-së: Asnjë aks i bllokuar, kemi 5 mijë tonë kripë për sezonin dimëror

Ergys Verdho, drejtor i Autoritetit Rrugor Shqiptar thotë se në të gjithë territorin e vendit, gjatë 24 orëve të fundit nuk ka pasur asnjë rrugë të bllokuar nga dëbora apo ngrica.

Z.Verdho në një intervistë për Euronews Albania thotë se, në zonat ku ka pasur reshje dëbore gjatë ditëve të fundit është hedhur kripë për të mundësuar qarkullimin e automjeteve pa përdorur zinxhirë.

Ai sugjeroi për drejtuesit e automjeteve që do të udhëtojnë në rrugët e zonës veriore dhe juglindore të vendit që të përdorin goma dimërore.

“Do t’u bëjë një apel drejtuese që të pajisen me goma dimërore dhe në akset e zonave të thella malore duhet të pajisen me zinxhirë”, tha kreu i ARSH-së.

LEXO EDHE:  Shënim/ Kur imoraliteti bën moral

LEXO EDHE:  Dy fakte të reja që zbulojnë GD-në e Ervin Salianjit

Z.Verdho theksoi gjatë intervistës se janë marrë masa që në nëntor për të përballuar situatën gjatë dimrin dhe bëri me dije se, në dispozicion nga kompanitë që ARSH ka kontrata janë në total 1200 punëtorë, 500 mjete në operim dhe 5 mijë tonë kripë në dispozicion të mirëmbajtjes së rrugëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE