Connect with Us

BE dridhet – Cipras në Moskë

Uncategorized

BE dridhet – Cipras në Moskë

Publikuar

-

Komisioni i BE-së në Bruksel nuk mund të komentojë lidhur me vizitat shtetërore të kryetarëve të qeverive të vendeve anëtare, edhe nëse ata janë aq të padëshirueshme si udhëtimi i Aleksis Cipras në Moskë. Kështu që një ditë para saj çdo gjë u përqëndrua në temën e pjeshkëve: Sikur Greqia të arrijë të anashkalojë embargon e tregtisë për produktet bujqësore, që qeveria ruse vendosi vitin e kaluar në shenjë hakmarrjeje ndaj sanksioneve të BE-së, çfarë do të thoshte Komisioni? Që atëherë jo vetëm fermerët skocezë të salmonit dhe kultivuesit polakë të mollëve, por edhe fermerët grekë të pjeshkëve ankohen për humbje. Deri në 60 për qind të të vjelave ata e shesin zakonisht në Rusi. Para embargos tregtare Greqia eksportonte produkte bujqësore me vlerë prej 180 milionë euro në tregun rus, gati një të katërtën e prodhimit të saj. “Ne presim që të gjitha shtetet anëtare të trajtohen në mënyrë të barabartë”, deklaroi një zëdhënës, duke shtuar se politika tregtare është një kompetencë ekskluzive e BE-së.

Frika nga presioni

Një tjetër paralajmërim në drejtim të Athinës, për të mos dalë jashtë linjës, përsa i përket qëndrimit ndaj Rusisë. Këtu natyrisht nuk është fjala vetëm për pjeshka, por për më shumë. Gazeta ruse “Kommersant”, shkruante para vizitës së Cipras, se duhet biseduar për uljen e çmimit të gazit dhe për kreditë, që mund të jepen vetëm në këmbim të investimeve. Se për cilat ndërmarrje shtetërore greke është e interesuar Moska, mbetet fillimisht e hapur. Moska duhet të jetë e interesuar pë portin e Selanikut, negociatat e mëparshme për pjesëmarrjen ruse në furnizuesin e gazit Depa patën dështuar. Në vend të kësaj Greqia planifikon të ofrojë një zgjatje të tubacioneve të Turkish Stream nëpër territorin e saj, në mënyrë që të mund të furnizohet edhe Evropa juglindore.

As çështja e frutave dhe as ajo e gazit nuk do të ishin në parim të përshtatshme për të tronditur BE. Megjithatë Aleksis Cipras ka bërë javën e kaluar punë paraprake, për të demonstruar potencialin kërcënues të vizitës së tij në Moskë. Greqia mund të jetë një hallkë lidhëse mes Rusisë dhe Perëndimit, sanksionet e BE-së nuk sjellin asgjë. “Qeveritë e mëparshme greke nuk kanë bërë më të mirën për të penguar sanksionet për shkak të krizës në Ukrainë”, i tha ai agjencisë ruse të lajmeve Tass. Një shenjë e qartë se ai mund të bënte ndryshe, kur në qershor në samitin e BE do të duhet të bëhet zgjatja e këtyre sanksioneve. Dhe së fundi, arkitektura e re e sigurisë evropiane duhet të përfshijnë edhe Rusinë. Presidenti i Parlamentit Europian Martin Schulz porositi në gazetën “Hannoversche Zeitung”, se Cipras nuk duhet t’i zhgënjejë partnerët në BE dhe nuk është e pranueshme, që në këmbim të ndihmës ruse ai vë në rrezik qëndrimin unik të Evropës në politikën ndaj Rusisë. Dhe kryetari i kristiandemokratëve në Parlamentin Evropian, Manfred Weber, tha lidhur me këtë: “Kryeministri Cipras me vizitën e tij në Moskë bën një lojë të rrezikshme në kohë të vështira. Vendet e tjera të BE-së nuk do të bëhen pre e kësaj.”

LEXO EDHE:  Negociatat me BE/ Rama takohet nesër me Macron

Mesazhe kontradiktore nga Athina

Por në fillim të javës ministri i Financave Yanis Varoufakis hodhi poshtë dyshimin, se Athina do të veprojë në Moskë sipas motos: kredi miliardëshe me përçarjen e BE në sanksionet ndaj Rusisë. Greqia nuk kërkon ndihma financiare jashtë BE, siguroi Varoufakis, një gjë e tillë rregullohet brenda familjes evropiane. Por si çdo vend tjetër ne kemi marrëdhënie bilaterale, tha ai për një gazetë ekonomike në Athinë. Ekpertja e politikës së jashtme Judy Dempsey nga fondacioni Carnegie dyshon, nëse u duhet besuar garancive të t illa. Fundja Moska i ka huajtur edhe Qipros 2,5 miliardë euro, kur vendi ndodhej para falimentitmi në vitin 2011. Cipras përpiqet këtu me një taktikë shumë brutale, të konfrontojë BE me Rusinë. Dhe presidenti Putin do t’i hyjë lojës duke u përpjekur që të shkëpusë “krahun e dobët juglindor të Bashkimit Evropian“ dhe ta instrumentalizojë atë për qëllimet e tij

Në rradhë të parë ajo e sheh vizitën e Aleksis Cipras në Moskë, kaq shpejt pas vizitës së tij në Berlin, si një fyerje për kancelaren: “Merkel i ka shtruar qilimin e kuq dhe i ka kushtuar atij pesë orë të kohës së saj.” Ka treguar mirëkuptim të madh për problemet greke, por për Athinën flirtim me Putinin nuk do të mbetet tani pa pasoja.

Athina kërcënon BE

Strategjia e qeverisë greke në javët e fundi, është gjithnjë e më “trishtuar”, thotë Dempsey. Ata kanë përdorur dy kërcënime ekzistenciale për Evropë, Rusinë dhe ekstremizmin e IS, për të vënë nën presion partnerët e tyre evropianë dhe për të realizuar kërkesat e tyre. Ministri i djathtë populist i Mbrojtjes Kammenos kërcënoi tani përsëri në intervistë me gazetën britanike “Times, se” nëse BE-ja nuk rresht së ndërhyri në punët e brendshme greke, Greqia nuk do ta luajë më rolin e saj si mur mbrojtës kundër fluksit të luftëtarëve të IS. Bëhet fjalë më shumë sesa për stabilitetin e euros. Që në mars ai kishte kërcënuar se Athina mund të lejojë hyrjen e turmave të pakontrolluara të refugjatëve dhe xhihadistëve në Evropë.

“Cipras djeg të gjitha urat pas vetes”, thotë Judy Dempsey. Greqia duhet ta kuptojë më në fund, se çfarë rëndësie ka BE për vendin, dhe se sa i rëndësishëm ka qenë anëtarësimi në të dhjetëvjeäarët e fundit. Përveç kësaj pranohet se nga ana e BE janë bërë gabime në zbatimin e programeve të fundit të ndihmës. Megjithatë qeveria greke duhet të vërë më në fund në tavolinë një plan të besueshëm me reforma. Mënyra, se si ka vepruar deri tani, ka qenë joserioze dhe joprofesionale. Edhe politikani evropian i CSU Weber thotë: “Në vazhdimin e programit të ndihmës për Greqinë vlejnë vetëm veprat, dhe ato i mungojnë gjithmonë qeverisë greke.” Në vend të kësaj në Bruksel ndjekin me nervozizëm, se si Alexis Cipras luan lojën gjeopolitike, ndërsa e ardhmja e vendit të tij dhe uniteti i Bashkimit Evropian është në rrezik.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

A do ta nxjerrë të pafajshëm Artan Gjermeni, ish-deputetin Salianji?!

Publikuar

-

Nga

Në Gjykatën Penale të Tiranës ka filluar të zhvillohet proçesi gjyqësor në lidhje me çështjen e bujshme, “Babale”, një skenar që zili do ta kishte zili edhe Hollivudi, ku është i përfshirë ish-deputeti i PD-së, Ervin Salianji, gazetari Jetmir Olldashi, Fredi Alizoti dhe i ashtuquajturi “Babale”, apo Albert Veliu.

Katër personazhe, të cilët rreth një vit më parë ngritën në këmbë opinionin publik duke sajuar një film aksion që fillonte tek ministri i Brendshëm në atë kohë, Fatmir Xhafaj, tek vellai i tij Agron Xhafaj, që shkonte deri te kryeministri dhe emra të tjerë drejtues të lartë të mazhorancës, por edhe të opozitës.

Në atë kohë “Babalja” dhe Alizoti mbaheshin nga PD si dy “xhevahire”, por më pas gjerat filluan të zbërtheheshin një e nga një. Tani, pasi çështja shkoi tek Krimet e Rënda, përfundoi tek Prokuroria e Tiranës.

Prokurorët akuzojnë Ervin Salianjin dhe gazetarin Olldashi, si personat që kanë inskenuar gjithë atë zhurmë dhe tymnajë të ngritur në lidhje çështjen “Babale”.

Por, çfarë po ndodh në Gjykatën e Tiranës dhe a po përpiqet Artan Gjermeni, njeriu që po shqyrton çështjen, për ta nxjerrë të pafajshëm Ervin Salianjin dhe mikun e tij gazetarin Olldashi?

Burimet janë të ndryshme, lajmet janë kontradiktore. Dikush pretendon se Gjermeni është i majtë, dikush pretendon se për shkak të mos kalimit të Vettingut mund të bëjë qoken e radhës tek Salianji, e kështu me radhë.

Por, në korridoret e Partisë Demokratike, zërat thonë se Salianji do të dalë i pafajshëm dhe se gjithçka me Gjermenin është mbyllur, nëpërmjet dy linjave të tjera.

Linja e parë, bazuar te opozitarët është një lidhje e përfaqësueve ligjorë të Salianjit që nga fillimi i procesit penal me gjyqtarin Artan Gjermeni.

LEXO EDHE:  “Ndalimi i koalicioneve qëndrim neo-diktatorial i Ramës”/ PAA thirrje SHBA dhe BE

LEXO EDHE:  Johannes Hahn: 2025 është një synim ambicioz për Ballkanin Perëndimor

Një nga bashkëpunëtorët e Salianjit, i cili është në krah të tij dhe mbrojtës kryesor i tij ka një lidhje të fortë familjare me Gjermenin, çka çon në dyshime se mund të ketë marrë një premtim për pafajësi.

Një lidhje tjetër që ka rënë në duart e opozitarëve është edhe drejtuesi i Fokus Media, Irfan Hysenbelliu, i cili njihet për mbështetjen që ka ndaj Salianjit dhe ish-sekretares së tij Grida Duma. Kjo dyshe ka një suport të plotë mediatik nga mediat e Irfan Hysenbelliut.

Artan Gjermeni njihet për lidhjen e ngushtë dhe miqësinë e veçantë që ka me botuesin e mediave që nga ana tjetër është mik i ngushtë i Salianjit.

Këto janë dy tezat që qarkullojnë në korridoret e opozitës, për të nxjerrë të pafajshëm Ervin Salianjin.

Por, a do të mundet Gjermeni që ta nxjerrë të “palagur” ish-deputetin e PD-së, që ndezi flakë e zjarr një vit më parë politikën shqiptare.

Nga ana tjetër, teza se ai nuk kalon Vettingun, problemet me sistemin, janë një shans për Gjermenin, i cili shumë shpejt pritet të braktisë sistemin e drejtësisë.

Përtej çdo skenari “Babale” apo jo, tani gjithçka ka ngelë në dorën e Gjermenit. Gurët e shahut po luhen të gjithë. Salianji për pafajësi, dhe drejtësia për mosdrejtësi. Të shohim se çdo të ndodhë./ CNA.al

Alizoti “plas bombën” në Gjykatë/ Salianji na ofroi 200 mijë euro

Dosja “Babale”/ Salianji sjell prova të reja, si u manipulua zëri i Agron Xhafajt

“Çështja Babale”/ Alizoti “masakron” Salianjin: “Bëra çfarë më the për të marrë paratë, hap kamerat kur jemi takuar në PD”

“Kam bërë zërin e Agronit, lekët do mi jepte Salianji”/ Alizoti “fundos” ish-deputetin

Dosja “Babale”/ Salianji sjell prova të reja, si u manipulua zëri i Agron Xhafajt

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputeti Murrizi e thotë troç: PD-PS, pazare në kurriz të shqiptarëve

Publikuar

-

Nga

Murrizi ftesë politikanëve/ Kush ka këllqe të vijë të garojë krah meje në 25 prill

Deputeti i Partisë Demokratike, Myslym Murrizi, njëherësh dhe zvendëskryetar i Parlamentit, ka goditur fortë dy forcat kryesore politike, PD-PS, duke i akuzuar se bëjnë pazare të ndyra në kurriz të shqiptarëve. Pazare që do tu kushtojnë pasi tashmë ka ardhur një tjetër “usta”

“Nuk është lojë shahu PD-PS. Bëjnë pazare në kurriz të shqiptarëve, por ka ardhur “usta” tjetër. Do pajtohen ose në burg të Recit ose do përfundojnë si ish-ministri Tahiri.  Kanë qejf që ta lënë kështu siç është. Tentojnë të bëjnë marrëveshje. Nesër deputetë të opozitës kanë mbledhje me ambasadorët. Do u them që nuk do jap konsensus pa ndryshuar sistemin zgjedhor, artikuloi deputeti Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Shënim/ Pse fajin për zgjedhjet nuk e ka sistemi?

Publikuar

-

Nga

Kush e fiton Tiranën?/ Kryeqytetasit ndajnë mendjen për 25 prillin

Sot në mesditë, koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka rënë në një mendje me presidentin Ilir Meta, ish kreu i LSI-së, se përgjegjësi kryesor për situatën dhe krizën politike, që nga post 2008 , është sistemi zgjedhor. Një sistem për të cilin Ilir Meta bëri dhe grevë urie duke pretenduar se ishte shkatërrimtar për të. Por, në fakt, është po ky sistem që e bëri Ilir Metën vërtet polin e tretë politik në vend, me gati 19 deputetë, kur të gjitha forcat e mëdha i kishte kundër, jo shumë larg por dy vite më parë.

E kështu me radhë, lindi LSI-ja në 2009, në fakt si një forcë parlamentare, po nga ky sistem. E është po ky sistem që na prodhoi mandatet e djegura dhe një listë me individë që nuk i’u bindën partisë por hynë në Parlament dhe na treguan se Lulzim Basha vërtetë në vend të përfaqësuesve, të demokratëve dhe të shqiptarëve i kishte mbushur listat me sahanlëpirës, plaçkaxhinj, sharlatan, injorant, të pashkollë e gjithçka ndodhi ndodhej para, ashtu sikundër janë dhe shtresat e rilindjes në krahun tjetër, por nuk shfaqen, nuk flasin e nuk dëgjohen.

Po pse fajin nuk e ka sistemi?

Fajin nuk e ka sistemi për shkak se në Shqipëri problemi nuk është formula, pra mazhoritar, proporcional, mazhoritar i përzier me proporcional, listat e hapura apo listat e mbyllura.

Partitë politike në Shqipëri nuk funksionojnë si organizata të mirëfillta politike ku zgjidhesh, kalon një stad të caktuar, më pas largohesh, ka senate, ka njërëz me eksperiencë, dalin elita të reja e kështu me radhë. Nuk ndodh kështu! Është kryetari që vendos për të gjithë, pra kryetari është bajraktari i partisë. Ai që ka në dorë listat e deputetëve, ai që bën listat e komisionerëve, duke ia deleguar atij të degës, kryetari i degës përveç komisionerëve vendos dhe numëruesit, vendos drejtorët rajonal e kështu me radhë, bashkë me deputetët, e këta krijojnë një kastë të caktuar e cila është e gjitha në shërbim të bajraktarit në krye të partisë.

Prandaj, në thelb, në Shqipëri përtej asaj që artikulohet se sistemi është problem i madh, problem më i madh sot për sot janë kryetarët e partive, janë bajraktarët e tyre të cilët i trajtojnë ato si prona dhe biznese private. Ashtu siç është Edi Rama, ashtu siç është Lulzim Basha, po ashtu siç është dhe Ilir Meta, i cili partinë nuk pati besim t’ia linte më shumë se një muaj Petrit Vasilit, por ia kaloi gruas së tij.

Kështu është dhe Fatmir Mediu, që ka gjithë jetën kryetar, kështu është dhe Dash Shehi që ka gjithë jetën kryetar, kështu është Nard Ndoka, që ka gjithë jetën kryetar e kështu janë shumë e shumë parti në Shqipëri, të cilat janë formuar për të tjera, fillimisht idelale, apo të ndërtuara me të tjera qëllime, por që tani kanë katandisur si një tokë e xanun nga kryetarët e tyre, të cilët nuk lëshojnë një fije peri.

LEXO EDHE:  Negociatat/ Komisioneri i zgjerimit të BE: Të korrigjojmë gabimin e tetorit në pranverë

LEXO EDHE:  Negociatat me BE/ Rama takohet nesër me Macron

E ky është thelbi i problemit. Çfarëdo lloj sistemi të përdoret në Shqipëri, a nuk ishte mazhoritari me proporcional, që shkaktoi “dushkun”? A nuk ishte proporcionali rajonal, me lista të mbyllura, që na solli këtë Parlament që kemi sot? Këtë palo Parlament që u mbush me kriminel e banditë nga kryetarët e partive, apo budallenj nga ana tjetër.

A nuk ishte sistemi mazhoritar i përzier me proporcional që në zona të drejtëpërdrejta na ka nxjerrë deputetë nga më të fëlliqurit? A nuk ka qenë direkt sistemi mazhoritarë që nëpër bashki u zgjodhën njerëz të inkriminuar, jo vetëm në 30 qershor por dhe në zgjedhjet e kaluara lokale! Prandaj thelbi i problemit është tek bajraktarët, tek kryetarët e partive dhë më pas zbret dhe poshtë tek elektorati, pra tek qytetarët, tek mungesa e një kulture të mirëfilltë politike dhe e një respekti të denjë ndaj votës. Pra shitblerja e saj, pazari që ofrohet nga bajraktarët, por edhe oferta që pranohet për shkak të varfërisë dhe problematikave të thella social-shoqërore.

Mirë do të ishte që kasta politike përtej sistemit të bënte disa hapa të tjerë. Të zgjidhte disa problem të tjera. Pra të kishte një marrëveshje kombëtare në lidhje me sjelljen politike, në lidhje me veprimet dhe aktet politike sesa të bënin hipokritin duke propoganduar se është sistemi ai që po na bëka gjëmën dhe për këtë të na qajë më shumë Ilir Meta i cili krijoi një parti gjobaxhinjsh dhe hajdutësh që sot, pra nga ky sistem, ka 19 deputetë të larguar, ish ministra të korruptuar por edhe 19 të tjerë që kanë hyrë brenda në Parlament që pa folur dhe pa hapur gojën kuptohet se çfarë janë. E më pas janë banditët e Ramës, e më pas vijnë dhe qesharakët e Lulzim Bashës të shitur e të blerë nëpër lista.

Ndaj mirë do të ishte të jenë një herë të sinqertë, e të mos i’a vënë fajin këtij sistemi. Ja ku është sistemi i Kosovës, le ta implementojnë. E kanë dhe sistemin e parë, mazhoritarin me proporcional  të përzierë, le ta provojnë, e kanë dhe këtë sistem që është le ta provojnë. Në çdo lloj forme, në çdo lloj mënyre, sërisht aty askush nuk do të pranojë humbjen, të gjithë do grinden me njëri-tjetrin, deputetët do shiten, listat do të vendosen sipas qejfeve të kryetarëve përsa kohë funksionon një forcë politike, apo shumica e forcave politike si sekte të bajraktarëve që i shfrytëzojnë për qëllime personale

Ky është thelbi i problemit dhe asgjë me shumë se sa kaq./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: