Connect with Us

Marrëveshja me Iranin jo me çdo çmim!

Uncategorized

Marrëveshja me Iranin jo me çdo çmim!

Publikuar

-

Duket se SHBA po bëjnë gjithçka të mundshme, për të mos lejuar që të dështojnë negociatat bërthamore me Iranin. Por me një marrëveshje të çfarëdo çmimi qoftë, nuk është fituar, mendon Gero Schließ.

Në fillim Perëndimi kërkonte që Irani ta ndalojë plotësisht pasurimin e uraniumit. Përveç kësaj të mos ndërtonte raketa, me të cilat mund të dërgohej ndonjë bombë atomike në vende të largëta. Këto pretendime janë braktisur ndërkohë. Në Lausanne pesë anëtarët e KS të OKB-së dhe Gjermania po përpiqen ta mbajnë larg Iranin së paku për një vit nga mundësia për të ndërtuar bombën atomike. Kjo për të fituar kohë, që nëse Irani e shkel marrëveshjen, ndërtimi i bombës të parandalohet përmes sanksioneve ekonomike, ose aksioneve ushtarake. Por Irani është një negociator i vështirë. Këtë e tregoi së fundi me kthesën e papritur me dërgesat e uraniumit të pasuruar në Rusi, tashmë të pranuar. Shumë shpesh ky vend e ka mashtruar perëndimin.

Por duket sikur presidenti amerikan Barack Obama e do marrëveshjen pothuajse me çdo kusht. Papritur nuk është më esenciale, që Irani dërgon materialin bërthamor në Rusi. Edhe përsa i përket parashikimit për afatin e marrëveshjes, SHBA janë të kënaqur me sa duket me 10 vjet, ndërsa francezët këmbëngulin për 15 vjet. Dhe tani pranojnë që të kalojnë në zgjatjen e negociatave, përtej afatit të vendosur nga vetë ata deri me 31 mars, që të arrijnë një marrëveshje politike, për të cilën dihet që tani, se pika të rëndësishme do të lihen detyrimisht për një marrëveshsje finale.

Obama lufton për sukses në politikën e jashtme

Presidenti Obama në dy vitet e mbetura nga mandati i tij lufton për trashëgiminë në politikën e jashtme. Shumë nuk i mbetet, duke patur parasysh agjendën e politikës së jashtme me shumë dështime. Le të kujtojmë: Obama nuk mundi të vërë kapital politik as nga “pranvera arabe” dhe as kinezët nuk e pranuan dorën, që i shtriu ai. Misioni i paqes në Lindjen e Mesme i ministrit të Jashtëm Kerry përfundoi në katastrofë dhe se çfarë është bërë nga fillimi i ri me presidentin e Rusisë Vladimir Putin, i ashtuquajtur “reset”, duket çdo ditë në Ukrainë.

LEXO EDHE:  Çështja Tahiri, SHBA-të: Askush të mos dalë mbi ligjin!

Marrëveshja bërthamore me Iranin është projekti i fundit me prestigj i mbetur në politikën e jashtme, që mund të vlente si trashëgimi. Shumë gjëra janë në lojë. Një Iran me armatosje bërthamore mund të prishte ekuilibrin global të pushtetit midis fuqive ekzistuese bërthamore, ndër të cilat përveç Pakistanit dhe Indisë, bën pjesë edhe Izraeli. Në rrugën drejt një bombe bërthamore iraniane, Izraeli mund të ndjente nevojën për sulme parandaluese ushtarake. Rivali kryesor i Iranit Arabia Saudite do të bënte gjithçka për t’u bërë vetë fuqi bërthamore.

Si fuqi rajonale Irani e ka sjellë tani veten në një pozicion frontal të rrezikshëm duke sfiduar fuqinë udhëheqëse Arabinë Saudite. Siria, Iraku dhe tani edhe Jemeni, janë vendet, kur Irani dhe sauditët luftojnë për supremaci në rajon.

Marrëveshje me një perspektivë interesante

Sigurisht një marrëveshje do të kishte potencialin, për të ndryshuar dinamikën në të gjithë rajonin e Lindjes së Afërt dhe të Mesme, për të mirë, ose për të keq. Por në Shtëpinë e Bardhë optimistët janë në shumicë: Me sa duket janë në gjendje të imagjinojnë një botë, në të cilën një Iran bërthamor i zbutur do të bëjë vetëm gjëra të mira: të luftojë nën udhëheqjen e SHBA-së kundër të vëtëshpallurit „Shteti Islamik“ , ta detyrojë diktatorin Asad të japë dorëheqjen, të mbajë larg Hamasin dhe Hizbollahun nga sulmet terroriste kundër Izraelit, të nxisë Huti-t shiitë në Jemen për të njohur presidentin e deritanishëm dhe të heqë dorë nga çdo gjë, që destabilizon rajonin.

Do të ishte e dëshirueshme të ndodhte kështu. Ndoshta një Iran i pranuar sërish në komunitetin ndërkombëtar do të luajë me të vërtetë një rol konstruktiv në konfliktet e rrezikshme rajonale. Kjo është një perspektivë interesante, që nuk mund të lërë askënd indiferent. Por tani duhet arritur një herë një marrëveshje, që mban, me një regjiment të fortë inspektimesh dhe me kërcënime të sakta për sanksione, në rast se Irani mashtron.

Kush do që ta arrijë këtë, nuk duhet të zgjojë përshtypjen, se dëshiron një marrëveshje me çdo çmim qoftë!
DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

A do ta nxjerrë të pafajshëm Artan Gjermeni, ish-deputetin Salianji?!

Publikuar

-

Nga

Në Gjykatën Penale të Tiranës ka filluar të zhvillohet proçesi gjyqësor në lidhje me çështjen e bujshme, “Babale”, një skenar që zili do ta kishte zili edhe Hollivudi, ku është i përfshirë ish-deputeti i PD-së, Ervin Salianji, gazetari Jetmir Olldashi, Fredi Alizoti dhe i ashtuquajturi “Babale”, apo Albert Veliu.

Katër personazhe, të cilët rreth një vit më parë ngritën në këmbë opinionin publik duke sajuar një film aksion që fillonte tek ministri i Brendshëm në atë kohë, Fatmir Xhafaj, tek vellai i tij Agron Xhafaj, që shkonte deri te kryeministri dhe emra të tjerë drejtues të lartë të mazhorancës, por edhe të opozitës.

Në atë kohë “Babalja” dhe Alizoti mbaheshin nga PD si dy “xhevahire”, por më pas gjerat filluan të zbërtheheshin një e nga një. Tani, pasi çështja shkoi tek Krimet e Rënda, përfundoi tek Prokuroria e Tiranës.

Prokurorët akuzojnë Ervin Salianjin dhe gazetarin Olldashi, si personat që kanë inskenuar gjithë atë zhurmë dhe tymnajë të ngritur në lidhje çështjen “Babale”.

Por, çfarë po ndodh në Gjykatën e Tiranës dhe a po përpiqet Artan Gjermeni, njeriu që po shqyrton çështjen, për ta nxjerrë të pafajshëm Ervin Salianjin dhe mikun e tij gazetarin Olldashi?

Burimet janë të ndryshme, lajmet janë kontradiktore. Dikush pretendon se Gjermeni është i majtë, dikush pretendon se për shkak të mos kalimit të Vettingut mund të bëjë qoken e radhës tek Salianji, e kështu me radhë.

Por, në korridoret e Partisë Demokratike, zërat thonë se Salianji do të dalë i pafajshëm dhe se gjithçka me Gjermenin është mbyllur, nëpërmjet dy linjave të tjera.

Linja e parë, bazuar te opozitarët është një lidhje e përfaqësueve ligjorë të Salianjit që nga fillimi i procesit penal me gjyqtarin Artan Gjermeni.

LEXO EDHE:  SHBA, studim mbi vrasjet nga policia

LEXO EDHE:  Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin fillon një turne në Azi

Një nga bashkëpunëtorët e Salianjit, i cili është në krah të tij dhe mbrojtës kryesor i tij ka një lidhje të fortë familjare me Gjermenin, çka çon në dyshime se mund të ketë marrë një premtim për pafajësi.

Një lidhje tjetër që ka rënë në duart e opozitarëve është edhe drejtuesi i Fokus Media, Irfan Hysenbelliu, i cili njihet për mbështetjen që ka ndaj Salianjit dhe ish-sekretares së tij Grida Duma. Kjo dyshe ka një suport të plotë mediatik nga mediat e Irfan Hysenbelliut.

Artan Gjermeni njihet për lidhjen e ngushtë dhe miqësinë e veçantë që ka me botuesin e mediave që nga ana tjetër është mik i ngushtë i Salianjit.

Këto janë dy tezat që qarkullojnë në korridoret e opozitës, për të nxjerrë të pafajshëm Ervin Salianjin.

Por, a do të mundet Gjermeni që ta nxjerrë të “palagur” ish-deputetin e PD-së, që ndezi flakë e zjarr një vit më parë politikën shqiptare.

Nga ana tjetër, teza se ai nuk kalon Vettingun, problemet me sistemin, janë një shans për Gjermenin, i cili shumë shpejt pritet të braktisë sistemin e drejtësisë.

Përtej çdo skenari “Babale” apo jo, tani gjithçka ka ngelë në dorën e Gjermenit. Gurët e shahut po luhen të gjithë. Salianji për pafajësi, dhe drejtësia për mosdrejtësi. Të shohim se çdo të ndodhë./ CNA.al

Alizoti “plas bombën” në Gjykatë/ Salianji na ofroi 200 mijë euro

Dosja “Babale”/ Salianji sjell prova të reja, si u manipulua zëri i Agron Xhafajt

“Çështja Babale”/ Alizoti “masakron” Salianjin: “Bëra çfarë më the për të marrë paratë, hap kamerat kur jemi takuar në PD”

“Kam bërë zërin e Agronit, lekët do mi jepte Salianji”/ Alizoti “fundos” ish-deputetin

Dosja “Babale”/ Salianji sjell prova të reja, si u manipulua zëri i Agron Xhafajt

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputeti Murrizi e thotë troç: PD-PS, pazare në kurriz të shqiptarëve

Publikuar

-

Nga

Murrizi ftesë politikanëve/ Kush ka këllqe të vijë të garojë krah meje në 25 prill

Deputeti i Partisë Demokratike, Myslym Murrizi, njëherësh dhe zvendëskryetar i Parlamentit, ka goditur fortë dy forcat kryesore politike, PD-PS, duke i akuzuar se bëjnë pazare të ndyra në kurriz të shqiptarëve. Pazare që do tu kushtojnë pasi tashmë ka ardhur një tjetër “usta”

“Nuk është lojë shahu PD-PS. Bëjnë pazare në kurriz të shqiptarëve, por ka ardhur “usta” tjetër. Do pajtohen ose në burg të Recit ose do përfundojnë si ish-ministri Tahiri.  Kanë qejf që ta lënë kështu siç është. Tentojnë të bëjnë marrëveshje. Nesër deputetë të opozitës kanë mbledhje me ambasadorët. Do u them që nuk do jap konsensus pa ndryshuar sistemin zgjedhor, artikuloi deputeti Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Shënim/ Pse fajin për zgjedhjet nuk e ka sistemi?

Publikuar

-

Nga

Kush e fiton Tiranën?/ Kryeqytetasit ndajnë mendjen për 25 prillin

Sot në mesditë, koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka rënë në një mendje me presidentin Ilir Meta, ish kreu i LSI-së, se përgjegjësi kryesor për situatën dhe krizën politike, që nga post 2008 , është sistemi zgjedhor. Një sistem për të cilin Ilir Meta bëri dhe grevë urie duke pretenduar se ishte shkatërrimtar për të. Por, në fakt, është po ky sistem që e bëri Ilir Metën vërtet polin e tretë politik në vend, me gati 19 deputetë, kur të gjitha forcat e mëdha i kishte kundër, jo shumë larg por dy vite më parë.

E kështu me radhë, lindi LSI-ja në 2009, në fakt si një forcë parlamentare, po nga ky sistem. E është po ky sistem që na prodhoi mandatet e djegura dhe një listë me individë që nuk i’u bindën partisë por hynë në Parlament dhe na treguan se Lulzim Basha vërtetë në vend të përfaqësuesve, të demokratëve dhe të shqiptarëve i kishte mbushur listat me sahanlëpirës, plaçkaxhinj, sharlatan, injorant, të pashkollë e gjithçka ndodhi ndodhej para, ashtu sikundër janë dhe shtresat e rilindjes në krahun tjetër, por nuk shfaqen, nuk flasin e nuk dëgjohen.

Po pse fajin nuk e ka sistemi?

Fajin nuk e ka sistemi për shkak se në Shqipëri problemi nuk është formula, pra mazhoritar, proporcional, mazhoritar i përzier me proporcional, listat e hapura apo listat e mbyllura.

Partitë politike në Shqipëri nuk funksionojnë si organizata të mirëfillta politike ku zgjidhesh, kalon një stad të caktuar, më pas largohesh, ka senate, ka njërëz me eksperiencë, dalin elita të reja e kështu me radhë. Nuk ndodh kështu! Është kryetari që vendos për të gjithë, pra kryetari është bajraktari i partisë. Ai që ka në dorë listat e deputetëve, ai që bën listat e komisionerëve, duke ia deleguar atij të degës, kryetari i degës përveç komisionerëve vendos dhe numëruesit, vendos drejtorët rajonal e kështu me radhë, bashkë me deputetët, e këta krijojnë një kastë të caktuar e cila është e gjitha në shërbim të bajraktarit në krye të partisë.

Prandaj, në thelb, në Shqipëri përtej asaj që artikulohet se sistemi është problem i madh, problem më i madh sot për sot janë kryetarët e partive, janë bajraktarët e tyre të cilët i trajtojnë ato si prona dhe biznese private. Ashtu siç është Edi Rama, ashtu siç është Lulzim Basha, po ashtu siç është dhe Ilir Meta, i cili partinë nuk pati besim t’ia linte më shumë se një muaj Petrit Vasilit, por ia kaloi gruas së tij.

Kështu është dhe Fatmir Mediu, që ka gjithë jetën kryetar, kështu është dhe Dash Shehi që ka gjithë jetën kryetar, kështu është Nard Ndoka, që ka gjithë jetën kryetar e kështu janë shumë e shumë parti në Shqipëri, të cilat janë formuar për të tjera, fillimisht idelale, apo të ndërtuara me të tjera qëllime, por që tani kanë katandisur si një tokë e xanun nga kryetarët e tyre, të cilët nuk lëshojnë një fije peri.

LEXO EDHE:  Covid-19, si një pandemi e socializmit

LEXO EDHE:  Fotot: Veterane e Forcave Ajrore të SHBA, kush është gruaja që u vra brenda në Kongres

E ky është thelbi i problemit. Çfarëdo lloj sistemi të përdoret në Shqipëri, a nuk ishte mazhoritari me proporcional, që shkaktoi “dushkun”? A nuk ishte proporcionali rajonal, me lista të mbyllura, që na solli këtë Parlament që kemi sot? Këtë palo Parlament që u mbush me kriminel e banditë nga kryetarët e partive, apo budallenj nga ana tjetër.

A nuk ishte sistemi mazhoritar i përzier me proporcional që në zona të drejtëpërdrejta na ka nxjerrë deputetë nga më të fëlliqurit? A nuk ka qenë direkt sistemi mazhoritarë që nëpër bashki u zgjodhën njerëz të inkriminuar, jo vetëm në 30 qershor por dhe në zgjedhjet e kaluara lokale! Prandaj thelbi i problemit është tek bajraktarët, tek kryetarët e partive dhë më pas zbret dhe poshtë tek elektorati, pra tek qytetarët, tek mungesa e një kulture të mirëfilltë politike dhe e një respekti të denjë ndaj votës. Pra shitblerja e saj, pazari që ofrohet nga bajraktarët, por edhe oferta që pranohet për shkak të varfërisë dhe problematikave të thella social-shoqërore.

Mirë do të ishte që kasta politike përtej sistemit të bënte disa hapa të tjerë. Të zgjidhte disa problem të tjera. Pra të kishte një marrëveshje kombëtare në lidhje me sjelljen politike, në lidhje me veprimet dhe aktet politike sesa të bënin hipokritin duke propoganduar se është sistemi ai që po na bëka gjëmën dhe për këtë të na qajë më shumë Ilir Meta i cili krijoi një parti gjobaxhinjsh dhe hajdutësh që sot, pra nga ky sistem, ka 19 deputetë të larguar, ish ministra të korruptuar por edhe 19 të tjerë që kanë hyrë brenda në Parlament që pa folur dhe pa hapur gojën kuptohet se çfarë janë. E më pas janë banditët e Ramës, e më pas vijnë dhe qesharakët e Lulzim Bashës të shitur e të blerë nëpër lista.

Ndaj mirë do të ishte të jenë një herë të sinqertë, e të mos i’a vënë fajin këtij sistemi. Ja ku është sistemi i Kosovës, le ta implementojnë. E kanë dhe sistemin e parë, mazhoritarin me proporcional  të përzierë, le ta provojnë, e kanë dhe këtë sistem që është le ta provojnë. Në çdo lloj forme, në çdo lloj mënyre, sërisht aty askush nuk do të pranojë humbjen, të gjithë do grinden me njëri-tjetrin, deputetët do shiten, listat do të vendosen sipas qejfeve të kryetarëve përsa kohë funksionon një forcë politike, apo shumica e forcave politike si sekte të bajraktarëve që i shfrytëzojnë për qëllime personale

Ky është thelbi i problemit dhe asgjë me shumë se sa kaq./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: