Connect with Us

Teknologjia ultrasonike

Teknologji

Teknologjia ultrasonike

Publikuar

-

Inxhinierët në Universitetin e Bristol në Mbretërinë e Bashkuar thonë se kanë zhvilluar teknologji të re ultrasonike që mund të tregojë plasaritje të fshehura në krahët e aeroplanëve ose të urave, cka më parë mund të kalonte pa u vënë re.

Kjo mund të nënkuptojë siguri të rritur teksa ofron një mjet të rëndësishëm për inspektorët në mënyrë që të zëvendësojnë materialet përpara se ato të mbi përdorën.

Mënyra se si funksionon është se sistemi lokalizon të ashtuquajturat jo linearitete akustike, në fjalë të tjera vende ku vale të shumta zanore nuk përputhen sikurse mund të pritej, çka shpesh zbulon zona të plasaritjeve ose lodhje ekstreme.

Anthony Croxford dhe skuadra e tij përdorin një teknike të quajtur ultrasonika jolineare, për të parë brenda materialit. Qindra sinjale zanore dërgohen përmes materialit, duke dhënë kështu një pamje të asaj që është në brendësi dhe se ku mund të lokalizohen plasaritjet më të vogla.

Mënyra se si kjo funksionon është se energjia juaj në thelb shkund atë plasaritje, e kërcet në brendësi dhe kjo çon në harmonike, kështu që ju vendosni një frekuencë dhe ju merrni frekuenca të tjera. Në një sistem të pastër linear, ju merrni vetëm frekuencën që vendosni brenda. Duke përdorur këtë përqasje të re në mundet tashmë të dallojmë një plasaritje edhe afër një vrime, çka është drejtpërdrejt relevante, ndaj aplikimeve aerohapësinore, ku njerëzit shqetësohen me shumë për plasaritjet që rriten nga percinat dhe elemente të tillë, shpjegon Anthony Croxford, lektor kryesor në inxhinierinë mekanike, në Universitetin e Bristol.

LEXO EDHE:  7 gjërat që nuk duhet të vishni kurrë nëse do të udhëtoni me avion

Croxford thotë se fuqia e vërtet e kësaj përqasje është në mjetet që nevojiten. Metoda jo lineare e imazherisë akustike kërkon pajisje që janë aktualisht ne përdorim brenda industrisë.

Të tilla avancime në vlerësimin jo shkatërrimtar jo vetëm që rritin sigurinë e strukturave por mund të ndihmojnë dizajnin e të ardhmes, për shembull, duke lejuar gjeneratën e ardhshme të mjeteve ajrore të ndërtohen nga material më i hollë dhe më i lehtë.

Shkencëtarët gjithashtu shpresojnë se teknologjia mund të ndihmojë në ndërtimin e strukturave metalike si ura në një mënyrë më të sigurtë dhe më të mirë në të ardhmen.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Si të lexoni fshehurazi mesazhet në WhastApp?

Publikuar

-

Nga

Të gjithëve ju ndodh të gjenden në situatën kur nuk duan të hapin mesazhet e dikujt, por gjithashtu nuk duan që ata të kuptojnë se ju nuk dëshironi të flisini me ta apo tu ktheni përgjigje.

Që të dyja palët të mos kenë probleme, ekziston një truk në WhatsApp që mun dt’iu shpëtojë nga leximi i mesazheve të padëshiruara.

Nëse nuk doni që të tjerët të shohin nëse ju e keni lexuar mesazhin apo jo, është një truk që mund t’iu ndihmojë të çaktivizoni mesazhet.

Së pari, hapni aplikacionin WhatsApp dhe zgjidhni “Cilësimet”, pastaj “Llogaria” dhe më pas “Privacy”.

LEXO EDHE:  Frika e ndarjes të të dhënave me Facebook/ Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë termat e rinj

Shkoni poshtë dhe trokitni lehtë për të hequr kutinë pranë “Lexo mesazhet” dhe çaktivizojini ato.

LEXO EDHE:  Rrëzohet avioni/ 19 të plagosur

Jeni të paralajmëruar, nëse i fikni opsionin mesazhet e lexuara, nuk do të jeni në gjendje të shihni meazhet edhe nga njerëz të tjerë, por ky mund të jetë një çmim i vogël për të paguar privatësi.

Gjithashtu, një kontakt mund të jetë në gjendje të shohë nëse jeni në internet në të njëjtën kohë me të edhe nëse dy tiket blu nuk janë./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Mund të hakoheni në sekonda/ Ky është gabimi që nuk duhet të bëni kurrë me WhatsApp-in tuaj

Publikuar

-

Nga

Nga shumë platforma bisede të disponueshme, WhatsApp është një nga më të sigurtat që mund të përdorni.

Sidoqoftë, përdoruesit ende duhet të jenë vigjilentë për të shmangur hakerat, që synojnë një mashtrim të kodit të verifikimit.

Si funksionon mashtrimi i kodit të verifikimit WhatsApp?

Kriminelët kibernetikë përpiqen të kenë akses në kodet e verifikimit WhatsApp sepse u japin atyre fuqinë për të marrë kontrollin e llogarive në sekonda.

Mashtrimi i vjetër përfshin një mesazh që duket nga miku juaj.

Në të kaluarën ka pasur edhe paralajmërime të policisë për këtë.

Krimi në internet përfshin një haker që merr kontrollin e një prej llogarive të WhatsApp të kontaktit tuaj dhe ju dërgon mesazhe duke pretenduar se jeni ata.

Hakeri do të dërgojë mesazhe duke pretenduar të jetë shoku yt në të njëjtën kohë merrni një tekst ose email nga WhatsApp me një kod verifikimi që hakeri ka kërkuar duke pretenduar të jesh ti.

Ky kod jepet vetëm kur provoni dhe bëni ndryshime në llogarinë tuaj.

LEXO EDHE:  Kujdes/ Përditësoni iPhone-in tuaj pasi mund të humbni kontrollin e aparatit

LEXO EDHE:  7 gjërat që nuk duhet të vishni kurrë nëse do të udhëtoni me avion

Hakeri duke u paraqitur si shoku yt do të pretendojë se ata kanë kërkuar aksidentalisht që kodi i verifikimit të dërgohet në numrin tënd dhe do të të kërkojë ta dërgosh atë përsëri.

Si të mbroni WhatsApp-in tuaj?

Asnjëherë nuk duhet ta ndani kodin tuaj gjashtë shifror të verifikimit WhatsApp me askënd.

Nëse e bëni këtë, një haker mund ta përdorë atë për të marrë llogarinë tuaj.

Ju nuk do të keni më qasje në llogarinë tuaj dhe hakeri mund të provojë të mashtrojë miqtë tuaj dhe të lexojë mesazhet tuaja.

Nëse merrni një mesazh të dyshimtë nga një mik, provoni t’i telefononi për të parë nëse mund të flisni me ta personalisht dhe të verifikoni se çfarë po ndodh.

Gjithashtu është e këshillueshme që të aktivizoni verifikimin me dy hapa në mënyrë që WhatsApp-i juaj të mbrohet gjithashtu nga një PIN./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Paralajmërimi i Windows/ Mos e hapni kurrë këtë mesazh në kompjuterin tuaj

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i Windows/ Mos e hapni kurrë këtë mesazh në kompjuterin tuaj

Microsoft është gati të prezantojë Windows 11 dhe hakerta janë vënë lëvizje për mashtrimet e radhës, që mund të marrin plotësisht kompjuterin tuaj.

Windows është një nga sistemet më të njohura operative në botë. Në fakt, Windows 10 tashmë po funksionon në miliarda makina në mbarë botën, pavarësisht se ka vetëm pak vite që ëhstë prezantuar.

Windoës 11 e  zëvendëson atë, duke sjellë karakteristika të reja dhe një pamje të ridizenjuar që është shumë më e pastër.

Tashmë është i disponueshëm në formën “test beta”, por nuk do të dalë për publikun e gjerë për shumë muaj.

LEXO EDHE:  Incidenti në aeroport/ Avionët përplasen me njëri-tjetrin (Video)

Kështu që hakerat tani po krijojnë instalues ​​të mashtrimit për Windows 11 që hakojnë makinerinë tuaj, siç zbulohet nga ekspertët kibernetikë në Kaspersky . Nëse gjeni ndonjë softuer që ofron Ëindoës 11 në internet tani, injoroni atë.

LEXO EDHE:  Google mund të zbulojë nëse dikush po lexon mesazhet pas kurrizit tuaj

Shkarkimi i versionit provë të Windows 11 është i mundur, por duhet të bëhet vetëm përmes faqes zyrtare të Microsoft.

Çdo faqe në internet që premton versione të plota të Windows 11 në internet duhet të trajtohet me shumë kujdes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE