Connect with Us

5 hapat e gabuar që dëmtojnë shëndetin tuaj

Life Style

5 hapat e gabuar që dëmtojnë shëndetin tuaj

Publikuar

-

Shumë shumë gjumë

Ndoshta ju mendoni se ideja e gjumi është rimbursimi për fundjavë të mirë, në sajë të cilit ju do të ndjehen të çlodhur, megjithatë, studimi tregon që kompensimi i gjumit është  pamundur, trupi juaj vetëm hyn thellë në probleme. Aftësitë e reduktuara njohëse, trashja dhe imuniteti i dobët janë rezultat i gjumit të tepërt, veçanërisht ritmit krejtësisht të paekuilibruar që përfshin një ndryshim drastik të numrit të orëve të shpenzuara në një ëndërr. Ideale do të ishte të shkoni për të fjetur dhe të zgjoheni  të njëjtën kohë çdo ditë. Në afat të gjatë, kjo do të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe ndjenjën e mirë.

Injorimi i dhimbjeve të muskujve

Ne jemi duke folur për ato sulme të dhimbshme që ju i keni atëherë kur më së paku i prisni, zakonisht prekni këmbët, ndonjëherë madje edhe ndërsa ju fleni në mënyrë paqësore. Ky lloj i spazmës së muskujve janë zakonisht një simptomë e një problemi tjetër, të tilla si dehidrimi i organizmit apo mungesa e mineraleve të rëndësishme të tilla si kalciumi, magnezi, kaliumi, ose të kripërave të tij.

Disponimi i keq

Po, nganjëherë një humor i keq  është vetëm i keq dhe asgjë më shumë. Por në qoftë se kjo nuk do të kalojë, ju duhet të mendoni për faktorë të mundshëm që mund të shkaktojnë atë. Një prej tyre mund të jetë një dietë, sepse lidhja mes asaj që ju hani dhe si ju mendoni është shumë komplekse dhe plot keto lojra fjalesh. Ushqimi juaj duhet të jetë i balancuar, të  përmbajë sasi të shëndetshme të karbohidrateve komplekse (që stimulojnë prodhimin e serotoninës) dhe omega-3 acide yndyrore.

Neglizhimi i mjedisit

LEXO EDHE:  Dy gabimet që i bëjmë çdo ditë në shtëpitë tona/ Shkaktarë për sëmundjet e rrezikshme

Mjedisi juaj është po aq i rëndësishëm për shëndet të mirë dhe ndjenjë të mirë sikurse ushqimi.

Pastrim i plotë dhe i rregullt i shtëpisë mund të bëjë mrekulli për shëndetin tuaj dhe për të parandaluar zhvillimin e alergjive dhe probleme të tjera të tilla si astma dhe ekzemës.

Shkatërrimi i aktivitetit fizik

Nëse ju nuk u ushtroni rregullisht, kjo mund të ketë pasoja serioze në shëndetin tuaj – ne jemi të sigurt që ju keni dëgjuar këtë shumë herë, por edhe ne jemi të sigurt që ju nuk keni bërë asgjë për këtë. Përfitimet e ushtrimit përfshijnë një presion të ekuilibruar të gjakut, reduktojnë mundësinë e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, osteoporzes dhe dy tipe diabeti, dhe shumë, shumë më tepër. Bëni një përpjekje për të zhvilluar një rutinë të thjeshtë dhe efikase, e cile nuk do të kërkojë më shumë se 30 minuta në ditë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Një “bombë” e vërtetë/ Luana Vjollca tregon të pasmet dhe çmend ndjekësit

Publikuar

-

Nga

Luana Vjollca ka vendosur që këto ditë me temperatura të larta t’i kalojë në Jugun e Shqipërisë në bregdet.

Moderatorja nuk ka nguruar që të publikojë disa foto ku shfaqet shumë seksi e veshur me rroba banjo të kuqe.

Në njërën prej fotove, Luana ka treguar hiret e saj dhe rrjeti kaq ka dashur.

LEXO EDHE:  Dyshja e “shëndetshme”

LEXO EDHE:  Nëse jeni një përdorues i cigareve elektronike ndaloni menjëherë përdorimin e saj

Komentuesit kanë shpërthyer me komplimente ku shumë prej tyre e kanë krahasuar me Jennfier Lopezin në foton e fundit./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LUANA VJOLLCA (@luanavjollca)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Aktorja feston ditëlindjen/ Bashkëshorti e surprizon me dhuratën superluksoze

Publikuar

-

Nga

Aktorja shqiptare Teuta Krasniqi ka festuar 39-vjetorin e lindjes dhe në rrjetet sociale shkruante se ndihej falenderuese ndaj Zotit pas e ka bekuar me një familje të shëndoshë dhe miq të dashur.

Në këtë ditë të veçantë për të, dhuratën më të shtrnejtë dhe më të bukur ia ka bërë bashkëshorti i saj Adonisi.

LEXO EDHE:  Dy gabimet që i bëjmë çdo ditë në shtëpitë tona/ Shkaktarë për sëmundjet e rrezikshme

Ai i ka dhurua një makin ëmjaft luksoze dhe të shtrenjtë, të cilën Teuta e bëri publike për të gjithë ndjekësit e saj.

LEXO EDHE:  Pse ekspertët shqetësohen kaq shumë për përhapjen e variantit Delta

Kujtojmë se më herët bashkëshorti i saj ka gdhendur në mes të dy shpatullave, syrin e aktores./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Bisha” seksi e Instagramit/ Fotot më mahnitëse të modeles Brooks Nader

Publikuar

-

Nga

Brooks Nader është një modele e famshme, e cila është bërë e njohur për shkak të linjave trupore shumë të tonifikuara.

Modelja ka një numër të madh ndjekësish të cilët janë të magjepsur pas linjave të saj trupore.

Në çdo postim në instagram apo në rrjetet e tjera sociale, bukuroshja i lë të gjithë fansat me gojë hapur me pozat e saj seksi me bikini.

LEXO EDHE:  Pse ekspertët shqetësohen kaq shumë për përhapjen e variantit Delta

LEXO EDHE:  Dy gabimet që i bëjmë çdo ditë në shtëpitë tona/ Shkaktarë për sëmundjet e rrezikshme

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE