Connect with Us

Topalli: Protestuan kundër qeverisë, mbahen të arrestuar 7 persona në Shkodër

Politikë

Topalli: Protestuan kundër qeverisë, mbahen të arrestuar 7 persona në Shkodër

Publikuar

-

Ish-Kryetarja e Parlamentit Jozefina Topalli dekolaron se që prej 3 ditësh po mbahen të arrestuar padrejtësisht 7 qytetarë. Sipas Topallit ata janë arrestuar pasi protestuan kundër qeverisë, ndërsa dënon fort faktin që ende nuk ka një komunikatë nga ana e policisë lidhur me këtë çështje.

Ja çfare shkruan ajo ne Facebook:

“7 qytetare mbahen te arrestuar ne Shkoder perj 3 ditesh per fajin se kane protestuar ! Qe nga dita e shtune ne birucat e policise se Shkodres mbahen 7 qytetare te ndaluar se protestuan kundra Qeverise! Asnje komunikate nuk behet nga policia duke fshehur nje ngjarje te rende , te padegjuar qe ne kohen e diktatures! E drejta e protestes eshte nje e drejte e fituar qe kur shqiptaret rrezuan rregjimin me gjakatar te historise se tyre.

E drejta e protestes eshte e drejte e garantuar nga Konventat Nderkombetare, eshte e drejte E garantuar nga Kushtetuta dhe ligji! Shkelja e kesaj te drejte primare ne demokraci eshte nje tjeter alarm! Arrestimi i protestuesve dhe mbrjtja e tyre ne birucat e policise eshte e paprecedent! Fshehja e saj eshte deshmi tjeter e shtetit policor! Paulin Macaj, Lulzim Mustafa ,David Lukaj,Nard Lukaj,Bert Paloka, Beadir Rexhepi, Lush Lushi qytetare te ndershem nga Dajci ,Berdica e Trushi i Shkodres jane te burgosur politik te Edi Rames dhe Ilir Metes ! Jetojme ne rregjimin ku krimenelet behen ” onorevoli” kurse qytetaret e varfer burgosen se protestojne per nje jete me te mire!”

Ndersa perfundon me nje thirrje:

“Heshtja na ben bashkefajtor!”

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Bëj pjesë tek njerëzit më të kulturuar të vendit”/ Dalin në “dritë perla” të tjera të deputetit “Don Zhuan”

Publikuar

-

Nga

Kostaq Papa është kryetari i Partisë së Emigracionit Shqiptar dhe aktualisht deputet i Kuvendit të Shqipërisë në radhët e opozitës së re i dalë nga listat Basha.

Megjithatë, ai u bë i njohur për publikun e gjerë, me fjalimin e tij kur tha se  “ishte një kohë, kur ai i jepte vajzave pranë tij më shumë Whiski dhe pije të mira se sa ujë”.

Por, në një aktivitet të zhvilluar kohë më parë, ai thotë midis të tjerash se është një nga njerëzit më të kulturuar të këtij vendi.

“Kjo që kërkojmë ne është Shqipëria e Bashkuar, është shqiptaria. Edhe Lëvizja Krahët e Shqipes, duket konsideruar si një lëvizje. Sepse në kuadër të lëvizjes së diasporës dhe të shqiptarëve kudo qoftë në trojet etnike, qoftë në emigracion nga jashtë Shqipërisë dhe trojeve shqiptare, janë në lëvizje të njëanshme ose të pjesshme. Të gjitha bashkë përbëjnë lëvizjen e diasporës apo të trojeve të tjera etnike, pra të lëvizjeve shqiptare.

Të ulemi pak me këmbë në tokë. Lëvizja Krahët e Shqipes apo çdo lëvizje tjetër të ulet me këmbë në tokë. Nuk janë lëvizja shqiptare sepse lëvizja shqiptare është tërësia e lëvizjes së tërë shqiptarëve në Shqipërinë londineze, në Kosovë, në Iliri, në Preshevë, në Sanxhak, në Malësinë e Malit të Zi, në Çamëri, në Kosovën lindore.

Nuk dua të ndalem sepse për të folur për punën e shqiptarizmit, secili nga ne jo vetëm unë që ndoshta bëj pjesë tek njerëzit më të kulturuar të këtij vendi, të gjithë ne mund të flasin me orë apo ditë të tëra.”, shprehej Papa asokohe./CNA.al

Video-Nga “koporata” tek xhentelmeni që qeras femrat me Whisky/ Deputetët e listës Basha gajasanin Kuvendin

Video qesharake/ Deputeti i opozitës lë nam në Kuvend: Kur isha kaçurrel qerasja fëmrat me wiskey

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Një ministër i Ramës hyn e del në Presidencë”/ Gazetari zbulon “tigrin” që po negocion që Meta të tërhiqet

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili, ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në emison “Zonë e Lirë”, ku u diskutuan përlasjet Rama-Meta.

Në një moment, analisti Arjan Curri ka treguar se një ministër i qeverisë Rama hyn dhe del përditë në Presidencë që të bindë Metën të tërhiqet.

“Është një ministër i Ramës që hyn dhe del në Presidencë dhe bën negociata që këta (Meta) të tërhiqen”, tha Curri por nuk tregoi emër. Ndërkohë, menjëherë ndërhyri moderatori Arian Çani që zbuloi kush është ministri.

“Është Tigri, Tigri, kështu e njohin”, tha Arian Çani, ndërsa Vasili mohoi duke shtuar se po gabonin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po paguani karmën e asaj që keni bërë”/ Analisti ia plas në sy Vasilit

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili është i ftuar mbrëmjen e sotmë në emsionin “Zonë e Lirë”.

Përballë analistit Arjan Çuri, Vasili ka komentuar përplasjen Rama-Meta.

Çuri ia ka thënë në sy Vasilit se LSI-së po paguan karmën e asaj që bëri gjatë historisë së saj politike.

“Sulmin LSI e ka nga të dyja partitë. LSI për mua nuk e ka bërë atë që duhet të bënte, sot po paguan karmën e asaj që bëri gjatë historisë së saj politike. Nëse sot e tutje zgjedh ta bëjë, është e mirëpritur. Meta dikur ka rrëzuar vet dekretet e Presidentit që ka qenë para tij”, tha Çuri.

“Së pari, e tërë ekspozeja dua ta konsideroj si një ekspoze nga pavëmendja. Të vërtetat janë këto; LSI nuk ka bërë ato që thua ti… Në Shqipëri, u përkrah Nisma për Mbrojtjen e Kushtetutës, vite më parë. E dyta, kishte me sistemin zgjedhor. Edhe aleanca nga interesi s’ka bërë LSI. Në 2013 aleanca ishte në atë kohë që u quajt e natyrshme midis dy forcave që kishin vokacion të majtë. Në emër të kësaj gjëje, Ilir Meta nguli këmbë, mund të bënte pazar me Edi Ramën, por bëri një sakrificë të jashtëzakonshme, që të përfshinte opozitën brenda. Nuk pranoi të hynte në zgjedhjet e 2017 pa opozitën. Hamendjet dhe bizantinizmat nuk janë zanati im. Unë merrem me fakte”, ka thënë Vasili.

“Karma është e tmerrshme në univers. Ndihmuat maxhorancën atëherë të merrte nën kontroll KLD. Nuk u futët në çadër, nuk e mbështetët PD në çadër”, u shpreh Çuri./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE