Connect with Us

Bebja me numer 12

Kuriozitete

Bebja me numer 12

Publikuar

-

Hanru van Niekerk lindi më 11 nëntor. Megjithatë në ballë ai kishte një shifër: numrin 12. Mjekët kanë mbetur të shokuar kur e kanë parë fëmijën. Ai lindi në një spital në Afrikën e Jugut. Mjekët thonë se shenja mund të zhduket me kohën.  Nëse kjo nuk ndodh, ajo mund të hiqet me lazër.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë tregon ngjyra e preferuar për karakterin tuaj?/ Zbulojeni tani

Publikuar

-

Nga

Çfarë tregon ngjyra e preferuar për karakterin tuaj?/ Zbulojeni tani

Ngjyra që preferoni mund të zbulojë më shumë detaje rreth karakterit tuaj. Për shembull, nëse ju pëlqen të vishni rroba të kuqe , mund tëthemi që jeni një person dominues. Por ka më shumë ngjyra dhe ato mund të ndikojnë në sjelljen dhe disponimin tuaj dhe lënë një përshtypje tek të tjerët në mënyra të ndryshme.

Le të shohim se çfarë do të thotë secila ngjyrë për karakterin tuaj.

E kuqe

Po, ngjyra e kuqe mund të tregojë mbizotërim. Studiuesit kanë zbuluar se atletët që veshin këtë ngjyrë kanë 5% më shumë gjasa për të fituar. Shkakton një rrahje zemre dhe një rritje të testosteronit dhe, si rezultat, mund të përmirësojë performancën.Një zbulim interesant është se kamerieret me një uniformë të kuqe marrin më shumë këshilla nga burrat . Studimet konfirmuan se kjo ngjyrë tërheq burrat. Ka një lidhje me dashurinë dhe pasionin. Pra, nëse dëshironi të jeni në qendër të vëmendjes, vishni rroba me ngjyrë tëkuqe.

Vjollcë

Ngjyra vjollcë është e lidhur me mbretër dhe ceremonitë mbretërore. Përveç kësaj, lë përshtypjen e magjisë dhe fantazisë. Ngjyra e purpurt stimulon krijimtarinë dhe sjell paqe, por në të njëjtën kohë, lidhet me të qenit i ndjeshëm dhe emocional.

Portokalli

Nëse ju pëlqen ngjyra portokalli dhe e përdorni shumë, mund të jeni shumë energjikë. Kjo ngjyrë përdoret edhe për pilula sepse është një stimulues i mirë .Është shumë i fuqishëm dhe mund të shoqërohet me një mjedis të gjallë shoqëror. Gjithashtu portokalli sjell eksitim dhe energji. Kjo është ndoshta arsyeja pse shumë ekipe sportive e përdorin atë për uniformat e tyre.

E bardha

Një person që i pëlqen e bardha dëshiron një ndjenjë kënaqësie. Ata priren të jenë të organizuar, logjikë dhe të orientuar drejt detajeve në punë. Ngjyra mund të shoqërohet me pavarësinë në krijimin e gjërave.Gjithashtu, mund të shkaktojë një ndjenjë  pastërtie dhe thjeshtësie . Ndoshta është për shkak të këtyre cilësive që disa kompani pëlqejnë ta përdorin atë. Për shembull, Apple ka një sfond të thjeshtë të bardhë .

E zezë

LEXO EDHE:  Skandal në Korçë/ Banorët 12 orë pa ujë

LEXO EDHE:  Përdoruesit e WhatsApp në rrezik/ Hakerat “ndërhyjnë” tek kontaktet

Thjeshtë ngjyra e kufijve dhe e  autoritetit. Është e fortë dhe mund të shkaktojë një ndjenjë elegance, formaliteti dhe misteri. E zeza reflekton një farë praktike dhe realizmi në botë, prandaj përdoret kaq shumë nga njerëzit që duhet të ndjekin një kod veshjeje në vendin e tyre të punës. Një person që i pëlqen e zeza mund të shoqërohet me dikë që dëshiron kontroll dhe pavarësi.

Blu

Lloji i personit që i pëlqen bluja mund të jetë idealist, i besueshëm, autonom dhe i zhytur në mendime në punën krijuese. Ata priren t’u kushtojnë vëmendje detajeve, të bëhen perfeksionistë dhe të kenë sjellje të patëmetë. Rekrutuesit mund të kërkojnë kandidatë që zgjedhin rroba blu për pozicione me stres të lartë, thonë ekspertët.

E verdha

Dikush që e do të verdhën ka një dëshirë për aventura. Nëse e bardha ka të bëjë me pavarësinë, atëherë e verdha ka të bëjë me lirinë. Ngjyra mund të shoqërohet me humor, spontanitet, optimizëm dhe pasion. Këta njerëz priren të jenë krijues, por impulsivë.

Jeshile

Ne e shoqërojmë gjelbërimin me paratë dhe perimet, por studiuesit thonë se personat që pëlqejnë ngjyrën jeshile janë njerëz me natyrë që kanë dëshirë për siguri. Jeshilja mund të shoqërohet me suksesin. Si efekt fizik, ngjall relaksim dhe qetësi. Është gjithashtu një ngjyrë freskuese.

Rozë

Rozë ka qenë e lidhur me  zbutjen e agresionit, kështu që ju ndoshta nuk do të shihni një kriminel me një kostum rozë. Kjo ngjyrë dihet gjithashtu se është një rregullator i mirë i humorit dhe e bën dikë të duket më qetësues ndërsa e vesh. Lidhjet kryesore që krijon ngjyra rozë janë dashuria, ndjeshmëria, bujaria dhe mirësia. Gjithashtu, kjo ngjyrë mund të zgjojë një dëshirë për të mbrojtur një person që gjithashtu pëlqen ngjyrën rozë.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Anija e preferuar e Henry-t VIII/ Ekuipazh kishte tre anëtarë nga Evropa Jugore dhe Afrika e Veriut

Publikuar

-

Nga

Anija e preferuar e Henry-t VIII/ Ekuipazh kishte tre anëtarë nga Evropa Jugore dhe Afrika e Veriut

Mary Rose, anija e preferuar e Mbretit Henry VIII, kishte një ekuipazh shumëkombësh që përfshinte të paktën tre Evropianë të Jugut dhe një Afrikën e Veriut, ka zbuluar një studim i ri.Studiuesit nga Universiteti Cardiff ekzaminuan biografitë e gjetura midis mbetjeve të Mary Rose që u përkisnin tetë anëtarëve të ekuipazhit që shërbenin në anijen luftarake.

Ekipi thotë se zbulimi, i bërë duke përdorur metoda moderne arkeologjike, tregon kontributet që njerëzit me prejardhje të ndryshme i kanë dhënë shoqërisë Tudor. Gjetjet përfshijnë prejardhjen, origjinën e fëmijërisë dhe dietat e disa prej ekuipazhit që u zhdukën në anije në 1545 pas Krishtit, të përdorur për të eksploruar se ku ishin rritur.

Të dhënat sugjerojnë se deri në tre nga tetë ekuipazhet në studim mund të kenë origjinën nga klimat më të ngrohta, në jug, me pesë të tjerët nga perëndimi i Britanisë. Mary Rose ishte një luftanije e suksesshme dhe i shërbeu Henry VIII për 34 vjet derisa u fundos gjatë Betejës së Solent, duke rezultuar në vdekjen e shumicës së ekuipazhit të saj.

Autori i parë në një letër në sfondin e ekuipazhit, Jessica Scorrer, tha se marina britanike tërhoqi ekuipazhin e saj nga një gamë e larmishme e prejardhjeve gjatë kësaj periudhe. Në vitin 1982, 437 vjet pasi ajo u mbyt, mbetjet e Mary Rose dhe 19,000 objekte u gjetën nga vendi i tij i pushimit në brigjet jugore të Anglisë.

Shumë mijëra artikuj janë ruajtur dhe ekspozuar në Portsmouth Historic Dockyard, ku ato kanë qenë objekt i hulumtimeve të gjera që nga ajo kohë.Për këtë studim të fundit, studiuesit përdorën një teknikë të quajtur analiza multi-izotopike në dhëmbë për të hetuar se ku kanë kaluar vitet e para tetë anëtarët e ekuipazhit.Gjurmuesit kimikë nga ushqimi dhe uji që konsumuan në fëmijëri, të cilat sigurojnë prova për vendndodhjen gjeografike, mbeten brenda dhëmbëve.

LEXO EDHE:  Si të shtoni ndjekësit në Instagramin tuaj/ Lexoni me vëmendje këto truke

LEXO EDHE:  Skandal në Korçë/ Banorët 12 orë pa ujë

Kjo i ka lejuar ekipit të eksplorojë burimet e dietave të tyre. Mary Rose Trust ia atribuoi profesionet mbetjeve skeletore të shtatë prej individëve që u hetuan në projekt. Ata ishin kuzhinierë, Royal Archer, Archer, Carpenter, Oficer, Gentleman dhe Purser. Profesionet janë përshkruar bazuar në kontekstin se ku janë gjetur, por nuk janë aspak të sigurta pasi materiali mund të ishte zhvendosur, tha ekipi.

Për më tepër, një individ i tetë, i markës Young Mariner, u hetua si një studim fotogrametrie që zbuloi se ai mund të ketë qenë me origjinë Afrikane. Analiza izotopike zbuloi se ai mund të ketë ardhur nga Maroku verilindor, Malet Atlas ose Tunizia Jugore. Dr Richard Madgwick, bashkëautor, tha se duke kombinuar metodat më të fundit shkencore me njohuritë nga artefaktet e gjetura nga anija, ata ishin në gjendje të rindërtonin biografitë e tetë njerëzve nga periudha e Tudor.

Tetë anëtarët e ekuipazhit të paraqitur në hulumtim formojnë bazën e një ekspozite të përkohshme në Muzeun Mary Rose në Portsmouth.Dr Alexzandra Hildred, nga Mary Rose Trust, tha se shumëllojshmëria dhe numri i objekteve në mbetjet jo të prodhuesit anglez çuan në spekulime se disa nga ekuipazhi do të kishin ardhur nga vende të tjera përveç Ishujve Britanikë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Testet e inteligjencës/ A po bëhen njerëzit më të zgjuar?

Publikuar

-

Nga

Nga studimet bota nuk është dukur kurrë kaq e përparuar dhe e zhvilluar teknologjikisht. Cila është arsyeja pse do të ishte e lehtë të supozohet se me çdo brez, njerëzit po bëhen më të zgjuar . Por a është ky rasti?

Është një pyetje që kanë menduar shumë shkencëtarë, veçanërisht duke pasur parasysh që gjatë gjithë shekullit të 20-të, rezultati mesatar i testeve të inteligjencës në të gjithë botën u rrit ndjeshëm , veçanërisht në perëndim . Kjo rritje ishte rreth tre pikë IQ në dekadë, që do të thotë se ne po jetojmë teknikisht me më shumë gjeni në planet se kurrë më parë.

Kjo rritje e rezultateve të koeficientit të inteligjencës dhe tendenca e dukshme që nivelet e inteligjencës të rriten me kalimin e kohës njihet si efekti Flynn (emëruar pas arsimtarit të ndjerë të lindur në SHBA, James Flynn).

Pra, në përgjigje të pyetjes po bëhen njerëzit më të zgjuar është e vështirë të thuash. Por ajo që është e sigurt është se rezultatet më të ulëta të inteligjencës nuk janë domosdoshmërisht një shenjë se njerëzit tani janë më pak inteligjentë, më saktësisht se njerëzit po shënojnë më pak në testet e inteligjencës. Dhe, në këtë kuptim, arsyet e mundshme për një IQ në rënie duhet të shihen në kontekst  një nga ato ku pikëpamja mbizotëruese e testeve të IQ ka ndryshuar./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE