Connect with Us

Jo vetëm homazh!!!

Aktualitet

Jo vetëm homazh!!!

Publikuar

-

Nga Alfred Olli

Deshiroj te ndaj me ju nje ngjarje mbreselenese qe dje e perjetova me shume kolege dhe bashkepunetore. Nje aktivitet kushtuar botimit te librit “Qeverisja dhe Politika si Ndervaresi” me autor ish-Kryebashkiakun e pare te Tiranes ne Shqiperine Demokratike, Salih Kelmendi.

Nje qytetar, drejtues dhe menaxher i suksesshem, familjar dhe intelektual i nje niveli te admirueshem, ky ishte te miku yne Salih Kelmendi.

Burrat e medhenj te ketij vendi lene gjurme ne breza. I tille ishte dhe ky njeri skuruploz, administrator i shkelqyer qe une para rastin te bashkepunoj per me shume se 7 vite. Nje njeri qe gjithmone thoshte dicka ndryshe, jepte shume nga eksperienca e tij profesionale, qe rralle kush e ka ne vendin tone.

Salih Kelmendi, punoi per vite me radhe per nje botim i cili erdhi dje tek studentet, politikanet, administratoret dhe qytetaret shqiptare. Nje botim i UET Press qe vjen pikerisht ne prag te zgjedhjeve lokale.

LEXO EDHE:  Olli: E papranueshme gjuha ndaj Presidentit, Veliaj sulmon gjyqtarët për të

Kelmendi me mencurine dhe mjeshterine e tij tregon me detaje dhe profesionalizem rolin qe duhet te luaje pushteti vendor ne shoqerite moderne.

Si nje intelektual i kalibrit europian ai tregon se cdo “qelize” e administrates lokale duhet te jete vetem ne funksion dhe sherbim te qytetarit.

Intelektuali Salih Kelmeni nuk mundi ta shihte driten e botimit te ketij manifesti per pushtetin vendor, por ai ka lene pas nje gjurme e cila eshte Kushtetute eksperience e pamate per shoqerine tone.

 

olli2

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Andi Bushati nuk përmbahet/ “Deputetët e opozitës janë sharlatanë, letër higjenike e Ramës”

Publikuar

-

Nga

Andi Bushati nuk përmbahet/ “Deputetët e opozitës janë sharlatanë, letër higjenike e Ramës”

Analisti Andi Bushati, nuk është përmbajtur ndaj deputetëve të opozitës parlamentare, teksa ishte duke folur për marrëveshjen e 5 qershorit.

Bushati i cilësoi ata si sharlatanë dhe deklaroi se marrëveshja e 5 qershorit është rrëzuar.

“Për mua është rrëzuar marrëveshja e 5 qershorit, por unë nuk e shikoj me tone kaq dramatike rrëzimin e marrëveshjes nga Edi Rama dhe me futjen në lojë të atyre sharlatanëve të opozitës së re. Por nuk është ajo po shihet që këtu është bërë një gjëmë shumë e madhe”, u shpreh ai në emisionin “Open”.

LEXO EDHE:  Akuzat e rënda/ Shkodra u përmbyt me urdhër qeverie

LEXO EDHE:  “Zoti i ndriçoftë”/ Olli “dush të ftohtë” ndërkombëtarëve dhe Bashës   

Analisti i vijoi edhe më tej fyerjet, duke thënë se deputetët opozitarë janë “letra higjienike” e kryeministrit Edi Rama, pasi theksoi se ata kanë votuar të gjitha ligjet që i janë dashur kreut të qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Propozimi për marrëveshje/ Bushati zbulon prapaskenat: Rama i dërgoi njerëz Bashës, ja ku u takuan

Publikuar

-

Nga

Propozimi për marrëveshje/ Bushati zbulon prapaskenat: Rama i dërgoi njerëz Bashës, ja ku u takuan

Tre ditë më parë bëri bujë deklarata e kryetarit të Republikës së Re, i cili tha se Edi Rama i kishte ofruar një marrëveshje ku Basha të bëhej kryeministër dhe Rama President.

Duke marrë shkas nga kjo, analisti Andi Bushati tha se ka informacione të sigurta që Rama i ka dërguar disa persona Lulzim  Bashës. Sipas tij, ata janë takuar me kryetarin e opozitës te vila e tij.

LEXO EDHE:  “Zoti i ndriçoftë”/ Olli “dush të ftohtë” ndërkombëtarëve dhe Bashës   

LEXO EDHE:  “Ujku, ujku, por çakejtë bëjnë kërdinë”/ Nardi Olli jep alarmin: Çfarë po ndodh në Tiranë

“E kam informacion të sigurtë, Rama u ka dërguar njerëz Bashës dhe nuk janë takuar në lokal, por te vila e Bashës. Këtë as Basha nuk duhet ta thoshte se pastaj dalim aty ku thotë Carloja që Rama nuk do të prishë koalicionet. Mua nuk më duket Rama person që ndan pushtet, thjesht po tallet me këdo”, u shpreh Bushati në emisionin “Open”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Marrëveshja Rama-Basha nuk do prishet”/ Spahiu: Ndërkombëtarët po luajnë me dy porta

Publikuar

-

Nga

“Marrëveshja Rama-Basha nuk do prishet”/ Spahiu: Ndërkombëtarët po luajnë me dy porta

Ish-kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, tha se kryeministri Edi Rama po teston ndërkombëtarët me marrëveshjen e 5 qershorit.

Spahiu deklaroi se marrëveshja nuk do të prishet, ndërsa pretendon se ndërkombëtarët po luajnë me dy porta.

“Rama po teston faktorin ndërkombëtar, mendoj që ai do avancojë dhe do i bëjë ndryshimet kushtetuese, po i thanë ata ndal do ndalë dhe ai. Mendoj që ndërkombëtarët po luajnë me dy porta. Unë nuk mendoj që po prishet marrëveshja.

LEXO EDHE:  Ku ka vërtetë zgjedhje në 30 qershor?!

LEXO EDHE:  “Ujku, ujku, por çakejtë bëjnë kërdinë”/ Nardi Olli jep alarmin: Çfarë po ndodh në Tiranë

E papranueshme për mua është loja e dyfishtë e ndërkombëtarëve, sepse thonë nuk mbështesim pazaret pas kuintave pastaj thonë votoni marrëveshjen e 5 qershorit, dhe kjo nuk është e moralshme sepse është një marrëveshje që nuk ndryshon asgjë”, u shpreh ai në emisionin “Open”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE